skip to Main Content
کار هفتگی شاغلان دارای معلولیت‌های شدید ۱۰ ساعت کاهش یافت
جامعه کیوسک

کار هفتگی شاغلان دارای معلولیت‌های شدید ۱۰ ساعت کاهش یافت

نمایندگان مجلس در جریان بررسی لایحه حمایت از حقوق معلولان با کاهش ۱۰ ساعته ساعت کار هفتگی شاغلان دارای معلولیت‌های شدید و خیلی شدید موافقت کردند.

بر اساس ماده ۲۶ این لایحه هم ۵۰درصد حقوق و مزایا یا دستمزد مشمول مالیات یکی از اولیاء افراد دارای معلولیت خیلی شدید و شدید مادامی که مسئولیت پرداخت هزینه‌های مترتب بر معلولیت فرد بر عهده اولیاء است از پرداخت مالیات معاف است.

همچنین با تصویب ماده ۲۷ این لایحه یکی از فرزندان اولیایی که خود ناتوان و معلول بوده (‌هر دو یا یکی از آنها ‌معلول باشد) و یا حداقل دو نفر از فرزندان آنها ناتوان و معلول باشد از انجام خدمت‌وظیفه عمومی معاف می‌‌شود. همچنین مردانی که از همسر معلول خود نگهداری می‌کنند از انجام خدمت وظیفه معاف می‌شوند.

بر اساس ماده ۲۸ هم دولت مکلف می‌شود کمک‌هزینه معیشت افراد دارای معلولیت بسیار شدید و یا شدید فاقد شغل و درآمد را به میزان حداقل دستمزد سالانه تعیین و اعتبارات لازم را در قوانین بودجه سنواتی کشور منظور کند..

بر اساس یکی دیگر از مواد این لایحه مرکز آمار ایران مکلف است در سرشماری‌های عمومی جمعیت کشور‌ به نحوی برنامه‌ریزی کند که جمعیت افراد دارای معلولیت به تفکیک نوع معلولیت آنها مشخص‌گردد.

ایران در تمام سال‌هایی که به کنوانسیون حقوق معلولان پیوسته سازوکارهای اجرایی‌کردن مفاد این کنوانسیون را تعیین نکرده بود. معلولان در ایران به دلیل نداشتن دسترسی به مکان‌های عمومی و نادیده‌ گرفته‌شدن با مشکلات بسیاری از جمله بیکار و طردشدن از جامعه مواجه‌اند. کاهش ساعت کار معلولان با وجود ظاهر حماتی امکان‌دارد باعث کاهش علاقه کارفرمایان به استفاده از آنان بیانجامد.

همچنین بخوانید:  هر پروژه‌ انتقال آبی میخی بر تابوت زاینده‌رود است
یک نظر
  1. سلام بنده نوع معلولیتم شدید و۱۲سالو ۶ ماه و۲۰ روز سابقه بیمه تأمین اجتماعی دارم بازنشستگی من چگونه و چند سال دیگر میباشد؟ با تشکر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗