نابودی ۱۰۰ هکتار جنگل هیرکانی با انتقال آب دریای خزر به سمنان

نابودی ۱۰۰ هکتار جنگل هیرکانی با انتقال آب دریای خزر به سمنان

یک کارشناس ارشد خاک و آب می‌گوید در صورت اجرای پروژه انتقال آب از دریای خزر به سمنان، دست‌کم ۱۰۰ هکتار جنگل هیرکانی و بیش از ۳ میلیون تُن خاک منحصر به فرد در مسیر لوله‌گذاری طرح نابود خواهد شد. به گفته حنیف رضا گلزار در این‌صورت بیش از ۲۶۰۰۰ اصله درخت هیرکانی از بین می‌رود که شامل انواع مَمرَز، افرا، توسکای قشلاقی، بلوط، توسکای ییلاقی، راش و اَنجیلی می‌شود. این آمار از مقاله‌ای استخراج شده که اخیرا در همایشی در دانشگاه سمنان ارائه شده بود.

گلزار هشدار می دهد که این همه قانون‌شکنی و تخریب و آسیب و تحمیل بی‌دلیل هزینه‌های مالی و اجتماعی بر کشور برای انتقال آب به سمنان، تنها با صرفه‌جویی ۱۰ درصدی در مصرف آب این استان بدون هیچ هزینه‌ای در عمل قابل تحقق است. او می‌گوید «نابودی ۱۰۰ هکتار جنگل را تنها در پاکتراشی بیش از ۲۶ هزار اصله درخت نباید خلاصه کنیم. ۱۰۰ هکتار جنگل که نابود شود یعنی ۱۰۰ هکتار کانون آبساز و سیل‌گیر از بین رفته است؛ یعنی زیستگاه صدها گونه حیات‌وحش نابود شده و نکته مهم آنکه بر اساس برآوردها، پاکتراشی این ۱۰۰ هکتار موجب نابودی دست کم ۳ میلیون تُن خاک حاصلخیز می‌شود که این به هیچ عنوان بازگشت‌پذیر نیست».

این پژوهشگر یادآوری می‌کند «بر اساس مطالعات خاک‌شناسی انجام شده، خاک‌های مسیر خط لوله در دو رده Alfisol  و Mollisol رده‌بندی می‌شوند که ارزشمندترین رده‌های خاک تکوین‌یافته در کره زمین هستند. در هیچ مختصات جغرافیایی و اقلیمی و توپوگرافی دیگر در ایران این دو رده خاک تکامل نمی‌یابند و باریکه جنوبی دریاچه کاسپیان تنها مختصاتی است که امکان تکامل و تشکیل این دو رده خاک در آن فراهم است. قیمت این تناژ بالای خاک نابود شده که دست‌کم ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تُن کربن جو را در خود ترسیب داده چقدر است؟ با صرف چه هزینه‌ای و در کدام آزمایشگاه‌ها و واحدهای تولیدی می‌توان تنها یک کیلوگرم از این خاک را تولید کرد؟».

گلزار با اشاره به اینکه ظاهرا عزمی برای عبرت گرفتن از منشا سیل‌های فروردین ۹۸ وجود ندارد، اضافه می‌کند «با حذف پوشش گیاهی و با در نظر گرفتن شیب بالای مسیر لوله، این ۱۰۰ هکتار جدای از توقف کارکرد بیولوژیک و اکوسیستمی خود، به کانون ایجاد سیلاب و فرسایش خاک تبدیل خواهد شد».

این کارشناس ارشد خاک یادآوری می‌کند «تخریب‌های مستقیم جنگل، تنها محدود به پاکتراشی‌ها و جاده‌سازی‌ها نمی‌شود. اخیرا مشخص شد که قرار است مصالح ساختمانی مورد نیاز برای ساخت زیرساخت‌ها و تاسیسات را هم از معادن سنگ آهک کوهی-جنگلی منطقه رستم کلا و شن و ماسه لازم را تا عمق ۵ متری از بستر نکا رود تامین کنند. از حجم و ابعاد خسارات زیست‌محیطی افزایش برداشت از معادن جنگلی منطقه تا کنون گزارشی منتشر نشده است».

جنگل‌های هیرکانی هفته پیش به‌عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شدند.