سیاست‌های مواجه با اعتیاد در کشور همچنان بر مبنای برخوردهای تند و قهری استوار است. بعد از مطرح‌شدن طرح عقیم‌سازی بی‌خانمان‌ها حالا رئیس سازمان بهزیستی کشور می‌گوید در حال حاضر با توجه به وضعیت موجود ناچاریم برنامه ترک اجباری را برای برخی از گروه‌ها اجرایی کنیم.

انوشیروان محسنی‌بندپی با اعتراف به اینکه «اردوگاه سازی نمی‌تواند یک نسخه بلندمدت برای حل و یا کاهش آسیب اعتیاد» باشد با این حال آن را به عنوان یک اقدام موقتی، لازم دانسته است. به اعتقاد او اگر مراکز ترک اعتیاد اجباری در کشور وجود نداشته باشد، معتادان متجاهر در جایی چون گورستان و در اشکالی همچون گورخوابی خود را نشان می‌دهند.

سازمان‌های اجتماعی دولتی در ایران مدت‌ها است طرح ترک اجباری معتادان را در برنامه دارند. با این حال چرخه فقر، بیکاری و طردشدگی باعث بازگشت دوباره افراد به سمت اعتیاد می‌شود.سیاست‌های ترک اجباری و برخورد قهری با معتادان از نظر جامعه‌شناسان سیاستی از پیش شکست‌خورده است و برای حل مشکل اعتیاد باید فرایند ورود افراد به چرخه اعتیاد قطع شود.

روش‌های غیراستاندارد و حتی غیرانسانی در برخی از مراکز ترک اعتیاد اجباری اعتراض‌های بسیاری در پی داشته و حتی جان برخی افراد را گرفته است.  بر اساس برخی آمار ایران چهار میلیون نفر معتاد دارد.

لینک دکهٔ خبر: ایسنا

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *