skip to Main Content
تپسی گران‌تر، سلامت بیشتر
کیوسک

سرویس سپید، رانندگانی با تست کرونا منفی دارد

تپسی گران‌تر، سلامت بیشتر

تپسی امکان انتخاب ماشین سپید (بخوانید بهداشتی) را در ازای درصدی هزینه بالاتر به امکاناتش اضافه کرده است.

به تازگی آپشن جدیدی در اپلیکیشن‌های اسنپ و تپسی پدیدار شده است که به واسطه آن کاربران این سرویس‌های اینترنتی به بهداشت راننده و اتومبیل، امتیاز می‌دهند. اما حالا این امتیازدهی از وضعیت ارزیابی به وضعیت ارزشگذاری وارد شده، اپلیکیشن تپسی، سرویسی به عنوان سرویس ماشین سپید به امکاناتش اضافه کرده است که کاربر با انتخاب آن هزینه‌ بیشتری متحمل می‌شود، اما سوار ماشین «تمیزتری» می‌شود. توضیح پشتیبانی این تاکسی اینترنتی به میدان در مورد سرویس «سپید» این بود: «از راننده‌هایی که در اتومبیل‌های سپید ما هستند، آزمایش این بیماری [کووید۱۹] گرفته شده، ماشین آن‌ها شیلدگذاری شده، دست‌کش و ماسک دارند و تمام اصول بهداشتی طی این سفر رعایت می‌شود»

با پایین آمدن تقاضا برای سرویس‌های اینترنتی حمل و نقل مثل اسنپ و تپسی، قیمت سفرها هم به صورت موقتی کمی کاهش پیدا کرد. رانندگان این اپلیکیشن‌ها که کمیسیون ثابتی به صاحبان اپلیکیشن پرداخت می‌کنند، حالا با دو پیچیدگی باید دست و پنجه نرم کنند، رکودی که در ماه‌های اول سال تجربه کردند، و استانداردهای بهداشتی که رعایت نکردنشان می‌تواند منجر به کم یا زیاد شدن دستمزدشان شود.

فارغ از این‌که استفاده از سرویس ارزان‌تر احتمالا ترجیح اکثریت کابران باشد، به نظر می‌آید سرویس‌های اسنپ و تپسی با شانه خالی کردن از مسئولیت در برابر رعایت بهداشت در سرویس‌هایشان، حل و فصل این بحران را هم بر عهده رانندگان و مسافران گذاشته باشد.

به نظر می‌آید کارفرمایان هم لزوم رعایت بهداشت برای جلب مشتری را درک کرده باشند، اما رعایت این اصول و فراهم کردن این تجهیزات، بر عهده مشتریان و کارمندان است و حفظ سلامت مردم درگروی توانایی مالی آنها برای استفاده و خرید خدمات بهداشتی مناسب است.

همچنین بخوانید:  تجمع رانندگان اسنپ؛ ماه عسل به پایان رسید
یک نظر
  1. بنده نه در تپسی مشغول به کار هستم و نه در اسنپ. پس از آنچه در ادامه خواهم گفت سود مالی نمی‌برم بلکه از روی دلسوزی برای رانندگان این دو ناوگان مطرح می‌کنم.
    اول اینکه شاید شما از این خدمات استفاده نکرده‌اید و نمی‌دانید تفاوت این خدمت به بهداشتی بودن آن نیست، بلکه راننده خدماتی مازاد بر وظیفه‌اش انجام می‌دهد که بنده آن را لایق دریافت پول بیشتر میدادم. برای مثال در این خدمت قسمت راننده با پوششی طلقی از سایر قسمت‌ها جدا شده که اول به نفع سلامت راننده که با مسافرهای زیادی در ارتباط است و در مقام دوم به نفع سلامت مسافرهاست. پس شما می‌توانستید به جای متنی چنین مغروضانه نسبت به شرکت‌هایی خصوصی و نه دولتی، از آن‌ها درخواست کنید حداقل در چند ماه آینده این خدمت خاص را در دسترس تمامی رانندگان خود قرار دهند. شرکت‌های خصوصی وظیفه ارائه خدمات اضافی رایگان و یارانه‌ای به بنده و شما را ندارند و حتی اگر بخواهند از سر لطف و بهبود چهره سازمانی‌شان چنین کاری انجام دهند، منابع مالی و انسانی کافی برای این کار را ندارند. خصوصا وقتی یارانه‌ای از دولت دریافت نکرده‌اند، پس گیر را به سازمان و دستگاه درستش بدهید نه چند شرکت خصوصی. مثلا مقاله‌ای درمقایسه یارانه‌های دولت آلمان به کسب و کارها تهیه کنید شاید مفیدتر باشد.
    دومین خدمت این گزینه این است که راننده پیاده شده و جلوی چشم شما درها و داخل خودرو را با مایع ضدعفونی کننده تمیز می‌کند. به نظر شما این خدمت وظیفه راننده است؟ آیا همه مردم شهر وظیفه دارند مراقب من باشند؟ یا اینکه اگر خدمات اضافی ارائه می‌دهند باید پول بیشتری دریافت کنند یا اینکه من بفهمم این خدمات لطف آن‌ها به من بوده. آیا من اولیا حضرت همایونی هستم و سایر مردم عادی -و بدون دریافت یارانه دولتی- وظیفه دارند به من خدمات رایگان ارائه دهند؟
    مسئله دوم اینکه از این مثلا ۵ هزار تومان اضافه که دریافت می‌کنند ۱۵ درصد به جیب شرکت و بقیه به جیب راننده می‌رود. چنان که گفته‌اند آزمایش گرفتن از راننده و تهیه شیلد هم به هزینه شرکت است.
    حال اگر ارائه چنین خدماتی -که وظیفه شرکت و راننده نیست بدون دریافت یارانه دولتی، رایگان به مسافران ارائه دهند- باعث می‌شود مسافران بیشتری نسیب رانندگان شوند، چرا شما به آن نقد دارید؟ منظور شما از این متن چیست؟ هیچ متوجه هستید مردم در چه تنگنای اقتصادی‌یی قرار گرفته‌اند و افزایش دوباره شمار مسافران به نفع رانندگان است؟ شاید به نظرتان راننده‌ها برده‌های مسافرها هستند و وظیفه دارند جلوی چشم مسافر به رایگان درب خودرو را برایش ضدعفونی و باز کنند و شاید بوسه‌ای بر نوک کفشش حواله نمایند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗