پارسال ۴۸۱۰نفر در تهران بر اثر آلودگی هوا مردند

پارسال ۴۸۱۰نفر در تهران بر اثر آلودگی هوا مردند

سرپرست گروه سلامت هوای وزارت بهداشت  گفته سالانه نزدیک به ۳۶ هزار مرگ منتسب به آلودگی هوا در کشور رخ می‌دهد و سال ۹۵ در تهران چهار هزار و ۸۱۰نفر به دلیل آلودگی هوا جان خود را از دست داده‌اند.

به گفته عباس شاهسونی بر اساس برآورد وزارت بهداشت در سال ۹۴ در ۲۵ شهر بامجموع ۳۰ میلیون نفر جمعیت، ۱۲۸۰۰مرگ منتسب به آلودگی هوا بوده است. همچنین در همین سال در تهران ۴۳۰۰ نفر در اثر آلودگی هوا فوت شده‌اند.

او با اشاره اینکه قانون هوای پاک می‌تواند در کاهش آلودگی هوا نقش‌آفرینی کند گفته غیر از این قانون ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی را هم در این زمینه داریم. بر اساس این قانون هر اقدامی که تهدید علیه بهداشت عمومی باشد، ممنوع است و مجازات آن یک سال حبس تعیین شده است. بر اساس این قانون سازمان محیط زیست، وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی باید مسببان آلودگی را اعلام کنند.

بالارفتن سال به سال تعداد مرگ‌ها بر اثر آلودگی هوا و حتی هزینه‌هایی که آلودگی هوا بر دوش شهروندان و دولت قرار می‌دهد، هیچ‌کدام نتوانسته باعث انجام اقدامی موثر برای کاهش آلودگی هوا شود. خودروها و سوخت بی‌کیفیت و کمبود وسایل حمل و نقل عمومی از مهم‌ترین عوامل افزایش آلودگی هوا است که دولت در برای اصلاح این موارد هم هیچ اقدامی انجام نداده است.