skip to Main Content
پنج بزرگراه دیگر کشور به بخش خصوصی واگذار شد
جامعه کیوسک

پنج بزرگراه دیگر کشور به بخش خصوصی واگذار شد

معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزیر راه و شهرسازی گفت:‌ بخش خصوصی احداث و بهره‌برداری از پنج طرح بزرگراهی کشور را از طریق مشارکت با دولت برعهده خواهد گرفت.

به گفته امیرمحمود غفاری: تامین مالی این طرح‌ها با توجه به ایجاد ظرفیت قانونی مناسب در سال جاری و بر اساس بند (۶) تبصره (۱۹) قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور صورت می گیرد  که بر اساس این ظرفیت قانونی که به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی در قانون سال جاری تصویب شد، امکان ارتقاء شبکه جاده‌ای کشور و متعاقب آن تسهیل تردد، کاهش ترافیک، افزایش سهم جابه‌جایی مسافر و کالا در محورهای بزرگراهی با مشارکت بخش خصوصی فراهم شده است.

غفاری با اشاره به روش واگذاری پنج طرح را مشارکت به روش BOT گفت: در این روش بخشی از سرمایه مورد نیاز توسط دولت به بخش خصوصی اعطا و بخشی از اعتبار مورد نیاز توسط بخش خصوصی هزینه می‌شود. پس از اتمام یا در جریان مراحل احداث با توجه به نوع قرارداد منعقد شده، اصل و سود آورده بخش خصوصی با بهره‌برداری و اخذ عوارض تردد از وسایل نقلیه تامین می‌شود. در این قالب احداث پروژه بزرگراه امامزاده هاشم – خمام – آقاسیدشریف با مشارکت ۳۰ درصدی دولت و ۷۰ درصدی بخش غیردولتی یکی از پروژه‌های مهم این وزارتخانه است که بزودی واگذار خواهد شد.

وی  همچنین درباره دیگر طرح‌های واگذار شده اعلام کرد: پروژه فومن – شفت – سراوان از محل طرح احداث بهسازی راه اصلی نمین – آستارا – اردبیل سرچمبا مشارکت ۳۰ درصدی دولت و ۷۰ درصدی بخش غیر دولتی و اگذار می‌شود.   پروژه پاتاوه – دهدشت نیز  از محل طرح احداث  راه اصلی شهرضا – بهبهان – بابا میدان و پروژه کمربندی شیراز از محل طرح احداث باند دوم شهرضا – کمربندی شیراز- سه راهی تخت جمشید دو طرح دیگری هستند که بر اساس مصوبه کارگروه ماده ۲۷ قانون الحاق واگذار خواهند شد.  این طرح در یک دوره ۳ ساله توسط سرمایه‌گذار احداث و طی ۲۰ سال  مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

همچنین بخوانید:  خودکشی ممنوع یا چگونه با گل‌های سرخ به جنگ ناامیدی برویم

گفتنی است علی‌رغم انتقادات، در ماه‌های اخیر دولت عزم خود را برای حراج هر دارایی عمومی‌ای که این روزها قابل فروش باشد جزم کرده است در حالی که پرونده‌های فساد واگذاری‌های سال‌های قبل روی هم تلمبار می‌شوند.

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗