قائم مقام سازمان نظام پرستاری کشور خبر داده «بیش از ۹۰ درصد آنها در شش ماهه اول کاری خود، با خشونت روبرو می‌شوند». وی به مواردی از اعمال خشونت علیه پرستاران و کتک خوردن آنها طی ۲۰ روز اخیر اشاره کرده و گفته «در ۲۰ روز گذشته دو تن از همکاران پرستار ما در بابل توسط یک متخصص قلب و در بیمارستان شهدای تجریش تهران توسط یک رزیدنت جراحی کتک خوردند».

به گفته شریفی‌مقدم، مسئولان حتی حاضر به عذرخواهی از این پرستاران نشده و با عضو شورای عالی سازمان نظام پرستاری که برای شنیدن مشکلات پرستاران به بیمارستان‌ها می‌رود، برخورد شده است. وی همچنین از نحوه برخورد با پرستاران بعد از انقلاب و همچنین تهدید و اخراج انتقاد کرده و گفته «پرستاران بعد از انقلاب با اخراج، تهدید و رفتار نادرست روبه‌رو شده‌اند، اما این دوره از وزارت بهداشت با رفتار سلبی با پرستاران برخورد کرده است».

شریفی‌مقدم همچنین در خصوص پرداخت های نجومی، به انتقاد از وزارت بهداشت پرداخته و گفته وزیر بهداشت دستور مقابله با این پرداخت ها را صادر کرده اما به دنبال اجرای طرح تحول سلامت «تحت عنوان واقعی کردن تعرفه‌ها، این موارد سه برابر شد و در مصوبه‌ای اجازه پرداخت‌های ۷۰۰ تا یک میلیارد تومانی به افرادی که شرایط آن را داشته باشند داده شد». وی این سوال را مطرح کرده که «چرا یک متخصص زنان در یک شهر مرزی باید ماهیانه ۲۵۰ میلیون تومان دریافت کند، در حالی که ۹۰ درصد این خدمات توسط ماما ارائه می‌شود».

قائم مقام سازمان نظام پرستاری گفته اطلاعاتی که به دست سازمان بازرسی و دیوان محاسبات می رسد دقیق نیست؛ «ما بیمارستانی می‌شناسیم که چندین مورد پرداخت بالای ۱۰۰ میلیون تومان دارد اما به سازمان بازرسی اطلاع داده است که پرداخت بالای ۷ میلیون تومان نداشته است».

علی محمد آدابی، رییس کل سازمان نظام پرستاری نیز کتک خوردن و مورد خشونت قرار گرفتن پرستاران از جانب پزشکان را منجر به برخورد متقابل از سوی این صنف دانسته است. وی به عدم دسترسی سازمان بازرسی به اطلاعات درست اشاره کرده و گفته «اداره بازرسی نمی‌تواند اطلاعات درستی به دست آورد. قانون منع مداخله کارکنان در معاملات دولتی وجود دارد اما در وزارت بهداشت معامله تجهیزات پیشرفته و سنگین توسط برخی پزشکان متخصص قبضه شده است».

لینک دکهٔ خبر: ایسنا

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *