skip to Main Content
هزینه یک میلیارد تومانی برای رفت و آمد ۲۱شهروند «خاص» تهران
جامعه کیوسک

هزینه یک میلیارد تومانی برای رفت و آمد ۲۱شهروند «خاص» تهران

انتشار فهرست خریدهای شورای شهر تهران که بر اساس آن نزدیک به یک میلیارد تومان برای خرید ۲۱دستگاه خودرو و تبلت هزینه شده است، یک پرسش اساسی در ذهن بسیاری ایجاد کرده است: «چرا؟»

ابراهیم امینی، نایب رئیس شورای شهر تهران در واکنش به انتشار این خبر به خبرگزاری ایسنا گفته «نمایندگان تنها امانت‌دارانی‌ند که با پایان مسئولیت خود تمامی این اموال را به شورا بازخواهند گرداند.»

به گفته او خرید اقلام مختلف برای شورای شهر رویه جدیدی نبوده است و این تبلت و خودروها جز اموال شورای شهر است. او همچنین مدعی شده در این خرید نظر اعضا بر صرفه‌جویی حداکثری بوده و یکی از ارزان‌ترین خودروهای ساخت داخل خریداری شده است.

شورای شهر ۹۰۰میلیون تومان برای خرید ۲۱ خودرو پژو پارس از شهرداری درخواست کرده یعنی قیمت هر خودرو نزدیک به ۴۳میلیون تومان است. خودروهای بسیار ارزان‌تری ساخت داخل وجود دارد. قیمت ۲۱ تبلت خریداری شده هم ۹۶میلیون تومان است یعنی هر تبلت ۴/۵میلیون تومان.

مسئولان در شورای شهر می‌گویند این رویه معمول است که هر پنج سال خودروهای قدیمی جایگزین خودروهای جدید شوند و علت استفاده از تبلت هم حذف نامه‌نگاری‌های کاغذی است اما پرسش اینجاست که چرا باید برای همه اعضای شورای شهر یک خودرو در نظر گرفت درحالیکه همین اعضا در جلسه‌های شورا خطابه‌های شورانگیز درباره استفاده از حمل و نقل عمومی و اهمیت «فرهنگ‌سازی» در جامعه ایراد می‌کنند.

اول باید پرسید که چرا خودروی اعضای شورا که هفته‌ای دوبار جلسه برگزار می‌کنند و در نهایت یک بار هم از یکی از مناطق بازدید می‌کنند باید ظرف پنج سال چنان فرسوده شود که نیاز به تعویض داشته باشد؟ مگر اینکه از خودروها  برای موارد دیگری مثلا برای برگرداندن دختر آقای مهندس از مدرسه، رساندن پسر آقای دکتر به باشگاه، انجام خریدهای خانه و غیره استفاده شده باشد. این موارد را حداقل رانندگان اعضای سابق شورای شهر تهران تایید می‌کنند.

همچنین بخوانید:  یانیس واروفاکیس وزیر دارایی یونان استعفا داد

ناوگان اتوبوس‌رانی تهران به شدت فرسوده است و دقیقا چهار روز پیش بود که عضو کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران گفته بود شرکت واحد اتوبوسرانی به پنج میلیارد تومان بودجه برای تامین مخازن گاز اتوبوس‌هایش نیاز دارد. در این مقیاس یک میلیارد تومانی که هزینه خرید خودرو برای حمل و نقل ۲۱عضو شورای شهر شده چندان هم کوچک به نظر نمی‌رسد.

احتمالا یک ماه دیگر که شدت آلودگی هوای تهران به حدی خواهد رسید که مه‌دود چشم‌ها را خواهد سوزاند و نفس‌ها را خواهد برید، باز هم همین اعضای شورای شهر خواهند بود که درباره لزوم استفاده‌نکردن از خودرو شخصی و معاینه فنی منظم سخنرانی خواهند کرد غافل از اینکه همین خودروی پرشیایی که هر روز با آن رفت و آمد می‌کنند در آزمایش‌های آلایندگی مردود شده است و میزان آلودگی بسیار بالایی دارد.

ضمن اینکه از اساس عضویت در شورای شهر شغل نیست و به نوعی کار داوطلبانه و مشاوره‌ای محسوب می‌شود و چه لزومی دارد که برای تک‌تک اعضای شورای شهر خودرو وجود داشته باشد. در حالیکه می‌توان برای بازدیدها و سرکشی به مناطق چند خودرو به صورت اشتراکی بین اعضای شورای شهر تقسیم شود و اعضای محترم شورا مانند بقیه شهروندان تهرانی با مترو و اتوبوس و تاکسی رفت و آمد کنند.

در نهایت اینکه حذف نامه‌نگاری‌های کاغذی در شورای شهر به نظر ایده بسیار جذابی می‌رسد اما اینکه چرا برای این کار هرکدام از اعضا به تبلتی با قیمت ۴/۵ میلیون تومان نیاز دارند هنوز به درستی روشن نیست.

3 نظر
 1. در اروپا، سیاستمدار به عنوان الگوی مردم برای تردد از ترن، مترو و دوچرخه استفاده میکند، شورای شهر ما امابه بهانه استهلاک، خودروی جدید برای اعضایش میخرد. آن هم شورای شهرِ تهرانی که دغدغه ی اصلیش محیط زیست است.

 2. بد مردمانی شده ایم
  حرف حق رو نمی پذیریم و برای سود و منفعت خودمون همه کاری می‌کنیم.
  این نماینده ها هم از آسمون نیومده‌اند.
  افرادی هستند مثل من و شما
  من هم دستم می‌رسید از این خرج ها می کردم. متاسفانه حرف حق دیگه خریدار نداره
  پیش خودشون دارن می گن یه دو روز هم به این تو چهار تا سایت اعتراض می شه و می گذره کسی دیگه یادش نمی‌آد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗