skip to Main Content
وبلاگ

چرا میدان از Cloudflare استفاده می‌کند؟

سعی همیشگی ما در میدان، انتشار محتوایی درست و صادقانه به سریع‌ترین و راحت‌ترین شکل ممکن برای دسترسی مخاطبانمان بوده است. تلاشی که در ساخت سایت هم به کار برده‌ایم. دسترسی راحت، سرعت و امنیت بالا همیشه برای ما اصل‌های اساسی است که برای رعایت این اصول از ابزارهایی استفاده می‌کنیم. سکوی انتشار مطالب در میدان «وردپرس» است، سیستم مدیریت محتوای متن‌بازی که حدود ۳۰ درصدِ تمام سایت‌های جهان از آن استفاده می‌کنند. همچنین ما از Cloudflare استفاده می‌کنیم، ابزاری برای رساندن محتوای سایت به شکلی خیلی سریع، امن و مطمئن. به گفته W3Techs حدود ۷ درصدِ از تمام سایت‌های جهان هم از Cloudflare استفاده می‌کنند.

به طور خلاصه اصلی‌ترین دلایل ما برای استفاده از Cloudflare دو مورد مهم و اساسی زیر است:

سرعت:
کلادفلر با استفاده از ابزارها و الگوریتم‌های فشرده‌سازی محتوا و فایل‌های یک سایت، زمان بارگذاری آن را به شکل چشمگیری کاهش می‌دهد. چیزی که با توجه به میانگین سرعت و قیمت اینترنت در ایران و جهان بسیار با اهمیت است. در ویدئوی پایین، تفاوت زمان بارگذاری سایت فایننشال‌تایمز، با و بدون استفاده از کلادفلر را می‌بینیم.

امنیت:
یکی از کاربردهای اصلی استفاده از کلادفلر ابزارهای آن برای امنیت یک سایت است. این ابزارها روزانه تعداد زیادی از خطرها (از جمله حملات DDoS) را خنثی می‌کنند. کلادفلر در ماه گذشته میدان را در برابر حدود ۵۰۰ حمله محافظت کرده است.

هنگام ورود به میدان کلادفلر به ما Captcha نشان می‌دهد. چه کنیم؟

یکی از ویژگی‌ها و امکانات کلاودفلر محافظت از یک وب‌سایت در برابر ترافیک‌های غیرمعمول است. هنگامی که شما از وی‌پی‌ان (پراکسی و ابزارهای مشابه) استفاده می‌کنید درواقع در حال ناشناس کردن هویت خود برای میزبانِ سایت مورد مراجعه هستید. این کار طبعاً برای بالابردن امنیت خودتان و عبور از محدودیت‌ها راهی بسیار خوب و کابردی‌ست. راهی که علاوه بر ما و شما، هکرها و ابزارهای مخرب اینترنتی هم از آن استفاده می‌کنند.

همچنین بخوانید:  چرا کامنت‌ها در میدان نیاز به تایید دارند؟

وقتی کاربری از وی‌پی‌ان (یا بهتر بگوییم پراکسی) برای ورود به یک سایت استفاده می‌کند، کلادفلر با استفاده از الگوریتم‌هایی سعی در شناسایی کاربر مورد نظر می‌کند. از آن‌جایی که سرور وی‌پی‌ان کاربر ممکن است یکی از هزاران سرور عمومی ابزارهای پراکسی (مانند سایفون و…) باشد، گاهی کلادفلر آن کاربر را به عنوان یک خطر شناسایی کرده و با نشان دادن صفحه کپچا سعی می‌کند یک لایه‌ی امنیتی برای سایت مورد بازدید قرار دهد. البته که این باگ و مشکلی‌ست که الگوریتم‌های کلادفلر درگیر آن هستند و طبعاً گناهی به گردن کاربر مذکور نیست.

با این وجود، آیا میدان به خاطر این نقص الگوریتمی، کلادفلر را کنار خواهد گذاشت؟

صادقانه بگوییم، خیر! امکانات و ابزارهای کلادفلر به قدری برای میدان و کاربرانش مفید است که باعث صرف نظر از این باگ نرم‌افزاری شوند. همچنان که البته امیدواریم الگوریتم‌های کلادفلر روزبه‌روز هوشمندتر و سرورهای وی‌پی‌ان روزبه‌روز ایمن‌تر شوند.

7 نظر
  1. متاسفانه کلود فلر علی رغم همه امکانات بی نظیری که داره روی شبکه داخل ایران اختلال شدیدی داره یک دلیلشم سیستم رمزگذاری قدرتمندی هست که استفاده میکنه . نا گفته نماند که شرکتهای مثل ابر آروان هم از این اختلالات نهایت بهره رو میبرن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗