skip to Main Content
کاهش امید به زندگی و افزایش میل به خودکشی در بین کادر درمان
جامعه کیوسک

کاهش امید به زندگی و افزایش میل به خودکشی در بین کادر درمان

مدیر بخش ICU کرونای بیمارستان امام رضا مشهد با اشاره به اینکه استهلاک روحی و روانی که برای درمانگران به وجود می‌آید شاید حتی از ابتلا به کرونا بدتر باشد، گفت: ابتلاء روحی و روانی آن‌ها ممکن است به امراض بسیار بد روحی و روانی منجر شود. در این شرایط حتی میل به خودکشی در بین درمانگران افرایش پیدا کرده و امید به زندگی کاهش پیدا کرده که واقعا جای نگرانی دارد.

علی‌رضا صداقت در جلسه «بررسی راهکارهای کنترل و درمان کرونا با نگاه ویژه به مشهد» که در کلاب هاوس برگزار شد، اظهار کرد: این روزها وقتی می‌شنوم که مردم در راه شمال هستند و پس از آن به Icu می‌روم و مشاهده می‌کنم که یک مادر باردار فقط به خاطر اینکه به عروسی رفته، بچه‌هایش را از دست داده و مشخص نیست چه اتفاقی برای خودش هم رخ دهد، خستگی‌ام چندبرابر می‌شود و انرژی‌ام از دست می‌رود. متاسفانه در شرایطی قرار داریم که هم در تصمیمات مدیریتی از طرف مسئولان و هم در تصمیمات شخصی در بین مردم خطا پشت خطا انجام می‌دهیم.

وی افزود: این روزها وقتی کلیپ می‌سازم و می‌گویم که با پویش همیار سلامت همراه شوید و در خانه بمانید و هر فردی مسئولیت اجتماعی خود را انجام دهد، احساس آب در هاون کوبیدن به من دست می‌دهد. واقعیت کوچه بن‌بست است، اما باید بتوانیم برای آن راه فرار پیدا کنیم.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در رابطه با وضعیت مبتلا شدن کادر درمان به بیماری کرونا بیان کرد: در این پیک جدید درگیری کادر درمان به کرونا به صورت سبک‌تر رخ داده؛ چراکه کادر درمان جزو گروه‌های هدف اول واکسیناسیون بودند، اما به هرحال مبتلا هستند و درگیری افراد درمان‌گر بالا است. در تمام بخش‌های کرونایی و غیرکرونایی ابتلا وجود دارد و مقداری از درگیری افراد خط اول درمان کرونا خارج از بیمارستان هم اتفاق می‌افتد؛ چراکه آن‌ها هم در خیابان‌ها و جامعه رفت‌وآمد می‌کنند و گاهی ناپرهیزی می‌کنند و خطا از کادر درمان هم مشاهده شده است، اما یکی از علل استهلاک کادر درمان در پیک‌های متعدد، بیماری است.

همچنین بخوانید:  آرزو داریم معلم شویم

صداقت با اشاره به مشکلات روحی ناشی از کرونا، تصریح کرد: مهمتر از درگیری با کرونا و مبتلا شدن کادر درمان به این بیماری، موضوعات روحی و روانی کادر درمان است. دیدن مرگ عزیزان متعدد که نزدیکان، اقوام و بیماران را تشکیل می‌دهند پرستاران و کادر درمان را از لحاظ روحی دچار مشکل می‌کند؛ چراکه حتی پرستاران با بیماران ارتباط عاطفی پیدا می‌کنند. اکنون با موج وحشتناک بیماری‌های روحی و روانی پساکرونا روبه‌رو هستیم‌. پساکرونا در کشور ما اتفاق نیفتاده و مدام در پیک‌های متعدد کرونا بودیم، اما اتفاق بد، مشکلات روحی پساکرونا است که تیم درمان، بیماران زخم‌خورده از کرونا و خانواده‌های داغدار با آن روبه‌رو خواهند شد.

مدیر بخش ICU کرونای بیمارستان امام رضا(ع) مشهد خاطرنشان کرد: آخرین آمار ما در انتهای پیک سوم این بود که ۷۰ درصد مردم ما تالمات روحی از کرونا را به شکل مستقیم دریافت کرده‌اند که این عدد، پس از تکرار پنج پیک به ۱۰۰ درصد می‌رسد. استهلاک روحی و روانی که برای درمانگران به وجود می‌آید شاید حتی از ابتلا به کرونا بدتر باشد. ابتلاء روحی و روانی آن‌ها ممکن است به امراض بسیار بد روحی و روانی منجر شود. در این شرایط حتی میل به خودکشی در بین درمانگران افزایش پیدا کرده و امید به زندگی کاهش پیدا کرده که واقعا جای نگرانی دارد.

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗