skip to Main Content
تا ۳ سال دیگر نیمی از جمعیت ایران در معرض تنش آب شرب قرار می‌گیرند
زمین زیراسلایدر

تا ۳ سال دیگر نیمی از جمعیت ایران در معرض تنش آب شرب قرار می‌گیرند

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی نسبت به بحران آب در ایران هشدار داده است؛ کم‌آبی وارد قلب زندگی روزانه مردم شده و این منجر به شروع ناآرامی‌های اجتماعی شده است.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی هشدار داده است که بخش زیادی از جمعیت شهرها و روستاها تنش ‌آبی را در منابع آب شرب احساس می‌کنند و این وضعیت تا ۳ سال دیگر بسیار شدیدتر می‌شود.

وضعیت تنش ‌آب‌ شرب در ایران

اطلاعات این گزارش نشان می‌دهد که جمعیت زیادی از ایران درگیر تنش آب شرب هستند. این وضعیت در فصل تابستان در بدترین شکل خود است. در این رابطه در گزارش «بررسی آخرین وضعیت آب شرب در کشور» مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی آمده است: «در تابستان سال ۹۷ به‌دلیل کاهش بارش‌ها در سال آبی ۹۶-۹۷ مناطق زیادی از کشور تحت تنش آب شرب قرار گرفت. در این تابستان جمعیت شهری و روستایی بالغ بر ۳۶/۸ میلیون نفر (معادل ۴۶درصد جمعیت کشور) تحت تنش آب شرب قرار گرفت».

نتایج دقیق‌تر این تحقیق وضعیت تنش آب شرب در کل کشور در تابستان ۹۷ را به این شکل توصیف می‌کند:

از کل جمعیت شهری ۶۱/۶ میلیون نفری کشور حدود ۳۴/۵ میلیون نفر آن تحت تنش آب شرب قرار داشته‌اند. از این میزان جمعیت تحت تنش متمرکز در حوضه آبریز فلات مرکزی بسیار چشمگیر است. در این حوضه آبریز جمعیت شهری ۱۶/۷ میلیون نفری تحت تنش آب شرب قرار داشته است که شامل استان‌های متعددی از کشور می‌شود.

وضعیت تنش آبی در حوزه‌های آبریز ایران از این قرار است:

وضعیت بحرانی در سال ۱۴۰۰؛ ۵۰میلیون نفر تحت تنش آبی

گزارش منتشر شده توسط مرکز پژوهش‌ها اما وضعیت خطرناک‌تری هم برای آینده کشور پیشبینی می‌کند؛ وضعیتی که تنها با افزایش نرمال جمعیت در آینده به وجود می‌آید. در این پیش‌بینی حتی مسائلی مثل کاهش بارندگی‌ها، افزایش استفاده از آب در حوزه کشاورزی و.. در نظر گرفته نشده است.

همچنین بخوانید:  ردپای برخی سلبریتی‌ها و مسئولان در پرونده ثامن‌الحجج

این مطالعه نشان می‌دهد که تا ۳ سال دیگر جمعیتی که تحت تنش آبی هستند، ۱۵میلیون نفر افزایش پیدا می‌کند؛ «با فرض ضریب رشد جمعیت شهری کشور برابر با ۱/۳۲ درصد، جمعیت شهری تحت پوشش شبکه آب شرب به حدود ۶۳/۲میلیون نفر در سال ۱۴۰۰ می‌رسد. بر این اساس و با فرض ادامه روند فعلی (سناریوی ادامه وضع موجود) جمعیت شهری چشمگیری از کشور تحت تنش آب شرب قرار می‌گیرد».

اما این پایان ماجرا نیست، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارش خود توضیح داده که وضعیت به وجود آمده در کنار تمام پیامدهایی که برای محیط‌زیست و زندگی مردم دارد، پیامدی اجتماعی دارد که ممکن است به یک موضوعی امنیتی تبدیل شود؛ «در نتیجه کمبود و تنش‌های آب شرب یاد شده، نارضایتی‌هایی در برخی از شهرهای کشور مانند آبادان، خرمشهر، برازجان، کازرون، بوشهر، اکثر شهرهای استان اصفهان و غیره رخ داد و این موضوع چالش‌هایی را برای مسئولان ایجاد کرد. این امر حاکی از آن است که تنش‌های ناشی از کمبود آب شرب به سرعت به‌صورت نارضایتی‌های اجتماعی نمود پیدا کند و به چالشی امنیتی تبدیل شود. علاوه بر آن تسری نارضایتی‌های مذکور و گسترش ابعاد آن نیز بسیار محتمل است».

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗