skip to Main Content
عقب‌نشینی ترکیه از عفرین و نامه چامسکی و هاروی برای دفاع از این شهر
سیاست کیوسک

عقب‌نشینی ترکیه از عفرین و نامه چامسکی و هاروی برای دفاع از این شهر

نماینده کردهای سوریه در روسیه به خبرگزاری نووستی گفته در درگیری‌ها در عفرین، نیروهای کرد سوریه، سربازان ترکیه و شبه‌نظامیان عرب تحت حمایت آنکارا را ناچار به عقب‌نشینی از شمال این منطقه کرده‌اند. در همین حال اردوغان بار دیگر تاکید کرده است که حاضر نیست عملیات عفرین را متوقف کند.

به گفته رودی عثمان در مجموع ۱۷ غیرنظامی در درگیری‌ها و حملات هوایی ترکیه کشته و ۲۸ تن دیگر نیز زخمی شده‌اند.

با این حال خبرگزاری آناتولی مدعی شده نیروهای مسلح ترکیه با پشتیبانی ارتش آزاد سوریه کنترل ۱۱ پایگاه نیروهای کرد را طی این عملیات نظامی به دست گرفته‌اند.

با تشدید حملات ترکیه به منطقه عفرین و همچنین وارد آمدن تلفاتی به نظامیان ترکیه، فشارهای داخلی و خارجی بر دولت آنکارا برای توقف این حمله بیشتر شده است. با این حال رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه امروز نیز بار دیگر تکرار کرد که عملیات تا تحقق اهداف تعیین شده ادامه خواهد یافت.

او گفته عملیات عفرین با روسیه هماهنگ شده است و تهدید کرد که عاملان حمله موشکی امروز به خاک ترکیه که به کشته شدن دو شبه نظامی عرب همپیمان آنکارا انجامید، شدیدا مجازات خواهند شد. نیروهای کرد امروز یک پایگاه آموزشی نیروهای تحت حمایت ترکیه را در داخل خاک این کشور هدف حمله موشکی قرار دادند.

در همین حال نوام چامسکی، دیوید هاروی عده‌ای دیگر از فعالان حقوق بشر و دانشگاهیان در بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند از ﺭﻭﺳﯿﻪ، ﺍﯾﺮﺍﻥ ﻭ ﺁﻣﺮﯾﮑﺎ خواسته‌اند ﻣﻄﻤﺌﻦ ﺷﻮﻧﺪ که ﺣﻖ ﺣﺎﮐﻤﯿﺖ ﻣﺮﺯﻫﺎﯼ ﺳﻮﺭﯾﻪ ﺗﻮﺳﻂ ﺗﺮﮐﯿﻪ ﻧﻘﺾ ﻧﻤﯽﺷﻮﺩ ﻭ ﺑﻪ ﻣﺮﺩﻡ ﻋﻔﺮﯾﻦ ﺩﺭ ﺳﻮﺭﯾﻪ ﻓﺮﺻﺖ ﺯﯾﺴﺘﻦ ﺩﺭ ﺻﻠﺢ ﺩﺍﺩﻩ ﻣﯽ‌ﺷﻮﺩ .

همچنین بخوانید:  شورشیان سوریه چه کسانی‌اند؟

ﻋﻔﺮﯾﻦ، ﮐﻪ ﻏﺎﻟﺐ ﺟﻤﻌﯿﺖ ﺁﻥ ﺭﺍ ﮐُﺮﺩﻫﺎ ﺗﺸﮑﯿﻞ ﻣﯽ ﺩﻫﺪ، ﺍﺯ ﺑﺎ ﺛﺒﺎﺕ‌ﺗﺮﯾﻦ ﻭ ﺍﻣﻦﺗﺮﯾﻦ ﻣﻨﻄﻘﻪ‌های ﺳﻮﺭﯾﻪ ﺍﺳﺖ و ﻃﯽ ﭘﻨﺞ ﺳﺎﻝ ﮔﺬﺷﺘﻪ، ﺑﺎ ﻫﻤﮑﺎﺭﯼﻫﺎﯼ ﻧﺎﭼﯿﺰ ﺑﯿﻦﺍﻟﻤﻠﻠﯽ، ﭘﻨﺎﻫﻨﺪﮔﺎﻥ ﺯﯾﺎﺩﯼ ﺍﺯ ﺳﻮﺭﯾﻪ ﺭﺍ پذیرفته و ﺟﻤﻌﯿﺖ ﺁﻥ ۴۰۰ﻫﺰﺍﺭ ﻧﻔﺮ، ﯾﻌﻨﯽ ﺩﻭ ﺑﺮﺍﺑﺮ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ . ﻋﻔﺮﯾﻦ ﻫﻢ ﺍﮐﻨﻮﻥ ﺗﻮﺳﻂ ﺩﺷﻤﻨﺎﻥ ﺍﺣﺎﻃﻪ شده؛ ﮔﺮﻭﻩ‌ﻫﺎﯼ ﺟﻬﺎﺩﯼ ﺗﺤﺖ ﺣﻤﺎﯾﺖ ﺍﻟﻘﺎﻋﺪﻩ و ﺗﺮﮐﯿﻪ.

ترکیه ﯾﮕﺎﻥﻫﺎﯼ ﻣﺪﺍﻓﻊ ﺧﻠﻖ (YPG) ﺭﺍ ﺑﻪ «ﺗﺮﻭﺭﯾﺴﺖ» ﺑﻮﺩﻥ ﻣﺘﻬﻢ ﻣﯽ‌ﮐﻨﺪ. ﺍﯾﻦ ﺩﺭ ﺣﺎﻟﯽ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﯾﮕﺎﻥﻫﺎﯼ ﻣﺪﺍﻓﻊ ﺧﻠﻖ ﺩﺭ ﺑﺮﭘﺎﯾﯽ ﺷﻮﺭﺍﻫﺎﯼ ﺣﮑﻤﺮﺍﻧﯽ ﺩﻣﻮﮐﺮﺍﺗﯿﮏ ﻣﺤﻠﯽ، ﺩﺭ ﻫﺮ ﺷﻬﺮ ﮐﻪ ﺁﻥ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺩﺳﺖ ﺩﺍﻋﺶ ﺁﺯﺍﺩ ﮐﺮﺩﻩ ﺍﻧﺪ ﻣﻮﻓﻖ ﺑﻮﺩﻩ‌اند.

در بیانیه‌ روشنفکران آمده است «ﺣﻤﻠﻪ ﻋﻠﯿﻪ ﺷﻬﺮﻭﻧﺪﺍﻥ ﺻﻠﺢ‌ﺟﻮﯼ ﻋﻔﺮﯾﻦ، ﯾﮏ ﻋﻤﻞ ﺭﺳﻮﺍﮐﻨﻨﺪﻩ و تعدی ﻋﻠﯿﻪ ﻣﻨﻄﻘﻪ‌ﺍﯼ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﻪ ﮔﻮﻧﻪﺍﯼ ﺩﻣﻮﮐﺮﺍﺗﯿﮏ ﺍﺩﺍﺭﻩ ﻣﯽﺷﻮﺩ و ﻫﺠﻤﻪﺍﯼ ﺍﺳﺖ ﻋﻠﯿﻪ ﻣﺮﺩﻣﺎﻧﯽ ﮐﻪ ﺻﻠﺢ ﺟﻮیند .»

7 نظر
 1. عزیزان خیلی سخت نیست با کمی مطالعه تاریخی مشخص میشه مقاصد دولت ها به چه صورت بوده و هست. وقتی کشور و دولتی بالغ بر ۲۵ میلیون از کسانی که شناسنامه کشورشون رو دارن تنها به رسمیت ظاهری میشناسن باید تامل کرد. نظر بنده اینکه صدام موجودی بود که کردها رو بمباران شیمیایی کرد و عملیات معروف و تاسف بار انفال کردها رو عملی کرد واقعا بزرگترین جنایت تاریخ رو مرتکب شد با این همه جنایات صدام انسان مرموزی نبود اردوغان مرموز و منفور و رذله. شخصیت دولت ترکیه و مخصوصا اردوغان به شدت شخصیت پلیدیه و واقعا سفله هست. هنوز یادمونه که داعش کجا آموزش می دید. دوستان دولت ترکیه نقطه ی تاریکیه بر روی تاریخ بشریت. اردوغان = اسمیگل = گالوم

 2. متاسفانه امروزه شاهد اشتباهات اسفناک برادران کردمان در منطقه هستیم. من بعنوان یک آذری حق برادران کردمان را برای داشتن سرزمین و زبان مستقل محترم میشمارم و آنرا حق این عزیزان میدانم، اما باید به این نکتۀ مهم توجه داشت اگر این استقلال به قیمت نابودی سرزمین دیگران باشد این نیز حق مردمان این سرزمینهاست تا در برابر آن با هر شیوه ای مقابله کنند. این دقیقا همان چیزی است که امروزه ترکیه مجبور به انجام آن شده است اما رسانه ها و بخصوص رسانه های غربی طبق روال همیشگی با دروغپردازیهای رسانه ای شان واقعیتها را وارونه منعکس و جلوه میدهند تا به مطامع کثیف و نامشروع خود دست یابند و برخی جماعت ناآگاه هم اسیر این دروغپراکنی های مشمئز کننده میشوند. عزیزان، واقعیت آن است که دوستان کرد ما در این میانه بازی خورده اند و دست در دست دشمنان منطقه و صلح و ثبات آن همچون آمریکا و اسرائیل و کشورهای غربی دیگر چون آلمان و انگلیس و فرانسه و شوروی گذاشته اند!! بنظر بنده کسیکه با دشمنان قسم خوردۀ جهان که جان مردمان بیگناه برایشان پشیزی نمی ارزد و این را در جنایات بیشمارشان چون فجایع هیروشیما و ناکازاکی و غیرو به اثبات رسانده اند هم پیمان میشود، ویا سرزمین خود را با دست اندازی به سرزمینهای دیگر و بر روی خاک آنان پایه ریزی میکند، حق ندارد مظلوم نمایی کرده و خود را محق بشمارد!! این کاری است که متاسفانه برخی آتش افروزان کرد مرتکب آن شده اند و یقینا این اشتباه شان دیر یا زود دامن خود و البته منطقه را خواهد گرفت. البته حساب دوستان و برادران کردی که اسیر چنین ترفندهای شیطانی نشده و نمیشوند جداست

  1. وقتی اونقدر درک و شعور سیاسی نداری و نمیدونی که اردوغان یه جرثومه توحش و نمونه واقعی یه مغولی هست دیگه چرا اظهار نظر میکنی بهتره بشینی همون سریال های ترکی خودتون رو ببینی که تو اون چهره واقعی ترکها نمایش داده شده ، نصف ترکیه جعلی کورد هستند و اون خاک مال کورده مثل ارومیه مثل کرکوک پس با یاوه گویی سعی در ماست مالی کثافت های غردوغان رو نداشته باش، توهم یه جنایت کار فاسد مثل همونی.

 3. به نظر من اردوغان یک دیکتاتور و دولت ترکیه رابه سمت خطر ناکی میبرد.
  کانتون عفرین پایبند به تمامی مسائل حقوق بشر واخلاقی میباشد اگر ارتباط ویا خود پ ک ک وجود داشته باشد تا به حال شواهدی از تروریسم ونقض حقوق شهروندی وجود ندارد
  ارتباط و استفاد ومعامله دولت اردوغان با داعش وجهادی کاملا روشن هستش

 4. به سرمایه‌داری تسلیم نشوید، به ماتریالیسم سرسپردگی نداشته باشید. به مناسبات زشت، تهی از عشق، بی احترامی، فساد و نابرابری گردن ننهید. این است پیام انقلاب روژاوا

 5. این خبر- گزارش فاقد یک اصل اساسی است، بی طرفی و انصاف حتی به صورت ظاهری و در انتخاب کلمات هم می بایست برای هر رسانه حرفه ای نصب العین باشد. در حالیکه این خبر به یک اعلام موضع فروکاسته که به تعریف و تمجید از ی پ گ و زدن اتهام بی سند همکاری به القاعده با ترکیه منجر می شود. این خبر یا به عبارت بهتر پروپاگاندا در مورد برپایی شوراهای حکمرانی دموکراتیک محلی یگانهای مدافع خلق یا همان شاخه سوری پ ک ک البته اشاره ای به گزارشهای سازمانهای حقوق بشری مانند عفو بین الملل در مورد پاکسازی قومی و اخراج دسته جمعی ساکنان بومی سرزمینهای فتح شده توسط این یگانها و تغییر ترکیب جمعیتی آن به ضرر اعراب و به نفع کردها نمی کند.

  1. ترکیه خود داعش هست حالا طبق سریال های ترکی که نجابت بانوان ترک رو به خوبی نشون میده اینجام ترکیه مادر داعش هست حالا بابای داعش کیه میتونید از سریال های ترکی به دست بیارین، پیراهن های داعش به راحتی تو ترکیه به تن مردم وحشی ترک است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗