افزایش ۱۱ درصدی مرگ در اثر حوادث کار در تهران

افزایش ۱۱ درصدی مرگ در اثر حوادث کار در تهران

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران گفته از ابتدای فروردین تا پایان دی ماه امسال مرگ ناشی از حوادث کار، نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۱/۴ درصد افزایش داشته است.

به گفته مسعود قادی‌پاشا در ۱۰ماهه ابتدایی امسال ۳۰۳ تن در اثر حوادث ناشی از کار فوت و به پزشکی قانونی ارجاع داده شده‌اند که در این میان ۲۹۸ تن مرد و پنج تن زن بودند.

براساس قوانین موجود، حوادث ناشی از کار با دو ویژگی مشخص می شوند؛ حوادثی که در حین انجام وظیفه و حوادثی که به سبب انجام وظیفه رخ می دهند. با بررسی آمارهای منتشر شده در سال‌های اخیر، سقوط از بلندی، اصابت جسم سخت، سوختگی و کمبود اکسیژن از جمله مهم‌ترین عوامل فوت ناشی از حوادث کار در کشور است.

سال گذشته هزار و ۴۹۴ تن در حوادث ناشی از کار در کشور جان خود را از دست دادند، این رقم در مقایسه با سال قبل از آن(۱۳۹۳) با آمار تلفات حوادث کار هزار و ۸۹۱ تن بود، ۲۱ درصد کاهش داشت.

طبق آخرین تحقیقات، کارگران آلمانی ۳۰ سال بعد از بازنشستگی همچنان امید به زندگی دارند، اما کارگران ایرانی شاغل در کارهای سخت و زیان آور معمولا حدود سه سال بعداز بازنشستگی به علت بیماری فوت می‌کنند. در حال حاضر، بیماری‌های شغلی منجر به فوت شش تا ۱۲ برابر حوادث ناشی از کار است.