skip to Main Content
کشاورز اصفهانی ۴ تن یونجه خود را به آهوهای کلاه‌قاضی داد
Herd of female Impala, Masai Mara, Kenya, Africa Aepyceros melampus
زمین کیوسک

کشاورز اصفهانی ۴ تن یونجه خود را به آهوهای کلاه‌قاضی داد

یک کشاورز اصفهانی، یک و نیم هکتار از مساحت زیرکشت محصول یونجه خود، یعنی در حدود چهار تن یونجه، را به طور رایگان به اداره محیط‌زیست پارک ملی کلاه قاضی اصفهان اهدا کرد تا از آن برای تغذیه آهوهای این منطقه استفاده شود.

به گزارش دیده‌بان محیط‌زیست و حیات‌وحش ایران، یک زن اصفهانی نیز پنج میلیون ریال به حساب یک کشاورز واریز کرده، و بدین‌ترتیب در حدود ۶۰۰ کیلوگرم یونجه برای آهوهای پارک ملی کلاه قاضی خریداری و در اختیار محیط‌بانان پارک گذاشته است.

950430_kolahgazi-1

به دنبال گرمای شدید هوا و کاهش بارندگی‌ها، مراتع پارک ملی کلاه قاضی اصفهان دچار فقر علوفه شده و تغذیه آهوهای این پارک با مشکل مواجه شده است.

خشکسالی و بالارفتن دمای زمین بر زندگی حیوانات بسیار موثر است و نبود برنامه‌ریزی‌های موثر برای تامین آب حیوانات موجب نابودی یا کوچ و دورشدنشان از مناطق امن و در نتیجه آسیب‌پذیرشدن آنها می‌شود.

در سال‌های اخیر آبگیرهای مناطق جنوبی کشور به شدت خشک شده‌اند. اما به گفته دیده‌بان محیط‌زیست و حیات‌وحش ایران «تاکنون اقدام، قانون، مصوبه و حتی طرحی در برنامه دولت، سازمان حفاظت محیط زیست و مردم برای تأمین حقابه آبگیرهای حیات وحش نواحی جنوبی کشور در نظر گرفته نشده است».

 

همچنین بخوانید:  تاریخ اجتماعی ‏آب و سیاست در ایران
3 نظر
  1. آفرین براین بزرگ مرد دلسوز ونیک اندیش .خدا بیشتر بهش بده درود بر نیت پاک وخیر خواهانه ایشان.

  2. سلام
    درود بر روانهای پاک و درود بر زیبا اندیشان دنیا….زندگی یعنی همین….دست در دست هم-برای یاری هم و کمک به مخلوقات خدا…دستمریزاد دارند انسانهای بزرگی که می بخشند برای رضای خدا…شک ندارم که خدا هم از بذل و بخشش خود نسبت به آنها کم نمی گذارد..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗