مدیر کل آموزش سازمان محیط زیست از «جنگ آب در یزد، اصفهان، چهارمحال و بختیاری و خوزستان» خبر داده است. محمد درویش دلیل چنین وضعیتی را عدم اقتدار سازمان محیط زیست دانسته و گفته است «در دولت وقتی مساله‌ای مطرح می‌شود، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تنها ۱ رای دارد و اگر بقیه افراد موافق اجرای طرح باشند رای ایشان در نظر گرفته نمی‌شود».

این در حالیست که برخی از منتقدان سازمان محیط زیست به طرح‌هایی اشاره می‌کنند که با موافقت معصومه ابتکار در دوره‌های پیشین صدارت وی بر سازمان محیط زیست اجرایی شده‌اند و در بحران‌های کنونی محیط زیست در ایران نقش مهمی دارند. به‌عنوان مثال عملیات اجرایی تونل کوهرنگ ۳ برای انتقال آب از ارتفاعات کوهرنگ به اصفهان در سال ۱۳۷۷ آغاز شد و طرح انتقال آب الیگودرز به قم نیز به‌طور رسمی در سال ۱۳۸۲ آغاز به کار کرد. اجرای چنین طرح‌هایی در کنار احداث سدهای پر تعداد، از مهم‌ترین عوامل موثر در بحران آب در کشور دانسته می‌شوند.

درویش همچنین گفته است مدیران کل محیط زیست استان‌ها به دلیل نگرانی از قطع شدن بودجه‌شان توسط استاندارها، «هیچ وقت نمی‌توانند با اقتدار از ملاحظات زیست محیطی دفاع کنند». دولت روحانی در شعارهای دوران انتخابات، خود را دولتی حامی محیط زیست معرفی می‌کرد. در این میان برخی از گزارش‌ها از نفوذ استان‌های اصفهان، کرمان و یزد در کابینه حسن روحانی و تاثیر لابی آنها در سیاست‌های آبی دولت حکایت دارند؛ اصفهانی بودن شش عضو کابینه دولت روحانی شبهاتی جدی در این خصوص به وجود آورده است.

لینک دکهٔ خبر:

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *