رئیس مرکز ملی فضای مجازی از جایگزینی پیام‌رسان‌های داخلی به جای خارجی تا یک سال آینده خبر داده است. ابوالحسن فیروزآبادی همچنین گفته شبکه ملی اطلاعات «بر اساس اصول انقلاب» در حال شکل‌گیری است.

نظام‌هایی که به گفته او در شبکه ملی اطلاعات پیگیری می‌شود خودگردانی مدیریت، خودمختاری در طراحی فنی، حکمرانی در شبکه، داشتن رصد متمرکز و مهندسی ترافیک داخلی است.

فیروزآبادی همچنین گفته در راستای شبکه ملی اطلاعات، خدماتی از جمله ایمیل و پیام رسان‌ها و موتورهای جست‌وجو باید ملی باشند. بنابراین امیدواریم ظرف یک سال آینده پیام‌رسان‌های داخلی جایگزین پیام رسان‌های خارجی شوند.

در ماه‌های گذشته فشار بر شبکه‌های پیام‌رسان مانند تلگرام افزایش پیدا کرده است. بر اساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی کانال‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی مختلف «بیش از حد خاصی» عضو دارند و مشغول به فعالیت‌های خبری و اطلاع رسانی‌اند باید از مراجع مرتبط مجوزهای لازم را دریافت کنند.

محمد جعفر منتظری، دادستان کل کشور هم از بی‌توجهی برخی دستگا‌ه‌ها مانند وزارت ارشاد به کنترل فضای مجازی گلایه کرده و گفته «کوتاهی‌های شماست که فضای آلوده و شبکه‌های ضد دین در این کشور کار می‌کنند.»

لینک دکهٔ خبر: ایسنا

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *