skip to Main Content
اسلو، عبور و مرور خودروهای شخصی در مرکز شهر را ممنوع می‌کند
جامعه زمین کیوسک

اسلو، عبور و مرور خودروهای شخصی در مرکز شهر را ممنوع می‌کند

مدیریت جدید و چپ‌گرای شهر اسلو، پایتخت نروژ، اعلام کرده است که قصد دارد تا سال ۲۰۱۹، به عنوان بخشی از برنامه مقابله با تولید گازهای گلخانه‌ای عبور و مرور خودروهای شخصی در مرکز شهر را به کلی ممنوع کند.
حزب کارگر و متحدان آن یعنی حزب سوسیالیست و حزب سبز، که در انتخابات شهرداری امسال در پایتخت نروژ پیروز شده‌اند، برنامه‌ای را ارائه کرده‌اند که بر محیط زیست و مسئله تغییرات آب‌وهوایی تمرکز دارد.

به نقل از روزنامه وردانس گانگ، این برنامه ممنوعیت عبور و مرور خودروهای شخصی را در مناطق مرکزی شهر پیش‌بینی کرده است؛ محدوده‌ای که هزار خانه و حدود نود هزار واحد تجاری-اداری در خود جای داده است.
مدیریت تازه شهر توضیحی درباره‌ی جزییات و چگونگی اجرایی شدن طرح ارائه نکرده است. اما همین طرح کلی پیشنهادی، نگرانی‌هایی را در میان تجار محلی برانگیخته است؛ چرا که ۱۱ مرکز تجاری از ۵۷ مرکز تجاری شهر در این محدوده پیاده اعلام شده قرار دارند.
ممنوعیت عبور و مرور خودرو در مرکز شهر،  بخشی از یک برنامه بزرگ‌تر است که بناست تولید و انتشار گازهای گلخانه‌ای در نروژ را تا سال ۲۰۲۰، در نسبت با سال ۱۹۹۰، تا ۵۰% کاهش بدهد. افزون بر آن، مقامات جدید مدیریت شهری، قصد دارند با قطع سوبسیدهای مربوط به سوخت‌های فسیلی، مصرف این سوخت‌ها را کاهش داده، و درعوض مسیرهای دوچرخه‌سواری در شهر را گسترش داده و برای خرید دوچرخه‌های الکتریکی یارانه بدهند، و بدین طریق ترافیک شهری را تا سال ۲۰۱۹ تا ۲۰%، و تا سال ۲۰۳۰، تا ۵۰% کاهش بدهند.
لن ماری نوین برگ، از اعضای حزب سبز، در یک کنفرانس خبری می‌گوید: «در سال ۲۰۳۰، مردم همچنان خودرو سواری می‌کنند؛ اما خودروهایی که میزان انتشار گاز گلخانه‌ای‌شان به صفر رسیده است».

همچنین بخوانید:  دو برابر شدن تعداد بیکاران در سال 1400

مسیر دوچرخه‌ها (به رنگ قرمز) و اتوبوس‌ها در مرکز شهر اسلو از اولویت عبور برخوردارند.

 

 

 

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗