skip to Main Content
ازغدی:‌ حتی دختر و پسر دبستانی هم می‌توانند با هم ازدواج کنند.
کیوسک

ازغدی:‌ حتی دختر و پسر دبستانی هم می‌توانند با هم ازدواج کنند.

حسن رحیم پور ازغدی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره محدودیت سنی ازدواج در اسلام گفت: «اسلام می گوید به محض اینکه غریزه جنسی بیدار شد، حتی هنوز کامل هم بیدار نشده ازدواج کنید. اصلا اسلام شرط بلوغ را هم برای ازدواج نگذاشته.»

به گفته وی «اسلام به قدری با مسئله رابطه دختر و پسر باز برخورد کرده که می گوید حتی دختر و پسر دبستانی هم می توانند با هم ازدواج کنند. اصلا حد سنی ندارد؛ نه از این طرف نه از آن طرف. زن و مرد صد ساله هم می توانند با هم ازدواج کنند. یک پسربچه هم مدرسه ابتدایی می رود. اسلام منع نکرده. ممکن است بگوید دختر و پسر فعلا با رابطه عاطفه که هنوز هم رابطه جنسی نشده، می توانند زن و شوهر باشند.»

ازغدی تاکید کرد: «اصلا اسلام محدودیت و عقده جنسی ایجاد نکرده. هیچ شرط سنی برای ازدواج نگذاشته. فقط گفته اگر بچه است چون حواسش به حقوق و مصلحتش نیست، ولیّ او نظارت کند که سر او کلاه نرود.»

قوانین ازدواج در ایران در دوره‌های مختلف تغییرات بسیاری کرده است. برای مثال ماده ۱۰۴۱ مصوبه سال ۱۳۱۳ برای سن ازدواج دختران ۱۵ سال و پسران ۱۸ سال تمام در نظر گرفت. پس از چند بار تغییر قوانین در سال ۸۱ قانون مصوب مجلس سن ازدواج دختران را ۱۳ و برای پسران ۱۵ سال در نظر گرفت. البته همچنان امکان ازدواج برای افراد زیر این سن منوط به اذن ولی مصلحت و تشخیص دادگاه صالحه مقدور است.

در طرح اخیر پیشنهادی که بحث کودک‌همسری را دوباره در جامعه مطرح کرده نکاح دختران زیر ۱۳ سال و پسران زیر ۱۵ سال ممنوع شده و حداقل سن ازدواج نیز ۱۶ و ۱۸ سال برای دختران و پسران است. البته ازدواج بین این دو سن نیز با نظر دادگاه و تایید پزشکی قانونی امکان‌پذیر است. در این طرح اولویت اصلی با ممنوعیت ازدواج زیر سن ۱۳ سال و ۱۵ سال بوده است. به گفته طیبه سیاوشی: «با این وجود در صحن علنی مجلس زمانی که این طرح مطرح شد با رای بالا به تصویب رسید اما کمیسیون حقوقی و قضایی اعلام کرد که این طرح با توجه به شرایط کنونی کشور ضرورتی ندارد.»

همچنین بخوانید:  چانه‌زنی ترامپ به نفع سودان در پرونده‌ یازده سپتامبر
0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗