skip to Main Content
خشک‌شدن چاه‌های منطقه چیاپاس در مکزیک به دلیل فعالیت کارخانه کوکاکولا
جامعه کیوسک

خشک‌شدن چاه‌های منطقه چیاپاس در مکزیک به دلیل فعالیت کارخانه کوکاکولا

یکی از شرکت‌های بطری‌کردن کوکاکولا در مکزیک روزانه میلیون‌ها لیتر آب مصرف می‌کند درحالیکه آب چاه‌های این منطقه در حال خشک‌شدن است و مردم مجبورند آب بخرند.

آب در شهر (San Felipe Ecatepec) در منطقه چیاپاس در مکزیک در حالت ناپدید شدن است. چاه‌ها از چهار سال پیش تا امروز در حال خشک‌شدنند. در نزدیکی از منطقه یک کارخانه بطری‌کردن نوشابه کوکاکولا قرار دارد که در سال ۲۰۱۶ روزانه ۱/۰۸ لیتر آب مصرف کرده است.

این کارخانه حتی باعث شده کشاورزی این منطقه هم از بین برود و مردم به حاشیه‌نشینی شهرهای بزرگ‌تر بروند. مردم این منطقه حتی دیگر کوکاکولا را جایگزین نوشیدنی محلیشان به نام پوزول کرده‌اند که از خمیر ذرت می‌شد.

این شهر تنها یکی از شهرها در سرتاسر مکزیک است که مصرف آب‌ صنعتی به نیازهای محلی مردم ارجحیت دارد. منطقه چیپاتاس سرانه بیشترین منابع آب تجدیدپذیر در کل مکزیک را دارد با این‌حال یک سوم مردم این منطقه به آب جاری دسترسی ندارند و آب شیر هم آلوده است.

اصل ۱۱۵قانون اساسی مکزیک همه دولت‌های محلی و شهرداری‌ها را موظف کرده که آب قابل آشامیدن در اختیار مردم قرار دهند این در حالی است که هر مکزیکی به طور متوسط سالانه هزار و ۵۰۰ لیتر آب بطری‌شده می‌خرد.

همچنین بخوانید:  برنامه‌ی پنج‌ساله بدهید، پول می‌دهیم
یک نظر
  1. سلام، لطفا در نگارش اعداد و واحدها دقت بیشتری بکار برید: بسیار بدیهی است که مصرف روزانه آب یک کارخانه نمیتواند ۰۸ / ۱ لیتر باشد، احتمالا منظور میلیون لیتر بوده …‌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗