skip to Main Content
دانشگاهی که بیشتر شبیه مدرسه است!
جامعه

دانشگاهی که بیشتر شبیه مدرسه است!

درباره مراکزی که تربیت معلم‌های جوان را بر عهده دارند چه می‌دانیم؟ این مراکز چقدر در آماده کردن معلم‌ها برای ارتباط با دانش‌آموزان و کار در مدرسه موفق هستند؟

در نظام آموزش عالی هر کشور، «تربیت معلم» یکی از حوزه‌های بسیار مهم محسوب می‌شود و نقش حیاتی در اصلاح و تقویت بنیاد‌‌های توسعه‌یابنده‌ کشور‌‌های مختلف ایفا می‌کند. دانشگاه فرهنگیان، جایی است که در آن «معلمان آینده‌»ای تحصیل می‌کنند که نقطه آغاز هر تحول آموزش و پرورش هستند و تربیت نسل آینده در دستان آن‌ها قرار دارد. در ایران کمترین توجه به تربیت معلم و نقش آن در تغییر و تحول سیستم آموزش و پرورش می‌شود. در این جستار می‌خواهم با توجه به تجربه چهارساله تحصیل در یکی از پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان، در خصوص این دانشگاه و معضلات آن صحبت کنم. دانشگاه فرهنگیان که در سال ۱۳۹۰‌ با جمع شدن مراکز تربیت معلم کشور تشکیل شد، مراحل مختلفی را از حیث تبدیل شدن به یک محیط و مرکز دانشگاهی طی کرده و چالش‌های مختلفی در این راستا همواره متوجه این دانشگاه بوده است.

وقتی در کنکور سراسری دانشگاه فرهنگیان قبول شدم باید برای مصاحبه به دانشگاه می‌رفتم. زمانی که وارد دانشگاه می‌شوید اولین چیزی که نگاه شما را جلب می‌کند فضای بی‌روح دانشگاه است. نوبت به مصاحبه که می‌رسد ابتدا در یک اتاق، سه نفر نشسته‌اند که سوالهای روانشناسی می‌پرسند. در اینجا زمان کمتری نسبت به اتاق بعدی که یک نفر سوالهای دینی و عقیدتی می‌پرسد، سپری میشود. نباید از این نکته غافل شد که زمانی تعهد مفید واقع می‌شود که در کنار تخصص باشد. وقتی در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان قبول شدم و وارد دانشگاه شدم خوشحال بودم و مانند بچه‌های دیگر که در بین آنها رتبه‌های برتر کنکور هم دیده می‌شد انگیزه بالایی داشتم؛ چرا‌ که فکر می‌کردم اینجا به معنای واقعی دانشگاه است. اما هر‌ چه جلوتر رفتیم از انگیزه و شور و شوق ما کاسته شد و فهمیدیم که اینجا تفاوتی با مدرسه ندارد. به راستی چرا این دانشگاه فرقی با مدرسه ندارد؟

 محیط فیزیکی

از عوامل موثر در کیفیت آموزشی مراکز آموزشی، به‌خصوص دانشگاه‌ها، وجود محیط فیزیکی مناسب مانند کلاس‌ها، آزمایشگاه‌ها، کتابخانه‌ها، مراکز تفریحی و رفاهی، محوطه و فضاهای سبز، خوابگاه‌ها، سرویس‌های غذاخوری و غیره است که وضعیت کمی و کیفی هر‌کدام از اینها تأثیر بسزایی در فرآیند یادگیری دارد. پردیسی که در آن بودم از نظر شاخص‌های بالا وضعیت مناسبی نداشت. ساختمان آموزشی نامناسب، کتابخانه قدیمی و سطح پایین، نبود محوطه و فضای سبز مناسب برای استراحت دانشجویان، کیفیت بسیار پایین غذا (که دانشجویان همیشه نسبت به آن معترض بودند) و نداشتن سالن اجتماعات از جمله مشکلات فیزیکی آن بود.

برنامه‌های فرهنگی

همچنین بخوانید:  تا کی سطحی‌نگر باشیم؟

عملکرد دانشگاه‌ها بیشتر در راستای تحقق اهدافی چون تعمیق باورهای دینی و ملی، رشد اخلاقی و اجتماعی دانشجویان، مرتبط ساختن برنامه‌ها با استعداد‌ها و علایق مختلف دانشجویان، وجود کانون‌های علمی، هنری و فرهنگی، برگزاری اردوها و شادابی دانشگاه با مشارکت دانشجویان است اما دانشگاه فرهنگیان از نظر زیرساخت‌های فرهنگی با مشکلات زیادی روبه‌رو است؛ چرا که تنوع دیدگاه‌های مختلف در اجرای برنامه‌های مختلف مورد توجه واقع نمی‌شود. در این دانشگاه، فضای بی‌روح و کسل‌کننده محیط دانشگاه به دانشجویان نیز سرایت کرده و نبود برنامه‌های فرهنگی شاد و مفرح این موضوع را تشدید کرده است.

 سر‌فصل درس‌ها و استادان دانشگاه

دانشجویان بیشتر درس‌های تئوری را پاس می‌کنند که اغلب کارایی ندارد. همچنین گاهی یک درس با عناوین مختلف ارائه می‌شود. به درس‌های عملی کمتر توجه می‌شود.‌ به گفته خود دانشجویان بهترین و مفیدترین دوره آموزشی زمانی است که به کارورزی می‌روند و به‌طور عینی از مدرسه و دانش‌آموزان بازدید می‌کنند. همچنین  بیشتر نکاتی که یاد می‌گیرند و کمک حال آینده آن‌هاست، از معلم‌های راهنماست و دانشگاه نقشی در آموزش به دانشجو ندارد.

از نظر استادان دانشگاه، شما با دو حالت مواجه هستید؛ یک، استادهایی که در سطح دانشگاه‌های مطرح یا حتی بالاتر از آن هستند (که البته تعداد آن‌ها به انگشتان یک دست هم نمی‌رسد)؛ دو، استادهایی در سطح بسیار پایین با سن بالا که حوصله کلاس را ندارند (مثلا در سخن می‌گویند از روش‌های فعال و به‌روز استفاده کنید، اما در عمل روی صندلی نشسته و از روش سنتی سخنرانی استفاده می‌کنند). درحالی‌که این دانشگاه علاوه بر استادانی با مدارج بالا به معلمانی با تجربه بالا در درس‌های عملی و روش‌های تدریس (همانند مراکز تربیت معلم قدیم) نیاز دارد. چون در اینجا قرار نیست دانشجو فقط یک سری مباحث نظری فرا‌‌‌گیرد، بلکه باید مهارت‌های معلمی را کسب کند.

تفکیک جنسیتی

همچنین بخوانید:  فمینیسم و سرپیچی از کار

با توجه به روال قبلی مراکز تربیت معلم، مسئله تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ فرهنگیان نیز مطرح است. این درحالی‌ است که در اکثر دانشگاه‌های کشور چنین رویه‌ای حاکم نیست و حتی همان دانشجو معلمان پس از فارغ‌التحصیلی در محیط مدرسه، دوره‌های ضمن خدمت و یا در صورت ادامه تحصیل در دانشگاه‌های دیگر به دور از تفکیک جنسیتی هستند.

ضعیف بودن تشکل‌های دانشجویی

یکی از شاخص‌های مهم و موثر در افزایش مشارکت دانشجویان در برنامه‌های مختلف فرهنگی، علمی، سیاسی و اجتماعی، وجود تشکل‌های دانشجویی با دیدگاه‌های مختلف است. پردیسی که من در آن درس خواندم در ابتدا یک تشکل بیشتر نداشت، که آن هم جامعه اسلامی بود و مجالی برای تشکل‌های دیگر نبود. بعد از گذشت چند ترم تشکل انجمن اسلامی نیز تاسیس شد‌. اما بودن و نبودن این تشکل‌ها فرق چندانی نمی‌کرد، چرا که فضاهای مناسبی برای گفتگو‌ی دانشجویان و بیان نظرات مختلف شکل نمی‌گرفت.

لازم به ذکر است، پردیسی که در این متن از آن صحبت شد، یکی از بهترین پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان است، و از پذیرش دانشجو بالایی دارد.

و در آخر این سوالات پیش می‌آید که آیا دانشگاه‌ فرهنگیان در تربیت معلم خوب، موفق بوده است؟ آیا این دانشگاه توانسته آداب اجتماعی را به دانشجویان خود آموزش دهد؟ یا اصول معلمی را در آنها نهادینه کند؟ در جواب باید گفت: خیر!

هدف اصلی دانشگاه فرهنگیان تربیت معلمی شایسته است. معلمی که وظیفه‌اش نه تنها آموزش محتوای کتاب‌های درسی بلکه تربیت دانش آموزان برای زندگی در جامعه هم هست.

وقتی که دانشجو پس از گذشت چند ترم تحصیلی با تاخیر و بی‌ میلی در کلاس حاضر می‌شود و آداب معاشرت و نظم را به عنوان یک معلم نمی‌داند، پس چگونه می‌تواند الگوی مناسبی برای دانش آموزان باشد و مواردی را که خود رعایت نمی‌کند به دانش آموزان یاد دهد؟

امید است معضلات این دانشگاه برای دانشجو معلمان آینده حل شود تا محیطی برای کسب مهارت‌های معلمی فراهم شود.

نویسنده: علیرضا نیکی – فارغ‌التحصیل رشته‌ی علوم تربیتی دانشگاه فرهنگیان

7 نظر
  1. ای کاش کمی یه کیفیت و گذر عمر این همه استعداد درخشان کشور فکر کنیم تا برگزاری مراسم ملی باوجود جو سنگین سیاسی و معلم هایی که قراره نسل اینده رو نابود کنن چون فقط بخاطر حقوق شب امتحان تقلب نوشتن و سرکلاس کم کاری کردن!

  2. سلام اینکه گفتید در دانشگاه فرهنگیان دروس موازی وجود دارند که شبیه به هم هستند، موافقم. بنظر بنده به عنوان یکی از اعضای هیات علمی دانشگاه فرهنگیان، بعضی از این دروس باید حذف شوند. اما یادمون باشه، یکی از آسیب های اصلی نظام آموزشی ما اینکه معلمان ما از دانش نظری کافی برخوردار نیستند، روشهای و اصول نوین تدریس و آموزش رو نمیدونن، با روشهای علمی ارتباط با دانش اموز و مدیریت کلاس درس آشنا نیستند. دانشگاه فرهنگیان باید این اصول علمی را آموزش دهد. اول اتفاقی که با آموزش این دروس نظری رخ می دهد این است که نگرش و دیدگاه دانشجو معلمان نسبت به تعلیم و تربیت و آموزش تغییر می کند و این تغییر نگرش اولین و مهمترین گام برای هرگونه توسعه و پیشرفت و تعییر است. تعلیم و تربیت یک پدیده علمی است و نمی شود بدون توجه به این تئوری ها و نظریه های علمی معلمان را روانه مدرسه کرد، به امید اینکه تجربیاتی که در طول تدریس کسب می کنند، باعث افزایش و بهبود کیفیت تدریس انها می شود؛ اما آنچه در معلمان با سابقه خود میبینم در بیشتر موارد، این امید ما را ناامید می کند. جان کلام اینکه: نه تئوری زدگی نه عمل گرایی افراطی.

  3. با عرض سلام خدمت شما نویسنده محترم و دیگر دوستان.اجازه بدید بنده با بعضی از موارد ذکر شده در مقاله شما موافق و با بعضی دیگر مخالف باشم.اینکه محیط و فضای ما با توجه به تعداد بالای دانشجو ها وسعت کمی داره و مکانی برای استراحت وجود نداره کاملا موافقم و برای خود من هم این موضوع مسئله ی ناراحت کننده ای است چون خستگی ما رفع نمیشه اون هم با توجه به تایم زیادی که در دانشگاه می گذرانیم
    اما از طرفی صحبت شما مبنی بر این که درس هایی که به ما داده میشه مفید نیستن و تاثیری بر رشد علمی ما ندارند رو قبول ندارم چرا که شما در هر دانشگاه دیگه ای هم برید باید بعضی از دروس رو بگذرانید که شاید خیلی عملی نباشه و تئوری باشن و با توجه به این که من ۶ترم هست مشغول تحصیلم و دوره های کارورزی رو گذراندم به عینه دیدم که دانشجوهای دانشگاه فرهنگیان چه از حیث مهارت و چه از حیث دانش ،در سطح بالایی حتی نسبت به معلمان با سابقه قرار دارند و جلوترند
    در پایان توصیه می کنم مشکلات و چالش هارو به همراه خوبی هابیان کنید که دیگرخوانندگان دچار ناامیدی نشن حداقل خودمون هوای خودمون رو داشته باشیم و به خودمون شغلمون و دانشگاهمون افتخار کنیم سلامتی همه دانشجو معلمان خوب و نازنین ممنون از شما

  4. افرین بسیار کامل و دقیق ذکر شده بود دقیقا همین مشکلات در دانشگاه فرهنگیان جولان میدهند

  5. درود بر شما به مطالب جالب و واقعیاتی اشاره کرده اید که هر کسی به شکل گذرا از محوطه دانشگاه های فرهنگیان عبور کند بدون اینکه تخصصی داشته باشد این واقعیت ها را مشاهده خواهد کرد. خصوصا محیط بی روح فیزیکی این دانشگاه ها که بیشتر شبیه مدارس عادی است و دانشجو فکر نمی‌کند وارد یک دانشگاه شده است. تجهیزات و امکانات هم که بماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗