skip to Main Content
آغاز تظاهرات عمومی در فرانسه علیه کودتای ماکرون در قانون کار
سیاست کیوسک

آغاز تظاهرات عمومی در فرانسه علیه کودتای ماکرون در قانون کار

تظاهرات ضد قانون کار از صبح امروز در بسیاری از شهرهای فرانسه آغاز شده است. شماری از سندیکاها، احزاب و شخصیت‌های چپ فرانسوی در اعتراض به احکام « امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه برای تغییر قانون کار این کشور از چندی پیش فراخوان تظاهرات و اعتصاب عمومی برای روزهای ۱۲ و ۲۳ سپتامبر منتشر کردند، که از صبح امروز (سه‌شنبه ۱۲ سپتامبر) تظاهرات ضد قانون کار در برخی از شهرهای فرانسه از جمله پاریس، مارسی، لیون، مونتپولیه و.. آغاز شده است.

سندیکاهای کارگری در فراخوان‌های خود همچنین از کارمندان، دانشجویان و دانش‌آموزان نیز خواسته بودند که در تضاهرات ضد قانون کار شرکت کنند، بر همین اساس امروز بسیاری از دانش‌آموزان هم در این تظاهرات شرکت کردند.

تغییر قانون کار به وسیله حکم ریاست‌جمهوری از وعده‌های انتخاباتی امانوئل ماکرون در دوران انتخابات بود. برای نمونه ماکرون قصد دارد در چارچوب این تغییر سقفی برای پرداخت خسارت به کارگرانی که اخراج می‌شوند تعیین کند و نهادهای نمایندگان مزدبگیران را در شرکت‌ها و بنگاه‌های تولیدی در یکدیگر ادغام سازد.

علاوه بر امروز، تظاهرات و اعتصاب‌های عمومی قرار است در روز ۲۳ سپتامیر نیز تکرار شود.

دولت فرانسه اگرچه از نتایج این تظاهرات و اعتصاب‌های عمومی ابراز نگرانی کرده است، با این حال امانوئل ماکرون بر ضرورت انجام اصلاحات تاکید کرده است. او پیش از این در سفر به یونان و در سخنرانی در آتن گفته بود: اصلاحات باید با منطق و آرامش انجام شود، من خواهان اصلاحات جدی هستم و تسلیم «تنبل‌ها، بدبین‌ها و کودن‌ها» نخواهم شد، من از مردم فرانسه نیز می‌خواهم با اراده کامل همراه با اصلاحات باشند.

همچنین بخوانید:  ۴۳درصد از رای ماکرون را مخالفان لوپن به سبد او ریختند

ژان لوک ملانشون در توییتر خود در واکنش به صحبت‌های ماکرون، از «تنبل‌ها، بدبین‌ها و کودن‌ها» خواست که در روزهای ۱۲ و ۲۳ سپتامبر به خیابان‌ها بیایند.

Abrutis, cyniques, fainéants, tous dans la rue les 12 et 23 septembre !

روزنامه «لیبراسیون» نیز در سرمقاله خود درباره صحبت‌های ماکرون نوشت:«همه امیدوار بودند که رئیس جمهوری جدید فرانسه نحوه جدیدی از حکومت‌داری را تجسم ببخشد و همانند معلمان مدارس جمهوری سوم فرانسه در سده نوزدهم رفتار نکند.»

«اومانیته» روزنامه نزدیک به حزب کمونیست فرانسه نیز سخنان توهین‌آمیز رئیس جمهوری فرانسه را برملاکننده ماهیت حقیقی و تنفر او از «مردم و فرانسویانی» دانسته که همانند او نمی‌اندیشند.

بنوآ آمون، نامزد سوسیالیست انتخابات ریاست جمهوری فرانسه نیز در واکنش به صحبت‌های ماکرون گفته است:«از نظر من این حرف‌ها غیرقابل باور است. کسانی که تنبل هستند پولدارهایی هستند که برای زندگی نیاز به کار کردن ندارند و بسیاری از همین پولدارها ماکرون را به عنوان قهرمان‌شان انتخاب کردند.»

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗