skip to Main Content
اردوغان: مگر ما منطقه‌ای به نام کردستان داریم؟
سیاست کیوسک

اردوغان: مگر ما منطقه‌ای به نام کردستان داریم؟

رهبر حزب عدالت و توسعه، حزب جمهوری خلق را به خاطر استفاده از واژه‌ کردستان مورد انتقاد قرار داد.

رجب طیب اردوغان رهبر حزب عدالت و توسعه و رئیس جمهور ترکیه، دیروز در هاتای و در میان هواداران حزب خود سخنرانی کرد. در سخنرانی تبلیغاتی و انتخاباتی اردوغان، همچون همیشه احزاب مخالف حزب حاکم به شدت مورد انتقاد قرار گرفتند.

اردوغان گفت: به سخنان کمال کلچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خلق بنگرید. او اعلام کرده که در کردستان، مردم به حزب دموکراتیک خلق‌ها رای می‌دهند. پیش از هر چیز باید از او پرسید: مگر در کشور ما منطقه‌ای به نام کردستان وجود دارد؟ من از همین جا خطاب به شهروندان کشور اعلام می‌کنم، آنها می‌خواهند کشورم را تجزیه کنند. بنابراین از همه شما تقاضامندم در ۳۱ مارس و در انتخابات شهرداری‌ها به این حزب تجزیه طلب (حزب دموکراتیک خلق‌ها) و حامیانش یعنی حزب جمهوری خلق و حزب خوب سیلی عثمانی بزنید.

رجب طیب اردوغان تنها یک بار در سال ۲۰۱۳ میلادی در شهر کردنشین دیاربکر و در مراسم استقبال از مسعود بارزانی از واژه کردستان استفاده کرد و به خاطر انتقادات فراوان ملی‌گرایان، از آن به بعد، مسئولین آکپارتی این واژه را در ادبیات سیاسی خود استفاده نکردند.

همچنین بخوانید:  داد و ستد اتحادیه اروپا و ترکیه بر سر پناهندگان سوری
18 نظر
 1. درست میگه شاید اونجا هم کرد نشین وجود داشته باشد ولی اونا مهاجر هستند و شهروند درجه یک نیستند باید از انجا اخراج بشوند فکر میکنند اونجا هم منطقه آذربایجان هست که تصرف کنند و بعد بیایند غلدر بازی کنند

 2. اینقدر این سخنان اردوغان ، سخیف است که من حرفی ندارم بگم !!
  لعنت و نفرین بر فاشیست باد
  در دنیای کنونی با اینهمه آزادی اطلاعات و عصر الکترونیک و علم ، این سخنان مضحک فقط از یک آدم ایدئولوژیک و فاشیست برمیآید !!

 3. من پدرم تورکه مادرم کورد و داییم کورد و زنداییم تورک عموم تورک زن عموم کورد گوشت تا گوشت دو رگه و کورد اندر تورک در صمن من زنم کورد و دامادمان کورد حالا چی بگم تورک یا کورد چون در ظاهر از نظر زبانی زمین تا اسمان با هم فرق میکنند اما از تظر ژنی و ظاهری ۹۹درصد شباهتی شگفت انگیز دارندنمدانم یا به ما دروغ گفتند یا که نمدانم به ما کوردها میگن اریایی اندی که اصلا شبیه هندیای سیاه نیستیم به تورکها میگویند مغول اگه قیافیه یک تورک ایرانی یا ترکیه ای را ببینی انگار به از اروپا انده اند بیشترشان سفید یا بور یا چشم رنگی و در این میان تعجب اور ترین جیزی که هست شباهت ژنتیکی این دو قوم به اروپاییان هست که واقعا باید این دو قوم را اریایی نامید نه فارسها گیلها مازنها و تاتها تالشها و لرها که بیشترشان سبزه سیاه و یا اگر خوشگلی تو این اقوان دیدیین بدانید که وصلتی یا با تورکها یا کوردها دارند نمیدانم شاید صورت مسله عوض شده که سیاهان خیال میکنند اریاییند

 4. چرا کردها به جای گرفتن حق خود از ترکیه در صدد فشار به آذریهای مظلوم ارومیه که هموطن خودشون محسوب میشوند هستند ؟

  1. ببین دوست من اتفاقا این سوالی هست که ذهن من که اهل کوردستان هستم را درگیر کرده است. وقتی کورد با ترکیه(اردوغان و حامیانش) مشکل داره چرا باید تو جشن قهرمانی تیم فوتبال تراکتور شعار: کورد.فارس.ارمنی آذربایجان دشمنی داده بشه؟؟ مگه شما آذری نیستید؟ مگر ایرانی نیستیم؟ پس چه دشمنی داریم؟ چرا وقتی ارتش ترکیه به عفرین حمله کرد آذری های ایرانی با بردن پرچم ترکیه به ورزشگاه فوتبال از اردوغان حمایت کردن؟ حتی بازیکن تراکتور(مهدی ببری) نیز از پرچم ترکیه عکس گرفت و در استوری گزاشت و حمایت کرد.

 5. اردوغان رییس جمهور یه کشور هست و قانونا حافظ آب و خاک کشور.اگر ملت ترکیه به خودمختاری یا استقلال مناطق کرد نشین رای دهند اردوغانم موظف هست که به این رای عمل کند اما در حال حاضر چنین چیزی وجود ندارد.
  وقتی یه عده ای اسلحه بدست بسوی سربازان یه کشور شلیک می کنن وظیفه ریاست جمهوری حفاظت از کیان کشور هست و اردوغان در برابر این افراد مسلح باتدبیر عمل کرده و جواب دندان شکنی به این تروریست هاداده .
  درضمن همین آقا بتنهایی نزدیک ۵۱درصداز آرای کشورش رو داره که هیچ کدام از رقیبانش جه قلیچ دار اوغلو و باحچه لی و دمیرتاشی شانسی روهرگز ندارندونخواهندداشت.
  از نزدیک ۲۰سال که گروه آق پارتی حکومت ترکیه رو در دست داره این کشور دگرگون شده و ارتش این کشور درحال حاضر جز چن ارتش قدرتمند دنیاست.
  اردوغان سیاستمدار هست و از سیاستمدار نباید انتظاری غیر از سیاست داشت.

 6. این یارو فکر می کنه همه مثل خودش ارمنی اند. اردوغان تابع تصمیمات زیرزمینی کلیسای کاتولیک است او یک ارمنی به شدت متعصب است. تمام داعش های اروپایی با همکاری اردوغان برای کشتن مسلمانان از اروپا وارد خاورمیانه شدند

 7. سلام.این مردک انسان نما اردوغان خر،بی همه چیز از کردها چه میخواهد مطمئن باشد قلب همه کردها در هر نقطه از جهان برای مبارزه با این موجود کثیف می‌تپد.کاش گریلا به جای مبارزه در مناطق کردی جنگ ونا آرامی رابه آنکارا و استانبول می‌بردند درست بیخ گوش اردوغان کثیف تا اونها هم طعم درد و رنج مردم کرد را بچشند.انشاءالله همین کار را انجام خواهند داد.مرگ بر فاشیست بدنام که به نام اسلام آبروی هرچه مسلمان است را برده است.درود برمردم کرد و ترک ترکیه نابود باد این نفهم اردوغان کثیف.

 8. اردوغان: اگر به دنبال کردستان هستید٬ گم شوید و به شمال عراق بروید+واکنش کردهای ترکیه
  رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه رهبر حزب عدالت و توسعه در روزهای اخیر و در پاسخ به سران حزب دموکراتیک خلق‌ها که از واژه «کردستان» استفاده کرده بودند، اعلام کرد: «ما در این کشور جایی به نام کردستان نداریم. اگر به دنبال کردستان هستید، گم شوید و به شمال عراق بروید.»
  ساروخان اولوچ سخنگوی حزب دموکراتیک خلق‌ها در پاسخ به اظهارات اردوغان گفت: ما چمدان‌هایمان را جمع کرده‌ایم، بلیط گرفته‌ایم و همراه با میلیون‌ها رای دهنده، به شمال عراق می‌رویم.
  وی در ادامه افزود: اگر چه من این حرف‌ها را با حالت تشر و خنده اعلام می‌کنم، اما واقعاً باید گریست. باید گریست به حال کشوری که رئیس جمهور آن به سادگی به حزبی که ۶ میلیون رای دهنده دارد، می‌گوید گم شوید و به شمال عراق بروید. این ادبیات تحقیر آمیز، به هیچ وجه قابل قبول نیست.
  سخنگوی حزب دموکراتیک خلق‌ها در ادامه گفت: خود اردوغان بارها در گفت‌وگوهای تلویزیونی خود و به ویژه در سال ۲۰۱۳ از واژه کردستان استفاده کرده است. همه شما دیدید که او نامه سلطان سلیمان قانونی را در تلویزیون خواند که در آن نامه به لفظ کردستان اشاره شده بود.
  اولوچ در ادامه گفت: اردوغان به شکل ویژه در استان‌های منطقه کارادنیز (دریای سیاه) در این مورد حرف می‌زند و می‌گوید ما کردستان نداریم. هدف دقیق او، این است که ترک‌های متعصب کارادنیز را به جان کردها بیاندازد و دوقطبی ترکی – کُردی ایجاد کند.
  از دیگر سو، سزایی تمللی رهبر حزب دموکراتیک خلق‌ها در سخنرانی خود در استان کردنشین آگری در پاسخ به اظهارات اردوغان گفت: ما هیچ جا نمی‌رویم و تنها جایی که بخواهیم برویم و دیگران را هم با خودمان ببریم، صندوق‌های رای است. ما و هواداران میلیونی‌مان در روز انتخابات این واقعیت را اثبات می‌کنیم که این کشور مشکل بقا ندارد بلکه تهدید بقا فقط شامل حال اردوغان و باغچلی است.

 9. این مسئله در کشور تورکیه است که دشمنی آن با خلق کورد محرز است و تاریخش سرشار از جنایت علیه این خلق بوده و همین الان هم در سه بخش شمال، جنوب و غرب کوردستان به خلق کورد حمله کرده و مشغول آدمکشی است؛ اما چرا شاهد چنین مواضعی از جانب برخی از نیروهای ایرانی هستیم؟! از یک طرف برخی از نیروهای ناسیونالیست وطنی که ادعا هم دارند کوردها نژادی ایرانی هستند و بخشی از ایران محسوب میشوند، همین ممنوعیت را برای واژۀ کوردستان قائل شده و ما شاهد بوده ایم که سایت ویکیپدیای فارسی توسط همین پان گرایان ایرانی صفحۀ «کردستان ایران» را حذف کرده و به جای آن از اصطلاح متعصبانۀ «مناطق کردنشین ایران» استفاده میکند! افزون بر این گروهی از نیروهای چپ هم کاسۀ داغتر از آش شده و همین الان که هنوز یک شهروند عادی بیشتر نیستند و خودشان هم زیر داغ و درفش رژیم قرار دارند، اصلیترین وظیفۀ نیروهای چپ بعد از تغییر احتمالی را «سرکوب قومیت ها» اعلام میکنند!! معلوم نیست که حکومت کنونی کدام شکل از سرکوب را علیه خلق های ایران و خلق کورد اعمال نکرده، که این دوستان ما وعدۀ اضافه شدن آن را همبه لیست سرکوب های اعمال شونده میدهند! عده ای خودشان را «انسان» تر از دیگران می بینند و همان رفتار و سیاسیت نژادپرستانۀ حکومت را با ادبیاتی دیگر تحت این عنوان مشروعیت میبخشند که «یک هویت و آن هویت انسانی»! و انگار که کورد و تورک و لور و بلوچ و گیلک و … در شمار انسان نیستند، و تنها ملت حاکم یا شاید هم اروپانشینان متمدن «انسان» محسوب میشوند و همه باید به شکل و رنگ و زبان آنان دربیایند!!

  1. از ترک بودنه خودم شرمنده ام، شرمنده مردم دنیا ، شرمنده ملت کرد، شرمنده ازاینکه ملت ترک با آن سوابق وابهت تاریخی اکنون در دست انسانی به ظاهر انسان .وبه ظاهر ترک هست ،ترک وکرد درطول تاریخ باهم بودن وهستن وافرادی مثل اردوغان هم نمیتواند این زنجیر همبستگیو پاره کنه، اردوغان عامل دولتهای بزرگ است که با راه انداختن جنگ در منطقه ومیان ملت خود میخواد از آب گل آلود ماهی بگیر اما دریغ وصد افسوس از این خیال واهی، اردوغان خون مردم ترکیه رو داخله شیشه کرده ودر آمریکا برای خود وخانواده اش به اندازه قرنها در بانک های بین المللی جمع آوری کرده وبا کشتن انسانها وریختن خون افرادبیگناه برای خود وجهان امروز تصویر از چنگیز وهیتلر ساخته ، اما این نیز بگذرد زمانی خواهد رسید که اسم اردوغان جز شرمندگی برای ما ملت ترک چیزه دیگری بهمراه نخواهد داشت

   1. واقعا داداش مرسی از شما، واقعا باعث تأسف که برخی از افراد آبروی یک قوم بزرگ میبرند

   2. دقیقا داداش بخدا خودم ک کردم اصلا ترکا رم خیلی دوس دارم اصلا نمیدونم این اردوغان ک در اصل ارمنیه فک کنم چیکار گرد داره اصلا کرد و ترک در طول تاریخ مث شما ک میگی با هم بودن ولی این میاد با به راه انداختن جنگ میانشون و حرف هایی ک باعث میشود میان کرد و ترک خشونت ایجاد کند….مگ نه بخدا کرد و ترک در طول تاریخ با ام بوده اند ولی حیف ترکیه در دست ی آدمی البته ب ظاهر ادم هس

 10. نادیده گرفتن افراد با خصوصیات مشترک فرهنگی ،زبانی و جغرافیایی ، که منظور کورد های ساکن در مرز جغرافیایی ترکیه هستند، سال هاست که از سیاست های حکومت های پی در پی ترکیه بوده و خواهد بود.
  جای تعجب نیست که یک نظام فاشیستی دست به چنین عملی نژادگرایانه بزند، باید از شهروندان ساکن در ترکیه تعجب کرد که تحت تأثیر نظام حاکم، تمایلات نژادگرایانه از خود بروز می دهند!
  تاریخ نشان از تغییرات مداوم مرزهای جغرافیایی حکومت های مختلف دارد، مدتی در پی سلطه و زور بزرگ شده اند مدتی از سر ضعف کوچک شده اند!
  محدوده های جغرافیایی تحت عنوان دولت /ملت را باید در گوشه پس کوچه های تاریخ دنبال کرد ، تنها فاشیست ها از چنین عناوینی استفاده می کنند، یک ملت یک کشور یک حکومت یک پرچم یک زبان و ….
  ئردوغان نزدیک به ۲۰ سال است که عنوان نخست وزیر و رئیس جمهور را به کمک سیاست های نزادگرایانه و فاشیستی یدک می کشد، دور نیست که دوران ئردوان هم به سر خواهد رسید.

  1. توی این دنیا یه خدایی هست که هیچ ظلمی رونادیده نمیگیره وهرکی ظلم کنه جزاشومیبینه اردوغانم روزش میرسه ولی اون کثافت خیالش تخت بشه روزی همین کردها سوارخرش میکنن ولخت میگردوننش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗