نامه کنشگران قزوین به رئیس جمهور برای نجات باغستان شهر

نامه کنشگران قزوین به رئیس جمهور برای نجات باغستان شهر

گروه‌های مردم‌نهاد قزوین در نامه به رئیس جمهور و چند تن از وزرا خواستار لغو پروژه‌های احداث کمربندی، تعریض جاده و تغییر کاربری در محدوده باغستان تاریخی شهر و حریم رودخانه باراجین شدند.

در این نامه آمده که در پنج سال گذشته، علی‌رغم هشدار و درخواست فعالان شهر، چند پروژه عمرانی در باغستان اجرا شده است که از جمله آنها پل قدس و زیرگذر امام علی است و اکنون قرار است پروژه‌های بیشتری در باغستان تصویب شود. توقف کامل باقیمانده رینگ ماشین‌رو در باغستان، توقف تعریض و توسعه جاده نسیم شمال، توقف جاده‌سازی در حریم رودخانه باراجین و توقف برداشت از حقابه باغستان در بالادست، از مطالبات نویسندگان نامه است.

درباره مسئولیت شهرداری برای حفاظت از باغستان هم، کنشگران قزوین معتقدند فعالیت ۱۵ ساله شهرداری نتیجه مثبت و عملی به نفع باغستان و باغداران نداشته است و تغییر کاربری در باغستان در قالب طرح‌های فریبنده نظیر پارک‌باغ، باغ انگلیسی، باغ ژاپنی و باغ ایتالیایی در طرح شرکت مشاور شهرداری توجیه شده است.

منظر فرهنگی باغستان سنتی قزوین که شامل نظام آبیاری ویژه، تقسیم کار و سازمان اجتماعی قدیمی، گونه‌های گیاهی خاص و درختان میوه کهنسال است در سال ۱۳۹۳ به ثبت ملی رسیده است. محدوده ثبت شده حدود ۲۸۰۰ هکتار وسعت دارد.

۱۳۹۸_۰۸_۰۶_بیانیه_تشکل‌های_زیست‌محیطی