skip to Main Content
دانش کیوسک

ماه عسل سحابی هیلیکس را جای تخمک نشان داد

ماه عسل با اجرای احسان علیخانی فردی را با عنوان «دکتر صارمی»، فوق تخصص ناباروری به برنامه آورد.  دکتر صارمی در معرفی خود گفت غریزه‌ای در او وجود داشت که از کودکی با برادران و خواهرانش «دکتربازی» می‌کرد.

helixاز جمله حرف‌های دکتر برنامه این بود که سال اول پزشکی باید به تدریس اخلاق و عرفان اختصاص یابد.

در بخشی از برنامه عکس سحابی هیلیکس به جای عکس تخمک زیر میکروسکوپ نشان داده شد و صارمی گفت مشاهده کرده که تخمک مانند کره زمین حرکت وضعی و دورانی دارد.

 

صارمی با نشان دادن عکس سحابی هیلیکس گفت این تخمک درست مانند یک کهکشان است و برای دیدن جهان هستی نیازی نیست که به تلسکوپ روی بیاوریم. او گفت حرکت اسپرم‌ها به سمت تخمک یادآور منطق الطیر عطار است.

 

در سال‌های اخیر شبه علم رواج زیادی پیدا کرده است.

 

همچنین بخوانید:  شرکت واحد برای اتوبوس‌هایش معاینه فنی تقلبی می‌گیرد
7 نظر
 1. متن خلاصه ی تهیه شده متاسفانه این گمان و در آدم ایجاد میکنه که قصد تمسخر وجود داشته! اگه اینطوره که خوب بحثی نیست!
  اما اگه قصد روشنگری به مخاطب تلویزیون هست بهتره از طریق استدلال و در فضایی عاری از تنش و جانب داری های متداول باشه!
  شما مطلب و منطقی ارائه کنید، انتخاب درست و غلط و با اطمینان به عهده خود مخاطب بذارید! احتمالا چیزی که انگیزه ی شما برای نوشتن این متن کوتاه شده همین بوده؛ انتخاب آزاد سره از ناسره، علم از شبه علم و … که گاهی صدا و سیما توش دست میبره!

 2. قید کلمه “دکتربازی” (با اون باری که هممون میدونیم داره و نیاز نیست بگم) اون هم در ابتدای مطلب جهت ایجاد پیشداوری در ذهن مخاطب نوشته شده و به نظرم این دقیقا خلافِ ارزشهاییست که فکر می کنم ماهیت ایجاد میدان بر اساس اونهاست. فرق دارید با رسانه های دیگه. شروع به نزدیک شدن به اونها نکنید.

 3. سواد دکتر در حد سواد خیلی از دکتر های عزیز وطن عزیزمون هست که ماشالا بدون هیچ پارتی و زیر پا گذاشتن حق مردم در نهایت جهالت اسم دکتر و یدک می کشن

 4. ژیلا راست میگه من هرچی فکر کردم متوجه این بخش از سخن ایشو ن که “دکتر صارمی در معرفی خود گفت غریزه‌ای در او وجود داشت که از کودکی با برادران و خواهرانش «دکتربازی» می‌کرد” نمی شوم .شاید برای درک آن نیاز به علم لدنی باشد!

  1. دوست عزیز این همه حرف علمی زدن ایشون،این همه دست آورد علمی داشتن، بعدا شما اونها رو ندیدی، همین یک جمله ای رو که یه حرف حسی و عاطفیه رو دیدی.واقعا دمت گرم با وجدان

 5. در سالهای اخیر بی خدایی و بی منطقی و وارونه دادن حقایق هم بسیار رواج پیدا کرده !!!
  دکتر صارمی از پیشکسوتان علم ناباروری است و بسیار ادم علمی اگه شما با علم کمتون متوجه حرف های ایشون نمیشید بهتر سکوت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗