skip to Main Content
تنها پنج درصد از فاضلاب کشور تصفیه می‌شود
زمین کیوسک

تنها پنج درصد از فاضلاب کشور تصفیه می‌شود

قائم مقام وزارت نیرو گفته «۲۷/۵ میلیارد متر مکعب فاضلاب در  کشور بدون استفاده رها شده و تنها ۱/۵ میلیاردمترمکعب تصفیه می‌شود». ستار محمودی هم‌چنین گفته است میزان فاضلاب تصفیه شده باید تا پایان برنامه پنجم توسعه به ۵ میلیارد مترمکعب برسد. امری که تحقق آن در چند ماه باقیمانده از زمان اجرای برنامه پنجم توسعه، دور از ذهن به نظر می‌رسد. از زمان پایان جنگ تاکنون، وزارت نیرو با خرج هزینه‌هایی گزاف، دست به احداث صدها سد زده که اثرات مخرب زیست‌محیطی و اجتماعی آنها بارها مورد هشدار مخالفان قرار گرفته است. پس از اجرای پنج برنامه توسعه توسط دولت‌های مختلف، توسعه شبکه فاضلاب و تصفیه‌خانه‌ها صرفا در حدی بوده که قادر به تصفیه ۵ درصد از فاضلاب است.

از ۲۹ میلیارد متر مکعب فاضلابی که سالانه تولید می‌شود، تنها ۲ میلیارد مترمکعب به مصرف خانگی مربوط می‌شود. این در حالی‌ست که سیاست‌های اعمال شده در زمینه آب بیشترین تمرکز خود را بر مصرف خانگی قرار داده و از شیوه‌هایی مانند گران کردن قیمت آب مصرفی برای حل معضل کم‌آبی استفاده می کنند. تبلیغات تلویزیونی نیز بیشترین تمرکز خود را بر الگوی مصرف مردم قرار داده و از نحوه مصرف آب در حوزه صنعت و کشاورزی کمتر سخن گفته می‌شود.

تصفیه پساب‌های خطرناک نیز هنوز با اما و اگرهای فراوانی روبروست. برای نمونه هشت درصد از بیمارستان‌های تهران فاقد سیستم تصفیه فاضلاب بوده و عملکرد تصفیه‌خانه ۳۴ درصد دیگر این بیمارستان‌ها نیز ناقص است. طرح اولیه لوله‌کشی شهر تهران نخستین‌بار در سال ۱۳۲۹ به اجرا درآمده و نخستین تصفیه‌خانه آن در سال ۱۳۳۴ آغاز به‌کار کرده است.

همچنین بخوانید:  «آب اهواز در بیشتر موارد قابل شرب نیست»
یک نظر
  1. ۱- مقدار … متر مکعب از آبی که بیش از۹۵% از آبی است که دربارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود از محلی به نام بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس جاری می شود آرزوی اینجانب از کودکی این بوده است تا جلو مقدار … متر مکعب آبی را که بیش از ۹۵% از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه دربخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود را در محلی به نام تنگه بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس را با احداث بندی (سدی) خاکی بگیرم اینجانب از اینکه مقدار … متر مکعب از آبی که بیش از ۹۵% از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود سهم خلیجی می شود که می خواهند نام آن را به جای فارس به نام جعلی عربی تبدیل کنند ناراضی هستم اینجانب حتی راضی نیستم تا سرریز مقدار … متر مکعب از آبی که بیش از ۹۵% از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود که از محلی به نام بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس جاری می شود سهم خلیجی شود که می خواهند نام آن را به جای فارس به نام جعلی عربی تبدیل کنند اینجانب در نظر دارم با تغییر مسیر سرریز مقدار … متر مکعب از آبی که بیش از ۹۵% از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود که از محلی به نام بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس جاری می شود را سهم دریاچه فصلی در شهر خنج ازشهرستان خنج استان فارس نمایم. بعد از آن روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس را می توان به مقصد فصل های پائیزی و زمستانی مسافران از سراسر کشور و فصل های بهار و تابستان پرمحصول تبدیل کرد.
    ۲- آرزوی اینجانب از تاریخ ۱۳۷۰/۱۲/۲۲ تا تاریخ ۱۳۷۶/۰۷/۳۰ که کارمند اداره آب و فاضلاب شهری بخش خنج شهرستان لارستان شرکت آب و فاضلاب شهری استان فارس بوده ام یا از تاریخ ۱۳۷۶/۰۸/۰۱ تا تاریخ ۱۳۸۸/۱۲/۱۲ که کارمند شرکت آب و فاضلاب شهری کلان شهر شیراز بوده ام یا از تاریخ ۱۳۸۸/۱۲/۱۳ تا هم اکنون که کارمند امور آب و فاضلاب شهری شهر صدرا شرکت آب و قاضلاب شهری کلان شهر شیراز هستم یا درآینده که دوست دارم تا کارمند امور آب و فاضلاب شهرستان خنج شرکت آب و فاضلاب استان فارس باشم آرزویم پیگیری احداث تصفیه خانه فاضلاب شهری برای شهرهای خنج و فیشور(شهرهای واقع دراطراف دریاچه فصلی کفه خنج) بوده است آرزویم پیگیری احداث تصفیه خانه فاضلاب روستایی برای روستاهای واقع دراطراف دریاچه فصلی کفه خنج بوده است چون با آب مناسبی که از تصفیه فاضلاب شهرها و روستاهای اطراف دریاچه فصلی کفه خنج به دست می آید می شود کمربند سبزی را به طول ۱۸ کیلومتر و عرض ۸ کیلومتری دراطراف مساحت ۱۳۰ کیلومتری اطراف دریاچه فصلی کفه خنج احداث کرد و شهر خنج را به مقصد فصل های پائیزی و زمستانی مسافران از سراسر کشور و فصل های بهار و تابستان پرمحصول تبدیل کرد.
    امام علی (ع) می فرمایند : کسی که آب و خاک یعنی نیروی طبیعی دارد و نیروی انسانی خود را برای بهره برداری به کار نمی بندد و با فقر و گدایی می گذراند نفرین و لعنت بر او باد.
    دو نوع زمین خوار در کشور ایران وجود دارد ۱- یکی شخص یا اشخاصی که نتواند یا نتوانند به موقع و به اندازه رشوه خود را به کارکنان (الف – اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان … ب – اداره اجازه برداشت آب از زیر زمین در شهرستان … پ – اداره واگذاری زمین برای توسعه کشاورزی در شهرستان … ت – اداره ثبت اسناد املاک در شهرستان … بپردازد یا بپردازند ۲- یکی شخص یا اشخاصی که نتواند یا نتوانند به موقع و به اندازه رشوه خود را به الف – اداره شهرسازی شهرستان … ب – اداره روستا سازی شهرستان … پ – اداره ثبت اسناد املاک شهرستان …بپردازد یا بپردازند این شخص یا اشخاص از طرف مراجع مربوطه به عنوان زمین خوار به اداره دادگستری شهرستان … معرفی می شوند تا درس عبرتی شوند برای ملت بزرگ ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗