skip to Main Content
استیون هاوکینگ: چیزی که باید از آن بترسیم سرمایه‌داری است، نه روبات‌ها
Professor Stephen Hawking during a press conference in London, Tuesday, Dec. 2, 2014. Professor Hawking and Intel discussed the latest developments on how technology enhancements are going to have a wider impact on those, like Professor Hawking that suffer from Amyotrophic lateral sclerosis (ALS). (AP Photo/Kirsty Wigglesworth)
کیوسک

استیون هاوکینگ: چیزی که باید از آن بترسیم سرمایه‌داری است، نه روبات‌ها

استیون هاوکینگ، استاد برجسته فیزیک نظری، معتقد است پیشرفت روبات‌ها به خودی خود نگران کننده نیست و چیزی که باید نگرانش باشیم نظام سرمایه‌داری و استفاده آن از پیشرفت‌های تکنولوژیک است.

هاوکینگ در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا به کارگیری روزافزون روبات‌ها و جایگزینی نیروی کار انسانی با ماشین، با بیکار کردن انسان‌ها، یک تهدید به شمار نمی‌رود، نوشت:

«اگر ماشین‌ها همه چیزهایی را که نیاز داریم تولید کنند، شکل توزیع تعیین‌کننده خواهد بود. اگر ثروت تولیدشده با ماشین تقسیم شود همه می‌توانند از یک زندگی مجلل و آسوده لذت ببرند. اما اگر صاحبان ماشین‌ها موفق شوند ضد تقسیم ثروت لابی کنند، بیشتر مردم به فقر و بدبختی می‌افتند. به نظر می‌رسد که روند جاری با شق دوم هم جهت است و تکنولوژی به نابرابری فزاینده دامن زده است.»

نابرابری اقتصادی در جهان به سطحی رسیده که تخمین زده می‌شود در سال ۲۰۱۶ دارایی ۱٪ ثروتمندترین افراد جهان در مجموع بیشتر از کل دارایی‌های ۹۹٪ دیگر از ساکنان کره زمین باشد.

همچنین بخوانید:  بررسی کتاب «اقتصاد نابرابری» نوشته توماس پیکتی
0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗