skip to Main Content
۷۰ درصد بیکارشدگان کرونا زنان هستند
کیوسک

معاون اشتغال وزارت کار:

۷۰ درصد بیکارشدگان کرونا زنان هستند

معاون اشتغال وزارت کار اعلام کرده، ۷۰ درصد از بیکارشدگان کرونا زنان هستند.

شیوع ویروس کرونا در ایران بسیاری از کارگران را از کار بیکار کرد و کارگرانی که تا قبل از این نیز از وضعیت شغلی ناامنی برخوردار بوده‌اند، در این میان بیشترین آسیب‌پذیری را داشته‌اند. معاون وزیر کار، عیسی منصوری گفته است:« حدود ۷۰ درصد از شاغلینی که به دلیل کرونا شغل خود را از دست داده‌اند، بانوان هستند.»

راهکار وزارت کار برای این حجم از کارگر بیکار شده اشتغال خانگی است. منصوری اعلام کرده:« می‌توان از محل تسهیلات اشتغال خانگی برای آن‌ها اشتغال‌زایی کنیم.»

این در حالی است که به گفته بسیاری از کارشناسان برنامه اشتغال خانگی وزارت کار یک برنامه ناموفق بوده و نتوانسته بار اقتصادی از روی دوش زنان بردارد. همچنین طبق آمار معاون اشتغال وزارت کار حدود یک میلیون شاغل رسمی بدون بیمه در دوران شیوع کرونا بیکار شده‌اند و حدود ۶۲ درصد از شاغلان بیمه شده نیستند و به همین دلیل در آمار بیکارشدگان رسمی دیده نشده‌اند.

وضعیت اشتغال زنان طی چند دهه اخیر در یک روند کاهشی با مشکلات زیادی همراه بوده، همچنان که تعداد زنان شاغل طی پنج سال ۱۳۸۵ تا سال ۱۳۹۰ از کمی کمتر از چهار میلیون نفر به سه میلیون و صد هزار نفر کاهش یافته است. حدود هشتصد و پنجاه هزار شغل زنان در فاصله پنج ساله‌ فوق از دست رفته است. اما در بحران‌ها همیشه مشاغل زنان و جوانان بیشتر و زودتر از میان می‌روند. بر اساس بررسی زهرا کریمی ( ۱۳۹۳) این روند بعد از سال نود هم ادامه داشته و در فاصله تابستان ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۳، ششصد و هفتاد هزار شغل در کارگاه‌های کوچک کشور از دست رفته است که نیمی از آن به زنان مربوط است. با شیوع کرونا به‌نظر می‌رسد این روند با شدت بیشتری در حال تداوم و پیش‌روی است.

همچنین بخوانید:  زنان؛ دشواری خروج از حاشیه نظام رفاهی

 

 

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗