skip to Main Content
پساب‌های هیدروکربنی پالایشگاه آبادان در اروند تخلیه می‌شود
زمین کیوسک

پساب‌های هیدروکربنی پالایشگاه آبادان در اروند تخلیه می‌شود

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خوزستان خبر داده «در یک ماه گذشته پالایشگاه آبادان حجم قابل توجهی از مواد هیدروکربنی را به رودخانه اروند وارد کرد که تبعات محیط زیستی زیادی داشت. با توجه به قدیمی بودن فاز یک پالایشگاه آبادان، امکان مدیریت صحیح پساب‌ها وجود ندارد. در حال حاضر کارخانه کاغذسازی پارس، کارخانه نیشکر هفت تپه، یک شرکت در شوشتر، کارخانه قند دزفول و پالایشگاه آبادان فاقد تصفیه‌خانه هستند و پساب این واحدها با کیفیت بسیار نامناسب وارد رودخانه کارون می‌شود».

محمدجواد اشرفی همچنین گفته در طی یک شبانه‌روز تقریبا ۲۰۰ هزار مترمکعب پساب از ۲۴ نقطه در رودخانه کارون تخلیه می‌شود و بزرگترین معضل در حوزه پساب‌ها، در خصوص پساب‌های شهری است؛ «فاضلاب شهری همه شهرهایی که رودخانه‌های کارون و دز از آن‌ها عبور می‌کنند، وارد رودخانه کارون و دز می‌شود. در حال حاضر تنها دزفول تصفیه‌خانه فعال دارد که ۵۰ درصد جمعیت این شهر را پوشش می‌دهد و ۵۰ درصد دیگر فاقد تصفیه‌خانه است. البته این تصفیه‌خانه فعال نیز به دلیل مشکلات فنی، کارایی لازم را ندارد و پساب ورودی به رودخانه بالاتر از استانداردهای مجاز است».

بنابر اظهارات این مقام مسئول پساب‌های پراکنده کشاورزی بدون هیچگونه نظارتی در رودخانه‌ها تخلیه می‌شوند؛ « در مورد فاضلاب‌های کشاورزی نیز کانون‌های پراکنده و متمرکز داریم؛ کانون‌های متمرکز عمدتا در حوزه شرکت‌های کشت و صنعت هستند که هفت واحد کشت و صنعت نیشکر داریم و پساب آنها در کارون، دز، هورالعظیم و تالاب شادگان تخلیه می‌شود».

وی پساب‌های پراکنده کشاورزی را خطرناک‌تر از پساب‌های شرکت‌های نیشکر دانسته و گفته «در مورد پساب کانون‌های پراکنده کشاورزی نظارتی نمی‌شود و تمام پساب‌ها وارد رودخانه می‌شوند. با وجود استفاده از سموم و کودهای شیمیایی در شرکت‌های نیشکر و کشت و صنعت‌ها، پساب آن‌ها مناسب‌تر است و مشکل خاصی در این زمینه نداریم اما در خصوص پساب کانون‌های پراکنده کشاورزی، میزان سموم و کودهای شیمیایی استفاده‌شده در این اراضی بیشتر است و طبیعتا میزان این سموم نیز در رودخانه کارون بیشتر است».

همچنین بخوانید:  تالاب بین‌المللی شادگان در محاصره فاضلاب

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خوزستان در مورد پساب‌های بیمارستانی توضیح داده « در حال حاضر در خوزستان ۶۱ بیمارستان داریم که ۱۸ بیمارستان از این تعداد در حوزه کارون و دز قرار دارند. خوشبختانه بیمارستان‌ها عمدتا به جز چهار بیمارستان، دارای پکیج‌های تصفیه هستند و برابر اندازه‌گیری‌های ادواری، پساب را با کیفیت قابل قبول وارد شبکه‌های شهری می‌کنند و به طور مستقیم وارد رودخانه نمی‌کنند. تنها بیمارستان ارتش دزفول به هیچ وجه تابع مقررات و دستورالعمل‌های سازمان محیط زیست نیست و نمی‌دانیم پساب این بیمارستان چه می‌شود؟ البته گاهی به دلیل مشکلات فنی یا راهبری، بیمارستان‌ها در خصوص دفع فاضلاب دچار مشکل موقت می‌شوند که سریع مشکل رفع می‌شود».

اشرفی پساب‌های مراکز پرورش ماهی در خوزستان را نیز مشکل‌ساز دانسته و گفته «پساب مراکز پرورش ماهی به ویژه در رودخانه گرگر شوشتر برای ما مشکل ایجاد کرده است. در این محدوده، پساب این مراکز با حجم قابل توجه و کیفیت بسیار نامناسب وارد رودخانه گرگر می‌شود که EC رودخانه را بسیار بالا می‌برد و بر کیفیت رودخانه کارون اثرگذاری دارد. در سال‌های گذشته تصمیماتی در خصوص مدیریت و بازچرخانی پساب این مراکز گرفته شد که این تصمیمات اجرا نمی‌شوند».

سال گذشته رییس اداره حفاظت محیط‌زیست آبادان از طرح شکایت علیه پالایشگاه و پتروشیمی آبادان به‌دلیل آلودگی‌های زیست‌محیطی خبر داده و هشدار داده بود «پساب‌های صنعتی وارد شده به رودخانه‌های محلی می‌تواند به آلوده شدن آب آشامیدنی منجر شود». فتحی‌نیا گفته بود این دو مجتمع صنعتی هیچ توضیحی در مورد عملکرد خود ارائه نمی‌دهند.

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗