skip to Main Content
وبلاگ

به کدام میدان می‌آیید؟

تلویزیون ایران اینترنشنال که در لندن مستقر است، امشب قسمت اول از برنامه جدیدی به نام «میدان» را با مصاحبه با فرزند بزرگ شاه سابق ایران آغاز کرد. برنامه جدید تلویزیون ایران اینترنشنال نه تنها از نام، که از لوگو و از بخشی از شعار وبسایت میدان استفاده کرده است. نام، نشان و شعار برنامه میدان تلویزیون ایران اینترنشنال به قدری مشابه نام، نشان و شعار وبسایت میدان است که بسیاری از مخاطبان شاید متوجه نشوند که به کدام میدان می‌آیند.

«میدان» نام وبسایتی تحلیلی و مستقر در تهران است که بیش از چهار سال است به طور داوطلبانه اداره می‌شود و با رویکردی انتقادی به مسایل مهمی می‌پردازد که رسانه‌های جریان اصلی فارسی زبان، در داخل و خارج، اغلب آنها را نادیده می‌گیرند یا به حاشیه می‌رانند. این نام دقیقا توسط تلویزیون ایران اینترنشنال که با بودجه‌ای چندین میلیارد پوندی از سوی یکی از اتباع عربستان سعودی اداره می‌شود کپی برداری شده است.
لوگوی برنامه «میدان» با تغییراتی جزئی در فونت و جهت حرکت حرف نون کپی‌برداری از لوگوی سایت مستقل میدان است.

سایت میدان با شعار «به میدان بیایید» در همه سال‌های فعالیتش از مخاطبانش خواسته تا با آن همراهی کنند. تلویزیون ایران اینترنشنال عینا از همین جمله برای دعوت مخاطبانش استفاده کرده است.

میدان همواره بر دسترسی همگان به صورت آزاد و رایگان به محتوا تاکید داشته است. اما آنچه که ایران اینترنشنال در کپی‌برداری از نام، لوگو و همچنین شعار میدان کرده است، از نظر ما کاملا غیرقابل قبول است.
بدیهی است که میدان به عنوان یک رسانه مستقل، هیچگونه ارتباطی با تلویزیون ایران اینترنشنال و برنامه «میدان» ندارد.
آنچه رسانه‌های جریان اصلی با بودجه‌های چندین میلیاردی غیرشفافشان همواره برای آن تلاش کرده‌اند، حذف صداهای مستقل، مخدوش کردن آن‌ها و یا تصاحب آن‌ها به نفع اهداف خودشان است. ما در میدان بیش از چهار سال است که برای ساختن صدایی مستقل و انتقادی تلاش کرده‌ایم. جدا از این که عمل تلویزیون ایران اینترنشنال آگاهانه یا تصادفی بوده باشدِ، اجازه نمی‌دهیم صدای مستقل ما مخدوش شود.

همچنین بخوانید:  چرا میدان از Cloudflare استفاده می‌کند؟

به میدان بیایید و صدای آن باشید.

2 نظر
 1. گردانندگان عزیز وبسایت میدان،
  از نظر حقوقی شما حق دریافت خسارت از شبکه ایران اینترنشنال را دارید، چون آنها واقعا مرتکب سرقت لوگو شده‌اند. شما باید به آدرس بخش نظارت تلویزیونی نهاد آفکام در بریتانیا ایمیلی با همین مقاله به فارسی یا انگلیسی بفرستید و درخواست کنید که شما را راهنمایی کنند.
  tv.licensing@ofcom.org.uk
  خودشان مترجم دارند و می‌توانند متن شما را ترجمه کنند. فقط باید نامه یا ایمیل شما رسمی باشد و به برداشت غیرقانونی لوگو اشاره کند. راحت‌ترین کار ارسال ایمیل است، چون شبکه ایران اینترنشنال در قبال این نوع جعل‌ها به کسی پاسخگو نیست.
  tv.licensing@ofcom.org.uk
  این اولین باری نیست که این شبکه استانداردها را آگاهانه زیر پا می‌گذارد.

  Telephone
  ۰۳۰۰ ۱۲۳ ۳۰۰۰ or 020 7981 3000

  Fax
  ۰۲۰ ۷۹۸۱ ۳۳۳۳

  Text phone
  ۰۲۰ ۷۹۸۱ ۳۰۴۳

  Email
  tv.licensing@ofcom.org.uk

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗