نگرانی از وجود فلزات سنگین در خاک تهران

نگرانی از وجود فلزات سنگین در خاک تهران

رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران آلودگی خاک تهران را هم مانند آلودگی آب و هوا «مسئله‌ای بسیار نگران‌کننده» دانست.

محمد حقانی با بیان این که فلزات سنگین همچون سرب، نیکل و کروم وارد خاک و گیاهان شده و از آن طریق وارد زنجیره غذایی انسان و حیوانات می‌شوند، گفت: محصولات زمین‌های جنوب تهران که با نهر فیروزآباد آبیاری می‌شوند دارای فلزات سنگین‌اند. میزان سرب موجود در این منطقه تا ۸ برابر و میزان نیکل موجود در این منطقه نیز تا ۴ برابر حد مجاز اعلام کرد.

او منابع آلاینده خاک تهران را صنایع آلاینده کوچک و بزرگی اطراف تهران، شریان‌های فرسوده نفت و گازوییل و مخازن ذخیره آنها، جایگاه‌های عرضه سوخت که منابع فرسوده‌ای دارند، پالایشگاه یک و دو نفت تهران، مرکز دفن زباله کهریزک، اراضی کشاورزی جنوب تهران و ریزش باران‌های اسیدی دانست.

به گفته حقانی مرکز دفن زباله کهریزک، خاک را تا عمق ۱۰۰ متری زمین آلوده کرده و زمینی به وسعت ۸۰۰ هکتار را به خود اختصاص داده که شدیدترین آلودگی خاک هم مربوط به این مرکز است.

نبود شبکه فاضلاب یکپارچه در تهران، دفن روزانه ۷ هزار تن زباله به روش‌های سنتی و افزایش بی‌رویه جمعیت تهران باعث نگرانی‌های بسیاری درباره سلامت آب و محصولات غذاییی شده که از درون زمین استخراج می‌شوند.

سال‌ها است که صنایع آلاینده موظفند از محدوده ۱۲۰ کیلومتری شهرهای بزرگ خارج شوند اما همچنان صدها کارخانه و معدن شن و ماسه در اطراف تهران به کار خود مشغولند.