منو

تهدید به تعقیب نوارفروشان از سوی غلامحسین بنان

غلامحسین بنان، خواننده مشهور، در آگهی منتشر شده در روزنامه اطلاعات مورخ ۴ اردیبهشت ۱۳۵۷ از رای دادگاه علیه شکایت منوچهر بی‌بی‌یان، خبر می‌دهد. خواننده الهه ناز نوارفروشان را به پیگیری قضایی، در صورت پرداخت پول به بی‌بی‌یان، تهدید می‌کند. منوچهر بی‌بی‌یان پیش از انقلاب شرکت آپولون را با برادر خود اداره می‌کرد و بر بازار موسیقی پاپ ایران مسلط بود. وی بعد از انقلاب به آمریکا رفته و تلویزیون «جام جم» را دایر کرد. در وبسایت منوچهر بی‌بی‌یان نوشته شده: «کمپانی آپولون با ارائه قانون حق مصنف و مولف و با پافشاری به تصویب آن حقوق هنرمندان را تضمین کرد. که در نتیجه از کپی بی‌رویه آثار آنان توسط افراد ناصالح جلوگیری می‌کرد.»  
بیشتر بخوانید

پناهجویان عراقی در ایران

در سال ۱۳۶۹/۷۰ شورش‌هایی در عراق بر علیه صدام حسین شکل گرفت. این شورش‌ها که با کشتار وسیع معترضان کرد و شیعه همراه بود، منجر به این شد که بسیاری از جمعیت شیعه و کرد عراقی به سمت مرزهای ایران حرکت کنند. بر اساس گزارش روزنامه جمهوری اسلامی به گفته وزیر کشور وقت تعداد پناهجویان عراقی در روزهای آغازین سال ۱۳۷۰ به ۱،۵ میلیون نفر رسیده.
بیشتر بخوانید

وضعیت نان تهران

در اعلان چاپ شده در روزنامه عصر جدید مربوط به سال‌های اول جنگ اول جهانی، کیخسرو شاهرخ این ادعا که او مسئول نان تهران است را رد می‌کند. وضعیت نان و غله در سال‌های جنگ اول جهانی بسیار نا‌بسامان بود و نهایتاً بعد از ورود ارتش روس و انگلیس به ایران منجر به قحطی شد. کیخسرو شاهرخ که به ارباب کیخسرو شناخته می‌شد، نماینده اقلیت زرتشتی ایران در مجلس شورای ملی از سال ۱۲۸۸ تا سال ۱۳۱۹ بود و در همین سال به طرز مشکوکی در گذشت.
بیشتر بخوانید

سالگرد حادثه ۹ اسفند ۱۳۳۱

«۹ اسفند ۱۳۳۱» طرفداران شاه که عمدتاً از افراد شعبان جعفری بودند به خانه مصدق حمله کردند. با این اعتراضات نهایتاً از طرف دکتر مصدق مقابله شد و آرامش به فضا برگشت، اما شاید همین اعتراضات بود که کودتای ۲۸ مرداد را به همراه داشت. در این روز دکتر مصدق در دربار مشغول آخرین ملاقات خود با محمدرضا پهلوی بود و پس از آن به دلیل همین شورش‌ها ملاقاتی بین شاه ونخست‌وزیر شکل نگرفت. به گزارش روزنامه اطلاعات در روز ۱۰ اسفند ۱۳۳۲ مجلسی به مناسبت سالگرد «۹ اسفند» در منزل طیب حاج رضایی با حضور شعبان جعفری و عده‌ای از نظامیان و نمایندگان مجلسین برگزار شد.(منبع عکس: سرشار، هما؛ شعبان جعفری، لس‌آنجلس ۱۳۸۱، ص ۲۰۵.)
بیشتر بخوانید

موشک‌ها سرنوشت جنگ را تغییر نمی‌دهند

سرلشگر علی حسین عوید فرمانده اسیر عراقی در مصاحبه خود با روزنامه‌ی جمهوری اسلامی در جواب به سؤال گزارشگر این روزنامه در مورد موشک‌باران‌های شهرهای ایران از طرف نیروهای عراقی، به بی‌تأثیر بودن این حملات موشکی در مسیر جنگ اشاره می‌کند. در این دوره (۱۳۶۶-۱۳۶۷) بسیاری از شهرهای صنعتی ایران هدف حملات موشکی عراق قرار گرفت. سرلشگر علی حسین عوید و نظیر حسین مصطفی طی عملیات والفجر ۱۰ به اسارت نیروهای نظامی ایران در آمده بودند.
بیشتر بخوانید

پیام صلح پاپ

پاپ بندیکت پانزدهم در سال ۱۹۱۵ پیشنهاد صلحی را  به دُوَل درگیر در جنگ اول بین‌الملل ارائه می‌دهد. بر اساس گزارش روزنامه عصر جدید این پیشنهاد از طرف دولت آمریکا به عنوان نشانه‌ای از اراده کشورهای متحد برای صلح معرفی شده. قبل از این پیشنهاد، پاپ در یک نامه (Exhortatio) کشورهای درگیر در جنگ را به صلح تشویق کرده بود. در سومین سال جنگ او به‌عنوان نیروی بی‌طرف دوباره پیشنهاد آتش‌بس به طرف‌های درگیر در جنگ و ایجاد نهادی بین‌المللی و قضایی را به منظور جلوگیری از جنگ‌های احتمالی بین کشورها داد. پاپ بندیکت به دلیل اقدامات ضد جنگش به پاپ صلح مشهور است. اقدامات بندیکت پانزدهم را می‌توان استثنایی در طول تاریخ واتیکان دانست. سیاست کلی واتیکان، حداقل تا پایان جنگ دوم جهانی، استفاده از تخاصمات بین‌المللی در جهت حفظ منافع کلیسای کاتولیک بوده.
بیشتر بخوانید

درختان خشک تهران

معضلات زیست‌محیطی مختص امروز تهران نیست. در این نامه که در روزنامه جمهوری اسلامی سال ۱۳۶۵ چاپ شده، صحبت از بی توجهی شهرداری در آبیاری درختان تهران به میان می‌آید. در سال‌های اخیر شهرداری خود به بهانه‌های مختلف درخت‌های بعضاً کهنسال تهران را قطع کرده، امری که اعتراض کسترده فعالان محیط زیستی را به همراه داشته است.
بیشتر بخوانید

ترور کنسول انگلیس

در جریان مذاکرات هیأت دولت با نمایندگان انگلیس در اصفهان در مورد اشغال بوشهر از طرف انگلستان، کنسول انگلستان ترور شده اما فقط از ناحیه دست دچار آسیب می‌شود. گزارشگر روزنامه عصر جدید این ترور را به این دلیل که در زمان مذاکرات فی مابین دو دولت برای «تصویه امر بوشهر» اتفاق افتاده و می‌توانسته بر ادامه مذاکرات تأثیر منفی بگذارد نکوهش می‌کند. در جریان اشغال بوشهر در طی جنگ اول جهانی قیام‌هایی به رهبری رئیس‌علی دلواری، خالو حسن بردخونی، شیخ حسین خان چاه کوتاهی و زایر خضر خان شکل گرفت که باعث عقب‌نشینی موقت نیروهای انگلستان شد. با کشته شدن بعضی از این رهبران و اسیر شدن خالو حسین این قیام‌ها سرکوب شد و بوشهر و مناطق اطراف در تصرف انگلستان قرار گرفت.
بیشتر بخوانید

فلج شِقی جامعه ایران

بحث در مورد حقوق زنان و موقعیت اجتماعی آن‌ها در مطبوعات ایران پیش از پهلوی کمتر به چشم می‌خورد. در این سرمقاله‌ی روزنامه کاوه، نویسنده به موقعیت اجتماعی زنان در ایران اشاره و آن را به «پستی حالت اجتماعی زنان» در ایران تعبیر می‌کند. به نظر نویسنده، کشوری که در آن با زنان «کمی بهتر از کنیز زرخرید» رفتار می‌شود و تعصبات دینی و اجتماعی راه «ترقی» را بر آنان بسته، مانند کسی است که نیمی از بدنش فلج است (فلج شِقی). جالب این‌جاست در همین مقاله که در آن به حقوق پایمال شده زنان و زن‌ستیزی در جامعه ایرانِ اواخر قاجار می‌پردازد، جا‌به‌جا به نشانه‌های نژادپرستانه برمی‌خوریم. در جایی نویسنده می‌گوید: «اگر به همین سیاق پیش برویم پس از دویست سال هم به گرد یهودیان چاله میدان نمی‌رسیم، زیرا که آن‌ها نیز می‌روند و تندتر هم می‌روند».
بیشتر بخوانید

موشک‌های چینی در صحرای حجاز

در گرماگرم جنگ ایران و عراق عربستان، که خود از هم‌پیمانان آمریکا بود، از چین موشک‌های زمین به زمین با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای خریداری کرد. این مسئله را روزنامه جمهوری اسلامی در تاریخ اول فروردین ۱۳۶۶ به نقل از روزنامه واشنگتن‌‌پست نوشته است. فروش این تجهیزات به عربستان اعتراض اسرائیل را نیز به همراه داشته است. در حالی که کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی از جمله سوریه و اردن اعلام امادگی کرده بودند که در صورت هرگونه حمله از طرف «رژیم اشغال‌گر قدس» علیه عربستان سعودی از این کشور حمایت خواهند کرد. چین و عربستان، قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای این موشک‌ها را تکذیب کردند. عربستان در طول جنگ ایران و عراق از صدام حمایت می‌کرد و ایران نگران ارسال تجهیزان نظامی از این دست به عراق بود.
بیشتر بخوانید