مدیرکل سابق درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر ضمن بی‌فایده دانستن طرح ساماندهی معتادان متجاهر، گفته «مسئولان تمایل دارند چهره شیکی از شهرهای ما نشان دهند». وی از «دستور» جمع‌آوری معتادان متجاهر در جلسات ستاد مبارزه با مواد مخدر خبر داده و افزوده «من و بسیاری از متخصصان حوزه اعتیاد به‌عنوان افرادی که سال‌ها در این زمینه کار کرده‌ایم، دیگر موضوع را رها کرده و به ناامیدی رسیده‌ایم. زیرا از بالا دستوراتی می‌رسد که باید اجرایی شود بدون اینکه دستور مذکور کارشناسی شده باشد».

براتی سده این سوال را مطرح کرده که «با اجرای برنامه ساماندهی معتادان کارتن‌خواب چه نتیجه‌ای به دست آوردیم و هزینه‌های میلیاردی که انجام شد؛ کجا رفته است؟». وی اقدام شهرداری در تاسیس مراکز بهاران را نیز «از بنیاد خراب» توصیف کرده و گفته «اولین شرطی که شهرداری برای ورود به این مراکز گذاشته است عدم مصرف متادون است. چنین برخوردی به این معناست که فردی را که در حال خوردن قرص برای درمان است به مرکز بازتوانی راه نمی‌دهیم و در واقع می‌گوییم تو درمان را ادامه نده، تا من تو را به مرکز بازتوانی راه دهم». او گفته «کمسیون حقوق بشر اسلامی باید به خاطر همین برخورد علیه شهرداری اعلام جرم می‌کرد».

مدیرکل سابق درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر عملکرد وزارت بهداشت در این زمینه را «شانه خالی کردن» توصیف کرده و گفته «باید دلیل آن مشخص شود که آیا دلیل این عملکرد آن است که وزارت بهداشت می‌دانست اجرای این طرح فایده‌ای ندارد یا آنقدر قدرتمند است که زیر بار دستورات ستاد مبارزه با مواد مخدر نمی‌رود».

آمار دقیقی از تعداد افرادی که مواد مخدر استعمال می‌کنند وجود ندارد؛ در حالی که وزیر کشور این تعدا را ۱/۵ میلیون نفر عنوان کرده، برخی از مسئولان آن را بیش از ۸/۵ میلیون نفر می‌دانند. رئیس کمیته مستقل مبارزه مواد مخدر دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام اواخر سال پیش گفته بود «به جرأت می‌توانم بگویم که از اول انقلاب تا الان حتی یک‌درصد هم به اقتصاد مافیای مواد مخدر در کشور خسارت وارد نشده است».

لینک دکهٔ خبر: ایلنا

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *