skip to Main Content
مهاجرت آبزیان به نقاط قطبی در نتیجه گرمایش زمین
Icebergs grind against the shallows off the Rothera base, run by the British Antarctic Survey, on the Antarctic Peninsula, January 25, 2009. REUTERS/Alister Doyle/File Photo
زمین کیوسک

مهاجرت آبزیان به نقاط قطبی در نتیجه گرمایش زمین

بر اساس گزارش جدید موسسه اتحاد بین المللی حفظ طبیعت، گرم شدن آب اقیانوس‌ها سبب مهاجرت آبزیانی همانند پلانکتون‌ ها، ماهیان و لاک‌پشت ها به نقاط قطبی شده است. گزارش این موسسه که براساس تحقیقات ۸۰ دانشمند زیست‌محیطی از ۱۲ کشور نوشته شده هشدار می‌دهد که گرمایش اقیانوس ها با سرعتی بین ۱.۵ تا ۵ برابر سریعتر از خشکی رخ می‌دهد و این امر زنجیره‌های حیاتی در اقیانوس‌ها را در معرض خطر قرار داده است. گرمای جذب شده توسط اقیانوس‌ها حتی در صورت موفقیت انسان در کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و کنترل گرمایش زمین صدها سال طول خواهد کشید تا آزاد شود. به باور محققان نویسنده گزارش این امر حفاظت از زنجیره‌های حیاتی اقیانوس‌ها را به یکی از بزرگترین مشکلات آینده بشر تبدیل خواهد کرد.

گفتنی است که در هفته اخیر ایالات متحده آمریکا و چین به عنوان بزرگترین تولیدکننده‌های گازهای گلخانه‌ای در جهان توافق نامه بین المللی پاریس برای جلوگیری از گرمایش زمین را تصویب کردند. بر پایه توافق‌نامه پاریس ۱۹۵ کشور از جمله ایران متعهد شدند که تولید دی اکسید کربن خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.

همچنین بخوانید:  جایزه تورقوزآباد برای بهترین اثر در بخش «مرگ بر آمریکا»
0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗