skip to Main Content
میگو و ماهی؛ تازه‌ترین «اوردر» رییس‌جمهور کشور برای سفره‌ مردم
جامعه کیوسک

میگو و ماهی؛ تازه‌ترین «اوردر» رییس‌جمهور کشور برای سفره‌ مردم

تعیین‌تکلیف مسئولان برای سفره‌های مردم بی‌اعتنا به تورم و از دست‌رفتن قدرت خرید همچنان ادامه دارد. همین چند وقت پیش بود که یک کارشناس با حضور در صداوسیما به مردم می‌گفت:«اگر می‌ۤببنید گوشت و مرغ گران است، نخورید، قناعت کنید.». اما رییس‌جمهور کشوردر تازه‌ترین اظهاراتش بی‌خبر از «قناعت» و قیمت‌های بازار اعلام کرده:«مردم به جای مصرف گوشت قرمز و مرغ، به سمت مصرف آبزیان حرکت کنند.».

به گفته حسن روحانی «حرکت از مصرف گوشت قرمز و مرغ به سمت آبزیان تحول بزرگی است» اما او درباره اینکه این «تحول» چقدر خرج برمی‌دارد و مصرف هرکدام از این کالاها را نه میل و انتخاب مصر‌ف‌کنندگان بلکه قیمت آنها تعیین می‌کند، چیزی نگفته است.

در یک سال اخیر قیمت کالاهای اساسی مانند گوشت قرمز و گوشت سفید، برنج و روغن و دیگر کالاهای خوراکی با روند تورمی همراه بوده، به‌طوری که طبق داده‌های مرکز آمار خوراکی ها و آشامیدنی های مورد استفاده مردم در فرودین‌ماه امسال تا بیش از ۶۳ درصد نسبت به پارسال افزایش قیمت داشته است. در این میان گرانی گوشت قرمز و سفید بیش از دیگر کالاها بود.

گوشت قرمز که در دهه ۹۰ روند تورمی شدیدی را تجربه کرد، در اواخر دهه ۹۰ با چندبرابر شدن قیمت، از برخی سفره‌ها حذف و در برخی دیگر کوچک شد. به‌طوری که به گفته رییس سازمان امور عشایر مصرف گوشت قرمز در سال گذشته حدود ۴۰ درصد کاهش داشت.

به‌دنبال گرانی گوشت قرمز، بسیاری گوشت مرغ را جایگزین آن کردند که این کالا نیز از سال گذشته تاکنون با صف‌های طولانی توزیع، کمیابی و دوبرابرشدن قیمت همراه بوده است. در چنین شرایطی رییس‌جمهور مردم را دعوت به مصرف آبزیان کرده است. درحالی که مصرف آبزیان تا قبل از این هم جزو هزینه‌های بالا به شمار می‌رفته و در سبد مصرفی بسیاری از خانواده‌ها جای زیادی نداشته است. در حال‌حاضر قیمت میانگین هر کیلوگرم میگو بالای صد هزارتومان و قیمت متوسط ارزان‌ترین نوع یک‌کیلوگرم ماهی ۵۰ هزارتومان است.

همچنین بخوانید:  کاسبان مهاجرات

-اصلاحیه: پس از بررسی ویدئوی کامل سخنان روحانی مشخص شد که او در مراسم افتتاح ۱۵۰ طرح شیلات گفته است «اگر بتوانیم به قیمت مناسب و اندازه مناسب آبزیان را در اختیار مردم قرار دهیم» تغییر عادت مردم از گوشت و مرغ به سمت آبزیان تحول بزرگی است. با این وجود انتظار می‌رود هنگامی که شرایط اقتصادی چنین تغییر انتخابی هنوز فراهم نشده و حتی «کنسرو تن ماهی» در سال‌ گذشته جهش قیمتی چند برابری داشته است، سخنان رییس جمهور از صحبت در مورد تغییر عادت غذایی مردم مورد نقد قرار گیرد.

 

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗