دولت ترکیه امروز (سه‌شنبه) اعلام کرد ۱۵هزار نفر دیگر از کارمندان دولت یا مقام‌های نظامی را در ادامه پاکسازی‌های پس از کودتای نافرجام پنج ماه پیش اخراج می‌کند.

این اخراج‌ها بر اساس دو حکم جدید انجام شده است و ۲ هزار نفر از پرسنل نیروهای مسلح، ۷ هزار ۶۰۰  نفر از اداره امنیت عمومی و حدود ۵ هزار و ۵۰۰ نفر از کارکنان نهادهای دولتی این کشور را شامل می‌شود. همچنین ۵۵۰ موسسه، ۱۸ سازمان خیریه و بیمارستان و نیز ۹ رسانه تعطیل شده‌اند.

تخمین زده می‌شود با اخراج این ۱۵ هزار نفر تعداد کسانی که دولت ترکیه در بخش‌ها و نهادهای مختلف در این کشور پس از کودتای نافرجام اخراج کرده است به ۱۱۰ هزار نفر رسیده است.

بیشتر اخراجی‌ها متهم‌اند که با تشکیلات وابسته به فتح الله گولن، روحانی منتقد دولت رجب طیب اردوغان ارتباط داشته‌اند. هرچند گولن این اتهام را نمی‌پذیرد و حتی کودتا را نمایشی برای سرکوب مخالفان خوانده است.

خروج لایحه «قانون تجاوز جنسی» از دستور کار مجلس ترکیه

در تحولی دیگر در ترکیه، حزب حاکم ترکیه تصمیم گرفت لایحه بحث‌برانگیز «قانون تجاوز جنسی» را که قرار بود امروز (سه‌شنبه) برای تصویب نهایی در پارلمان به بحث گذاشته شود، از دستور کار پارلمان خارج کند.

بر اساس لایحه «قانون تجاوز جنسی»، مردی که به دختری زیر سن قانونی تجاوز کرده، در صورت ازدواج با قربانی مجازات نخواهد شد.

گروه‌های منتقد دولت ترکیه و همچنین طرفداران حقوق زنان و کودکان ضمن اعتراض شدید به این لایحه طی هفته گذشته، آن را فرصتی خوانده بودند تا مردان متهم به سوء‌استفاده جنسی از دختران بتوانند از مجازات فرار کنند.

لینک دکهٔ خبر: یورو نیوز

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *