باورهای ما ایرانی‌ها درباره هویت خودمان چه قدر مبنای واقعی دارند؟ تصویر ما از نژاد آریایی و عرب چه قدر واقعی است؟ مرزهایی که روی نقشه‌ها و توی ذهنمان میان ایرانیان و عرب‌ها کشیده‌ایم، کمتر از آن چیزی که فکر می‌کنید سخت و استوارند.

۱- ایرانی‌ها آریایی نیستند

گروه‌های جمعیتی مختلفی در ایران امروز زندگی می‌کنند؛ فارس، ترک، کرد، لر، عرب، قشقایی، بختیاری، بلوچ، گیلک، مازنی، تالشی، یهودی، ارمنی و ترکمن بعضی از اینها هستند. غیر از این اسم‌های آشنا بد نیست بدانید که حتی بعضی از ما ایرانی‌ها آفریقایی‌تبار هستیم، و اینکه فریدونشهر اصفهان جمعیتی گرجی دارد.

اغلب ساکنان ایران امروز یک تبار باستانی بومی دارند، اما نه لزوما تباری یکسان. در میان اقلیت‌های بزرگ، بلوچ‌ها، گیلانی‌ها و مازندرانی‌ها شباهت ژنتیک کمتری به بقیه ایرانیان دارند.

به نقشه تنوع ژنتیکی در ایران نگاه کنید
به نقشه تنوع ژنتیکی در ایران نگاه کنید

خب شاید همه این گروه‌ها، با وجود تفاوت‌هایشان «آریایی» باشند. اما سوالی که پیش می‌آید این است که منظور از نژاد آریایی چیست؟

در اولین معنای کلمه، آن طوری که حدود ۲۵۰۰ سال قبل و در کتیبه بیستون و نقش رستم و امثالهم به کار رفته، یعنی برای اشاره به اقوامی که آن زمان در ایران زندگی می‌کردند، ما هم آریایی هستیم، یعنی این اقوام اجداد دور ما بوده‌اند و ما به آنها شباهت ژنتیکی داریم و نه تنها به آنها، بلکه به کسانی که هزاران سال قبل از آنها در ایران کنونی زندگی می‌کرده‌اند.

آن چیزی که واژه آریایی را در دوران معاصر سر زبان‌ها انداخته ایدئولوژی نژاد برتر است که از قرن ۱۹ میلادی طرح شد و در آلمان نازی اوج گرفت.

اشتباه است اگر بگوییم واژه آریایی امروز همان بار معنایی را دارد که زمان داریوش و خشایارشا داشت. کاربرد این کلمه در دوران مختلف زبان فارسی به یک میزان نبوده و مثلا در شاهنامه فردوسی خبری از آریایی‌ها، با این اسم نیست. آن چیزی که واژه آریایی را در دوران معاصر سر زبان‌ها انداخته ایدئولوژی نژاد برتر است که از قرن ۱۹ میلادی طرح شد و در آلمان نازی اوج گرفت.

در ایدئولوژی نژاد برتر، آریایی‌ها، که روزگاری هم به ایران مهاجرت کرده بودند، سرآمد دیگر نژادها تصور می‌شدند. در این ایدئولوژی خالص‌ترین آریایی‌ها شاخه شمال اروپا یا نوردیک آن بودند که مشخصه ظاهری آنها موی طلایی، چشم روشن، پوست سفید و صورت کشیده است.

بعد از شاخه نوردیک آریایی‌ها شاخه‌های مدیترانه‌ای، دیناریک، آلپی و بالتیک قرار داشتند؛ همه‌شان اروپایی هستند و خبری از ایرانی‌های معاصر نیست.

این تصور که خون پاک سربازان آفتاب‌سوخته کورش کبیر در طول تاریخ سفر کرده و در رگ‌های افسران موطلایی گشتاپو و اس‌اس جاری شده غلط است؛ ما ایرانی‌های معاصر، آریایی (به معنای نژاد برتری که منظور نازی‌ها بود) نیستیم.

در واقع هانس گونتر، از نظریه‌پردازان نژادی آلمان نازی، یهودی‌ها را از جمله به ایرانی‌ها منتسب می‌دانست. روشن است که مشابهان یهودی‌ها چه قدر می‌توانند در نگاه یک نازی آریایی باشند.

دکتر اشرفیان بناب، متخصص ژنتیک جمعیتی و تکامل انسانی می‌گوید کل سوتفاهم پیوند خونی ایرانی‌های خودشیفته با برادران آلمانی‌شان در واقع نتیجه نیاز انسان‌شناسان و زبان‌شناسان نژادپرست اروپایی به نامی کهن (آریایی) برای اصالت بخشیدن به نظریه خود و همزمانی آن با سیاست‌های ملی‌گرایانه پهلوی است.

به این ترتیب این تصور که خون پاک سربازان آفتاب‌سوخته کورش کبیر در طول تاریخ سفر کرده و در رگ‌های افسران موطلایی گشتاپو و اس‌اس جاری شده غلط است؛ ما ایرانی‌های معاصر، آریایی (به معنای نژاد برتری که منظور نازی‌ها بود) نیستیم.

۲-عرب‌ها عرب نیستند

در جهان ۲۲ کشور عرب داریم که در مجموع بیشتر از ۳۶۰ میلیون نفر جمعیت دارند. تصور اینکه می‌شود همه این ۳۶۰ میلیون نفر را مثل هم دانست در یک کلام احمقانه است. فقط یک کشور لبنان به تنهایی ترکیب رنگارنگی از گروه‌های جمعیتی مختلف است.

وقتی لبنان با ۴.۵ میلیون نفر جمعیت این قدر تنوع قومی دارد، چه طور می‌شود بیش از ۳۶۰ میلیون نفر عرب جهان را یکی فرض کرد؟
وقتی لبنان با ۴.۵ میلیون نفر جمعیت این قدر تنوع قومی دارد، چه طور می‌شود بیش از ۳۶۰ میلیون نفر عرب جهان را یکی فرض کرد؟

همه عرب‌ها عربی صحبت می‌کنند، اما نه یک عربی. زبان رسمی همه کشورهای عرب یک عربی شبیه به زبان قرآن است و فصحی خوانده می‌شود. اما زبان‌ محاوره‌ای، کشور به کشور فرق می‌کند و حتی شاید برخی عرب‌ها در حرف زدن با عرب‌های کشورهای دیگر به مشکل بربخورند.

در جهان ۲۲ کشور عرب داریم که در مجموع بیشتر از ۳۶۰ میلیون نفر جمعیت دارند. تصور اینکه می‌شود همه این ۳۶۰ میلیون نفر را مثل هم دانست در یک کلام احمقانه است. فقط یک کشور لبنان به تنهایی ترکیب رنگارنگی از گروه‌های جمعیتی مختلف است.

همه این کشورها با هم تفاوت‌های تاریخی و فرهنگی دارند. در سراسر جهان عرب اقلیت‌های غیرعرب هم وجود دارند و میلیون‌ها نفر از شهروندان این کشورها مسلمان نیستند.

به این ترتیب با وجود زبان رسمی یکسان و عناصر فرهنگی مشترک دیگر، مطلقا نمی‌شود یک عنوان نژادی تحقیرآمیز ساخت و عرب‌ها را با آن تحقیر کرد.

عرب‌ها عرب (به معنی آن تصویر کلیشه‌ای مرد شکم‌گنده خشکه مذهب سعودی) نیستند.

۳- عرب‌ها ملخ‌خور نیستند

بله، بعضی‌ها در عربستان سعودی سوسمار و ملخ می‌خورند.

اما اینها قوت غالب در عربستان سعودی نیست و در بقیه کشورهای عربی هم لقمه مردم نمی‌شود. آشپزی عربی یکی از مکتب‌های آشپزی جهان است و غذاهایی مثل فلافل، حمص و شاورما محبوبیت بین‌المللی دارند.

عرب‌ها فقط ملخ نمی‌خورند و فقط هم عرب‌ها نیستند که ممکن است ملخ و چیزهای عجیب دیگر بخورند. تازه سازمان ملل هم خوردن حشراتی مثل ملخ را به عنوان یکی از راه‌های مبارزه با گرسنگی، آلودگی و گرمایش زمین توصیه می‌کند.

از این گذشته خوردن چیزهای عجیب و غریبی مثل حشرات از چین گرفته تا فرانسه پرطرفدار است و اصولا در کشورهای مختلف حیواناتی را می‌خورند که قاعدتا برای خیلی‌ها عجیب است، از اسب و فیل گرفته تا اختاپوس!

سابقه ملخ خوردن هم طولانی است و یهودیت درباره کوشر بودن آن حکم دارد. به این ترتیب یادمان باشد که عرب‌ها فقط ملخ نمی‌خورند و فقط هم عرب‌ها نیستند که ممکن است ملخ و چیزهای عجیب دیگر بخورند. تازه سازمان ملل هم خوردن حشراتی مثل ملخ را به عنوان یکی از راه‌های مبارزه با گرسنگی، آلودگی و گرمایش زمین توصیه می‌کند.

دفعه بعد که خواستید قومی را به خاطر عادت غذایی‌شان تحقیر کنید منظره وحشتناک کله پاچه خوری و تصویر آن را از نگاه یک غیرایرانی تصور کنید.

۴- ایرانی‌ها عرب هستند

تصور فارسی حرف زدن بدون استفاده از لغات عربی اگر هم ممکن باشد احمقانه است. همین جمله قبلی را اگر بخواهی از عربی «پالایش» کنی می‌شود: انگاشتن سخن گفتن به پارسی بی بهره بردن از واژه‌های عربی شدنی هم باشد نابخردانه است. واقعا این طور حرف زدن نابخردانه نیست؟

اکثریت مردم ایران مسلمانند و زبان دین اسلام عربی است. شخصیت‌های مقدس اسلام عرب بوده‌اند. بخش مهمی از تاریخ اسلام تاریخ عرب است و…

بیشتر ما حتی نمی‌توانیم از روی کتیبه بیستون و لوح کورش و… بخوانیم، چه برسد به اینکه معنی آنها را بفهمیم، اما خیلی از ما قسمت‌هایی از قرآن و برخی متن‌های عربی دیگر را از حفظیم.

خوب یا بد، آمیزش و شباهت‌های فرهنگی ما با کشورهای عربی آن قدر زیاد است که اگر بخواهی ایران امروز را «عرب‌زدایی» کنی چیزی که از آن باقی می‌ماند دیگر ایران به آن معنی که می‌شناسیم نیست.

آمیزش و شباهت‌های فرهنگی ما با کشورهای عربی آن قدر زیاد است که اگر بخواهی ایران امروز را «عرب‌زدایی» کنی چیزی که از آن باقی می‌ماند دیگر ایران به آن معنی که می‌شناسیم نیست.

در عین حال ایرانی‌ها هم در شکل دادن به فرهنگ اسلامی و عربی نقش قابل توجهی بازی کرده‌اند. خوارزمی، خواجه نصیر، ابن سینا و دیگرانی که بخشی از «تمدن» ایرانی هستند، در بستر تمدن اسلامی شکوفا شدند و خیلی‌هایشان به عربی می‌نوشتند.

اصولا تمدن‌ها و فرهنگ‌های مختلف پیوسته روی هم اثر می‌گذارند و تصور اینکه می‌شود یک فرهنگ ملی خالص داشت که از فرهنگ‌های دیگر، خواه غربی یا عربی پاک باشد، با واقعیت جور در نمی‌آید.

خوشمان بیاید یا نه فرهنگ ایرانی آمیخته با فرهنگ عربی است.

۵- نژادها نژاد نیستند

یک نژاد را چه طور تعریف می‌کنی و آن را از بقیه نژادها بازمی‌شناسی؟ بر مبنای خونی و‌ ژنتیک؟ می‌دانی که همه ما به شامپانزه و بونوبو نیز از نظر ژنتیکی ۹۶٪ شباهت داریم؟

گذشته از شباهت با دیگر نخستی‌ها، دانشمندان ژنتیک می‌گویند گروه‌های مختلف جمعیتی در میان انسان‌ها شباهت بسیار زیادی به هم دارند و ژنتیک انسانی نسبت به همه دیگر گونه‌های جانداران به طور غیرمعمولی همگن است. خاستگاه همه آدم‌هایی که ما هستیم اجداد دورمان در آفریقا بوده‌اند. به این ترتیب آنچه ما به عنوان نژاد می‌شناسیم نه از نظر تاریخی و نه از نظر علمی معنای ثابت و روشنی ندارد.

آنچه ما به عنوان نژاد می‌شناسیم نه از نظر تاریخی و نه از نظر علمی معنای ثابت و روشنی ندارد.

اصلا ایرانی بودن به چه معنا است؟ کافیست کمی به گذشته برگردیم تا بفهمیم با چند تغییر کوچک در جنگ‌ها و معاهدات دوران قاجار، صفویه و پیش از آن و کمی دستکاری تاریخی در مرزهای امپراطوری ایرانی بسیاری از ما با قرار گرفتن در خارج مرزهای ایران امروز دیگر «ایرانی» نباشیم و یا بسیاری از افرادی که امروز تحت عنوان «غیرایرانی» اساسا متفاوت از خود می‌دانیم، ممکن بود داخل مرزهای ایران زندگی کنند.

تحقیقات زیست‌شناسی هم که هر چه بیشتر بی‌معنا بودن دسته‌بندی سفت و سختی به عنوان «نژاد» را نشان داده‌اند. با تمام اینها می‌توان گفت «ایرانی‌بودن» یا «عرب بودن» معنایش بسیار کمتر از آن چیزی است که خیال می‌کنید.

نژادها برساخته‌های سیالی هستند که با اقتضائات تاریخی خودشان پدید می‌آیند و از بین می‌روند. تعریف هر ملتی از خودش و نگاه هر ملتی به دیگران در طول زمان مدام در حال دگرگونی است. دیروز عراق دشمن خونی ما بود، امروز شبیه‌ترین کشور به ما و نزدیکترین متحد ما در منطقه.

۶- شما احتمالا نژادپرست هستید

در تاکسی از ونک به تجریش شما جلو نشسته‌اید و پشت هم یک دختر جوان، یک کارگر افغان و یک مرد کت شلواری بالاشهری. وسط راه دختر جیغی می‌کشد و می‌گوید: دستت رو بکش کثافت! اول به دست کارگر افغان نگاه می‌کنید یا مرد تهرانی؟

در سفری خارجی بیرون فرودگاه همزمان دو تاکسی، یکی با راننده پاکستانی و دیگری با راننده آلمانی برای شما ترمز می‌کنند. کدام را سوار می‌شوید؟

در سفری خارجی بیرون فرودگاه همزمان دو تاکسی، یکی با راننده پاکستانی و دیگری با راننده آلمانی برای شما ترمز می‌کنند. کدام را سوار می‌شوید؟

آیا شما فکر می‌کنید مردم دانمارک به طور متوسط از مردم کره شمالی باهوش‌تر هستند؟ به نظر شما یک آدم سفیدپوست به احتمال زیاد از یک آدم سیاهپوست متمدن‌تر و بافرهنگ‌تر است؟ وقتی تازه با کسی آشنا می‌شوید از او اصالت و قومیتش را می‌پرسید و بر مبنای جایی که در آن به دنیا آمده تصویر اولیه‌ای از او می‌سازید؟ آیا فکر می‌کنید اگر وضعیت یک نژاد از نژادی دیگر بهتر است این به لیاقت هر کدام از آنها برمی‌گردد؟

تبریک می‌گوییم، شما یک نژادپرست هستید.

۷-نژادپرستی وحشتناک است

بسیاری از وحشتناک‌ترین و وحشیانه‌ترین اتفاقات تاریخ بشر ریشه در نژادپرستی داشته‌اند. قتل عام ارمنی‌ها، هولوکاست، برده‌داری، قتل عام بومیان آمریکا، قتل عام دارفو، جنایت‌های بوسنی،…

نژادپرستی همیشه به بی خاصیتی شوخی‌ها و فحش‌های شما نیست و وقتی که خاصیتی دارد فاجعه به بار می‌آورد.

اینها تازه دردناکترین مثال‌های نژادپرستی هستند. وگرنه زندگی سیاهپوستان در آمریکا، که مدام باید در ترس از پلیس زندگی کنند، زندگی افغان‌هایی که با وجود دهه‌ها زندگی و کار در ایران همچنان باید بدون کمترین حقوقی زندگی کنند، و زندگی میلیون‌ها آدمی که مرزهای نژادی آنها را از رسیدن به چیزی که خوشبختی خود می‌دانند بازداشته است، همه اینها مثال‌هایی از وحشتناکی نژادپرستی هستند.

شوخی‌های نژادپرستانه شما در فیسبوک و فحش‌هایتان در وایبر نه امپراتوری هخامنشی را احیا می‌کند و نه ذره‌ای به ۲۲ کشور عرب جهان ضربه‌ای می‌زند. اما نژادپرستی همیشه به بی خاصیتی شوخی‌ها و فحش‌های شما نیست و وقتی که خاصیتی دارد فاجعه به بار می‌آورد.

 

 

منبع: میدان

۱,۵۵۲ نظر

 1. احسنت.
  ای‌کاش بیش تر در باب بی‌معنی و مضحک بودن مفهوم ساختگی «وطن» آگاهی رسانی کنید

  • ما برای عربزدایی زبان فارسی که حاصل بیش از ۱۰۰۰ سال همنشینی این ۲ زبان بوده تلاش میکنیم در صورتی که به راحتی تو گفتار روزمره خودمون از لغات انگلیسی و فرانسوی استفاده میکنیم و این موضوع رو به عنوان شخصیت بالای خودمون در نظر میگیریم.
   ما از این موضوع غافل میشیم که تاثیر این دو زبان یکطرفه نبوده بلکه دوطرفه بوده و تنها دلیلی که ما نمیتونیم تاثیر زبان فارسی بر عربی رو به سادگی تشخیص بدیم تغییر شکل اصلی لغات در زبان عربی بوده با اصطلاح معرب شدن لغات.

   من خودم رو مسلمان نمیدونم ولی فکر نمیکنم مشکل عدم پیشرفت ما به مسلمون بودن باشه یا اسلامی بودن جامعه, اگه به لیست افرادی که امروزه به ایرانی بودن اونها افتخار میکنیم نگاه کنیم غالب اون افراد مسلمون بودن

   به نظر من اگه همه جامعه‌ای که به عربی صحبت میکنن رو عرب در نظر بگیریم (جدا از اینکه عرب‌ها خوب یا بد هستند) جفا به تاریخ بشریته . مصر با اون تاریخ دیرینش رو باید عرب بدونیم ؟ کشور‌های حوزه بین‌النهرین که تاریخ اونها از تاریخ ایران هم بیشتر بوده عرب هستند؟ مگه ما هر کسی که فارسی حرف بزنه رو ایرانی میدونیم؟

   • وای بر همتان افتخار این که باعث سربلندی کشورتان بشید باعثاغتخار بشریت بشوید دشنام فقط مال ادمهای غیر منطقی هستش که نمی توانند با حرف حساب همدیگر را متوجه اشتباهش بکنند.

    • بنظر من کمی تفکر اگر واقعا اونها قبل از ما بوده اند و به ایران مهاجرت کرده اند پس چرا اثار باستانی که قدمت اریایی بودنشان را نشان بدهد ندارند خیلی ساده است این ی سایت هدفمند و تخریبچی برای افکار عمومی است.

   • درود، همین حرفت که گفتی تمدن بین النهرین مال اعراب نیست و از اعراب به دور است خودش بزرگترین نژادپرستیه. تمدن بین النهرین از نظر علمی رو کسایی بوجود آوردن که اجداد اعراب امروزی بودن، شاید تنها اعراب خالصی که وجود داشتند همان مردمان بین النهرین بوده اند. در رابطه با مصر هم صحیح گفتی و انها از نظر ژنتیکی با اعراب متفاوتند.

    • به شما پیشنهاد میکنم که برید؟ معتبر ترین کتاب که تورات هستند رو بخونید تا به عظمت ایران و ایرانی پی ببرید

     • معتبر ترین کتاب تورات ؟ تورات چیزی از کلام خداوند نمونده..همش دستکاری هوای نفس است..الان معتبرترین کتاب قرآن مجید است که میفرماید گرامى‌ترین شما نزد خداوند با تقواترین شماست
      پس این حرف های مفت رو بزارید کنار و اسلام واقعی و نوکری در خونه ی اهل بیت (علیه اسلام) را یاد بگیرید تا رستگار شوید

     • معتبر ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
      کتابی که لوط رو زناکار معرفی می کنه
      نوح رو مشروب خور
      ابراهیم رو دیوانه
      هارون رو بت ساز و بت پرست

      این کتاب معتبره ؟؟؟؟

     • اگر شمشیر عرب نبود تو امثال تو تا الان یا مغولی اند یا ادرار گاو می خوردند زبان عرب زبان خدا بفهم تا کی در جهالت آریایی توهم بمونی یه مشت داستان مسخره از عده ای متوهم به اسم مزخره آریایی تو دهنشان افتاده. تاریخ آرایایی ها نجسند

     • پاسخ به نظر دهنده به نام ایران:

      وای بر کسی که تاریخ و تمدن خود را نشناسد که حتماً محکوم به فناست

      اگر ایرانی هستید حتماً تاریخ موسخ رو بخونید

      خاک ، وطن = ناموس

    • کدوم ویرایش تورات را دقیقا بخونیم ؟
     همون نسخه ایی که حضرت یعقوب با خدا کشتی میگیره و خدا بهش میبازه خوبه ؟

    • وای بر همتان ای همه حرف و این همه نوشته و باز هم نژاد پرستی آقا کدوم قومی در گذشته اشتباهی نداشته چه اعراب و چه فارس بسه بابا دنیا رفته به آخر برسونه و ما گیر همین مسائلیم من عرب ایرانی ام و به عرب بودنم و به ایرانی بودنم افتخار میکنم این نژاد پرستی تا کی….
     اگه اخوت همسایه ای یا هم وطنی سرتون نمیشه لااقل اخوت دینی سرتون بشه….
     اول خدا
     دینم مسلمان
     پیامبرم محمد
     امامم علی
     یک کمی تفکر تا کی جنگ و گریز

    • اولین تمدن غرب ایران تمدن سومر هست که خودشان در کتیبه های خودشان گفته اند سامی نیستند (عربها زیر شاخه نژاد سام هستند)و همچنین در اسناد پادشاهی اشور و اکد(اشور و اکد سامی هستند و حکومتشون رو از سومر گرفتند) گفته شده که سومر سام نیستند و همچنین سومریها خودشون مهاجرانی از سرزمین ایران معرفی کردند و اولین شهرشون رو در خلیج پارس به نام کیش ساختند و بعد قلمرو حکومتشون رو به سمت عراق گسترش دادند که بعد هزار سال توسط اکد ها شکست خوردند و تمدنشون ار بین رفت

   • خود مصریها درتمام تاریخ وکتابهای تاریخیشون خودشون رو عرب می دونند باور نداری یا تحقیق کن یا برو مصر از اساتید تاریخشون بپرس بین النهرین وعیلام در تمام دانشگهای کشورهای خارجی به اصالت عرب بودن تدریس می شن

   • تاریخ باستان عرب آشکار است. اشاره صریح قرآن به شهر عرب(ارم)، نمونه ای معقول و مقبول از تمدن عرب است. هر نژادی خوبی و بدی دارد… آیا بایستی همبستری مادر با فرزند را به تمام فارس ها تعمیم داد؟ در تاریخ آمده که فارس با محارم همبستر میشده، آیا باید این را بر زبان آورد؟ همه فارسها اینچنین بوده اند؟ یا هستند؟ نژاد ترک هم مشکلات زیادی داشته در طول تاریخ… تاریخ آینه راستگویی است که در کشور ما شدیدا سانسور میشود و برای همین افرادی سوگیری میکنند… این سوگیری به علت ناآگاهی از تاریخ حقیقی است… همه از یک پدر و مادریم لیکن با رنگ و لعاب مختلف… برتری به نژاد نیست به تقوا است( ان اکرمکم عندالله اتقاکم)…. جهالت بت پرستی ترکها قابل قبول است؟؟ جهالت درجه و رتبه ندارد و نمی توان ادعا کرد فلانی نادان است و فلانی نادان تر… نادانی نادانی است و هیچ فرقی نمیکند… جسارت عرب را وحشی گری میدانند و شجاعتش را یاغی گری حال آنکه اسلام در سرزمین عرب نازل نشد مگر به دلیل جسارت عرب…. جسارت داشتند که اسلام اینچنین گسترده شد… ساسانی فرو کشیده شد و روم، اسپانیا(آندلس)، چین، کشورهای آفریقایی از گزند مسلمانان عرب در امان نبودند… سعی کنید درک کنید که نژادها بر یکدیگر برتری ندارند اما جسارت آنها را وحشی گری تلقی نکنید… ترسو بودن خود را مأخوذ به حیا بودن ننامید… ۶۳۲ سال عرب به طور مداوم به ایران حکومت کرد و ماحصل این حکومت پرورش نخبه هایی از جمله ابن هیثم(پدر علم فیزیک و نجوم)، جابرابن حیان( پدر علم شیمی)، یعقوبی(پدر علم جغرافیا) و …. است. اجداد فارس چندین سال برده عرب بودند اما در پرتو قران مورد لطف عرب قرار گرفتند و آزاد میشدند… خونخواهی حسین بن علی(ع) نمونه ای از شجاعت و وفاداری فارس به عرب است که در زمان بردگی به فارس سخت نگرفت و طبق قران عمل کرد

   • البته انگلیسی درست است اما فرانسوی را من جای آدم قبول ندارم.

  • بحث وطن از نژاد پرستی جداست

   • دقیقا وطن سیاسیه نژاد حاصل همون چیزایی که بالا بود

   • خاک برسرهمتون.که فقط.بلدهستیدهمدیگررابکوبید.من ایرانی هستم ودوسه هزارسال عقبه دارم.این یعنی چی بگودراین چندهزارسال که بودیم چه غلطی کردیم.عزیزدلم آمریکا چهارصدسال عقبه دارد ببین کجاست.هر روزداردتوی فضا فتوحاتش بیشترمیکنه ماهنوزتوی مساعل منطقه ای گیرکردیم.وهمدیگررامسخره میکنیم.همه ما مسلمانیم وبه قرآن کتاب خدا.ومحمدشهرعلم وعلی دروازه آن معتقدیم.ولی نگاه کنیدقومی که روزی پرچمدارش محمدوعلی.بودن منظورم ما مسلمانها کجایی دنیایی هستیم .که دران زندگی میکنیم.البته مامسلمونها خوب بلدیم چطور گناه بندازیم گردن دیگران.عیب گذاشتن برقومیت کسی عیب گذاشتن به خلقت خدا است.چون آنچه در فضا.ودریاوخشکی وجود دارد همه آفریده وبوجوداورنده شون خداست. به جرات می‌توانم بگم باید به حال ما مسلمانها باید تعصف خوردچون زمانی که بودندوعلم داشتن خیلی از کشورهای آمریکایی و اروپایی نبودن وشایددوسه هزار سال عقبه ما بیشتر ازانهااست.امابدون تعصب قضاوت کنید ببینید آنهای که دیروز امدندامروزکجایندوماکه سالها بودیم کجایم.اگرعقل سلیمی باشد باید بشینه وبحال ما گریه کند.بازبشینید بگید این عربه .اون فارسه.یافلان قومیت.برادرمن بودیم بودیم. فایده ندارد.ببین حالا کجایی.فقط یک واقعیت هست ازان همه ازان قافلیم که حتی اگربرایم دردسرهم بشودبهتون میگم.خدمتی که خاندان پهلوی به این مملکت کردن رانباید فراموش کنیم واگرمی ماندندحالا جایگاه خیلی بهتری داشتیم.البته عصر حاضر.الان ما ایرانیا.توی دزدی.اختلاس.حق کشی.هرچیزی که باعث بدبختی این کشور است.اولیم.باید تعصف بخوریم.اکرامریکاهها بقول خودتون ازنسل کوروش بودن فاصله آنها.باخدا یک پله بود.فقط خدا.خدابود.وانها مخلوق خدا.جایی که بشر که اشرف مخلوقات است روزی به آن خواهد رسید.البته آن قوم مانیستیم.چون نسل ماهنوزخیلی عقبترکوروش است.چون کوروش .شعارگفتارنیک.پندارنیک.کردارنیک داد.ولی. ماهنوزبه همدیگر داریم توهین میکنیم.بابا جان سی چهل سال پیش اولین چیزی که تویی کتاب فارسی یاد گرفتیم دشمنی سگ و گربه بود.اگریادتون باشدتصاویراول کتاب.این سگ توباغ است والی آخر.اگرخوب توجه کنید اگر یک سایه سردی باشدسگ خوابیده و گربه روی شکمش سرش گذاشته وخوابیده.خداشاهداست بادوچشمم دیدم.این دوبه تفاهم رسیدن امامتاسفانه ملکه مدعی انسانیت هستیم هنوز به طرقی مختلف همدیگر راآزاردهیم…افسوس.افسوس

    • خاک برسرهمتون.که فقط.بلدهستیدهمدیگررابکوبید.من ایرانی هستم ودوسه هزارسال عقبه دارم.این یعنی چی بگودراین چندهزارسال که بودیم چه غلطی کردیم.عزیزدلم آمریکا چهارصدسال عقبه دارد ببین کجاست.هر روزداردتوی فضا فتوحاتش بیشترمیکنه ماهنوزتوی مساعل منطقه ای گیرکردیم.وهمدیگررامسخره میکنیم.همه ما مسلمانیم وبه قرآن کتاب خدا.ومحمدشهرعلم وعلی دروازه آن معتقدیم.ولی نگاه کنیدقومی که روزی پرچمدارش محمدوعلی.بودن منظورم ما مسلمانها کجایی دنیایی هستیم .که دران زندگی میکنیم.البته مامسلمونها خوب بلدیم چطور گناه بندازیم گردن دیگران.عیب گذاشتن برقومیت کسی عیب گذاشتن به خلقت خدا است.چون آنچه در فضا.ودریاوخشکی وجود دارد همه آفریده وبوجوداورنده شون خداست. به جرات می‌توانم بگم باید به حال ما مسلمانها باید تعصف خوردچون زمانی که بودندوعلم داشتن خیلی از کشورهای آمریکایی و اروپایی نبودن وشایددوسه هزار سال عقبه ما بیشتر ازانهااست.امابدون تعصب قضاوت کنید ببینید آنهای که دیروز امدندامروزکجایندوماکه سالها بودیم کجایم.اگرعقل سلیمی باشد باید بشینه وبحال ما گریه کند.بازبشینید بگید این عربه .اون فارسه.یافلان قومیت.برادرمن بودیم بودیم. فایده ندارد.ببین حالا کجایی.فقط یک واقعیت هست ازان همه ازان قافلیم که حتی اگربرایم دردسرهم بشودبهتون میگم.خدمتی که خاندان پهلوی به این مملکت کردن رانباید فراموش کنیم واگرمی ماندندحالا جایگاه خیلی بهتری داشتیم.البته عصر حاضر.الان ما ایرانیا.توی دزدی.اختلاس.حق کشی.هرچیزی که باعث بدبختی این کشور است.اولیم.باید تعصف بخوریم.اکرامریکاهها بقول خودتون ازنسل کوروش بودن فاصله آنها.باخدا یک پله بود.فقط خدا.خدابود.وانها مخلوق خدا.جایی که بشر که اشرف مخلوقات است روزی به آن خواهد رسید.البته آن قوم مانیستیم.چون نسل ماهنوزخیلی عقبترکوروش است.چون کوروش .شعارگفتارنیک.پندارنیک.کردارنیک داد.ولی. ماهنوزبه همدیگر داریم توهین میکنیم.بابا جان سی چهل سال پیش اولین چیزی که تویی کتاب فارسی یاد گرفتیم دشمنی سگ و گربه بود.اگریادتون باشدتصاویراول کتاب.این سگ توباغ است والی آخر.اگرخوب توجه کنید اگر یک سایه سردی باشدسگ خوابیده و گربه روی شکمش سرش گذاشته وخوابیده.خداشاهداست بادوچشمم دیدم.این دوبه تفاهم رسیدن امامتاسفانه ماکه مدعی انسانیت هستیم هنوز به طرقی مختلف همدیگر راآزاردهیم.اینا که این حرفهارامیزنندمنکرقران هستندمگرقراان نگفته همه ما فرزندان حضرت آدم هستیم وازنوعی خاک(گل)آفریده شدیم البته باید پذیرفت اقوامی هستن که قدرخلقت خودشون رادانستندوبه سمت جایگاهی که خداوند وعده داده درحرکتند.ما که درجاهم نمی‌زنیم.بلکه بصورت عقب گرددرحرکتیم.ببخشید سرتون درد اوردم

     • تعصف نه تاسف . دمت گرم حالا نمیشد خاک نریزی بر سر بقیه و بنویسی.

     • چرا همتون برای پیشرفت آمریکا ، اروپا و ژاپن رو مثال میزنین :/
      وقتی میدونین ما 《تمدن》 هستیم.
      به جرعت میتونم بگم
      پیشرفت ایرانه
      پیشرفت نیروی مستقل هسته ای
      پیشرفت نترکیدن وسط خیابون هست
      پیشرفت وحدت جوونای ملت با عنوان بسیج هست
      پبشرفت اسلامه
      پیشرفت اون پولی که برای زندگی تو نیویورک بدست میاری اما باهاش با فرهنگ ایرانی اسلامی زندگی میکنی
      پیشرفت داشتن گوشی های اپلو و سامسونگه که تو دست هر فردی تقریبا هست
      کسانی که بدبختن و هر روزشون خوش نیس یا زیاده خواهن یا واقعا نمیدونن همه جهان اینجوریه!!!
      اگه گرافیک میخوای خب بخون بسازش،اگرم نه بیزنسی بشو ارزون بفروشش،اگرم نه خودت برو خارج، اگرم پولشو نداری خب عزیزم شما نمی تونی همونجوری که خیلیا تو جهان نمی تونن،
      به جان من عرب ها هم در وجودشون و تاریخچشون (تمدن) دارن، هخامنشیان یه طرف ، مرزهای زمان امویان مسلمونا هم یه طرف،
      اگه میگید داعش و طالبانم عربن تو اشتباهین(۱۲ درصد داعش فرانسوی هست فقط بقیشو که فبها)
      راستی
      پیشرفت یعنی اون آب، گاز، بنزین مفت هزاری(تو آلمان همین دو برابره!) که داخل کشورهای اروپایی مثل شهر قم کارتی هستن، و شما تقریبا براتون رایگانه
      گذشته از اینا
      عراق، سوریه، مصر ، فلستین کشورهایی هستن که یا توشون جنگه یا انقلاب داشتن، مث انقلاب ایران و جنگ تحمیلی ، پس این دلیل نمیشه که مثل کشورهای شرقی سوسمار نخورن(که نمی خورن منظور اینه که چیزی از تمدنشون از ما کم نیس!)تازه ماشینای داخل خیابوناشونم ازمال ما بهتره:/
      نبینم کسی بگه آمریکا یا قطر پیشرفتس

    • ا چه رویی سخن از شادی ما می گویید
     دستتان خونی و از عدل خدا می گویید
     چه غلط ها که نکردید پس پرده ی دین
     تف به درگاه خدایی که شما می گویید

     “میرزاده عشقی”

   • کدوم تاریخ؟؟کدوم تمدن؟؟؟کی گفته شماها از زمان اجدادتون یکتاپرست بودین هااا؟؟؟اگه حرف حرف تاریخه..که عربا از همه قدیمی ترند…و اولین انسان های رو زمین عرب ها بودند..اگه حرف حرف تمدنه (همه) بعد از اسلام باتمدن شدند..ما عربا بتون یاد دادیم چجوزی حرف بزنید و چجوری بنویسید..اگه ما نبودیم شما زبونتون همون زبون میخی بود که تو تاریخ راهنمایی خوندیم …بعضیام هستن ک میگن زبون فارسی بعد از اسلام تنها زبونیه ک عربی نشد…آخه درس خونده…به غیر از این که ۹۰%کلمه ها تو زبون فارسی عربیه..کلأ حروف الفباتون هم عربیه…پس نیازی نیست که اون ۹۰%به۱۰۰%تبدیل بشه….خلاصه اینکه زبونی به اسم زبون فارسی وجود نداره…بعد کی گفته شما نجیب زاده این؟؟؟همون کورشی ک بش مینازید با خواهراش هم خوابی میکرد یعنی شما هنه حرومزاده اید…و ادم هایی مثل عمر و حضرت محمد جلوشو گرفتن….عمر ی که تاریخ از مرد بودنشو عدالتش صحبت میکنه….مردی که ایرانو فتح کرد(همه این مطالبو میتونید تو سایت ویکی پدیا معتبرترین سایت،درمورد عمر و فتح ایران و نصف دنیارو بخونید)حرف از ملخ خوری اومد ک باید خدمتتون عرض کنم این غذاها مال قبل اسلام بود ک مردم همه جاهل بودن..اما بعد از اسلام غذا خوردنشون مثل پیامبرا شد..گرچه این غذاها حروم نیستن…اما بدبختی اینجاست ک شما تو این زمونه با این همه تنوع غذایی کله گوسفند میخوریدخداوکیلی فازتون چیه؟؟؟بقیه کشورا رو هم ک بیشتر میدونید چی میخورن ….یعنی الان بیشترین کشورایی ک غذاخوردنشون طبیعیه…کشورا عربی و عربا هستن….شما ک دم از فرهنگ میزنید خودتون چیزی از فرهنگ حالیتون میشه؟؟؟بهتون حق میدم ک اینجوری در موردشون فکر میکنید چون شما ادمای فقیر هیچی در مورد کشورا عربی نمیدونید…چون پولشو ندارید برید اونورشما میدونید الان کشورا عربی چه جایگاهی تو دنیا دارن؟؟از همه نظر…فرهنگی..اقتصادی…اجتماعی …و سیاسی…کشورای خلیجی ک کشوراشون و آدپاشون زبون زد دنیا شده…و این فقش شمایین ک گوشتون در برابر این تعریفا میبندین….کمی عاقلانه تر فکر کنید…و حسود نباشید….

    • عالی گفتی دوست عزیر ، فارسها تازه یادشان افتاده برای خودشان فرهنگ جعلی درست کنند .
     آذربایجان ترکی

     • پارس ها با این که چندین بار توسط وحشی ها تاراج شده و چیز زیادی ازش باقی نمونده اثار باقیمانده ش خیلی بیشتر از تمدن عرب ها و ترکها روی هم دیگه است
      ایرانی ها فرش بهترین اثر هنری جهان رو درست کردند که اگه حالا در خونه همه هنر دوستان جهان هست
      ایرانی ۲۰۰۰ سال قبل اروپاییان باتری رون اختراع کردند
      ایرانی کاریز(قنات)رو اختراع کردند که از چین تا امریکا مورد استفاده قرار میگیره
      ایرانی ها کسانی بودند که اسب و شتر رو اهلی کردند
      ایرانی بازی چوگان تخته نرد و… اختراع کرد
      ایران اولین یخچال (یخچال خشتی) رو اختراع کرده
      ایران اسکمو بستنی الکل و شراب ابجو و… اختراع کرده

     • شما برو ببیم از کدام نژاد هستید بعد بیا در مورد تمدن ایرانی صحبت کن در کل ببین اصلاً کجایید و آیا میتونید در مورد ایرانی صحبت کنی

      همه ما می دونیم که این سایت ها کار عربستان و اعراب هست

    • شما که میگی ما پولشو نداریم میخوام خدمتتون عرض کنم که برو عکس چند دهه قبل ریاضو ببین بعد دم از فرهنگو چ
     پول داری بزن که با خر توکوچه خاکی هاش اینور اونور میرفتن.اگه ماایرانی ها یه عادت بینمون جابیفته که نیان توکشورتون به هوای زیارت به چندسال نمیکشه از گشنگی میمرین.بیخود نیست جیباشون اونقد بزرگه.همش برای چاپیدن پول دیگرانه

    • متاسفانه راست گفتی
     هرچند من نه فارسم نه عرب
     خدا به دادمون برسه

    • خودت نخوندیش! تورات تنها در مورد کوروش که ناجی قوم یهود بود از ایرانی تعریف کرده و در جاهای دیگر از جمله در مورد داستان استر و مردخای (دست مایه فیلم یک شب با شاه) حسابی از خجالت ایرانی ها در آمده است.

    • یعنی تو ثابت کردی بدون اطلاعاتم میشه اظهار نظر کرد

    • ایرانی آریایی

     اول از همه اینو باید بگم من با هیچ قشری مشکل نداریم اما لازم می دونم در مورد نظرت کامل توضیح می دم واست تا یکم درکت بالا بره و برای کشوری به قدمت ایران کری نخونی.
     اولاً اگه تاریخو خونده باشی می دونی که اولین شهرها در کنار دجله و فرات و کارون به وجود اومدند. که مردمش فارس بودن و آریایی و اعراب بعدها به ایران حمله کردند و در اینجا ساکن شدن تا شاید یکم فرهنگو از ما ایرانیا یاد بگیرن.
     دوماً دین ایرانیان زرتشت بود که ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح به وجود آمده که چیزی حداقل ۲۰۰۰ سال قبل از اسلام است. که شعارمون هم گفتار نیک کردار نیک پندار نیک بوده بعد از حمله اعراب فقط جنگ و خونریزی پدید اومد. ولی راست می گی شما به ما یاد دادید که به هم دروغ بگیم و با هم دشمنی کنیم. نمونه بارزش عربستان که حتی به زائرهای خونه خدا هم رحم نکرد.(اعراب)
     سوماً تو که میگی اعراب قبل از ایرانی ها وجود داشتن پس چطوری می گی که شما به ما زبان یاد دادید و ما خطمون میخی بوده؟؟!! پس ما قبل از اعراب وجود داشته ایم.
     اینو هم که میگی در زبان فارسی لغات عربی وجود داره علتش اینه که اعراب به ایران حمله کردن و باعث شدن با زورگویی و خونریزیهاشون کم کم زبان عربی وارد زبان شیرین فارسی بشه.
     در مورد کوروش کبیر هم نیازی به توضیح نمی بینم چون ایرانی ها که هیچ در سراسر دنیا کوروش کبیر را مظهر پاکی می دونن کسی که به حقوق همه احترام می گذاشت و برده داری و خونریزی ها رو از بین برد و اجازه داد همه مردم با هر فرهنگی که هستن در کنار هم با صلح و صفا زندگی کنند. حضرت محمد (ص) پیامبر همه مسلمون هاست که آنقدر اعراب خونریزی کردن و در جهل و نادانی غرق بودند که به فرموده ایشان که می فرمود: من عربم و اعراب از من نیستن. این سخن نشون می ده که چقدر فرهنگ اعراب پایین بوده و هست. در ضمن معتبرتر از سایت ویکی پدیا (همه این مطالبو میتونید تو سایت ویکی پدیا معتبرترین سایت،درمورد عمر و فتح ایران و نصف دنیارو بخونید) پیدا نکردی که بخوای معرفی کنی؟
     همین الان لینک یه مطلب تو سایت ویکی پدیا رو بهم بده تا واست کلاً تغییرش بدم اون وقت اعتبارش مشخص میشه. این سایتو یه بچه هم می تونه تغییر بده.
     تو که میگی ما قبل از پیامبر هم فرهنگ داشتیم پس چطور می گی ملخ خوری مال قبل از اسلام بوده و ما جاهل بودیم؟؟ در ضمن گوشت گوسفند اگر حرام بود خدا برای قربانی کردن نمی فرستاد(داستان قربانی کردن حضرت اسماعیل توسط حضرت ابراهیم را که حتماً شنیدی)
     ما در مورد اعراب همینو می دوینم که زنان کشورشون را از حیوان پایین تر می دونند و هیچ حقی برای آنها قائل نیستند.
     حتی توی یه مسابقه تلویزیونیشون (تو نت بگردی هست) یه سوال هست که می پرسه کدوم کشور پاکترین زمین و کثیف ترین مردمو دارد؟ جواب شرکت کننده (عرب) ایران بود اما جواب صحیح میشد عربستان!!
     اعراب فقط از نظر اقتصادی قوی هستن اونم به لطف سرمایه گذاری کشورهای دیگه از جمله ایران و از نظر اجتماعی و سیاسی و فرهنگی در پایین ترین درجه ممکن قرار دارد اعراب آنقدر از لحاظ اقتصادی به ایران محتاج هستن که برای یه سال نرفتن زیارت کلی ضرر کردن.
     با همه این تفاسیر ما ایرانی ها شما رو کنار خودمون قبول کردیم به خاطر اینکه یکم آداب و رسوممونو بهتون آموزش بدیم و فرهنگتونو بالا ببریم.

    • من کاری به حرفاتون ندارم ولی حسودی؟؟!!!

    • البته نژاد پرستی اندیشه مزخرفی است . امّا باید توجّه داشت که چرا ایرانیان کمی تا اندازه ای نژاد پرست هستند؟ اعراب با نام دین اسلام به ایران یورش بردند و بزرگترین تمدن های ایرانیان در طول تاریخ را (منظور سلسله های بزرگ و یکپارچه هخامنشیان و اشکانیان و ساسانیان بود ) از هستی ساقط کردند. البته منکر این واقعیت نیستم که حکومت ساسانیان دچار معظلات ساختاری بود ، امّا شما بفرمایید کدام ملّت آزاده و حتی غیر نژاد پرست اشغالگران کشور خود را به سان قهرمانان ملّی می ستایند؟ بعد رفتار این اعراب را ببینید : در بسیاری شهرها در درگیری های خونین و گاهی با حیله، حاکمان قبلی را و همین طور بسیاری از اهالی را به فجیع ترین شکلی کشتند. آثار گرانبها و عتیقه را به تاراج بردند. در برابر مردم سه گزینه قرار دادند : یا مسلمان شدن اجباری ، یا مهاجرت اجباری و یا جزیه دادن اجباری . این شرایط باعث شد تا مدتها، هیچ نوع تفکر و اندیشه مستقل وجود نداشته باشد . حتی زبان رسمی و دیوانی که در برخی شهرها(از جمله عراق) فارسی میانه بود در زمان حجاج بن یوسف با نیرنگ و خیانت برخی ایرانیان به عربی تغییر دادند. گوشه ای از این مسائل و منابع آن را می توانید در کتاب دو قرن سکوت زرین کوب بخوانید. امویان فارس ها را موالی می خواندند و آن ها را پست تر از اعراب و هم رده بردگان می دانستند.
     عباسیان به کمک ابومسلم خراسانی به قدرت رسیدند (البتّه میتوان گفت که او نه یک فرد آزادیخواه بلکه بیشتر یک مبارز قدرت طلب بود )، امّا عباسیان بعد از به قدرت رسیدن، او را کشتند . همچنین قیام سیاه جامگان به خونخواهی او را به شدت سرکوب کردند . بابک و مازیار و پیروان آنها که از اولین استقلال طلبان پس از اسلام بودند به دست اعراب عباسی به بدترین شکل و چه بسا با دخالت برخی از ایرانیان از بین رفتند (بابک به فرمان خلیفه و به دست افشین کشته شد و افشین به توطئه بیژن به دست عمال خلیفه محاکمه و کشته شد) .
     موسیقی عرب از موسیقی ایرانی تأثیر بسیار گرفت. سیبویه ایرانی صرف و نحو زبان عربی را تنظیم کرد «الکتاب» وی، اوّلین کتاب حاوی صرف و نحو عربی و از منابع و مأخذ قابل اطمینان است. برمکیان از خاندان های بودایی ایرانی ، خلافت هارون الرشید را تثبیت کردند و هارون پس از قدرت گرفتن، کل خاندانشان را به دلیل رشک و حسد از بین برد و اموالشان را مصادره کرد. همچنین فضل ابن سهل در برتری مامون بر امین نقش مهمی داشته است که او هم پس از تثبیت قدرت مامون کشته شد.
     علاوه بر این، اعراب با از بین بردن حاکمیت مرکزی ملّی یکپارچه ، عملاً راه را بر تاراج کشور ایران توسّط اقوام مهاجم ترک که از آسیای مرکزی وارد ایران می شدند از قبیل ازبک ها ، آق قویولون ها ، قراقویولونها ، سلجوقیان فراهم کردند. این حکومت ها اغلب محلی ، بی ثبات و ناتوان و بی تفاوت نسبت به حفظ سر حدات کشور بودند و به هیچ عنوان در بند ایجاد ثبات سیاسی ، اقتصادی یا فرهنگی نبودند. دامنه این حکومتها به دوران مغولها رسید تا این بار نه تنها ایران بلکه کل قلمرو عباسیان به تاراج قومی مهاجم برود. امّا این ایرانیان بودند که باز از طریق فرهنگ و هنر خود حتی مغولها را تحت تأثیر فرهنگ خود قراردادند. این اندیشه برتری نژادی نبود ، بلکه واقعیّت تاریخی بود.
     بنابراین شدت ضربات اعراب به ایرانیان از نبرد قادسیه بسیار فراگیرتر است . حتی احتمالاً بیشتر از استعمار گران انگلیسی و فرانسوی که منابع ایران را به تاراج می بردند یا روسها که ۱۷ شهر ایران را طی چندین جنگ از ایران گرفتند،چون آنها حاکمیت ملّی ایران را به کلی ساقط نکردند. اعراب از این نظر تنها با لشکر اسکندر مقدونی قابل مقایسه اند که برخلاف اعراب جز در دوره اسکندر و سلوکیان برخود مستقیمی بین ایرانیان و آنها وجود نداشته است (در دوره مغولها و تیموریان عملاً حکومت مرکزی وجود نداشت ، بلکه حکومت های خودمختار و یا به بیان درست تر تحت الحمایه بغداد مستقر بودند). اضافه کنید بر همه این موارد دشمنی همیشگی اعراب با ایرانیان که آخرینش صدام حسین بود که خود را سردار قادسیه می خواند.
     بنابراین متوجّه ریشه های نفرت و نژادپرستی ایرانیان می شوید که البته گاهی با وطن دوستی (اصطلاح وطن پرستی در بین ایرانیان بخصوص از دوره مشروطه رایج بوده که با توجّه به مسلمان بودن اکثریت مردم بیشتر به معنای وطن دوستی یا حب وطن بکار رفته است) و با حس تعلق به آب و خاک خلط می شود و در می آمیزد. هرچند نمی توان نژاد پرستی را اندیشه درست و بی خطری دانست، بویژه وقتی با قدرت نظامی همراه باشدو بخصوص بعد از ملاحظه تاریخ حکومت نازی ها و فاشیست ها در آلمان و ایتالیا و خسارتی که به کل دنیا زدند

     • آفرین درود بر شما . از برای دریات درست شما از واقعیت ها و حقایق تاریخی

    • علی یک محقق مصمم

     اره راست می گی کمی عاقلانه فکر کنیم و حسود نباشیم ببخشید درست میگید
     ۱چطورملخ خوردن و زنده به گور کردن فرزندان دختر توسط اعراب قبل از اسلام اشکال نداشته اما کار هایی که به ظاهر کورش انجام داده و شما بدون اسناد و مدارک درست اعلام میکنید غلط بوده
     ۲عمر ایران رو فتح کرد اما با کدام مقاومت مردم ایران مواجه شد
     درضمن ما خودمان را نجیب زاده نمیدانیم همون تاریخ و تمدنی که بنای بزرگی مثل تخت جمشید حاصلش بود همان تمدنی که تمام دنیا دارد از فهم ایرانیان حرف میزند کدام دوره ای را میشناسید که ایرانیان در جهالت زندگی میکردند مگر اسناد و مدارک موجود در بنا هایی مثل آتشکده های بزرگ ایران و اثار تاریخی دیگر به اثبات نرسیده که اکثریت ایرانیان زرتشت بوده اند همان طور هم میدانید زرتشت دین یکتا پرستی است که ایرانیان پیرو ان دین بوده اند کمی مطالعه احکام دین زرتشت میتواند این را ثابت کنند خداوند برای اعرابی که در نهایت جهالت به سر می بردند پیامبر را فرستاد مگر خط میخی چه اشکالی دارد در تمام دوران اسلام ایرانیان نقش مهمی در علم داشته اند ایرانیان اسلام را با اغوش باز پذیرفتند قرآن را با اوستا مقایسه کرده و قرآن را برتر دانسته اند ومسلمان شده اند
     دلم می خواهد بیشتر بهث کنم اگر کمت است به ایدی پیام دهیدIRAN1ALi

    • مبینا خانوم منظورتونو از فرهنگ عرب درک نمی کنم
     اگه منظورتون از فرهنگ اینه که جنس منو امثال شما رو آدم حساب نمی کنن بله حق با شماس
     ما هم بی فرهنگیم که خانومایه کشورمون رانندگی کنن
     خوندن بعضی چیزا خالی از لطف نیست

     دانشمندان عربستان: زنان پستاندارانی چون بز و شتر هستند!
     سال گذشته بود که در آستانه روز جهانی زن یعنی هشتم ماه مارچ، خبر عجیبی سر تیتر اخبار خبرگزاری‌های دنیا شد. هیئتی از دانشمندان عربستان سعودی اعلام کردند زنان همچنان نه به عنوان انسان که در جمع پستانداران طبقه بندی می‌شوند. بر همین اساس مفتی‌ها و دانشمندان عربستان سعودی زنان را هم‌تراز پستاندارانی همچون بز و شتر قرار دادند و بر همین اساس برای آنها حقوقی را قائل شدند که این حیوانات از آنها برخوردار هستند.(خبرگزاری تسنیم)

     سعودی‌ها سال ۲۰۱۶ در بین ۱۴۴ کشور در دنیا که از نظر شاخص جهانی شکاف جنسیتی رتبه بندی شده بودند، در رده ۱۴۱ قرار گرفت.

     زنان سعودی نمی‌توانند به قبرستان بروند!

     ممنوعیت پرو لباس!

     باز کردن حساب بانکی بدون قیم (مرد) ممنوع

     خروج از خانه با یک همراه مرد

     محدودیت حق رای
     سال ۲۰۱۵ اولین سالی بود که زنان مجاز به رای دادن در انتخابات شوراهای عربستان سعودی شدند. البته این حق رای هم با محدودیت‌های بسیاری همراه بود ضمن اینکه مخالفت‌های بسیاری هم در این زمینه انجام شد.زنان سعودی همچنان نمی‌توانند در جایگاهی بالاتر از انتخابات شوراها پای صندوق رای بیایند یا اینکه در سمت‌هایی فراتر از حضور در همین شوراها فعالیت کنند.اگرچه پادشاه سابق عربستان ۳۰ زن را با عنوان مشاور برتر مجلس شوراها منصوب کرد.

     زنان بدون همراه مرد ویزیت نمی‌شوند!
     زنان سعودی برای ویزیت شدن توسط یک دکتر ، معاینه در بیمارستان و خلاصه کلام هر مشکلی که نیاز به حضور آنها در یک مکان پزشکی داشته باشد به همراهی مردان یا همان محارم خود قطعا نیاز خواهند داشت چه اینکه اگر آنها تنها باشند حتی توسط پزشک ویزیت هم نمی‌شوند چه رسد به درمان‌های جدی‌تر

     حق ورود به فروشگاه‌های موسیقی ممنوع است!

     اینها یه بخش کوچیکی بود

    • سعید بزرگی زاده

     موبیا اگر ایرانی هستی و یکی از اعضای سازمانهای اطلاعاتی اسراییلی یا عربستانی نیستی (که هدفشان نابودی هویت ملی ایرانیان و تجزییه تمامیت ارضی ایران به واحدهای کوچکی بدون نام ایران و محو جغرافیای سیاسی با نام ایران است) مطالب زیر را که ذره ایی از تاریخ است بخوان تا سابقه تاریخی ایران و زبان های منطقه و … را کمی یاد بگیری و البته اگر ایرانی نیستی هم باید تاریخ بخوانی تا بدانی که آنهایی که برایشان کار می کنی کیستند.

     تا پیش از اسلام مدرکی دال بر خط و سواد داشتن عرب‌های حجاز نیست، ولی از عرب‌های شمالی عربستان ۵ مدرک که کهنه‌ترین آنها مربوط به ۵۱۲ میلادی است، بدست آمده. از عرب‌های جنوبی (مردم یمنی) نیز آثاری بدست آمده‌است که با حروف خط و الفبای مسند می‌نوشتند. مردم حجاز که بر اثر صحرانشینی از نوشتن خط بی‌بهره ماندند. اما اندکی از آنها که کمی پیش از اسلام به عراق و شام می‌رفتند نوشتن را از آنها آموختند و عربی خود را با حروف نبطی یا سریانی و عبرانی می‌نوشتند. برای نمونه سفیان‌بن امیه که از بازرگانان آن دوره بود از کسانی بود که خط سریانی(سطرنجیلی) را به حجاز آورد.
     در آغاز دوران اسلامی مسلمانان تلاش کردند قرآن را به نگارش در آورند؛ و عدهٔ کمی از آنها که نوشتن می‌توانستند شامل «علی‌بن ابی طالب»، «عمربن خطاب» و «طلحه بن عبیدالله» قرآن را به نگارش درآوردند. در این نگارش از حروف نبطی یا سریانی(سطرنجیلی) استفاده شد. خط‌های نبطی و سریانی هر دو از خط آرامی منشا گرفته بودند. در این خط ابهامات زیادی بود و حروف بدون نقطه نوشته می‌شدند و مصوت‌های کوتاه و برخی مصوت‌های بلند مانند «ا» در میان واژه‌ها نوشته نمی‌شد.
     پس از آنکه عرب‌ها ایران را تسخیر کردند، چون بیشتر عرب‌ها خواندن و نوشتن نمی‌دانستند، ایرانیان را برای کارهای دیوانی استخدام کردند. ایرانیان دیوان سالار نیز که پی به مشکلات خط عربی برده بودند تلاش کردند شیوه نوشتار را بهبود بخشند. ایرانیان با ذوق و سلیقه خود و با نیم نگاهی به خط پهلوی، خط نوشتاری را تکامل بخشیدند. در واقع خط عربی و فارسی کنونی، خطی است که ایرانیان در شکل گیری و تکامل آن سهم عمده‌ای داشته‌اند.
     اعراب خط نداشته‌اند و خطی که از «‍حمیر» و «انبار» (استان انبار) به عربستان رفته و در زمان ظهور اسلام نشر یافته‌است، خط عربی نیست [نیازمند منبع]بلکه زبان عربی به این خط نوشته می‌شده‌است؛ و چون آثار مخطوط در قرون اولیه اسلامی و پس از آن، به زبان عربی نوشته می‌شد، خطی که با آن، زبان عربی ثبت می‌گردید، به نام خط عربی مشهور گردید.برگرفته از: https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D9%84%D9%81%D8%A8%D8%A7%DB%8C_%D8%B9%D8%B1%D8%A8%DB%8C

     روزبه پور دادویه معروف به ابومحمد عبدالله ابن مقفع (زادهٔ ۱۰۴ در فیروزآباد – درگذشتهٔ ۱۴۲ هجری قمری در بغداد) نویسنده و مترجم ایرانی و ساکن بصره بود. او با کنیهٔ «أبی محمد» نیز شناخته می‌شد. ابن مقفع از برجسته‌ترین نمایندگان تفکر علمی در قرن دوم هجری است.[۲]
     روزبه کتاب‌های زیادی از پارسی میانه به عربی برگرداند. از میان کتابهایی که روزبه ترجمه کرد می‌توان از کلیله و دمنه، تاجنامه انوشیروان، آیین‌نامه، سخنوری بزرگ (الأدب الکبیر) و سخنوری خُرد (الأدب الصغیر) نام برد. برگفته از:
     https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D8%A8%D9%86_%D9%85%D9%82%D9%81%D8%B9 را بخوانید.

     ترجمه از کتاب «التنبیه والاشراف» مسعودی که در حوالی ۳۴۵ هجری تالیف شده است: «زردشت کتاب اوستای معروف خود را آورد و عدد سوره‌های آن بیست و یک بود و هر سوره‌ای در دویست ورق و عدد حروف و اصوات‌اش شصت حرف و صوت, و هر حرف و صوتی شکل جداگانه‌ای داشت و از آن‌ها حروفی تکرار و حروفی اسقاط می‌شوند زیرا که مخصوص زبان اوستا نیست (این تصریح مسعودی اهمیت زیاد دارد زیرا که در قرائت یا با آهنگ خواندن کتب دینی برای مراعات آهنگ، حروفی تکرار یا اسقاط می‌شده که مربوط به اشتقاق و اصل کلمه نبوده است و همین عمل در قرائت قرآن مشاهده می‌شود. به واسطه عدم توجه به این تصریح بسیاری از محققین دچار اشکالات عمدی و سهوی در کلمات اوستایی شده‌اند). این خط را زردشت احداث کرد و مجوس [= زرتشتیان] آن را “دین دبیره” [= خط دین] می‌گویند … و زردشت خط دیگری احداث کرد که مجوس آن را “کسب دبیره” یعنی خط کلی می‌گویند و با این خط لغات امم دیگر و صداهای حیوانات و طیور و غیره را می نویسند. عدد حروف و اصوات این خط ۱۶۰ حرف و صوت است و هر حرف و صوتی صورت جداگانه دارد. در خطوط امم دیگر، خطی که دارای حروفی بیش‌تر از این دو خط باشد نیست زیرا که حروف یونانی که اکنون آن را رومی می‌گویند بیست و چهار حرف دارد و در آن ح خ ع ه ذ ض وجود ندارد … فارسیان غیر از این دو خط که زردشت آن را احداث کرد پنج خط دیگر دارند. برخی از این خط‌ها در آن کلمات نبطی [= شاخه‌ای از عربی] داخل، و در برخی داخل نمی شود». برگرفته از:http://immortals.blogfa.com/post-33.aspx

     ترجمه از کتاب «التنبیه علی حدوث التصحیف» تالیف حمزه اصفهانی که وفات او را از ۳۵۰ تا ۳۶۵ هجری نوشته‌اند: «مهمترین کتابت‌های مردم جهان از سکان شرق و غرب و حرب و جنوب، دوازده کتابت است و آن عربی, حمیرانی، فارسی, عبرانی, سریانی, یونانی, رومی, قبطی, بربری, اندلسی, هندی, چینی است. پنج از آن‌ها استعمال‌اش مضمحل و باطل شده و کسانی که آن‌ها را می‌دانستند از میان رفته‌اند و آن، حمیری و یونانی و قبطی و بربری و اندلسی است. سه از آن‌ها در کشورهای خود استعمال‌اش باقی است و کسی در بلاد اسلامی نیست که آن‌ها را بداند و آن رومی وهندی و چینی است. و چهار از آن در دست است که در کشورهای اسلامی مستعمل می‌باشد و آن عربی و فارسی و سریانی و عبرانی است … اما کتابت عربی یک نوع دارد و در آن تفنن نیست فقط خط قلم‌های آن در حال تجوید و تعلیق تغییر می‌کند. ولی کتابت فارسی متنوع است و دارای هفت فن می باشد که محمد موبد معروف به ابو جعفر متوکلی (۲۵۰هجری) ذکر کرده است. برگرفته از:http://immortals.blogfa.com/post-33.aspx

   • بله دقیقا . درود بر شما . بحث میهن دوستی و وطن خواهی از نژاد پرستی کاملا جدا هست و این دو هیچ سنخیتی با هم ندارن

  • سلام، زیبا بود تنها انسانیت و برخورد اجتماعی مهمه اما اینکه هر کشور و نژادی با اون فرهنگ عقب مانده زندگی کند …

  • شما فارسا آوپ بشک نیستید عربا ومدن بهتون گفتن کردن خواهر و مادر حرامه تا الان ازشونن بدتون میاد خوب برید کسی جلوتون رو نگرفته حروم زادها خواهرتون با مادرتون رو یکی کنید بلا نسبت خوباتون که هدایت شدن کوروش وجود نداره اصلا کوروش رو ساختید که بر علیه اسلام حاشیه درست کنید از خدا بترسید همه بنده خدایم فتنه بسه انسانیت مهمه نه نژاد بیدار بشید 

   • کوروش در حدود دوهزار سال پیش وجود داشته و از شما اعراب سوسمار خور و شاش شتر خور ربطی نداره ما چیکار میکنیم در ضمن من خودم مسلمونم و به مسلمون بودنم افتخار میکنم چون اجداد زرتشتی من هم یکتا پرست بودن ومن هم به پیرو از اجدادم کامل ترین دین را میرپرستم.

    • این ماله دوران قبل از اسلامه بعداز اسلا همچین چیزی پیش نیومده ….هم ب کوروش هم ب زرتشت وهم ب پیامبر اسلام ایمان دارم چون همشون از انسانیت و عدم تبعیض نژادی حرف میزدن ما باید افتخاری برای اجدادمون باشیم ن مایه سرافکندگیشون

    • برو خجالت بکش. تفرقه انداز. من یه عربم خدا شاهده عرب ها مثل شما تفرقه انداز نبستند. کدوم عربو دیدی تفرقه انداخت. این یه حقیقته که شما فارس ها بین نژاد عرب و عجم فرق می گزارید. همیشه از همه حرف می شنیدم که به من می گفتند. شما عرب ها با صدام به ایران حمله کردید.
     اگر ما به ایران حمله کردیم چرا الان در ایران زندگی می کنیم. یه ذره تامل کنید. صدام خائن مارا از عراق بیرون کرد.

     • اون زمان که عراقی ها براش میجنگیدند که بهش خائن نمیگفتند

     • جناب ما درمورد عربهای ایران صحبت نمیکنیم اونا ایرانی هستند

     • برادر عرب عزیز من خوشحال میشم اگه ایمیلتو بهم بدی باهات در تماس باشم ممنون میشم.عزیز دل من نمیدونم چرا اینقدر عصبی شدی.اولا طبق گفته محمد خودتون هیج فرقی بین انسانها نیست.پس چرا فحش و ناسزا میدی به ماها.دوما تو هر کشوری همه مردمش به تاریخشون میبالند اما ما برعکسیم.سوما دوست عرب عراقی من وقتی میخوای فحشم بدی جمع نبند.چهارما ما از تمدن خودمون حرف میزنیم چرا شما عصبانی میشی گوش بده واسه خودت.اگرم شما تمدنی داری یا حرفی بگو از تمدن خودتون.ما هم با کمال میل گوش میدیم.پنجمن الان من واقعا زیاد مطالعه تاریخی دارم اینکه اول کی از کی بدش میومد اعراب بودن که از ایرانیها بدشون می اومد.البته با منبع میگم منابع مستند خارج از ایران.ششمن من ایرانیم اما زنم اهل عراق هستشومثل شماها موقع صدام رانده شدین.با هم هم داریم زندگی میکنیم.من واسش از تمدن ایران و جاهای دیگه میگم با کمال میل میشنوه.اونم واسم از عرابو فرهنگو کشورش میگه من با کمال میل میشنوم.فقط یه جمله بگم این همه تفرقه بین مسلمانها بخاطر دین هستش وسلام

   • کوروش بزرگ مرد ایران

    برو تاریخ را بخون و با ذکر منبع حرف بزن و ویژگی خواهر و مادر خودتو روی دیگران نزار دلیل نمی شه هر کثافت کاری که خودت می کنی نسبتش را به دیگران بدهی خواهشاً بدون منبع هم حرفی نزن و سعی نکن بین عرب و فارس تنش درست کنی تو یه مفت خوری هستی که آمدی که تفرقه بیندازی اینم منبعی که معلوم می کنه این حرف شما کاملاً دروغ است.
    http://tamadonema.ir/%D8%A7%D8%B2%D8%AF%D9%88%D8%A7%D8%AC-%D8%A8%D8%A7-%D9%85%D8%AD%D8%A7%D8%B1%D9%85-%D8%AF%D8%B1-%D8%AF%DB%8C%D9%86-%D8%B2%D8%B1%D8%AA%D8%B4%D8%AA-%D8%AF%D8%B1%D9%88%D8%BA%DB%8C-%D8%A8%DB%8C%D8%B4-%D9%86
    در ضمن یه خورده شعور و ادب اگه پدر و مادرت غیر حرامت یادت می دادند بد نبود.
    و لازم نکرده با فحاشی کردن کسی را نصیحت کنی برو خودتو درست کن عنصر تفرقه انداز.
    یه چیزه دیگه هم لازمه بگم تنها مردم عربستان صعودی و تعداد انگشت شماری دیگر کشورها هستند که از نژاد عرب هستند و بقیه عرب زبان هستند.
    راستی گفتید که کوروش وجود نداره پس چرا در شاهنامه به اسم فریدون و در قرآن مسلمانان ذوالقرنین و حتی در تورات یهودیان هم از ایشان نام برده شده و همچنین در کتاب های هرودوت، گزنفون و کتزیاس آمده است!
    لطفاً حرف های بی پایه و اساس نزن.

    • باعث سلام خدمت دوستان عزیز.
     توهین کردن به همدیگر هیچ مشکلی رو حل نمیکنه.
     همه برادریم

    • سارا خانم دمت گرم گل گفتی
     کسی نیست به مسئولین محترم بگه بابا اینقدر روی کوروش و…..حساس نباشید چون جوان همیشه دوست داره ساز مخالف بزنه شماهم باعث هستید..اگه الان بگید کوروش جوانها میگن هویاعلی…‌وطبیعی هست شما مسئولین باعث این تحریک هستید…ورگرنه همه میدانیم عرب وعجم و..‌‌‌‌….همه دراصل یک نژادهستندوریشه همه نژادها یکیست .وشخصیت ومنش ورفتارهرفردی به خود همون فرد مربوط میشود…درهرطایفه شهر فامیل خانواده و……همه جور شخصیتی وجود دارد….داعش که سرجدا میکند در فامیل وهمشهری وخانواده ما هم هست مجال رونمایی پیدا نکرده…
     ایکاش که هندوانه چنجاش مثه خربزه جم مشد د. مینجاش

   • عرب نادان.تمام صفاتی که به فارس وایرانی نسبت دادی برازنده خودت وخانواده ات است..در آیین شما وقتی می خواهند به کسی بگویند همه بنده خدا هستند توهین می کنند و نسبت ناروا می دهند؟؟خذا مرگت بدهد با این ارشاد کردنت..

    • درود بر شما ثمین عزیز ….داشتم با خودم میگفتم چطور جواب این عرب نادان را بگم ، شما بهترین جواب را بهش دادید آفرین بر شما..

    • اولا پدر همه انسان ها یکی اونم حضرت آدم دوما برتری به نژاد وزبان نیست به انسانیت،

    • ثمین کمی از توهم بیرون بیا
     ایرانی ها فقط فارس نیستند
     لطفا به نمایندگی از خودت حرف بزن
     تنها بیست درصد از جمعیت ایران فارسه
     برای خودتون حرف بزن و افتخار کن

   • ببین عربو زمانی ک شماها چیزی ب اسم تمدن نداشتین(و صدالبته ک هنوزم ندارین)ایران دارای تمدن بود.ایران قوانین خاصی در هر زمینه ای داشت ک همه ازش پیروی میکردن.و ازدواج هم مثل خیلی چیزای دیگه قانون های سختی داشت اوکی؟ببین ما ایرانیا از همون اول اصالت داشتیم و پاک نژاد بودیم ولی متاسفانه شماها اینقد مشکل داشتین وجاهل بودین ک خدا براتون صد و بیست و چهارتا پیامبر فرستاد ب امید اینکه ادم شین ک نشدین.اگ ایرانیا اینجور بودن پس چرا خدا حداقل ی پیامبر نفرستاد برامون؟ببین نمیدونم دخترییا پسر ولی حالا مهم نیست هرچی هستی باش،فقط از من ب تو نصیحت یکم مطالعاتتو بالا ببر بچه جون..هه

    • اصلاح میکنم ببخشید صدو بیست و چهار هزارتا پیامبر.اشتباه نوشتم صد و بیست و چها

     • حالا کی گفته همه ی این صدوبیست و چهارتا همش برای اعراب بوده اولا که برای همه هستن ایرانیها هم چندین پیامبر داشتن و حضرت محمد هم هرچند به طور خاص برای اعراب نازل شد ولی در معنای کلیش برای همه نازل شده

     • حضرت دانیال نبی هم که پیامبران بنی اسرائیله ، یه پیامبر ایرانیه .بارگاهش در شوش دانیاله

    • دوست عزیز ایرانی ها ۳۳تا پیامبر داشتند در ضمن با این کارتون دارید به شخصیت خانواداتون توهین میکنید

    • با سلام
     اولا هیچ فرقی بین تمام نژادها وقومیتها وجود نداره حالا طرف توهین کرد شما نباید به بقیه عربها توهین کنی دوما شما که بهش میگی اطلاعاتت را کامل کن خودت مشکل داری چون کل پیامبران از ادم تا حضرت محمد صلوات الله علیه ۱۲۴۰۰۰ نفر بودند واز این تعداد حدود پنج نفرشان فقط عرب بوده در مورد فارسها هم پیامبر فارس داشتیم نمونه ان به قول خودت زردتشت مگر امکان داره که از این تعداد پیامبر خدا جمعیت بزرگی مثل فارسها را رها کند وپیامبر برایشان نفرستاده باشد در مورد جاهل بودن هم در تمام دنیا جاهلیت وجود داره وتا امروز مشاهده گر ان هستیم بین النهرین که نژاد انها از عربهای سامی هستند یکی از قدیمی ترین تمدنهاست. به امید ظهور اقا ودور شدن مردم جهان بخصوص مسلمانها از نژاد پرستی یا حق

    • احوازی و افتخر

     ببین ای عجمی وحشی زبان
     شما که قبلا هیچ تمدنی رو نداشتید پس از کجا امد این تمدنتون؟
     فقط در خوزستان”شوش از تمدن کشور سعودی رو داشت عزیزم
     برو مطالعه کن نفهم
     (:

     • خفه شو دشمن
      تو‌‌ نفوذی هستی لعنت خدا بر تو باد

     • فرزند روح الله

      آقای امید
      چرا هرچی میشه بهشون میگی منافق و نفوذی؟
      چرا قانع نمی کنی ایشون رو
      می بینی که توهین کردن براش راحته
      انسان های ضعیف انتقام می گیرند
      انسان های قوی می بخشند
      انسان های باهوش نادیده می گیرند

     • خیلی بی سوادی
      می گم باز شعور جاحلیت گل کرده
      در زمان ایران باستان آمو عربستان توقبرستان بوده که تو ز……

     • ازنوشته شما میشود فهمید اهواز رااحواز نوشتید که درست مثل خط ال سعود که از دشمنان جاهل اهل بیت پیامبر اسلامند وحرفهایت بوی ریال سعودی میدهد

     • گفتی کجا ؟!!! تمدن؟!!!؟ کشور سعودی؟خخخخخخ… ( منظورت همون چادر نشینها و بیابان گردهاست )
      میدونی معنی این حرفت یعنی چی؟ خب بزار روشنت کنم: ( البته اگه بشی )
      در زمانی که ایرانی ها خانه و کاشانه داشتند و مشغول کشاورزی و زراعت بودند و دارای امپراطوری بودند که بر جهان حکومت میکرد و با دین پاک زرتشت از خدای یکتای خود سپاس گزاری میکردند اعراب سعودی (عربستان ) در حال زنای پسر با مادر و پدر با دختر و دخترانشان بودند و یا در حال زنده به گور کردن دخترهاشون بودند و حتی کاشانه ثابتی هم واسه زندگی کردن نداشتند تا اینکه ایزد، پیامبر اسلام را فرستاد تا آنها را از وحوش به انسان تبدیل کنند و زندگی حیوانی را کنار بگذارند و الآن هم هر چه دارند از اسلام است و بعد از وفات پیامبر دوباره همه چیز از سر گرفته شد. یعنی اونا اصلا وقت کافی نداشتند تا بتوانند متمدن( خخخ ؟؟!!) شوند و در واقع واژه تمدن هیچ صنخیتی با سعودی ( عربستان ) ندارد همان عرب هایی که شکم خود را با ملخ و سوسمار سیر میکردند وهنوز هم میکنند. البته باید به آنها حق داد چون در سرزمینی زندگی میکردند که فاقد خاک حاصلخیز ، فاقد جنگل و خلاصه فاقد منبع غذایی متنوع بودند و نمیشد با تکیه بر دو گونه از موجودات ( یعنی گوسفند و شتر ) شکم خود را سیر کنند. البته باید خرما رو هم بهش اضافه کنم.
      در این زمانها همین سعودی (عربستان ) جزیی از خاک ایران ( پارس ها ) بود تا زمان اسلام.
      نقل است از کوروش کبیر زمانی که میخواست به لیدیه که از تابع امپراتوری یونان بود حمله کند کل خاک سعودی (عربستان ) را دور زده و وارد دریای سیاه شد و به سمت لیدیه حرکت کرد . یعنی حتی حاضر نشد از خاکی که خود بر آن حکومت میکرد بگذرد. از او پرسیدند که چرا چنین میکنی ؟ گفت من بر خاکی که نجس است پای نخواهم گذاشت.
      در ضمن بابت این حرفت که گفتی عجمی وحشی زبان: با این اوصافی که از حواشی سعودی (عربستان ) در تاریخ گفته شد خودت هم قضاوت کنی میفهمی که این وحشی زبان بودن مربوط به سعودی ها بود
      .
      البته عجمی زبان رو خوب اومدی ( عجم: غیر عرب ها )
      و مایه افتخار یک ایرانی هست که عجم به دنیا اومده و عجم از دنیا میرود .
      در آخر هم درخلال این گفتار باید بگم سعودی ها (عربستان ) نتنها هیچ صنخیتی با تمدن (؟!!؟)
      نداشتند بلکه ویران کننده تمدن ها به شمار میرفتند. در زمان یزدگرد سوم امپراتوری ساسانی به شدت تضعیف شده بود و در آن سوی میدان که اعراب تازه مسلمان متحد شده و قدرت گرفتند از این فرصت استفاده کردن و به ایران حمله کردند و هرچه نشانی از تمدن و زیبایی به چشم میخورد را مثل تمدن(؟!؟خخخ) خودشان نابود کردند وهمه چیز را به یغما بردند .ولی این مردم باز از پای ننشستند و تاریخ نشان داد که از اعتبار خاک خود دفاع کردند و توانستند اعراب را از ایران بیرون کنند.
      سعودی (یعنی نابودکننده تمدن ها )
      من در جواب تو نمیگم نفهم بلکه میگم اگه شده کمی بفهم.
      خوش باشی.

     • چرت و پرت بود با این متن فقط خودتو زیر سوال بردی

     • سعودی خودش تمدن داشت عزززززییییززز با فهههههم

     • سعودی خودش تمدن داشت ؟؟!!عزززززییییززز با فهههههم؟!

     • این فتنه نژاد وقوم وزبان پرستى ازاواخر قرن هجده شروع و در قرن بیستم دراروپا لجن مال شد ولى ریشه کن نشد دلیلش چون که سرمایه داران فراماسون در مستعمرات سرمایه گذارى زیادى کرده بودن وسود کلانى حاصلش بود تجربه استقلال امریکا ثابت کرده بود اگه نژاد پرستى رو رواج بدن هیچ خطرى تهدیدشون نمیکنه چرا که وقتى امریکا مستقل شد اینها با شعار کشف امریکا بدست نژاد ما انجام شد تونستن سرمایه هاشون رونجات بدن ازیه طرف به بومى ها سلاح میدادن وطرف دیگه نژاد متمدن ما امنیت میخواد درجنگ ساختگى علیه بومى ها پرچم حفظ امنیت به دست میگرفتن حتى کارخانه هاى اسلحه سازى دراروپا نیز مال همین ها بود در اواخر قرن هجده شروع کردن تربیت کردن جاسوسانى که بتونن اختلاف بین اقوام در خاورمیانه رواج بدن ظهور مکتب عبدلوهاب در عربستان و مکتب بابى در ایران علت داشت شما اگر کتاب خداوندالموت رو خوانده باشى متوجه منظور نویسنده خواهى شد روشن شدن موضوع تو این صفحه نمیگنجه ولى قضاوت کنید فرهنگى که هفتصد سال پیش معتقده ..بنى ادم اعضاى یک پیکرند ..این فرهنگ ومردم نژاد میپرستند فقط بدونید ملى گراها ى ایرانى وناسیونالیست هاى عربى وپان ترکیست هاى قفقاز تماما ساخته استعمار انگلیس وفراماسونها هستش براى سد کردن اتحادشون که تقریبا تا حدودى موفق بودن ..تا اینکه یه معجزه رخ داد ظهور خمینى که گفت ملى گرایى خیانت است به ملتها واسلام عربى که تا دیروز به خون من تشنه بود شد حافظ امنیت من ترک من فارس وقتى خون عربى بناحق ریخته شد من افغان بدنم لرزید به عرب یا فارس یا ترک بودنش فکر نکردم به مکتبش ایمان اوردم که حکم به خدا بود به برادرى همه ما ..دیدم که سردار ازاده ایى ازعرب که داشت با ادمخواران میجنگید براى امنیت من فارس زبان درکشورخودش ازش سوال شد معلم واستاد شما چه کسى بوده والان چه کسى رو زیاد دوست دارى میفرماید قاسم سلیمانى این یعنى معجزه ودست اورد خمینى .. انگلیس صدوپنجاه سال تخم کینه درمنطقه کاشت با تمام امکانات مکتب اهل بیت درحال سوزاندن این کشت کار استعمار هشتش ..الان ما همانقدر که براى پیروزى رزمنده هامون دعا میکنیم براى اون عرب سورى عراقى و افغانى وپاکستانى مدافع حرم وناموس اهل بیت هم به درگاه خداوند التماس میکنیم ..امروز به نژاد پرستان مژده میدم که بجز تعدادى منحرف جنسى و دزد بیت المال ونوکران بى جیره وباجیره مواجب انگلیس وامریکا و امثال نتانیاهو ها کسى دیگه این چرندیات رو که من نژادم چیه از اونها بهترم . قبول نداره انشاالله جاى این فتنه گران نژادى درقهرجهنم ومحکوم به نابودى هستند

    • من ش…م به هرچی دولت وشاهنشاهی وخلیفه فقط انسانیت مهمه وخدا بقیه پشم.کوروش یا هرخری همشون ادم کش بودن کسی که دستورجنگ و کشتار میده که کشورش بزرگ کنه ت… ح… بوده چون مردم بی گناه میکشتن. پس فقط انسانیت وخدا مهمه همه این نژاد ودینارا اوردن مردما عین سگ به جون هم بندازن خدا تو قلباتونه خدا دلتون خوب وبدا تشخیصمیده خدا همیشه باماس پس به کسی تکیه نکید فقط خدا

   • تو ک فحش میدی و مینویسی حروم زاده ها دیگه چرا تو جمله بعدی مینویسی از خدا بترسید !!! یعنی تو الان با این فحش دادن هات خیلی از خدا میترسی!!! برو نگاهی به تاریخچه اجداد عربت مثل عمر بنداز ک چجور متولد شدن بعد بیا فحش به ایرانی هایی بده که از زمان کوروش تا الان یکتا پرست هستن و حقوق بین زن و مرد یکسان بوده و نجیب زاده بودن . کلمه آریا به معنی نجیب زاده هست…. در ضمن اسلامت هم بخوره تو سرت ، تو از اسلام فحش دادن رو یاد گرفتی؟؟؟ الفاظی ک بکار بردی نشون میده چقدر به عرب ها شباهت داری. اگه ما به نژاد آریایی عشق میورزیم دلیل بر نژاد پرست بودنمون نیست بلکه خوشمون از این نژاد میاد. کلمه نژاد پرستی زمانی تحقق پیدا میکنه که کسی حق زندگی رو برای دیگری نادیده بگیره. به عنوان مثال یه اروپایی و یه آفریقایی که تو یه شهر زندگی میکنن، اروپاییه بگه حقوق شهروندی من باید بیشتر از آفریقاییه باشه. یا این که بگه بچه آفریقایی حق نداره تو مدرسه بچه من درس بخونه این میشه نژاد پرستی .. این که ما از نژاد خودمون خوشمون میاد و دنبال صلح و برابری با نژاد های دیگه هستیم نژاد پرستی نمیشه. ما فقط شیفته نژاد خودمونیم همین ، و حقوق انسانی رو برای همه نژاد ها یکسان میدونیم.

    • مودب باش به اسلام توهین نکن اولا اون موقعشم زن ومرد حقوقشون برابر نبود ونمیشه گفت همه یکتاپرست بودن

    • گوش کن پرفسور تاریخ بیاد نداره کسى بخاطر نژادش جانش رو هدیه کنه تو ایران قبل ازاسلام اینقدر بى عدالتى بوده که یکى از پادشاهان ساسانى که معروف به عدالت خواهى بوده درجواب یه کشاورز که تقاضا میکنه خرج جنگ رومیدم یکى ازپسرهاى من سواد یاد بگیره .ترابا نوشت ودبیران چکار ..تودهقانى و بیلت ایدبکار . ماازمنظورش خبرنداریم ولى ایرانى ها دینى رو پذیرفتن که پیامبرش فرمود براى اموزش علم لازم باشه تا چین هم برو اگر به ایران باستان اعتقاد واقعى داشته باشى هیچ عملى رو مشروح نمیدونه که به خواست ایزد منان نباشه درهیچ دستورى به نژاد ادمها که برترشون میکنه اشاره نکرده تمام این اراجیف مال بى سوادى هستش

    • دختر خوزستان

     زیبا گفتی اقا امیر
     ما تنها میخوایم از پیشینه خودمون بگیم و از ریشه های پربارمون دور نشیم.
     نمیدونم چرا برخی از عربها انقد کینه توزانه به این رویکرد ما نگاه میکنن.
     اگه اینجوره ” سید ” و ” سیده ” هم که این همه امروز در کشور ما به برخی گفته میشه انگار که تافته جدا بافتن هم باید برا ما مشکل ساز بشه که نیست.
     عربها هر چی میخوان از خودشون بگن؛ ما که بخیل نیستیم.
     بخدا من یکی همین حالا بی تعصب به صدای دلنشین ام کلثوم گاهی گوش میدم. با اینکه عربی بلد نیستم اما از پاکی و زیبایی صداش لذت میبرم.
     اما بدبختی اینجاست که تا نام تاریخ و فرهنگ و تمدن ایران رو میشنون؛ انگار آتششون زدی ، فرتی دود از سراشون بلند میشه!
     خداییش ما همیشه باشون خوبیم، اما انگار اونان که چشم دیدن ما رو ندارن.
     نمونه ش هم در مسابقه های ورزشی زیاد دیدیم

   • من هر دو شما راقبول ندارم اصلا مسلمان با این حرفها دهانش را نجس نمی کند هم اعراب قبل از اسلام نکات منفی زیادی دارد هم ایرانی ها، اسلام آمد هم من ایرانی وهم تو عرب را به راه راست بیاورد،وکسی کهمنکر اسلاماوردن ایرانی ها است، منکر جهانی بودن اسلام است، یک مسلمان استغفار الله به اینراحتی به مادر وخواهر کسی هین نمی کنه بله ایرانی هااین مورد در بینشان بود آیا در همه اقشار بود خوبه برویدکمی تاریخ را بخوانید هم تاریخ اعراب هم ایرانی ها کاری به افتخارتت ایرانی هاکه گفته میشود متمدن تریناقوام بشری است ندارم،ولی جهل های هم ایرانیها وهم اعراب رابخوانید ، پیامبر متعلقبه اعرابنیست بهجهان لسریت تعلق دارد اب، به اسیاب دشمن نریزید، دین راعربی نکنید ببینید امریکایی ها از دین اسیاییپیذوی می کنند ولی تا حالابین انها هست چرا پیرو دین اسیاییهستند لعنت خدا پیامبرس برکسی باشدکه دین اسلام رامعتلق به اعراب می دانه ومی گوید ایرانی ها زردتستی هیتند پیامبر در موردسلمان فارسی، چی گفت درد دل زیاد است ای همراه آبی هم کیش وهم مسلک اینده رابساز برای یفرزندانمان؟

    • شما اول برید ثابت کنید که پیامبر و این داستان ها اصن وجود داشته یا نه ، ما که تاریخ خودمونو ثابت کردیم ولی شما نمیتونین

    • کورش آریامهر

     معصومه جان دین اسلامت برای خودت عزیزم باشه فدات شم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!

   • اینم از شخصیت و ادب یه عرب….
    جای هیچ بحثی باقی نمیذاره.
    عالیه

   • ضمن اینکه اسلام در عربستان ظهور کرد و مخاطبش بیشتر اعراب بودن.پس زنا با محارم در بین اعراب مرسوم بوده که دینتون ازین کار منعتون کرده!!!حالا بعدها هدف کشور گشایی و طمع به غنائم امپراطوری ساسانی باعث حمله به ایران شد و اسلام به این کشور یکتا پرست با تمدن دیرینه وارد شد.

   • احوازی و افتخر

    احسنت برادر عزیزم
    سخن خوبی بوده بزار این فارسا بفهمند که اسلام جای خود را دارد
    (:

   • خفه شو سوسمار خور الاغ توتاریخ ما هر کاری کرده باشیم دیگه دخترامونو زنده زنده خاک نکردیم سنگ کاخ ها رو به عنوان غنیمت جنگی (خریت تمام) نبردیم .دهنمون رو نکردیم زیر شکم شترو شاش شتر رو نخوردیم بازم بگم؟
    تازه کوروش کبیر (پدر ایران) هم وجود داشته و ان چنان عدالتی رو برپا کرده بوده که الان منشور سازمان ملل رو براساس کتیبه بازمونده از حرف هاش ایجاد کردن پس داداش عرب خرم خفه شووووووووووووووووو :)

   • سرباز وطن

    برو تاریخو بخون ببین عمر بن خطاب چطور به دنیا آمد

   • برو مرتیکه اگه تو هم عرب هستی بدان که از روی نفهمی داری میگی اگه شما عربها درک و فهم داشتید که دخترهاتون را زنده به گور نمیکردی این درتاریخ شعور شما را ثابت کرده که نفهم بودید

   • حیف زمانی که برای این خزعبلات گذاشتم..واقعااا حیف

   • مـــرد پارســــی

    خفه شود عرب کثیف ما پارس ها از چندین هزار سال قبل از تمدن یکتاپرست بودیم !
    شما بی شرفا دخترانتون رو دفن می کردید
    کوروش بزرگترین فاتح جهان و نژاد پارسی جنگجوترین نژادی است که به چشم تا به حال دیده اید
    فراموش کردید دودمان هخامنشی ( ساسانیان ) با شما چه کردند ! نمونه بارز آن شاپور شاه ساسانی فرزند اردشیر که در کتفتان طناب رد کرد
    بردگی چندین هزار ساله برای پارسیان رو فراموش کردید ؟!
    ما همیشه خداوند یکتا رو ستایش کردیم و حالا هم با دین کامل اسلام به سوی او می شتابیم

    شما فکری به حال خودتون بکنید که ترسو و بی عرضه هستید و در چنگال غرب و صهیونیزم دارید باج می دید خخخخخ

   • کوروش و هخامنشی از لحاظ تاریخی ثابت شده پس بهتره که شعر نگی بعدشم اون اسلامتون باعث شد که الان به این وضع بیفتیم پس انقدر به رخ نکش

   • اولا تو برو اول سوادتو تکمیل کن بعد بیا حرف بزن علیه یعنی بر او نباید بنویسی بر علیه و این یعنی بر بر او
    دوما یعنی قبل از این که پیامبر بگن رابطه ی جنسی با نوامیس حرامه شما روابط جنسی با نوامیس تون داشتید؟
    سوما احمق کودن ایرانی ها زن رو با ارزش میدونن و کلمه ی زن از زاینده گرفته شده

   • آنتی سوسمارخور

    بدبخت اگه اسلام نبود الآن همتون داشتین به حرومزاده بازیاتون ادامه میدادین بت پرستای سوسمارخور شاش شتر خور
    زشیر شتر خوردن و سوسمار/عرب را به جایی رسیده است کار
    که تاج کیانی کند آرزو/تفو بر تو ای چرخ گردون تفو

   • اگه ازجلوی هتل مینا ردبشید،گاهی میبینید عرب کثیف میان جلوی در،می ایستن،زن ودخترایرونی رو وراندازمیکنن،حالا بگو کی حرومزاده هست،تو یامن،برو جلوآینه به اون قیافه ات نگاه کن،میگی افغانی وعرب،با اینها انسانی رفتار کن ولی رو نده،چون حتما بهت ضربه میزنن اگه بتونن،افغانیه بمن میگه کشورمارو گرفتید،اگرهرکدومتون بتونیدمارو بیرون میکنید،خداروشکرکه شعورتون کمه،درودبرایرانی

   • ما ایرانی ها خودمونو فراموش کردیم.. برای خودم متاسفمم.. من کاری ندارم اعراب چکار کردن و میکنن.. ما ایرانی ها چرا باید رو ب سوی ی فرهنگ دیگه پیش بریم.. فرهنگ ما ب اندازه ای غنیه ک حد و مرز نداره.. ما کسای مث کوروش کبیرو داریم ک تا اخر عمر حرف برای گفتن داریم.. این اسمش نژاد پرستی نیس.. ایرانی ها زمانی جهانو داشتن تغییر میدادن.. اروپایی ها قدمت تاریخیشون ب ۵۰۰ سال نمیرسه.. طوری برای فرهنگ و تاریخ خودشون دستو پا میزنن انگار تاریخ ایران مال اوناس ن مال ما.. سردر سازمان ملل.. سردر ساختمان قدیمی اداره پست برلین.. تاجیکستان و خیلی جاهای دیگه شخصیتها و نوشته های مفاخر ما ایرانی هارو زدن…. این حرف ها ربطی ب مسلمون بودن یا نبودن نداره.. کوروش کبیر خودش یکتا پرست بوده.. ذوالقرنین ک در قران اومده کوروش کبیر

   • دمت گرم

   • گفتار شما زاده شخصیت شماست ادب رو رعایت کنید

   • انسانیت بیداربشه تو اصلا مفهومشو میفهمی؟مدیر چرا همه نظراتو تایید میکنه؟

   • به عرب
    ۲۲ خرداد ۱۳۹۵ در ۰۵:۵۶
    طرز فکر شما منحرفانه است و اگر اسلامی که پیرو آن هستید چنین آموزه هایی دارد ، بهتر است آن را برای خودتان نگه دارید. امّا چنین انحرافاتی بر فرض ادعای وجود داشتن ، توسّط عده ای منحرف وارد ادیان می شود و حتی پیامبر اسلام ، هم زرتشیان را جزو ادیان دارای کتاب و محترم معرفی می کند. علاوه بر آن اگر احتمالاً چنین انحرافی در برخی شاخه های وهابیت که خود را مسلمان هم می دانند ، وجود داشته باشد آیا درست است بگوییم این انحراف مربوط به کل مسلمانان و دین اسلام است ؟ آیا این به معنای ضدیت با نژاد پرستی است ؟ یا ایرانی ستیزی و خودش نوعی نژادپرستی است ؟ آیا این انسانیت و ادب مورد تعلیم و تأیید اسلام است؟

   • علی یک محقق مصمم

    من دیگه نمیتونم بعضی از خنگ ها رو تحمل کنم فقط میگم برای این خنگ هایی که صورت مسئله رو باک کرده و یه چیز خود ساخته رو جایگزین میکنن ……………………

   • خدات بهت گفته به بقیه توهین کن؟؟

    کوروش من بهم گفت احترام بقیه ادیان و فرقه های دیگر رو داشته باش

    حالا فهمیدی کوروش کیه؟؟

    اولین دین یکتا پرستی زرتشت هست که یزدان پاک رو روزی پنج مرتبه ستایش میکردند برو تاریخ رو بخون بدبخت شکم پرست

   • ما ایرانیان به انسان بودنماتن اعتقاد داریم و طبق گفته های کوروش بزرگ به کسی و ادیان کسی توهین نمیکنیم

    شما توهین میکنید و اسم خدا هم میارید

    البته تقصیری ندارید برادران داعشی شما اصل انسانیت شما را برای دنیا ثابت کردند

    من ایرانی و دین اولم زرتشت میدونی یعنی چی؟ یعنی اولین دین خداپرستی بر کره زمین

    من خدا را قبول دارم و کوروش که یکی از پیغمبران خدا بوده هم قبول دارم که همان ذوالقرنین در قران است و دینم الانم هم خدا پرستیست

    راستی یادم رفت بگم کوروش مال ۱۵۰۰ سال قبل از اسلام است که البته نه شما بلکه اجداد شما هم نمیتونن برای آن نظری بدهند

    در قران و تورات و انجیل و ….. نام کوروش آمده برو به شکم پرستی و بیایبانگردیت برس تا تو دهنی از تاریخ نخوری

  • حويد بلانوشي

   عرب ها مردم با غیرتی هستند و بعد ح محمد ص خودش هم عرب بود ما باید بخاطر رسول الله هم که شده باید مراحت حال ایشان کنیم حادثه ی منا باعث شد از انها متنفر بشیم خداوند خودش بهتر میدونه که عمداً بوده یا غضب الهی تنفر چیزی رو حل نمیکنه ما باید به دنبال بیعت یا ارتباط با کشور های عربی باشیم کشور های عربی از نظر اقتصاد از ایران خیلی قوی ترند امارات که خودش یک قول اقتصاد هست

   • این عربارو اگه نفتو ازشون بگیری گوه ندارن چه برسه به اقتصاد

   • من به عنوان یک دختر جوان ایرانی خودم و مسلمان نمی دونم ،..زرتشت رو ترجیح می دم .کووش رو ترجیح می دم . ،به عنوان یک فرد تحصیلکرده از دانشگاه پزشکی به این که ژن های اعراب بد هست و نژاد شون بدتر از ایرانی هاست اعتقاد دارم .و این مضوع این قدر بدیهی ست که نباز به توضیح ندارد . این مطلبی که در این سایت درج شده از پایه غلط ومزخرف است به نظر من ،..و از خوندنش پشیمون شدم .
    وقتی سالها قبل ابادان زندگی می کردم توی کلاس دبیرستان ما پنجاه دانش اموز بود ،چهل وهفت عرب وسه فارس .فارس ها به ترتیب من شاگرد اول و دو تای دیگر دوم بودند .درحالی که من اصلا درس نمی خوندم جز شب امتحان ،..اما عرب ها هزار معلم خصوصی و از ول سال می خوندن ،..اما از بس که خنگ بودن می افتادن ،..
    به دختر هاشون رحم نمی کردن و دختر ی دیدم با سر وصورت چنگ زده اومده بود مدرسه ،..دختر هاشون و له زور به ٱدم های بد شوهر می دادن ،..و غیره وغیره ،… .. .. .. .

    • مسلمون بودن لیاقت میخواد شما نداری نژاد پرستم نباش خوب نی

    • من ۲۸ سالمه دارای دکترای مدیریت از دانشگاه تهران و استاد دانشگاههای دولتی و آزاد هستم رییس هیئت مدیره یک شرکت خصوصی با سودآوری بالا هم هستم…
     همه اینها رو گفتم که بدونی هوش و پیشرفت و تحصیلات ربطی به نژاد و زبان و قومیت نداره..
     من عرب زبانم عرب ایرانی…
     امارات و عربستان و قطر هم بواسطه نفت پیشرفت کردن مثل ایران… که اگر نفت نبود شاید از افغانستان وپاکستان هم بدتر بودیم میبینیم که با وجود درآمدهای نفتی و غیرنفتی مشکلات اقتصادی زیادی داریم اختلاس و دزدی های فراوانی میشه بابک زنجانی و خاوری و جزایری و…. فارس بودن هم زبان شما بودن که از جیب شما دزدیدن و شما رو توی فلاکت و بدبختی گذاشتن چرا اینطور مواقع به نژادشون ربطش ندادید؟؟؟؟
     چون کشورای عربی پیشرفت کردن و با کشورهایی مثل آمریکا و… ارتباط قوی دارن ناراحتید؟حالا ما از سر حرص و ناراحتی بهشون میگیم دست نشانده های آمریکایی چون نمیتونیم مثل اونا باشیم ناراحتیم…
     بسه اینقدر دروغ و نژادپرستی جای عرب سوسمارخور و ایرانی با تمدن گفتن ببینید در چه وضعیتی داریم زندگی میکنیم و برای پیشرفت کشور خودمون تلاش کنیم…
     با این حرفها به جایی نمیرسیم جز اینکه به دنیا ثابت میکنیم چقدر نژاد پرست و بی فرهنگیم

     • شما حرف از نژاد عرب و فارس نزن عرب خان اگه عربستان امارات یا…با امریکا ارتباط دارن از نفتشون هست و از عقب افادگی عربا دنیا رو یه جور میبینن و ما یه جور دیگه اونا دنبال کسب درامد به عنوان یک عقب افتاده هستن اما ما دوست داریم بسازیم و دانش داشته باشیم و جزو جهان اولی ها باشیم و از امریکا پیشه بگیریم و در این راه تلاش میکنیم پس الکی فکر نکن پودرتو عوض کن!! باشه

     • وقتی وتی عرب سوسمار خور ملخ خور بی اصالت میاد در مورد ایران اینجوری حرف بزنه یه عمر تو و اجداد تو توی ایران خوردین خوابیدین از بودی نام ایران داری درس میخونی بعد داری در مورد ایران حرف میزنی عرب سوسمار خور همیه همیشه هم هرچی اشوب میشه از تو اعراب نفهم میاد بیرون

     • آفرین سارا
      اصلا ما خاورمیانه ای ها مشکل داریم…کم آوردیم از بقیه دنیا، زمانی خاورمیانه سرآمد تمدن دنیا بوده و امروزه عقب افتادیم. حالا زورمون گرفته. مرتب فکر این هستیم که عقده هامون رو یه جا خالی کنیم
      فارس از عرب بدش میاد، ترک از فارس، ارمنی از ترک، کرد هم از فارس و ترک و عرب بدش میاد! خلاصه مثل یه زنجری که انتها نداره، گم شدیم تو دریای کینه و نفرت…در حالی که اتفاقا بیشتر از اینکه با هم فرق داشته باشیم بهم شبیهیم…سرخوردگیمون شده کینه
      دنبال مقصر میکردیم، در حالی که بزرگترین تقصیر گردن خودمون هست.
      اگه میخوایم بقامون ادامه پیدا کنه و پیشرفت کنیم باید متحد بشیم.
      آلمان و فرانسه و انگلستان هم سالها داشتن تو سر هم میزدن تا اینکه فهمیدن باید مشکلاتشون رو از طریق همگرایی حل کنن نه مشاجره و جنگ.
      کاش ما اهالی خاورمیانه هم عقلمون برسه…ما ترک ها، کردها، فارس ها، عرب ها و حتی یهودیان اسرائیل…کاش بفهمیم خوشبختی ما در بدبختی بقیه انسان ها نیست.

     • کورش آریامهر

      عزیزم کلمه بی فرهنگ کلمه خیلی سنگینیه از یه ادم باسواد بعیده نگو لطفا

     • دختر خوزستان

      آفرین سارا جان
      درست گفتی هم میهن دوست داشتنی…
      من دوستان عرب زبان دارم که گل هستن و اصلا اهل این نژاددوستی های بیخود نیستن.
      ما تنه رو رها کردیم و به شاخه ها چسبیدیم که اینجور عقب موندیم

     • واقعا “۲۸ سالمه دارای دکترای مدیریت از دانشگاه تهران و استاد دانشگاههای دولتی و آزاد و رییس هیئت مدیره یک شرکت خصوصی با سودآوری بالا” هستی؟…
      و نظرت اینه که “چون کشورای عربی پیشرفت کردن و با کشورهایی مثل آمریکا و… ارتباط قوی دارن” ناراحتیم؟
      و اینکه “حالا ما از سر حرص و ناراحتی بهشون میگیم دست نشانده های آمریکایی” ؟
      و “چون نمیتونیم مثل اونا باشیم” ناراحتیم؟

      واقعا یک فردی با سمت “استادی دانشگاه” و دارا بودن مدرک “دکترای مدیریت از دانشگاه تهران” هنوز قدرت تحلیل سیاسی ساده ایی چون دلایل ارتباط این امیر نشین ها (یا به زعم شما کشورها) با آمریکا را ندارد؟ آیا واقعا مفهوم دست نشاندگی یا وابستگی عمیق سیاسی را نمی دانید؟ آیا واقعا صرف توسعه ظاهری آنهم فقط از حیث سازه ها و مبلمان شهری ناشی از فروش انبوه نفت و گاز این حکومت ها را (که درآمد ناشی از آن برای این واحدهای سیاسی با در نظر گرفتن میزان ارز حاصله به نسبت جمعیتشان و برای هریک از یک از این حکومت ها از کوچکترین تا بزرگترینشان حدود ۵۰ تا ۸۰ برابر درآمد نفتی ما است) پیشرفت می دانید؟

      لطفا قدری مباحث اقتصاد نفت، اقتصاد پیرامونی کشورهای حوزه خلیج(فارس)، جنگ قدرت در امیرنشینهای خلیج(فارس)، تاریخچه شورای همکاری خلیج(فارس)، مدیریت و مبانی قدرت در امیرنشینهای خلیج(فارس)، تاریخچه ایجاد و مبانی مشروعیت در امیرنشینهای خلیج(فارس)، مباحث ژئوپلوتیک در ساختار قدرت حکومت ها، پیوندهای سیاسی و ایدئولوژیک شوارای همکاری خلیج(فارس) با آمریکا، نقش انگستان در ایجاد امیرنشینهای خلیج(فارس)، مفهوم تمدنی پیشرفت، مفهوم علمی توسعه، مفهوم اقتصادی توسعه، نقش اقتصاد در توسعه، نقش مدیریت در توسعه، نقش منابع انسانی در توسعه، نقش توسعه منابع انسانی در پیشرفت اقتصادی، جایگاه فرهنگ جوامع در توسعه و …… و نیز جغرافیای سیاسی منطقه، تاریخ سیاسی منطقه، جغرافیای سیاسی غرب، تاریخ سیاسی غرب و … را مطالعه فرمایید.
      و یا حداقل برای بیان مطالبی اینچنین سطحی که امکان برداشت شخصی با مطالعه اندک از شما را تداعی می کند که نابجا بر صندلی استادی تکیه زده اید و باعث دلسردی دیگران از سیستم آموزشی دانشگاهی کشور می شود، سمت خود و تحصیلات خود را بیان نفرمایید. با سپاس از بذل توجه شما.

    • نژاد خوزستان وابادان و کیش و… عربن دیگه اگه متولد ابادانی پس۱۰۰درصد عربی دقیقا عربا هستند که با هم در گیر هستن وگرنه یه نژاد ایرانی به هیچ عنوان درگیری با کسی نداره و میدونه که دین از نژاد جداست

     • دختر خوزستان

      اشتباه میکنی آقای پوریا
      خوزستان دارای چندین تیره و تباره…
      لر، بختیاری، دزفولی، شوشتری، بهبهانی، عرب…
      مسجدسلیمان، ایذه، باغملک، آل خورشید، اندیکا؛ شهرهای خالص بختیاری هستن.
      اندیمشک؛ لر نشین هستن.
      شهرهای سوسنگرد، بستان، هویزه؛ خالص عرب هستن. آبادان، خرمشهر، اهواز، بندر امام، ماهشهر هم آمیخته ای از تیره ها هستن.
      در کل خوزستان، یه استان رنگارنگه…
      منتها شاید چون عربها خیلی به چشم اومدن، همه خیال میکنن خوزستان همه عربن.

    • از نظر شعور که معلومه کم داری نیازی به گفتن نیس!ا نظر درس که من شرط میبندم تو مدرک سیکل هم هنداری!از نظر دین نمیتونم جلوتو بگیرم!ولی من کاملترین دین خدارو قبولدارم!درباره اون حرفی که زدی گفتی عربا خنگن ممکنه تو خنگ باشی که اون همکلاسیت هارو دست کم گرفتی یا دروغ میگی و تحت تاثیر چهارتا پیج اینستا گرام قرار گرفتی!اون کسی هم که ادعای عرب بودن میکرد مطمئنم هرکس بوده باباش به اون تربیت یاد نداده

    • سلام مریم که سی شهریور ماه این پیام رو دادی یک من عرب ایرانی هستم دو شما میدونستی در تبریز در دانشگاه ها و دبیرستان ها و مدارس و تمام مراکز اموزشی و اداری با زبان آذری صحبت میکنن؟!!!! آیا دلیل اون رو هم میدونی ؟!!!یا فقط یاو گوی میکنی و حرف های بی اساس میزنی! دلیلشون من بهت میگم وتنها دلیلش که بایید درست باشه نه دلایل نژاد پرستانش پس دقت کن به این گفته تنها دلیل این کار که کاملا درست می باشد درک بهتر مطلب با زبان مادری است به ایا به نظر شما کسی که تا ۷سالگی تمام معانی زندگی رو با زبان مادری خود نه زبان رسمی کشورش بفهمه برای اون درک مطلب سخت نیست؟!!این از نظر علمی هم ثابت شده است نه فقط تجربه دینتو هم برا خودت نگه دار هر موقه تونستی درست استفاده از مغزتو بالا ببری به کامل بودن دین و خدا شناسی بهتری میرسی بابت مثال خیلی از دانشمندان کشته شدن خیلی از انبیا کشته شدن به خاطر این که مردم اون ها رو یا جادوگر می نامیدن یا دیوانه یا … به دلیل این که توان درک مطالب آن ها را نداشتن و اون ها رو نمی پذیروفتن اگر خواستی بیشتر هم میتونم باهات بحث کنم با دلیل و مدرک در مورد علم مردم هم زبانم و هوش و از جمله چیزی که به دختران عرب زبان اشاره کردی بعضی از رسم های احمقانه ی عده ای کم که خیلی کم هستن رو به همه بچسبانی بیا اگ خواستی از معرفت مهمان نوازی انسان دوستی و دختر دوستی برات کامل با دلیل و مدرک شرح بدم لطفا یک طرفه به سمت قاضی نروید همین طور که من این جا جواب عده ای بی سواد رو با یک کلمه میدم که از هم زبان های خودم هستم که میگن این عجم ها که حتی معنی لغت رو هم نمیدونن در زبان عربی به غیر از عرب میگوین عجم پس دیدی این تنها و تنها سیاست کثیف تفرقه بنداز و حکومت کنه که از بی سوادی و نادونی همه ی ما می آیید سواد منظورم مدرک تجصیلی نیست که تنها بدرک استخدام شدن میخوره منظور از سواد رشد و تکامل مغزه که تنها به ما کمک میکنه از این چیزها دور بشیم و ادم تر بشیم اتمام مطلب سیع کنیم از یاد گیری از هم دیکه به اخر مطلب برسیم یعنی ادم شدن نا زبانی شدن نه کشوری شدن این مرزها و وین زبان ها فقط برای کنترل انسان درست شده بایید انسان باشم نه غیر از این .برای بحث های دیگه آمده هستم ولی نه در سایت ها چون معلوم نیست کی تفرقه بندازه کی جاهل که از روی نادانی حرفی میزنه اگر خواستید این ایمیل منه برای میاحث دقیق تر و کامل تر [email protected] محمد عجمی از اهواز(عرب زبان) نه نژاد پرست فقط همین و همین

   • یه تقلیدکار

    حضرت محمد(ص) در حدیثی فرمده اند:
    من از این قوم بدکار و ستمگر نیستم بعد این یعنی چی؟؟؟
    یعنی محمد(ص) عرب بوده؟؟

   • فرزند روح الله

    عزیزم بزار صادقانه بگم
    ایران با دو تا موشک عربستان رو میفرسته هوا
    لطفا در مورد کشور خودت تبلیغ نکن
    اسلام دینی است که طرفدار عجمش بیش از عرب بود

   • مـــرد پارســــی

    کی این حرف رو زده خود پیامبر میگه من عربم ولی عرب از من نیست !
    عرب ها اونقدر کثیف بودن که به پیامبر و نوه های پیامبر خیانت کردند
    البته عده خیلی کمی از عرب ها واقعا انسان های درستی هستند ولی بیشترشون به کثیفی بیشتر یهودیان هستند

  • متاسفانه فقط وفقط مزخرف ندشتی اگر انسان بودی تیترتو درست مینوشتی نه اینکه برای جلب مخاطب وخواننده یک تیتر ضد عربی بنویسی بعد هم بیایی به وطن مان ایران بیحرمتی کنی تو سر در آخور هرکس داری مطمئنا کسی نیستی که ایرانی باشی .وفقط یک چند سطر سراسر توهین رو نوشتی دلت خنک شد بدبخت هر کس تو هر نژاد وقومی واسه خودش وحقوق حقه ملت خودش میجنگه ونمیدونم چرا عده ای واسه این اعراب شکم پاره میکنن حیف از وقتی که واسه خوندن این چرندیات گذاشتم.

  • واقعا مسخره بود بدون اوردن دلایل علمی
   نظر دادن واقعا مسخره است
   درباره کله پاچه واقعا خنده داربود بیشتر به ایران ستیزی میخورد اگر افغانی باشه یا تاکسی المانی باشه من اگه باشم پاکستانی که اسیایه انتخاب میکنم دوتا چیز درباره المان ازش یاد بگیرم مثالها واقعا مسخره بود

  • ببینین اینکه بخوایم بگیم ایرانی های امروز هیچ ربطی به آریایی ها یا ایرانی های ۳۰۰۰ سال یا ۲۰۰۰ سال پیش ندارند کاملا غلطه خوب باید بگم در طول این زمانی که گذشته تا به امروز اقلیت ها و قومیت های جهانی دست خوش تغییراتی بودند حالا به علت جنگ یا خشکسالی و مهاجرت و از این جور موارد ولی نمیشه گفت آریایی خالص نداریم مثلا لرستان ودر طول تاریخ کمتر دستخوش تغییرات قومیتی بوده یا کردها مشخصه که از اولش غرب ایران بودن یا بلوچ ها هم همینطور همچنین گیلکی ها و مازنی ها
   اما باید بگم ایران امروز ایران خالص باستان نیست و مطمئنا قاطی هایی از قوم های همچون مغول و عرب داره و جاهایی هم نداره اما ترک هارو من نمیدونم حقیقتش یعنی بنده مطالعه نکردم ولی به هر حال ترک ها هم قومی بوده اند در فلات ایران اما چیزی که امروز مسلمه اینه که نمیشه قومی رو از قومی متمدن تر و برتر دانست ببینین در جهان باستان میشد قومی رو متمدن تر دانست میدونین چرا چون در گذشته وسیله ارتباطی کم بوده و تاثیر قومیت ها بر هم دیگر کم بوده به همین دلیل قومی به دلیل نا آگاهی وحشی بار میامده اما امروز اینجوری نیست و شیخ زکزاکی برمیگرده و ۶ میلیون آفریقایی رو شیعه میکنه به هر حال باید بگم امروزه حداقل در خاورمیانه نمیشه کشوری رو مردمش رو خالص از کشور های اطراف دونست و باید قبول کرد که خاورمیانه باید یک کشور متحد بشه نه از نظر مرزی بلکه از نظر عقلی و صلحی درست مثل اروپای متحد

  • از روزگاری بس دیرین برای توجیه عقب ماندگی مان از قافله تمدن بشری دلا ئلی بس نادرست در ذهن ما گنجانیده اند وما هم که آ شنائی با اندیشیدن نداریم ؛ آ ن را پذیرفته ایم . شاید برای عرب ستیزی ؛ شکست ایران از حمله اعراب به ایران را بهانه قرار دهیم ولی هیچکس حاضر نیست بداند که بطور عام پادشاهان ساسا نی را که علت العلل شکست ما از حمله اعراب به ایران نه تنها قبول نمی کند بل حاضر نیست در باره اش حتی فکر کند . اگر بدانیم که ساسا نیان از ریشه آ خوند بوده اند وهمین ریشه آ خوندی سبب شد که از سخت گیری های دینی نا صواب آ خوند های و پادشا هان ساسا نی از دین زردشت متنفر و منزجر باشند و وبگویند ((نادر ی پیدا نمی گردد امید کاشکی اسکندر پیدا شود )) وای کاش می دانستیم همان بلا ئی که حمله اعراب به سرمان آ ورد نادر ماهم به سر هندی ها آ ورد . . نه عزیزان ضد عرب ؛ سوراخ دعا را گم کرده اید در هر شکستی که از بیگانگان خورده ایم بیشتر سران مملکت و پادشاهان ما مقصر بوده اند .شاید با دقت بیشتر بتوان تشخیص داد که گرفتاری امروز ما تنها بر دوش بیگانگان نیست که هر روز مرگ براین و آ ن را بر زبان جاری می کنیم نه چنین نیست ما مردم همراه با حکومتی نادان وبی خبر از جهان انسایت ؛ گناه بیشتری داریم .

  • برزو کرمانشاهی

   استادان تحریف.
   پاسخ به پرسش‌های ایرانستیزانه.
   استادان تحریف: پورپیرار و غیاث آبادی

   پاسخ به پرسش‌های ایرانستیزانه:
   ﭼﺮﺍ ﺗﺎﺭﯾﺦ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺭﻭ ﺑﺎﯾﺪ ﺍﺯ ﯾﻮﻧﺎﻥ ﺗﺮﺟﻤﻪ ﮐﻨﻦ؟
   ﻗﺒﻞ ﺍﺯ ﺍﻧﻘﻼﺏ ﯾﺎ ﺣﺘﯽ ﻗﺒﻞ ﺗﺮ ﭼﺮﺍ ﻣﻨﺒﻌﯽ ﺭﺍﺟﻊ ﺑﻪ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﻧﯿﺴﺖ؟
   ﭼﺮﺍ ﺑﺎﯾﺪ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﺭﻭ ﺍﻧﮕﻠﯿﺲ ﻫﺎ ﺑﺴﺎﺯﻥ ﻭ ﺑﻪ ﻣﺎ ﺑﺪﻥ؟
   ﭼﺮﺍ ﺭﻭﺯ ﺟﻬﺎﻧﯽ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﺩﺭ ﻫﯿﭻ ﯾﮏ ﺍﺯ ﺗﻘﻮﯾﻢ ﻫﺎﯼ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﻣﻠﻞ ﺛﺒﺖ ﻧﺸﺪﻩ ﻭ ﻣﺮﺩﻡ ﺟﻬﺎﻥ ﺭﻭﺯ ﺟﻬﺎﻧﯽ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﺭﺍ ﻧﻤﯿﺸﻨﺎﺳﻦ ؟
   ﺯﺭﺗﺸﺘﯿﺎﻥ ﻃﺒﻖ ﺁﺩﺍﺏ ﻭ ﺍﻋﺘﻘﺎﺩﺍﺗﺸﺎﻥ ﻣﺮﺩﮔﺎﻥ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﻣﯽ ﺳﻮﺯﺍﻧﺪﻩ ﺍﻧﺪ ﺍﮔﺮ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﺯﺭﺗﺸﺘﯽ ﺍﺳﺖ، ﻃﺒﯿﻌﺘﺎ ﺟﺴﺪﺵ ﺭﺍ ﺳﻮﺯﺍﻧﺪﻩ ﺍﻧﺪ ﭘﺲ ﺁﺭﺍﻣﮕﺎﻩ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﺍﺯ ﮐﺠﺎ ﭘﯿﺪﺍﺷﺪﻩ؟
   ﺍﮔﺮ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﯾﮑﺘﺎﭘﺮﺳﺖ ﺑﻮﺩ ﭼﺮﺍ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﺩﺭ ﻣﻨﺸﻮﺭ ﺣﻘﻮﻕ ﺑﺸﺮ ﮐﻪ ﻫﻤﻪ ﻣﻨﺴﻮﺏ ﺑﻪ ﺍﻭ ﻣﯿﺪﻭﻧﻦ ﺑﺎﺭ ﻫﺎ ﻭ ﺑﺎﺭﻫﺎ ” ﻣﺮﺩﻭﮎ” ﺑﺖ ﺑﺰﺭﮒ ﺑﺎﺑﻞ ﺭﻭ ﺳﺘﺎﯾﺶ ﮐﺮﺩﻩ ﻭ ﻣﯿﮕﻮﯾﺪ ﺑﺎ ﯾﺎﺭﯼ ﺍﻭ ﺑﺎﺑﻞ ﺭﺍ ﻓﺘﺢ ﮐﺮﺩﻩ ؟
   ﭼﺮﺍ ﺩﺭ ﺗﺎﺭﯾﺦ ﻭ ﺍﺩﺑﯿﺎﺕ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﻧﺎﻣﯽ ﺍﺯ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﻧﯿﺴﺖ ﺳﻌﺪﯼ ﺣﺎﻓﻆ ﻭ ﺩﯾﮕﺮ ﺷﻌﺮﺍ ﻧﺎﻣﯽ ﺍﺯ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﮐﺒﯿﺮ ﻧﺒﺮﺩﻥ؟ ﻣﮕﺮ ﺷﺨﺼﯿﺘﯽ ﻗﺎﺑﻞ ﺳﺘﺎﯾﺶ ﻭ ﺑﺰﺭﮔﯽ ﻧﺒﻮﺩﻩ ﺍﺳﺖ؟! ﭼﺮﺍ ﺣﺘﯽ ﻓﺮﺩﻭﺳﯽ ﮐﻪ ﮐﺘﺎﺑﺶ ﺩﺍﺳﺘﺎﻥ ﺷﺎﻫﺎﻥ ﺍﺳﺖ ﻧﺎﻣﯽ ﺍﺯ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﻧﺒﺮﺩﻩ ﺍﺳﺖ؟
   ﺍﮔﺮ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﺩﺭ ﺑﯿﻦ ﺍﯾﺮﺍﻧﯽ ﻫﺎ ﺷﺨﺼﯿﺖ ﻣﻌﺮﻭﻑ ﻭﺑﺰﺭﮒ ﻭﺑﺎ ﻋﻈﻤﺘﯽ ﺑﻮﺩﻩ ﭼﺮﺍ ﺩﺭ ﺗﻤﺎﻡ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺷﺨﺼﯽ ﺭﺍ ﭘﯿﺪﺍ ﮐﻨﯿﺪ ﮐﻪ ﻧﺎﻡ ﭘﺪﺭ ﺑﺰﺭﮒ ﯾﺎ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺍﺟﺪﺍﺩﺵ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﺑﺎﺷﻪ؟
   مقایسه یا روم و اینکه چرا اثری از دوران هخامنشیان در جایی به جز ایران نیست ؟
   سوال درباره الوح هخامنشی و حقوق کارگران و بانوان در آنها
   ﺗﻐﯿﯿﺮ ﻧﺎﻡ ﺁﺭﺍﻣﮕﺎﻩ ﻣﺎﺩﺭ ﺣﻀﺮﺕ ﺳﻠﯿﻤﺎﻥ ‏(ﻉ‏) ﺑﻪ ﺁﺭﺍﻣﮕﺎﻩ ﮐﻮﺭﻭﺵ
   کوروش و اوپیس
   مصادره خانه های مردم به نفع سرداران توسط کوروش
   نابودی تمدن ماد توسط کوروش
   کوروش و قتل عام مردم نینوا
   کوروش و نابودی تمدن لیدی
   نابودی تمدن عیلامی خوزیان به دست کوروش
   کوروش و تامین هزینه های دربار از محل نذورات مردمی
   چگونگی بخشندگی های کوروش کبیر
   کوروش و تصرف خاله اش
   کوروش در تورات
   کوروش راهزن بود؟
   فریبکاری کوروش
   کوروش و کشتن پادشاهان
   کوروش حمله می کرد یا دفاع؟

   کارگروه پرسش و پاسخ پایگاه خِرَدگان:
   مجید خالقیان، دانش آموخته کارشناسی ارشد تاریخ، دانشگاه تهران / عضو گروه مدیریت پایگاه خردگان.
   احمدرضا حسینی، دانش آموخته باستان شناسی، دانشگاه تهران / عضو گروه مدیریت پایگاه خردگان.
   پوریا پـارسا / عضو گروه نویسنده‌های پایگاه خردگان.
   .
   با گسترش فضای مجازی و دسترسی افراد جامعه به اطلاعات شاهد آن هستیم که سطح آگاهی افراد به طور قابل توجهی افزایش یافته است البته این مورد نیازمند استفاده صحیح و بجا از فضای مجازی می باشد.
   این روزها در فضای مجازی به همان اندازه که شاهد رواج مطالب مفید و مورد استفاده در این فضا هستیم هر روزه شاهد پخش شدن و دست به دست شدن مطالب و نوشتارهای بی سند و مدرک و غیر علمی از افرادی که در اکثرا فاقد صلاحیت و دانش کافی هستند نیز می باشیم.
   این افراد گاهی مطالب را با نام و عنوان خودشان و بعد از آنکه خلاف ادعاهایشان ثابت شد به صورت گمنام اقدام به پخش کردن مطالب خود می کنند. گاهی تظاهر به دین دار بودن می کنند و خود را در پس چهره دین اسلامی مخفی می کنند. به زبان ساده این طور نشان می دهند که بچه مذهبی هستند تا اولا برای خودشان طرفدار جمع کنند و دوم اینکه بتوانند از مذهب و عقاید به عنوان سپر دفاعی برای خود استفاده کنند و هرجا کم آوردند طرف مقابل را متهم به بی دینی و مخالفت با دین و عقاید مردم کنند.
   متأسفانه مشاهده می کنیم که گاهی برخی افراد مذهبی هم فریب خورده و با نشر مطالب و نوشته های آنان به خیال خودشان سعی در روشنگری و امر به معروف دارند حال آنکه باید بدانند که نشر دروغ و مطالب بی اساس خود گناه است.
   در اسلام و سایر ادیان الهی بارها به احترام متقابل و مبارزه با دروغ و تهمت اشاره شده است حال برخی زیر سوال بردن تاریخ و تمدن چند هزار ساله وطن خودشان که هیچ تضاد و مشکلی با اصل دین داری ندارد را سرلوحه کار خود قرار میدهند .
   حتی در قرآن کریم به مومنان سفارش شده است نسبت به کافران (نه هم وطنانی که شاید فقط اختلاف نظر و علاقه ای جزیی با آنها دارند) به نرمی رفتار کنند که خود بیانگر نوعی ادب دینی و احترام به عقاید افراد دیگر است.
   وَ لا تَسُبُّوا الَّذینَ یَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ فَیَسُبُّوا اللَّهَ عَدْواً بِغَیْرِ عِلْمٍ کَذلِکَ زَیَّنَّا لِکُلِّ أُمَّهٍ عَمَلَهُمْ ثُمَّ إِلی‏ رَبِّهِمْ مَرْجِعُهُمْ فَیُنَبِّئُهُمْ بِما کانُوا یَعْمَلُونَ
   انعام – ۱۰۸
   شما مومنان به کسانی که غیر خدا را می خوانند دشنام مدهید،پس آنهانیز از روی جهل خدا را دشنام می دهند، ما به این صورت برای هر گروهی عملشان را بیاراستیم و آنگاه بازگشت ایشان بسوی پروردگارشان است و او آنهارا از اعمالی که می کرده اند خبر می دهد.
   در طول مدت فعالیت در فضای مجازی بارها به پیام هایی با هدف شبهه و تخریب افراد و مفاخر ایران زمین برخورده ایم. مطالبی که به ظاهر مستند و علمی می رسد و منابع نوشته ها هم در پایانش ذکر می شود. منابعی که گاهی یا وجود خارجی ندارند یا مطلب آنها به کلی توسط نویسنده مطلب تحریف و وارونه شده است. متأسفانه هستند کسانی که به همه منابع دسترسی ندارند و یا حداقل زحمت بررسی آنها را به خود نمی دهند. بسیاری از افراد با خواندن این موارد به گمان صحیح و درست بودن آنها به صورت ناخودآگاه می پذیرند که بلی واقعا این چنین بوده است!!
   البته برخی افراد وطن دوست که می خواهند با این جریانات مقابله کنند اقدام به دادن پاسخ به این متن ها و پرسش ها می کنند و به نشر آن میپردازند. با این طرز فکر که پاسخ دادم و نگذاشتم ایران ستیزان به خواسته خود برسند. حال آنکه دادن پاسخ بدون سند و یا از روی تعصب و خشم خود بیشتر موجب ضرر و خسارت می شود پس در مواجه با این متن ها و نوشته ها بهتر است فقط به پاسخ های مستند و علمی استناد کنیم تا به قولی آب به آسیاب دشمن نریزیم.
   در بخش پرسش و پاسخ تارنمای خردگان چندین نفر سوالاتی را مطرح کرده اند. سوالاتی که در فضای مجازی دست به دست می شوند. کارگروه بخش پرسش و پاسخ به این سوالات پاسخ داد و با توجه به اینکه چندین بار این سوالات تکرار شد، در بخش اصلی تارنما هم پرسش و پاسخ ها را قرار می دهیم.
   متأسفانه بسیاری از این گفته های ایران ستیزانه به گفته های چپ گراها و تجزیه طلب ها بر می گردد. اما در دهه های اخیر، دو یا سه فرد مشخص بسیار فعال بوده اند و همچنین چند سایت و وبلاگ سطح پایین در فضای مجازی گفتار آنها را نشر داده اند.
   وقتی به دنبال ریشه های پیام های ایران ستیزانه می گردیم، در بسیاری از اوقات به نام ناصر بناکننده (پورپیرار) و رضا مرادی غیاث آبادی برمی خوریم. برای آشنایی با این شخصیت ها کافیست در فضای مجازی به جستجو ساده بپردازید.
   نگاهی ساده به دیدگاه ها و عقاید این افراد خود نشان دهنده سطح آگاهی و طرز فکر این افراد است برای مثال پورپیرار زبان فارسی را بی‌مایه توصیف می‌کند، فردوسی را مزدور می‌خواند، سلمان فارسی را زائیده توطئه یهودیان دانسته و گلستان سعدی را معیوب و ناقص می‌شمارد. به ادعای او سعدی هیچگاه از شیراز خارج نشده و همه سفرهای سعدی جعلی است.
   اساسا پورپیرار تحصیلات آکادمیک نداشت و همه مورخان رسمی را بی‌سواد می‌دانست. او در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا که پرسیده: «لطف می‌کنید مدارک تحصیلی و سوابق علمی خود را برای ما بیان کنید؟» پاسخ می‌دهد: «من هم جدی گفتم سوادی ندارم و اتفاقاً هر چه بی‌سوادتر باشم، بیشتر اسباب سرشکستگی مورخانی که قادر به پاسخ دادن به گفته‌های من نیستند، خواهم بود.»
   از این روی اشتباهات و تناقضات بسیار زیادی در گفته ها و نوشته های او وجود داشت.
   نگاه کنید به:
   پاسخ به ناصر پورپیرار: http://goo.gl/HBOUd4
   اما فرد دیگری که در سال های اخیر فعالیت های ایران ستیزانه زیادی داشته است، رضا مرادی غیاث آبادی می باشد. به هر حال بعد از مدتی که غیاث آبادی مطالب ایران ستیزانه اش را انتشار داد، مشخص شد که اکثر آنها با تحریف و جعل همراه هستند.
   برای مثال نگاه کنید به:
   غیاث آبادی و مصادره اسناد تاریخی: http://kheradgan.ir/?p=8580
   .
   پاسخ به رضا مرادی غیاث آبادی: http://goo.gl/HTKjLg
   .
   تارنگار نقد رضا مرادی غیاث آبادی: http://goo.gl/ZJ4B7m
   بعد از آنکه مشخص شد که نوشته‌های آقای غیاث آبادی با دروغ، تحریف و جعل همراه است. ایشان بسیار بد نام شدند. دیگر همه فهمیده بودند که با آن سابقه‌ای که ایشان داشتند، استناد به غیاث آبادی چندان کار درستی نیست. اما متاسفانه نوشته‌های ایشان بدون ذکر نام ایشان گسترش پیدا کرد.
   به طور خلاصه نکته‌ای که در نوشته‌های ایشان وجود دارد این است که مثلا نام یک کتاب را می‌آورند و به بخش خاصی از آن استناد می‌کنند ولی در آن بخش از کتاب چنین چیزی نیامده است و یا آقای غیاث آبادی آن بخش را به دلخواه تحریف کرده اند.

   در این مطلب گلچینی از نوشته های از این دست که در فضای مجازی بسیار پخش شده و مورد پرسش کاربران زیادی نیز قرار میگیرد را با پاسخ های کامل و علمی قرار میدهیم .
   پرسش ها و ادعاهایی که به آنها پاسخ خواهیم داد :

   ﭼﺮﺍ ﺗﺎﺭﯾﺦ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺭﻭ ﺑﺎﯾﺪ ﺍﺯ ﯾﻮﻧﺎﻥ ﺗﺮﺟﻤﻪ ﮐﻨﻦ؟
   ﻗﺒﻞ ﺍﺯ ﺍﻧﻘﻼﺏ ﯾﺎ ﺣﺘﯽ ﻗﺒﻞ ﺗﺮ ﭼﺮﺍ ﻣﻨﺒﻌﯽ ﺭﺍﺟﻊ ﺑﻪ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﻧﯿﺴﺖ؟
   ﭼﺮﺍ ﺑﺎﯾﺪ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﺭﻭ ﺍﻧﮕﻠﯿﺲ ﻫﺎ ﺑﺴﺎﺯﻥ ﻭ ﺑﻪ ﻣﺎ ﺑﺪﻥ؟
   ﭼﺮﺍ ﺭﻭﺯ ﺟﻬﺎﻧﯽ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﺩﺭ ﻫﯿﭻ ﯾﮏ ﺍﺯ ﺗﻘﻮﯾﻢ ﻫﺎﯼ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﻣﻠﻞ ﺛﺒﺖ ﻧﺸﺪﻩ ﻭ ﻣﺮﺩﻡ ﺟﻬﺎﻥ ﺭﻭﺯ ﺟﻬﺎﻧﯽ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﺭﺍ ﻧﻤﯿﺸﻨﺎﺳﻦ ؟
   ﺯﺭﺗﺸﺘﯿﺎﻥ ﻃﺒﻖ ﺁﺩﺍﺏ ﻭ ﺍﻋﺘﻘﺎﺩﺍﺗﺸﺎﻥ ﻣﺮﺩﮔﺎﻥ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﻣﯽ ﺳﻮﺯﺍﻧﺪﻩ ﺍﻧﺪ ﺍﮔﺮ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﺯﺭﺗﺸﺘﯽ ﺍﺳﺖ، ﻃﺒﯿﻌﺘﺎ ﺟﺴﺪﺵ ﺭﺍ ﺳﻮﺯﺍﻧﺪﻩ ﺍﻧﺪ ﭘﺲ ﺁﺭﺍﻣﮕﺎﻩ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﺍﺯ ﮐﺠﺎ ﭘﯿﺪﺍﺷﺪﻩ؟
   ﺍﮔﺮ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﯾﮑﺘﺎﭘﺮﺳﺖ ﺑﻮﺩ ﭼﺮﺍ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﺩﺭ ﻣﻨﺸﻮﺭ ﺣﻘﻮﻕ ﺑﺸﺮ ﮐﻪ ﻫﻤﻪ ﻣﻨﺴﻮﺏ ﺑﻪ ﺍﻭ ﻣﯿﺪﻭﻧﻦ ﺑﺎﺭ ﻫﺎ ﻭ ﺑﺎﺭﻫﺎ ” ﻣﺮﺩﻭﮎ” ﺑﺖ ﺑﺰﺭﮒ ﺑﺎﺑﻞ ﺭﻭ ﺳﺘﺎﯾﺶ ﮐﺮﺩﻩ ﻭ ﻣﯿﮕﻮﯾﺪ ﺑﺎ ﯾﺎﺭﯼ ﺍﻭ ﺑﺎﺑﻞ ﺭﺍ ﻓﺘﺢ ﮐﺮﺩﻩ ؟
   ﭼﺮﺍ ﺩﺭ ﺗﺎﺭﯾﺦ ﻭ ﺍﺩﺑﯿﺎﺕ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﻧﺎﻣﯽ ﺍﺯ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﻧﯿﺴﺖ ﺳﻌﺪﯼ ﺣﺎﻓﻆ ﻭ ﺩﯾﮕﺮ ﺷﻌﺮﺍ ﻧﺎﻣﯽ ﺍﺯ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﮐﺒﯿﺮ ﻧﺒﺮﺩﻥ؟ ﻣﮕﺮ ﺷﺨﺼﯿﺘﯽ ﻗﺎﺑﻞ ﺳﺘﺎﯾﺶ ﻭ ﺑﺰﺭﮔﯽ ﻧﺒﻮﺩﻩ ﺍﺳﺖ؟! ﭼﺮﺍ ﺣﺘﯽ ﻓﺮﺩﻭﺳﯽ ﮐﻪ ﮐﺘﺎﺑﺶ ﺩﺍﺳﺘﺎﻥ ﺷﺎﻫﺎﻥ ﺍﺳﺖ ﻧﺎﻣﯽ ﺍﺯ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﻧﺒﺮﺩﻩ ﺍﺳﺖ؟
   ﺍﮔﺮ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﺩﺭ ﺑﯿﻦ ﺍﯾﺮﺍﻧﯽ ﻫﺎ ﺷﺨﺼﯿﺖ ﻣﻌﺮﻭﻑ ﻭﺑﺰﺭﮒ ﻭﺑﺎ ﻋﻈﻤﺘﯽ ﺑﻮﺩﻩ ﭼﺮﺍ ﺩﺭ ﺗﻤﺎﻡ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺷﺨﺼﯽ ﺭﺍ ﭘﯿﺪﺍ ﮐﻨﯿﺪ ﮐﻪ ﻧﺎﻡ ﭘﺪﺭ ﺑﺰﺭﮒ ﯾﺎ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺍﺟﺪﺍﺩﺵ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﺑﺎﺷﻪ؟
   مقایسه یا روم و اینکه چرا اثری از دوران هخامنشیان در جایی به جز ایران نیست ؟
   سوال درباره الوح هخامنشی و حقوق کارگران و بانوان در آنها
   ﺗﻐﯿﯿﺮ ﻧﺎﻡ ﺁﺭﺍﻣﮕﺎﻩ ﻣﺎﺩﺭ ﺣﻀﺮﺕ ﺳﻠﯿﻤﺎﻥ ‏(ﻉ‏) ﺑﻪ ﺁﺭﺍﻣﮕﺎﻩ ﮐﻮﺭﻭﺵ
   کوروش و اوپیس
   مصادره خانه های مردم به نفع سرداران توسط کوروش
   نابودی تمدن ماد توسط کوروش
   کوروش و قتل عام مردم نینوا
   کوروش و نابودی تمدن لیدی
   نابودی تمدن عیلامی خوزیان به دست کوروش
   کوروش و تامین هزینه های دربار از محل نذورات مردمی
   چگونگی بخشندگی های کوروش کبیر
   کوروش و تصرف خاله اش
   کوروش در تورات
   کوروش راهزن بود؟
   فریبکاری کوروش
   کوروش و کشتن پادشاهان
   کوروش حمله می کرد یا دفاع؟
   چرا تاریخ ایران رو باید از یونان ترجمه کنند؟

   پاسخ
   این سوال ناشی از عدم آشنایی شما با داده های تاریخی است. کدام دوره تاریخ ایران صرفا از یونان ترجمه شده است؟! اگر منظور تاریخ دوره کوروش بزرگ و هخامنشیان است، باید توجه داشت که منابع زیادی از اقوام و ملل گوناگون از جمله بابلیان، مصریان، یونانیان و یهودیان باقی مانده است. علاوه بر آن آثار باستانی و کتیبه هایی از پادشاهان هخامنشی به جا مانده است.
   البته نباید فراموش کنیم که تهاجم های بزرگی همانند تهاجم الکساندر مقدونی به ایران شد و نخبگان ایرانی در معرض نابودی و انزوا قرار گرفتند، بنابراین متأسفانه بسیاری از داده های تاریخی ایرانی از بین رفت و عصر یونانی گرایی (هلنیسم) آغاز شد. در آن عصر یونانیان سعی داشتند دستاوردهای تمدنی یونانی را با توجه به قدرت سیاسی خود در تمام جهان غالب کنند.

   ﻗﺒﻞ ﺍﺯ ﺍﻧﻘﻼﺏ ﯾﺎ ﺣﺘﯽ ﻗﺒﻞ ﺗﺮ ﭼﺮﺍ ﻣﻨﺒﻌﯽ ﺭﺍﺟﻊ ﺑﻪ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﻧﯿﺴﺖ؟

   پاسخ
   قبل از انقلاب یا حتی قبل تر؟! سخن شما بسیار مبهم است؟! قبل از انقلاب که کوروش بزرگ بسیار شناخته شده بود پیش از آن هم در دوران قاجار از کوروش بزرگ به نیکی یاد شده است.
   نگاه کنید به:
   شرح بزرگی کوروش در زمان قاجار: http://kheradgan.ir/?p=8601
   پیش از آن هم که در میان اقوام و ملل گوناگون کوروش ستایش می شد و این موضوع از منابع هزاران سال پیش تا کنون قابل مشاهده است.
   نگاه کنید به:
   نگاهی به نوشته‌های منابع اقوام و ملل گوناگون در بزرگداشت کوروش بزرگ: http://kheradgan.ir/?p=632
   .
   سخنان بزرگان درباره کوروش: http://kheradgan.ir/?p=11602
   .
   کوروش در هنر و ادبیات جهان: http://kheradgan.ir/?p=419
   .
   بیان بزرگی کوروش از زبان هنرمندان غربی: http://kheradgan.ir/?p=411
   ﭼﺮﺍ ﺑﺎﯾﺪ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﺭﻭ ﺍﻧﮕﻠﯿﺲ ﻫﺎ ﺑﺴﺎﺯﻥ ﻭ ﺑﻪ ﻣﺎ ﺑﺪﻥ؟

   پاسخ
   این همه منابع تاریخی از ملل و اقوام گوناگون، همانند بابلیان، مصریان، یونانیان را انگلیسی ها ساخته اند؟! آثار باستانی در سراسر جهان چطور؟ آثار باستانی مرتبط با کوروش و هخامنشیان از از چین گرفته تا مصر همه و همه ساخته انگلیسی هاست؟!
   نگاه کنید به:
   آثار هخامنشیان در سراسر جهان: http://goo.gl/ufZrcB
   ﭼﺮﺍ ﺭﻭﺯ ﺟﻬﺎﻧﯽ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﺩﺭ ﻫﯿﭻ ﯾﮏ ﺍﺯ ﺗﻘﻮﯾﻢ ﻫﺎﯼ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﻣﻠﻞ ﺛﺒﺖ ﻧﺸﺪﻩ ﻭ ﻣﺮﺩﻡ ﺟﻬﺎﻥ ﺭﻭﺯ ﺟﻬﺎﻧﯽ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﺭﺍ ﻧﻤﯿﺸﻨﺎﺳﻦ ؟
   پاسخ
   برای ثبت روز کوروش باید یک دولت درخواست دهد
   درباره ثبت روز کوروش در تقویم سازمان ملل باید یک دولت درخواست دهد. بر اساس یک سند باستانی که «رویدادنامه نبونئید» نام گرفته است، روز سوم ماه Arahsamna بابلی، کوروش بزرگ پس از ورود به شهر، با استقبال با شکوه مردم روبرو شد (رویدادنامه نبونئید، ستون ۳، بند ۱۸ و ۱۹). این روز مصادف با ۲۹ اکتبر سال ۵۳۹ پیش از میلاد می‌باشد و ۲۹ اکتبر برابر هفتم آبان (در برخی از سالها هشتم آبان) است. بنابراین به عنوان روز بزرگداشت کوروش مطرح شد و از آن پس با استقبال ایران دوستان و دوستداران کوروش بزرگ همراه بود. به طوری که هر سال، هفتم آبان به یاد کوروش گرامی داشته می‌شود. اما طبیعی است که باید یکی از دولت ها درخواست رسمی دهد تا این روز به نام آن کشور ثبت شود. متأسفانه دولت و حکومت ایران اقدام جدی حتی برای ثبت ملی این روز نکرده است.
   البته برای گرامیداشت این روز ارزشمند نیاز به ثبت یا از این دست موارد نیست. مگر تا قبل از ثبت نوروز در تقویم های جهانی، ما نوروز را جشن نمی گرفتیم؟!
   اتفاقا از شگفتی‌های روز کوروش این است که ناشی از یک حرکت مردمی بوده است. این روز بدون هیچ حمایتی از نهادهای قدرتمند فقط با جنبش‌های مردمی رواج یافته است؛ این موضوع، ارزش ویژه‌ای به روز مردمی کوروش می‌دهد.
   ﺯﺭﺗﺸﺘﯿﺎﻥ ﻃﺒﻖ ﺁﺩﺍﺏ ﻭ ﺍﻋﺘﻘﺎﺩﺍﺗﺸﺎﻥ ﻣﺮﺩﮔﺎﻥ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﻣﯽ ﺳﻮﺯﺍﻧﺪﻩ ﺍﻧﺪ ﺍﮔﺮ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﺯﺭﺗﺸﺘﯽ ﺍﺳﺖ، ﻃﺒﯿﻌﺘﺎ ﺟﺴﺪﺵ ﺭﺍ ﺳﻮﺯﺍﻧﺪﻩ ﺍﻧﺪ ﭘﺲ ﺁﺭﺍﻣﮕﺎﻩ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﺍﺯ ﮐﺠﺎ ﭘﯿﺪﺍﺷﺪﻩ؟

   پاسخ
   زرتشتیان سوزاندن جسد را روا نمی دانستند!
   زرتشتیان سوزاندن جسد را روا نمی دانستند!!!! این موضوع که می فرمایید ناشی از عدم مطالعه درباره ایران باستان و آیین زرتشتی است. اتفاقا بر اساس برخی فرضیه ها مقبره کوروش بسیار نزدیک به سنت های زرتشتی می باشد.
   برای اطلاعات بیشتر نگاه کنید به:
   آرامگاه کوروش در پاسـارگاد: http://kheradgan.ir/?p=10028
   ﺍﮔﺮ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﯾﮑﺘﺎﭘﺮﺳﺖ ﺑﻮﺩ ﭼﺮﺍ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﺩﺭ ﻣﻨﺸﻮﺭ ﺣﻘﻮﻕ ﺑﺸﺮ ﮐﻪ ﻫﻤﻪ ﻣﻨﺴﻮﺏ ﺑﻪ ﺍﻭ ﻣﯿﺪﻭﻧﻦ ﺑﺎﺭ ﻫﺎ ﻭ ﺑﺎﺭﻫﺎ ” ﻣﺮﺩﻭﮎ” ﺑﺖ ﺑﺰﺭﮒ ﺑﺎﺑﻞ ﺭﻭ ﺳﺘﺎﯾﺶ ﮐﺮﺩﻩ ﻭ ﻣﯿﮕﻮﯾﺪ ﺑﺎ ﯾﺎﺭﯼ ﺍﻭ ﺑﺎﺑﻞ ﺭﺍ ﻓﺘﺢ ﮐﺮﺩﻩ؟

   پاسخ
   با صد هزار جلوه برون آمدی که من / با صد هزار دیده تماشا کنم تو را
   همه کس طالب یارند چه هشیار و چه مست/ همه جا خانه عشق است چه مسجد چه کنشت
   .
   پادشاهان هخامنشی از جمله کوروش بزرگ دارای تسامح مذهبی بودند و به باورهای اقوام و ملل گوناگون احترام می‌گذاشتند؛ این فرهنگ تا دوره پس از اسلام در ایران باقی ماند..
   در اینجا چندین و چند بحث وجود دارد، اول اینکه آیا شایسته است که دین و آیین بابلی را با آداب و رسوم اقوامی مانند عرب‌های عصر جاهلی مقایسه نمود و همه را به یک چشم دید؟!
   در مرحله بعد باید به سنت های بابلی توجه ویژه داشت. در زبان بابلیان کلمه ای که ما اکنون خدا می‌نامیم، مردوک بوده است و این موضوع طبیعی است که از مردوک به عنوان خدا در استوانه‌ای که با سنت بابلی و نوسط بابلیان نگاشته شده است، یاد شود. این بدان معنا نیست که مثلا کاهنان بابلی بدون اطلاع کوروش بزرگ این استوانه را نوشته باشند بلکه نشان دهنده تسامح کوروش نسبت به سنت‌های بابلی است و نه اینکه کوروش پرستنده مردوک بوده است؛ سنت‌های بابلی را هم نباید با رفتار و باورهای عرب‌های دوران جاهلی یکی دانست.
   آنچیزی که به نظر می‌آید این است که پرستش مردوک در ایران جایگاهی نداشته است؛ آیا اگر کوروش مردوک را می پرستید نباید اثر قابل توجه و فراگیری از آن در فرزندان، خویشان و مردم آن دوره باقی مانده باشد؟ همچنین رفتار مشابه دیگر پادشاهان هخامنشی در احترام به ادیان دیگر در عین حال کتیبه هایی به زبان بومی خودشان خیلی چیزها را آشکار می سازد.
   در این بحث، متون یهودیان و ستایش کوروش در آنها، قابل توجه است چرا که علامه طباطبایی در تفسیر المیزان، با توجه به متون یهودی می‌نویسد: «یهود با آن تعصبی که به مذهب خود دارد هرگز یک مرد مشرک را مسیح پروردگار و هدایت شده او و مؤید به تأیید او و راعی رب نمی‌خواند»
   (طباطبایی، سید محمد حسین. تفسیر المیزان. ترجمه سید محمد باقر موسوی همدانی. بنیاد علمی و فکری علامه طباطبایی. ۱۳۶۳. ص ۶۶۰).
   برای توضیحات کامل نگاه کنید به:
   دین کوروش بزرگ چه بود؟: http://kheradgan.ir/?p=388
   ﭼﺮﺍ ﺩﺭ ﺗﺎﺭﯾﺦ ﻭ ﺍﺩﺑﯿﺎﺕ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﻧﺎﻣﯽ ﺍﺯ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﻧﯿﺴﺖ ﺳﻌﺪﯼ ﺣﺎﻓﻆ ﻭ ﺩﯾﮕﺮ ﺷﻌﺮﺍ ﻧﺎﻣﯽ ﺍﺯ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﮐﺒﯿﺮ ﻧﺒﺮﺩﻥ؟ ﻣﮕﺮ ﺷﺨﺼﯿﺘﯽ ﻗﺎﺑﻞ ﺳﺘﺎﯾﺶ ﻭ ﺑﺰﺭﮔﯽ ﻧﺒﻮﺩﻩ ﺍﺳﺖ؟! ﭼﺮﺍ ﺣﺘﯽ ﻓﺮﺩﻭﺳﯽ ﮐﻪ ﮐﺘﺎﺑﺶ ﺩﺍﺳﺘﺎﻥ ﺷﺎﻫﺎﻥ ﺍﺳﺖ ﻧﺎﻣﯽ ﺍﺯ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﻧﺒﺮﺩﻩ ﺍﺳﺖ؟

   پاسخ
   من از شما سوال می کنم آیا در ادبیات ما نامی از تمدن «شهر سوخته» و تمدن «جیرفت» و پادشاهان آنها آمده است؟! مگر آنها تمدن های کوچکی بودند؟ مگر نه اینکه این روزها ثابت شده است که سرچشمه بسیاری از دستاوردهای تمدنی از آن نقاط بوده اند؟ اما اتفاقا درباره کوروش به نظر می رسد که یاد و خاطره او در حافظه جمعی باقی ماند. تعجب آور است که برخی اسکندر شاهنامه را الکساندر مقدونی می دانند اما کوروش را کیخسرو نمی دانند.
   این در حالی است که نام «ییم خش ئت» هم نیامده است بلکه به صورت جمشید آمده است! «کوروش» نامی است که از کتیبه های باستانی -که به زبان باستان نگاشته شده‌اند- به دست آمده و نام‌هایی مانند آن در منابع یونانی و یهودی و… دیده می‌شود. آثار باستانی درباره کوروش و کتیبه های باستانی در قرن های اخیر یافت شده اند کما اینکه شهر سوخته و جیرفت هم در قرن های اخیر یافت شده اند. با دگرگونی های زبانی نباید توقع داشت که نام این شخص به صورت «کوروش» در شاهنامه آمده باشد، همانطور که نام «ییم خش ئت» بدون دگرگونی نیامده است. اما در شاهنامه فردوسی، پادشاهانی وجود دارند که علاوه بر شباهت نام آنها با کوروش، روایت های مربوط به آنها هم با روایت های مربوط به کوروش همخوانی دارد. اینجا جایی است که «حافظه جمعی» یاد و خاطره کوروش را در دل خود جای داده است.
   این نکته را یادآور می شویم، که به دلیل تهاجمات گسترده به ایران و از میان رفتن نخبگانی که به صورت رسمی تاریخ نگاری یا رویدادنگاری می کردند، بسیاری از آثار از بین رفت و روایت های شفاهی باقی ماند. روایت های ایرانی و شاهنامه علاوه بر آنکه ارزش ویژه‌ای در ادبیات و زبان فارسی دارند، از نظر اسطوره‌ای هم بسیار مهم هستند. نباید فراموش کنیم که در شاهنامه، ما با اسطوره‌ها سر و کار داریم.
   به هر حال در بسیاری از منابع دوران اسلامی مانند آثارالباقیه و… که نگارندگان آن احتمالا با یونانی و عبری آشنایی داشتند یا به منابع گمنام و خاصی دسترسی پیدا کردند، نام کورش را آورده اند.
   جالب آنکه حتی جایی بیرونی صراحتا می نویسد:
   کوروش که کیخسرو است.
   بیرونی، ابوریحان. آثارالباقیه عن القرون الخالیه. ترجمه اکبر داناسرشت. تهران: امیرکبیر. ١٣٨۶: ص ۱۵۱
   به طور خلاصه کیانیان شاهنامه بیشترین آمیختگی را با مادها و هخامنشیان دارند. کیخسرو که بیشترین آمیختگی را با کوروش دارد نامش در آثار حافظ، سعدی و فردوسی به صورت آشکار آمده است.
   برای توضیح دقیق تر و کامل تر نگاه کنید به:
   کوروش بزرگ در شاهنامه فردوسی: http://kheradgan.ir/?p=1975
   .
   همچنین نگاه کنید به:
   دکتر خالقی مطلق: «کیخسرو» شاهنامه همان کوروش بزرگ است: http://kheradgan.ir/?p=13919
   ﺍﮔﺮ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﺩﺭ ﺑﯿﻦ ﺍﯾﺮﺍﻧﯽ ﻫﺎ ﺷﺨﺼﯿﺖ ﻣﻌﺮﻭﻑ ﻭ ﺑﺰﺭﮒ ﻭ ﺑﺎ ﻋﻈﻤﺘﯽ ﺑﻮﺩﻩ ﭼﺮﺍ ﺩﺭ ﺗﻤﺎﻡ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺷﺨﺼﯽ ﺭﺍ ﭘﯿﺪﺍ ﮐﻨﯿﺪ ﮐﻪ ﻧﺎﻡ ﭘﺪﺭ ﺑﺰﺭﮒ ﯾﺎ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺍﺟﺪﺍﺩﺵ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﺑﺎﺷﻪ؟
   ﺍﺳﻢ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﺷﻨﺎﺧﺘﻪ ﺷﺪﻩ ﻧﯿﺴﺖ ﻭ ﺷﺨﺼﻴﺖ ﻛﻮﺭﺵ ﺑﻪ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ ﺍﯼ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﻳﺮﺍﻧﻴﺎﻥ ﻧﺎﺷﻨﺎﺧﺘﻪ ﺑﻮﺩﻩ ﮐﻪ ﺍﯾﻦ ﻧﺎﻡ ﺭﻭ ﺑﺮﺍﯼ ﭘﺴﺮﺍﻧﺸﻮﻥ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﻧﮑﺮﺩﻥ ﺑﺮﺧﻼﻑ ﺳﺎﯾﺮ ﺍﺳﺎﻣﯽ ﭘﺎﺩﺷﺎﻫﺎﻥ ﭘﺎﺭﺳﯽ ﺩﺭ ﻣﯿﺎﻥ ﺗﻤﺎﻡ ﺩﻭﺳﺘﺎﻥ ﻭ ﺑﺴﺘﮕﺎﻧﺘﻮﻥ ﺑﮕﺮﺩﯾﺪ ﻭ ﺷﺨﺼﯽ ﺭﺍ ﭘﯿﺪﺍ ﮐﻨﯿﺪ ﮐﻪ ﻧﺎﻡ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺍﺟﺪﺍﺩﺵ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﺑﺎﺷﻪ؟
   پاسخ
   شما در تمام ایران شخصی را پیدا کنید که نامش «ییم خش ئت» باشد! تا قبل از رمز گشایی کتیبه ها و آشکار شدن زبان های کهن مانند پهلوی و زبان اوستا طبیعی است که ایرانیان با صورت باستانی بسیاری از نام ها آشنا نبودند. اگر هم عده ای آشنایی داشتند بسیار محدود بوده است.
   اکثر ایرانیان تا قبل از رمز گشایی کتیبه ها و تا پیش از کشف آثار باستانی، به دلیل فقدان داده های تاریخی که ناشی از مقابله مهاجمان با نخبگان بود با بسیاری از جنبه های تاریخی خود آشنا نبودند هرچند حافظه جمعی یاد و خاطره روزگار پر شکوه را نگه داشته بود و بسیاری از دستاوردهای فرهنگی و تمدنی ایران در قالب اسطوره ها به نسل های بعدی انتقال یافته بود.
   مقایسه با روم و اینکه چرا اثری از دوران کوروش و هخامنشیان در جایی به جز ایران نیست؟
   ﺁﺛﺎﺭ ﺍﻣﭙﺮﺍﻃﻮﺭﯼ ﺭﻭﻡ ﺩﺭ ﺳﺮﺍﺳﺮ ﺍﺭﻭﭘﺎ، ﺩﺭ ﺗﻤﺎﻣﯽ ﺟﺰﺍﯾﺮ ﻣﺪﯾﺘﺮﺍﻧﻪ، ﺩﺭ ﺷﻤﺎﻝ ﺁﻓﺮﯾﻘﺎ، ﺩﺭ ﻣﺼﺮ ﻭ ﺧﺎﻭﺭ ﻣﯿﺎﻧﻪ ﻭ ﺗﺮﮐﯿﻪ ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺍﺭﻩ ﻭ ﺛﺎﺑﺖ ﻣﯿﮑﻨﻪ ﮐﻪ ﺭﻭﻡ ﺯﻣﺎﻧﯽ ﺍﻣﭙﺮﺍﻃﻮﺭ ﺑﺮﺗﺮ ﺟﻬﺎﻥ ﺑﻮﺩﻩ
   ﺍﻣﺎ ﺁﺛﺎﺭ ﺩﻭﺭﺍﻥ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﮐﺒﯿﺮ ﮐﻪ ﻃﺮﻓﺪﺍﺭﺍﻧﺶ ﻣﺪﻋﯽ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﺑﯿﺸﺘﺮ ﺁﺳﯿﺎ ﻭ ﺁﻓﺮﯾﻘﺎ ﺯﯾﺮ ﻓﺮﻣﺎﻧﺶ ﺑﻮﺩﻩ ﺩﺭ ﻫﯿﭻ ﺳﺮﺯﻣﯿﻨﯽ ﻭﺟﻮﺩ ﻧﺪﺍﺭﻩ ﺟﺰ ﺗﺨﺖ ﺟﻤﺸﯿﺪ ﺍﯾﺮﺍﻧﻤﻮﻥ ﺣﺘﯽ ﺧﺮﺍﺑﻪ ﺍﯼ،ﺳﺘﻮﻧﯽ،ﭼﯿﺰﯼ ﮐﻪ ﺛﺎﺑﺖ ﮐﻨﻪ ﺍﯾﻦ ﺑﻨﺎ ﻣﺎﻝ ﺩﻭﺭﻩ ﮐﻮﺭﻭﺷﻪ ﭼﻄﻮﺭ ﻣﯿﺸﻪ ﺷﺨﺼﯿﺘﯽ ﺍﯾﻨﻘﺪﺭﺍﻣﭙﺮﺍﻃﻮﺭﯼﺵ ﺑﺰﺭﮒ ﺑﺎﺷﻪ ﻭﻟﯽ ﺍﺯ ﺗﻤﺪﻧﺶ ﻫﯿﭻ ﺍﺛﺮﯼ ﺩﺭ ﻣﺴﺘﻌﻤﺮﺍﺗﺶ ﻧﺒﺎﺷﻪ؟
   پاسخ
   آثار از هخامنشیان در نقاط گوناگون جهان از جمله ایران، عراق، آناتولی، روسیه، مصر، چین و… به دست آمده است
   در مرحله اول مقایسه یک امپراتوری که چند قرن دوام آورده است با یک فرمانروا که احتمالا ۳۰ سال شاه شاهان بوده است، اشتباه می باشد. می دانیم که آثار بسیاری از شاهنشاهی هخامنشی در سر تا سر جهان به دست آمده است. آثار از کوروش هم فقط در تخت جمشید نیست. در بابل آثار قابل توجهی از کوروش بدست آمده است. همچنین هخامنشیان بسیار کهن تر از رومیان هستند. به طور کلی از شرق و غرب جهان آثاری از هخامنشیان به دست آمده است. از چین و آسیای مرکزی گرفته تا مصر.
   در اینجا فقط به چند مورد اشاره می‌کنیم:
   شناسایی متن استوانه کوروش روی استخوان‌های فسیل اسب در چین: http://kheradgan.ir/?p=13013
   .
   بررسی و تحلیل آثار هخامنشیان در مصر: http://kheradgan.ir/?p=11765
   .
   ستون سنگی دوران هخامنشی در روسیه: http://kheradgan.ir/?p=14125
   .
   گنجینه آمودریا (آثاری از هخامنشیان در آسیای مرکزی): http://goo.gl/CK4Lz4
   .
   هنر هخامنشی در جنوب سیبری مرکزی و نزدیک به مرز مغولستان: http://goo.gl/PywIDH
   .
   اسناد فراوان بدست آمده از بابل درباره کوروش بزرگ: http://kheradgan.ir/?p=1358
   .
   استوانه کوروش در بابل: http://kheradgan.ir/?p=11328
   .
   روایت منظوم در بابل درباره کوروش: http://kheradgan.ir/?p=13611
   .
   رویدادنامه نبونئید در بابل درباره کوروش: http://kheradgan.ir/?p=10228
   .
   آرامگاه کوروش و کاخ های کوروش در پاسـارگاد: http://kheradgan.ir/?p=10028
   .
   تل آجری و کاخ های کوروش نزدیک به پـارسه (تخت جمشید): http://kheradgan.ir/?p=9822
   .
   نگاهی به نوشته‌های منابع اقوام و ملل گوناگون در بزرگداشت کوروش بزرگ: http://kheradgan.ir/?p=632
   به طور کلی آرامگاه کوروش در پاسارگاد و استوانه کوروش از مهم ترین آثار باستانی هستند که به دست آمده اند. لوحه های بابلی زمان فرمانروایی کوروش، که متعلق به مردمان بابل بوده و وقایع گوناگون را بر روی آن ثبت می کردند و نام کوروش به عنوان پادشاه زمان بر روی آن ثبت هست هم قابل توجه می باشد.
   نکته دیگر که وجود دارد این است که رومیان معمولا سعی می کردند آثاری از هنر رومی در سر تا سر حکومت خود درست کنند. آنها چندان اعتنایی به هنر ملل مغلوب نشان نمی دادند و همواره ارزش های رومی را رواج می دادند. شما از واژه مستعمره استفاده کردید که مفهومی شبیه به آن در نظامی که رومیان به کار می بردند وجود داشت. اما هخامنشیان ضمن احترام به هنر های اقوام و ملل گوناگون حتی از هنر آنها بهره می برند که آن را در تخت جمشید به صورت آشکار می بینیم. یعنی به دنبال تحمیل دستاوردهای فرهنگی خود نبودند. شاید سیاست هخامنشیان به این صورت بود که با این کار اقوام و ملل را به هم نزدیک کنند و راحت تر به فرمانروایی بپردازند. بنابراین بسیاری از دستاوردهای بومی مردمان در زمان کوروش باقی ماند و ما نباید توقع یک تحول عظیم در دوره کوروش را داشته باشیم. پس اصلا مقایسه روم و هخامنشیان کار درستی نیست.
   با این حال می‌توان گفت از هیچ فروانرای هم عصر کوروش این همه آثار از نقاط گوناگون به دست نیامده است.
   سوال درباره الوح هخامنشی و حقوق کارگران و بانوان در آنها
   ﻟﻮﺣﻪﻫﺎﯼ ﻫﺨﺎﻣﻨﺸﯽ ﻧﺸﺎﻥ ﻣﯽﺩﻫﺪ ﮐﻪ ﺩﺳﺘﻤﺰﺩ ﯾﮏ ﺑﺮﺩﻩ ﺑﺮﺍﺑﺮ ﺑﺎ ﺩﺳﺘﻤﺰﺩ ﯾﮏ ﺯﻥ ﯾﻌﻨﯽ ﻣﻌﺎﺩﻝ ﺑﺎ ۱۰ ﮐﯿﻠﻮ ﺟﻮ ﺩﺭ ﻣﺎﻩ ﺑﻮﺩﻩ ﺍﺳﺖ. ﺩﺭ ﻧﺘﯿﺠﻪ ﻣﯽﺗﻮﺍﻥ ﮔﻔﺖ ﮐﻪ ﺣﻘﻮﻕ ﺯﻧﺎﻥ ﻫﺨﺎﻣﻨﺸﯽ ﺑﺎ ﺣﻘﻮﻕ ﺑﺮﺩﮔﺎﻥ ﺑﺮﺍﺑﺮﯼ ﻣﯽﮐﺮﺩﻩ ﺍﺳﺖ.
   ﺯﻧﺪﮔﯽ ﯾﮏ ﮐﺎﺭﮔﺮ ﺳﺎﺩﻩ ﺩﺭ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺑﺎﺳﺘﺎﻥ ﯾﮏ ﺯﻧﺪﮔﯽ ﭘﺮﺭﻧﺞ ﻭ ﻧﯿﺎﺯ ﺑﻮﺩﻩ ﭘﺲ ﭼﻄﻮﺭ ﺗﺎﺭﯾﺦ ﺭﻭ ﺗﺤﺮﯾﻒ ﻣﯿﮑﻨﻦ ﻭ ﻃﺮﻓﺪﺍﺭﺍﻥ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﺍﺩﻋﺎ ﻣﯿﮑﻨﻦ ﺍﻭﻥ ﺑﻪ ﻫﺮﺧﺎﻧﻮﺍﺩﻩ ﺑﻪ ﺗﻌﺪﺍﺩ ﺍﻓﺮﺍﺩﺵ ﮔﻨﺪﻡ ﻣﯿﺪﺍﺩﻩ ﺗﺎ ﺣﺪﯼ ﮐﻪ ﻫﻤﻪ ﺩﺍﺭﺍ ﻭ ﺳﯿﺮ ﺑﻮﺩﻥ؟؟؟؟ ﺍﯾﻦ ﻧﻮﺷﺘﻪ ﻫﺎﯼ ﻋﺪﺍﻟﺖ ﮔﺮﺍﻧﻪ ﺭﺍﺟﻊ ﺑﻪ ﮐﺎﺭﮔﺮﺍﻥ ﻭ ﺯﻧﻬﺎ ﻭ ﺍﯾﻦ ﻫﻤﻪ ﺟﻤﻼﺕ ﺭﻭ ﺍﺯ ﮐﺠﺎ ﻭ ﮐﺪﻭﻡ ﻣﻨﺒﻊ ﺗﺎﺭﯾﺨﯽ ﺗﺮﺟﻤﻪ ﻣﯿﮑﻨﻦ؟؟
   ﭼﺮﺍ ﻓﻘﻂ ﺗﺮﺟﻤﻪ ﻓﺎﺭﺳﯿﺸﻮﻥ ﺩﺳﺖ ﻣﺎ ﻣﯿﺮﺳﻪ ﺗﻮ ﻭﺍﺗﺴﺎﭖ؟؟؟
   پاسخ
   این گفته ها شاید ناشی از گفته های رضا مرادی غیاث آبادی است! به هر حال تحریف منابع در گفته های ایشان آشکار است.
   در این بحث نه منابع عبری به کار ما می آیند و نه یونانی! بلکه الواحی که اکثرا به ایلامی نگارش یافته اند به کار می آیند. برخی از این الواح در ایران نگه داری می شوند و برخی دیگر در کشورهای دیگر. می توانید به موزه ها مراجعه بفرمایید و درخواست مشاهده این اسناد را داشته باشید.
   البته کافی است به این کتاب نگاه کنید تا پاسخ خود را دریافت نمایید:
   از زبان داریوش، نوشته ی هاید ماری کخ، ترجمه پرویز رجبی، نشر کارنگ.
   “هاید ماری کخ” در فصل سوّم از کتابِ «از زبان داریوش» بحثی جالب در خصوص وضعیتِ دستمزدها در عهدِ هخامنشی بر پایه الواح “تختِ جمشید” دارد:«مزدِ کارگران عمدتاً بصورت جنسی پرداخت میشد و پایه ی اصلی محاسبه ی آن “جو”، و حداقل مزد یک مرد، ۳۰ دقه (لیتر) جو در ماه بود ـ ـ ـ ـ روزانه یک دقه.» ولی این، همه استنتاج ِ “کخ” نیست؛ و نیمه بیان کردن ِ سخن اش، مانندِ گفتن ِ “لا اله” است بدونِ ذکر ِ “الا الله”.
   “کخ” در ادامه پژوهش اش چنین می‌آوَرد: «به جز این ۳۰ لیتر جو در ماه (که حقوق پایه ی حداقل بود)، همه کارگران به عناوین و مناسبت‌های گوناگون، “اضافه درآمد” داشتند ـ ـ ـ ـ به طور منظم، هر دو ماه یک‌بار، یک لیتر جو و نیم لیتر شراب یا آب جو برای هر نفر؛ و یک بز یا گوسفند برای هر ۳۰ نفر در ماه داده میشد. به این مقدار، باید دستمزد ویژه ای را که دیوان اداری به نام “کمک شاهانه” (عبارت از یک لیتر آردِ جوی اعلا و یا یک لیتر جوانه ی خشکِ جو در هر سه ماه + شراب ترش) به کارگران می‌داد، افزود. در میان “کمک‌های شاهانه” گاهی به میوه هم برمی‌خوریم. برای نمونه شماری از کارگران، ماهانه یک لیتر انجیر و برخی یک-سوم لیتر گردو گرفته‌اند. علاوه بر این اضافه پرداخت های همیشگی، پرداختی وجود داشت که به آن “پیش کشی” می‌گفتند. مثلاً زائوها ۵ ماهِ تمام حقوق ویژه‌ای می‌گرفتند ـ ـ ـ برای نوزاد پسر، ماهانه یک کوزه ۱۰ لیتری شراب یا آب جو، ۲۰ لیتر جو، گندم و گاه آرد؛ و برای نوزاد دختر، نصف این مقدار پرداخت می‌شد. کارگران همچنین برای انجام کارهای سخت، با احتسابِ ضریبِ سختیِ کار، اضافه دستمزد دریافت می‌کرده اند. این پرداخت‌ها و اضافه‌پرداخت‌های مربوطه، فقط شامل کارگران و خدمتکاران ساده ـ بدون مهارت ـ می‌شد و اگر کسی می‌توانست مهارت خود را در کار بالا برد، میزان حقوق بیشتری دریافت می‌کرد؛ مثلاً در یک لوحه، کارگری ۴۰ لیتر جویِ ماهانه (به جای ۳۰ لیترِ نُرم) دریافت کرده است.
   اسناد، نشان می‌دهد که مرد و زن برای انجام کارهایِ واحد و یکسان، مزدی برابر می‌گرفته اند. از بالاترین حقوق‌ها را بانوان مدیر و سرپرست دریافت می‌کرده‌اند ـ ـ ـ ۵۰ لیتر جو در ماه + ۳۰ لیتر شراب + یک-سوّم یک بز یا گوسفند.
   به این ترتیب، امکان طبقه-بندیِ حقوق، بسیار متنوع بود و مجموعاً میتوان چنین برداشت کرد که نظام دیوانی هخامنشی میکوشید تا هرکس به اندازه ی کاری که انجام میدهد، مزد بگیرد. حقوقهای سازمانی ِ بالاتر مشتمل بر ماهانه ۶۰ لیتر جو و ۳۰ لیتر شراب میشد. کارمندی که “پیشکار کشاورزی” نامیده شده، ماهانه ۶۰ تا ۸۰ لیتر جو + یک و نیم بز/گوسفند حقوق داشت و حقوق کارمندان سرپرست خزانه و کارمندان ناظر هر کدام ماهانه ۹۰ لیتر جو + ۶۰ لیتر شراب + سه رأس بز/گوسفند بود. در الواح، جایی هم به جیره ی ساتراپ (حاکم- استاندار) هندوستان اشاره شده ـ ـ ـ ۲۱۰۰ لیتر جویِ ماهانه + ۹۰۰ لیتر شراب. همه ی جیره ی این دست بلندپایگان و نیز کارمندان رده بالا، مصرف شخصی آنها نبوده است و بخشی از آن ذخیره و انبار میشده و بخشی هم در بازار به فروش میرسیده است.

   پانویس:
   * مجید خالقیان، دانش آموخته کارشناسی ارشد تاریخ، دانشگاه تهران / عضو گروه مدیریت پایگاه خردگان.
   احمدرضا حسینی، دانش آموخته باستان شناسی، دانشگاه تهران / عضو گروه مدیریت پایگاه خردگان.
   پوریا پارسا / عضو گروه نویسنده‌های پایگاه خردگان.
   .
   بن‌مایه‌:
   – کارگروه پرسش و پاسخ پایگاه خِرَدگان (۳۰ بهمن ۱۳۹۴). «استادان تحریف». پایگاه خردگان.
   نشانی رایاتاری: http://kheradgan.ir/?p=11749

   • دارا ساسانی

    درود به شرف و غیرتت. حقا که خون آریایی تو وجودته. منم همین حرفا رو به آذریها نفهم میگم ولی خودشون زدن به خریت. چون حسودیشون میشه به همچین پادشاه پادشاهان و تمدن عظیم و باشکوهمون. حتی اگه اعراب به ایران حمله نکرده بودن حکومت ساسانی رو هم انکار میکردن. پایدار باشی

    • فرزند روح الله

     پاینده باد ایران اسلامی
     شهدا خون دادند در راه اسلام
     نه در راه کوروش و حکومت ساسانی

     • رهرو آریایی

      تو هم نمودی با این شعاردادن میخوای شعار بدی برو نمازجمعه!!!!
      از دوستانی که بادیدگاهای شیوا و خردمندانه بعث دلگرمی ایرانیان راستین شدند و با اهرم دانش به ما نیرو دادند آقایان خالقان’ حسینی و پارساسپاسگزارم.

      ودر پایان یک سخن دارم با اون کسی که(نویسنده یا نویسندگان این تارنما) :با این پروپاگاندای فرو مایه و چیپ نمیتونی بازار گرمی کنی و حر اراجیفی رو با شاخ و برگ مغالطه به خورد مردم بدی!!!!
      شاید اطرافیان سفیه و مبتذل شما برای این اراجیف به وجد بیان و برای شما کف بزنند
      اماشما کور خوندین
      ما.ناسیونالیسم ایرانی رو برای چندین بار در تاریخ ایران زنده کردیم ،اما اینبار به شکلی دیگر…
      اینبار پدیداری ایرانیت نوین در هزاره سوم تو دهن شما اجامر به هنگام خودش میزنه!!!!
      جاوید ایران
      سرفراز ایرانی

     • اصلا این دوتا موضوع کاملا به هم جدا هستن و باید بطور جداگانه بررسی بشن.یک ایرانی طوری باید فرهنگ و تمدن کشورش رو برسی کنه که از دین اسلام غافل نمونه.درسایه ی اسلام جوانان ایرانی به جایگاهی رسیدند که در پاسداشت از دینشون و همچنین تاریخ بی مانند ایران از خود گذشتگی کردن و مطمئن باشید همه ی اونهایی که شهید شدند اولویت کارشون حتما اسلام و هم چنین جلوگیری از تصاحب فرهنگ و هویت کشورشون بوده

    • کوروش بزرگتونو ملکه ترکها کشته.

   • من نمیگم اونا همه حرفاشون درسته ولی امثال شما هم زیاد دروغ راجب اون دوران دروغ پردازی میکنید حداقل بامنبعه برای شما بدون منبعس

  • کسی که مطلب بالا رو نوشته یا عربه یا فوق العاده احمق و کودن ،..که مثل اینه که به اجداد خود ش فحش بده و به مادر وپدر ش توهین کنه ،..
   البته بیشتر احتمال می دم عرب جاهل باشه ،..از اظهارات ش معلومه ،…

  • مقاله سفارشی که میگن همینه.گیلک به نژاد ایرانی کمتر از ترک شبیه جالبه به خدا.
   شاید شما ۹۶ درصد به شامپازه شبیه باشید اما ما طبق علمی به نام آناتومی زمین تا آسمون تفاوت داریم فقط یکیش هوش و زبان انسانه در میان حیوانات نظیز ندارد.
   هر بیسوادی مقاله نویس میشه همینه دیگه.

   • یه تقلیدکار

    فرق انسان و حیوانات در غده شعور و تخیل هست

    • فرزند روح الله

     ما همه حیوانی وحشی بیش نیستیم
     فرقمون هم با حیوانات تنها در عقل ماست
     و این عقل مارو وحشی تر وباهوش تر و قوی تر از حیوانات ساخته

     • خو اگه حیوونی برو باغ وحش یا جنگل یا پیش روح ا… اینجا کارت چیه؟؟؟؟
      مارو باخود جم نبند!!

  • دوستان نویسنده مطلب همین تفرقه شما رو میخواد.هدف از این مقاله هم همینه.بصیرت داشته باشید تا نقشه های این افراد عملی نشه. این حرف ها پوسیده شده و البته این نقشه ها.زرنگ باشید.

  • برو بابا. نویسنده وب یه عربه میخواد ایرانی ها هم بهشون اضافه کنه. عربا از همون قدیم به جاهل بودن و وحشی بودن و ملخ هرچی جک جونور خوردن معروف بودن. فرهنک ما بع اونا نزدیک چون ما هم از دین اسلام پیروی میکنیم.اقای دانشمند اگع یکم از تاریخ حالیت بشع میفهمی که اریایی ها به سه دسته ماد،پارس و پارت تقسیم شدن و بدلیل شرایط اب هوایی هر منطقه ژنتیکشون بعد از ۲۰۰۰هزار سال طبیعی تغییر کنه. لطفا دیکه پست نذار چون اطلاعاتت در حد صفره.

  • وحید تبریزی

   در مورد این جور بحثها نخندید! یکم به جامعه که ادعا میکنیم آریایی هستیم نگاه کنید! فرهنگ عربی رو دارن غالب میکنن. در مورد ناصر پورپیرار برید تحقیق کنید در مورد کتابی که وزارت ارشاد مجوز نشر داده از این جور آدمها زیاد داریم تو ایران.سایت ناصر پورپیرار بازدید کنید

  • عزیز دلم شما برو تاریخ ایران بخون باقیش پیش کش . ما عربا از فلسطین تا عراق و اهواز از مصر تا الجزایر و مغرب عربیم و یه خونوادیم. سوسمار خوردیم پوستمون کلفت بشه. چی ربطی به شما داره? لاقل مث تاریخ ایران نیستیم که تو زمان صفویان سرباز خاطی سر میبریدن. قرمه سبزی باش درس میکردن و میدادن دوستاش بخورند. ضرب المثل کله اش بوی قرمه ی سبزی میده ک شنیدید! اسلام برای عرباست مجبور نیستین مسلمون باشید. ما سنگای کعبه سجده میکنیم شما آتش زردشت مطمئنا خدای دوتاش بویه ولی لاقل ول کن اسلام و مسلمون بشین هرروز خدا نانسی و هیفا و ریان ….. بقیه کافر میدونین . اگه حجازییا دختراشون زنده ب گور میکردن همه ما معترفیم منکر گذشته مون نیستیم. همون گذشته پرافتخار بین النهرین و قانون حمورابی عراقی. لاقل تاریخ خودمون قبول داریم. نه مث شما تاریخ بقیه دولتا رو میدزدیدن. من جمله تاریخ بین النهرین و سومریه. و حتی شاعر مولوی که یه ترک ترکیه است هم دزدیدن

  • درسته که ما سوسمار خور هستیم ولی غیرت داریم با خواهرمون ازداوج نمی کنیم با مادرمون و خواهرامون و خاله هامون زنا نمی کنیم شماها کوروش یه آدم مفت خور کوروش زنا کار خدا لعنتون بکنه که دارید تفرقه میندازید و آتش پرستان نفهم

   • وای ما چقدر حسود داریم ای عرب های سوسمار خور

   • غیرتتو عشق است ای عرب سوسمارخور

   • یه حرفی میزنیا عربا که بدتر از همه اقوام زنا میکردن!

   • داری نونو نمک ایرانیا رو میخوری چرتو پرتم میگی؟ بی فرهنگی تا چه حد!

   • دختر خوزستان

    علی آقا
    اعراب هم پیش از اسلام اهل همخوابی با محارمشون بودن.
    همچنین ” چند شوهری” بین زنان ثروتمند عرب وجود داشت. چرا در روزگار جاهلیت به حضرت خدیجه میگفتن ” طاهره” ؟
    چون برخلاف سنت رایج زنان همتبار خودش به غلامانش نگاه بد نمینداخت و اهل پاکدامنی بود.

    درباره کوروش به بیراهه رفتی دوست گرامی.
    این انگ درباره چندین پادشاه مطرح شده که رومی، یونانی، مصری، پارسی بودن. چند پادشاه مشخص که نامشون رو دقیق یادم نیست. تنها میدونم که کوروش بین اونها نبوده.
    چون در روزگار باستان بر این باور بودن که خون خاندان پادشاهی پاکترین خونهاست و نباید با خون دیگری آمیخته بشه.
    پس با کسی از خانواده ازدواج میکردن. حتی دلیل پناهنده شدن “کلوئوپاترا” به “ژولیوس سزار” این بود که بر پایه فرهنگ یونانی- مصری او باید با برادرش “بطلیموس” ازدواج میکرد ؛ در حالیکه کلوپاترا از این کار نفرت داشت. پس برای گریز از اون برزخ و فرمانرواییش بر مصر، به سزار پناه برد.
    شما فیلم سینمایی *گلادیاتور* رو باید دیده باشید.
    چرا لوسیلا – خواهر امپراطور – میاد به ماکسیموس – برده ای که روزی سردار سپاه بوده – کمک میکنه تا برادرش رو از تخت سرنگون کنه. در جایی از فیلم میگه : از روز مرگ پدرم در زندانی از ترس زندگی میکنم.
    خوب چرا یه شاهدخت بجای اینکه با عنوان خواهر شاه با احترام زندگی کنه، داره با ترس و لرز شبشو روز میکنه؟؟
    سانسورهای سینمایی صدا و سیما نذاشت به ریشه داستان پی ببریم. فیلم به زبان انگلیسی رو که نگاه کنید روشن میشه که امپراطور جوان به خواهرش گفت:
    ” من تو رو دوست دارم و تو هم باید منو دوست داشته باشی و بهم وارثی از خون ناب بدی ”
    ……………
    پس خواهش میکنم درباره تاریخ و فرهنگ خاکی که بتون پناه داده؛ بی بغض و کینه حرف بزنید

  • الان این مقاله چیزی علیه وطن نگفت
   فقط قومیت گرایی رو برد زیر سوال
   وطن دوستی از ایمان و غیرت میاد

  • سلام دوستان ، واژه ی نژاد پرستی ( واقعیتی تلخ که امروزه در بین ما ایرانیان دیده میشود ) و خود خواهی ، توهین به دیگر ملل و نژادها و رنگ پوست و لباس و غیره را در ایران براحتی می‌توان لمس کرد .
   متاسفانه ما ایرانیان با تمام ادعایی که داریم ، موارد منفی بسیاری هم در تاریخمان داریم که به آن بسیار افتخار می‌کنیم، اگه کمی در سایتهای فارسی​ زبان بنگریم مثلا در مورد ازدواج خواهر و برادر ی فرزندان کوروش را می‌بینیم ، که پسر کوروش با دو خواهر خود ( بعد از هم ) ازدواج میکند ، یا اینکه بیش از پنجاه درصد کلمات زبان فارسی ما ، عربی است ، پس اگر قرار باشد به قومی یا زبانی یا لباس یا فرهنگی توهین کنیم ، اول در تاریخ خودمان ( ایرانیان ) بنگریم و لکه های ننگی که معمولا در تاریخمان هست اما بروی نمی آوریم را بدانیم ، سپس قضاوت کنیم .
   و این افکار پلید و سیاستهای کثیف در ایران ، مسبب این است که امروزه ایرانی و پاسپورت ایرانی در رده ی آخرین‌های ملل است .
   به امید اصلاح فرهنگ و نظر و تکلم و دوستی و صلح را با ملل پیشه کنیم .

  • نویسنده مانند دانش اموختگانی است که همه چیز را در اموزه نامه های دانشگاهی نادرست یاد گرفته اند و سپس همه را با هم بدامیخته اند. این نوشتار، کوششی در گسترش سرگشتگی فرهنگی است. دشمنی نویسنده با سرشت ایرانی ایران، روشن است.

   • کاملا مشخصه

   • درود ب شرفت،نویسنده فقط از عرب تعریف کردو اونارومظلوم جلوه دادو،ایرانی وعرب خطاب کردوتوهین های پشت سر هم،فکر کرده مردم هنوزمطالعه نمیکنن جمع کن این اراجیفو،تو جات همون بیابونای عربستانه،گورتو گم کن،حیف قدرت دستتونه،تو پدرتم انکار میکنی اگه بهت پول بدن،انکار کردن قدمت و تاریخ ایران که واست چیزی نیس

  • وطن با نژاد کاملا تفاوت داره، وطن فوقش اینه ک کمی حس ناسیونالیستی رو بیشتر کنه و اصلا ضرری نداره.

  • عرب اهوازی ایرانی

   سلام به همه هموطنان عزیزم از هر قوم و نژادی و با هر رنگ و گویشی. قبل از هر چیز از مطالعه خوب ” میدان ” تشکر میکنم؛ مطالعه خوب اما نه کامل. با این توضیح که دلایل دینی (آیات قرآنی و احادیث) هم می آوردی. من پزشک و جراحم و ادعایی نسبت به آگاهی کامل از قرآن و احادیث ندارم اما چند تا رو خوب بلدم: انا خلقناکم من ذکر و انثی – جعلناکم شعوب و قبائل لتعارفوا – ان اکرمکم عند الله اتقاکم. و تمام سعیم میکنم، در عمل هم رعایت کنم. وقتی پروردگار متعال میگه شعوب و قبائل صرفا برای آشنایی و معارفه است نه برای دعوا و مرافعه، من و شما کی باشیم که ایرانی و عرب و عجم و قومیتهای مختلف را بخواهیم مقایسه کنیم. توصیه برادرانه به خودم و همه تقوای اللهی و تلاش جدی در کارها. ضمنا این کوته فکر احمقی که اسمشو گذاشته عرب را به حساب همه عربها نذارین.

  • تاریخ رو خوندم راست میگن شما ازدواج محارم داشتین

  • سلام عزیزان این که گفتید ما نژاد پرستیم قبول اما این رؤ هم قبول کنیم که ۹۰ درصد قومیت های ایرانی همگی ریشه ماد و پارت و پارسی دارند و آریایی و در طول تاریخ هم با نژادهای دیگر ازدواج و اختلاط نسل داشته ایم ضمنا ایرانیان قبل از اسلام صاحب تمدن و تفکرخاص بوده و نوآوری در علم و فن آوری داشته اند مثلا خودمان کشتی می ساخته ایم و صاحب بزرگترین نیروی دریایی بوده ایم و فاضلاب شهری هم وجود داشته که الان تهران پایتخت بعد ۲۵۰۰ سال ندارد. در چند جمله : برخی می خواهند روحیه ملی گرایی رو از شما بگیرند تا به خودمان نیاییم و کشورمان روز به روز تنزل پیدا کند که متاسفانه در راستای سیاست های استعماری انگلستان و فرانسه و انتخاب حکومت های دست نشانده و مبارزه با ملی گرایان هر کشور به اهداف شوم خود رسیده اند

  • احسنت
   گاعی ایقدر بعضی ها ناسیونالیتی بکر می کنند
   که اطلاعی از این مطالب ندارند

   باید اطلاع رسانی کرد

  • مفهوم وطن شاید ساختگی باشه ولی هرکسی حق داره مردم کشور خودش رو بدون در نظر گرفتن رنگ و نژاد و غیره دوست داشته باشه مگه غیر از اینه؟

  • سلام معلومه که از اون وطن فروش های بی غیرت عرب مسلک هستی واقعا متاسفم واسه امثال تو… به قول فردوسی… زشیر شتر خوردن وگوشت سوسمار…… عرب را به جایی رسانیدست کار… که تاج کیانی کند آرزو…. تفو بر تو ای چرخ گردون تفو…

  • درود و دو صد بدرود بر یکان یکانِ ادمیان که سعدیِ خوش سخن همه را اعضای یک پیکر دانسته
   ایرانیان عزیز من نمیدونم که هدف نویسنده از این هفت نکته چیه و چرا اعراب رو با جملات توهین امیز نسبت به ملت شریف ایران برتر میدونه یا با بازی کلمات. اعراب رو میخواد خوب نشون بده. اما دلایل ایرانیان رو نمی‌نویسه. نویسنده محترم این دلایل رو بخون
   ۱- مشاهیر بزرگ ایران همیشه انسان بزرگ بودن و همه انسانهارو برابر میدونستن مانند جمله بالا از سعدی. مانند سلمان فارسی که به اعراب خدمت کرد. وغیره. اما اعراب در مقابل دشمنی و همیشه حس تنفر از ایران و ایرانی
   ۲- اگر هنر معماری (بناهای مساجد)خطاطی و طراحی و سفالگری نقاشی شعروغیره رو که هزاران هنر است وایرانیان به اسلام واعراب داشتند از اسلام در بیاریم عرب میماند و شترش.
   ۳- اری ما ایرانیان کینه نداریم به عراق و سوریه و لبنان و یمن کمک میکنیم و مردم خودمون که واجب ترن رو رها میکنیم به فلسطین بیشتر از خود اعراب کمک میکنیم. همیشه از حق اسلام و مسلمانان در جهان دفاع کردیم و عرب عسل از دست ایرانی خورده و بعدش گاز گرفته.
   ۴- اعراب به خاک و سرزمین ما مانند گرگ حمله کردند و به ناموس ما رحم نکردند(جنگ عراق). به جزایر ما دست درازی میکنن. در سازمانهای جهانی وملل هر کاری که به ضرر ایران هست حتی با خرج کردن میلیاردها دلار دریغ نمیکنن. تاریخ ما را مانند نویسنده بالا به مضحکه میگیرن
   ۵- هزاران دانشمند و فلاسفه داریم و انها هیچ. شعر و زبان فارسی که در جهان به قند پارسی معروف هست جلوی زبان عربی میخواهند بی ارزش نشان دهند. انگار نمیدونن سیبویه دانشمند بزرگ ایرانی دستور قواعد عربی رو برای اعراب نوشته. وگرنه چیزی برای اموزش در مدارس نداشتن
   ۶- سرزمینهای بیابانی اعراب چیزی برای تنوع غذا براشون نداره حال انکه سرزمینهای سرسبز و محصولات درجه یک کشاورزی در ایران بهترین تنوع خوراک رو فراهم میکنه.
   ۷- اسطوره های مذهبی که نام برده شده در متن نویسنده هست رو ایا خود اعراب قبول دارن یا مورد لعن ونفرین اعراب هست. اری انان به سلاله پاک رسول خدا احانت میکنن و ما ایرانیان که از اعراب اسلام را بهتر درک کردیم تکریم میکنیم. شما پاسخ دهید. اگر اسلام از ایران منتشر میشد اعراب چه میکردنند و چه میفهمیدند. شاید بخاطر تفاوتهای هوشی بین اعراب و ایرانیان بود که اینگونه شد
   و در آخر
   اگر بخواهیم از شرف ایرانیان بگوئیم کار به هزاران خواهد کشید و از خیانت اعراب به ایران و ایران باز هم کار به هزاران
   بله اعراب خودشون دشمنی رو بوجود می‌اورن. وگرنه که ما با تحمل خاطرات اشک اور جنگ عراق به ایران چشمپوشی کردیم و عین برادر عزیزشون میداریم. اری ما اینگونه ائیم که میگیم نژاد با شعور تر از عرب هستیم. و میدانیم که عراق هم عسل رو بخوره گاز میگیره. مثل لبنان مثل فلسطین و بقیه. ایرانیان بدرود

  • علی یک محقق مصمم

   خیلی ببخشید کجای کلمه پر افتخار وطن بی معنی و مضحک هست برای کسانی که وطن شان برایشان مهم نیست واقعا …………………………… یک دلیل بیار که کلمه وطن بی معناست تا برایت دفاع کنم

  • خییییییییییلی برات متاسفم خانم سارا حامدی،اونجایی ک گفتی اگه زبان فارسی رو از عربی پالایش کنیم خیلی بد میشه اتفاقا خیلی هم عالی شد تو خیلی نسبت به قومیت خودت احساس حقارت میکنی و ایرانی رو تحقیر میکنی آدم باید خیلی احمق باشه حتی از غربزدگی بدتر ب سرش بیاد .خانم شما عرب زده ای.برو رد کارت
   این سایتها اینقد بی محتوا هستن ک مطالب احمقانه امثال تو هم چاپ بشه دختره ی بی رگ و ریشه

  • فواد اردشیرزاده

   زبان عربی برگرفته اززبان دری و عبری یکمی تحقیق کن بعد بیا چرت و پرت بنویس

  • به کسانی نژادپرست میگن که مثل آلمان زمان هیتلر دولت و مردم همدل باشن و خودشون رو برتربدونن و برای این خود برتر بینی دست به جنایت بزنن. ایرانیان این زمان اگه از ایرانیت و آریایی حرفی میزنند نشان از نژاد پرستی نیست، بلکه تلاشهایی است جهت حفظ هویت ملی از هجوم دولت فعلی ایران ستیز و هجوم کشورهای عرب و ترک همسایه که در تلاشند هویت نداشته خودشان را با سرقت تمدن و فرهنگ و رسوم و مفاخر ایرانی بازسازی کنند. این حرفها نژادپرستی نیست ، بلکه فریاد ملتی است که در کشاکش زمان دارن له میشن و میخوان خودشون رو نجات بدن. ایرانیها هیچگاه در طول تاریخ نژادپرست نبودند. مخاطبم اون بی سوادیه که مطالب بالا رو نوشته و مشخصه که هیچ اطلاعات تاریخی و مردم شناسی نداره. نخیر داداش نشانه آریایی بودن موی بور و چشم آبی نیست.بیشتر آلمانیها هم ربطی به آریاییها ندارند.ما عرب نیستیم گرچه برخی از واژه های اونها رواستفاده میکنیم. ما ایرانیها به گواه تاریخ و علم ژنتیک نوین آریایی هستیم. البته اختلاط نژادی هم بوده که درصدش خیلی کمه. گفتن اصل و نسب و نژاد یک ملت نژادپرستی نیست. کسانی هم که میخوان در جواب من بگن نژادپرستی از همین چیزا شروع میشه، باید بگم اینطور نیست، چون در طول این چند هزارسال ایرانیان هیچگاه نژادپرست نبودند و نخواهند شد. ایرانیان بیچاره فقط دارند دست و پا میزنند تا تاریخ و فرهنگ و نام نژادشون و سرزمینشون و خلیجشون از بین نره. پس آقای ادمین لطفا مزخرف نگو

  • حرفات چرندی بیش نبود به نظر من همین شما زبون نفهما بودید اماما را کشتید حالا تو سرخودتون میزنید شما مثل آفتاب پرست رنگ عوض میکنید از شما عربا بی خاصیت تر خودتونید فقط دنبال عیاشی هستید همین شماها کم بلا سر اماما نیاوردید حالا میگید اماما عرب بودند چرا پس به هم وطن و هم زبوناتون رحم نکردید بد ترین بلا ها را آوردید سرشون تا دنیا دنیاست شما را کسی محترم نمیشماره ذات بد نیکو نگردد چون که بنیادش بد است حالا هی بشین چرند بباف و بخواه خودتون را خوب جلوه بدید

  • افرین به خاطر تبلیغ برای دوری کردن از نژاد پرستیت ولی این درست نیست که ایرانی ها عربن صرفا زبان در طول تاریخ دگرگون میشه حتی کشور المان که میگی اریایی بودنم هزارسال پیش به این زبانی که الان حرف میزنن حرف نمیزدن پس درست نیست بگیم ماهم چون شصت درصد زبانمون عربیه پس ما عربیم حتی بعضی از کلمه هایی که عربا استفاده میکنن ریشه پارسی دارن ما سال ها زیر سایه حکومت های عربی زندگی میکردیم شاید فرهنگ و زبانمون باهم امیخته شده باشه اما از نظر ژنتیکی عمدتا امیخته نشدیم

  • حافظی بختیاری

   چرا دروغ میگی ؟ نژاد آریایی همان نژاد هندی و ایرانی است،که آریایی های اصیل کرد ها و لرها(بختیاری)و پنجابی های هند هستند،که در سراسر دنیا پخش شده اند.

 2. شما چرند زیاد فرمودید:

  ۱- گفتید آریایی نیستیم بعد یه پاراگراف بعد گفتید هستیم؟!؟!؟

  ۲- شما می گوید آریایی نازی نیستیم ولی چیزه دیگری هستیم، بعله آریایی ها سه شاخه اصلی دارند (بیاموزید!!) اروپایی، فلات ایران و آریایی در هندوستان.

  ۳- بله اعراب از نظر ژن همگی عرب نیستند ولی از لحاظ فکری و خصوصیات اخلاقی شباهات بسیاری دارند (فضاوت در مورد بد و خوب بودن آنها آزاد و بر عهده خواننده است)

  ۴- نژاد پرستی با حس دفاع از خود و ترجیح فرق می کند (مثال ای که آوردید لزوما نژادپرستی نیست)(این لینک تنها یک پژوهش هست که بچه های کوچک تمایل به سفید پوستان نشان می دهندhttp://www.cnn.com/2010/US/05/13/doll.study) با حرف های شما این بچه های کوچک، نژاد پرست احمق و نازی هستند؟!؟!؟!؟!؟

  ۵- نژادپرستی به آن صورت که در دوره نازی ها دیده شد وحشتناک است ولی خریت، جهل و نادانی هزاران بار از هر نوع نژادپرستی وحشتناک تر است.

  • منظور اینه که این تصور که ایرانیها آریایی هستند غلطه و هیچ کس نمیتونه ادعا کنه نژادش خالصه. چون در طول تاریخ افراد از نژادهای مختلف با هم وصلت کردن و ثمره اش شده جمعیت فعلی ایران

   • اگر اونجوری بخواهید فکر کنید (که می تونه در شرایطی درست باشه) هیچ کس هیچ چیزی نیست، مفهوم کشور و قاره و … و مرز بیخوده (شاید خوب باشه) ولی همین طور که ملاحظه می فرمائید دنیای امروز ما اینجوری نیست و کشورها به اندک داشته خود برای حفظ وحدت ملی تکیه می کنن حالا مثلا در آمریکا نژاد نیست ولی همه دوره قانون اساسی هستن، اصلن هم نمی پذیرن که بهترین قانون نیست! ما باز هم ریشه مشترک داریم که ارزشمند هست!!

    • منظورم این نیست که وحدت نداشته باشیم. منظورم اینه که از دستاویز موهومی مثل نژاد برای فخر فروشی و تحقیر دیگران استفاده نکنیم

   • دقیقا درسته حرف شما بسیار عالی بود بالاخره بین اینهمه فحش و ناسزا یه حرف عاقلانه دیدم درود بر شما

  • در مورد اینم که فکر میکنی اعراب شباهت زیادی دارن به خاطر اینه که از دور راجع بهشون قضاوت میکنی. وگرنه بین دو تا برادر هم کلی اختلاف وجود داره چه برسه به افراد ۲۲ کشور

   • اتفاقا اصلن از دور نیست، جایی که من کار می کنم رئیسم عرب هست، استادم عرب بوده کارمندا هم عرب زیاد داریم. پس حرفتون در مورد من صادق نیست!

    • باز هم با زیرمجموعه کوچیکی از اعراب سروکار داشتید و نمیشه ویژگی های اونها رو به میلیونها عرب تعمیم داد

     • در اینکه شما و اون خانم عرب {نویسنده این مطلب} و دیگر دوستان (!) عرب و ترک مهمان در ایران به دلیل حقارت تاریخی بابت حسادت نسبت به پارسیان و آریایی ها دچار عقده های فکری و روحی فراوانی شده اید شکی نیست.، میدونم که با شماها در طول تاریخ کمی سخت برخورد کردیم.. زیاد از حد از شماها کار کشیدیم،، اما به هر حال هر تمدنی برای ساختن تمدنش نیاز به کارگرانی ارزان داره که معمولا از اسیران جنگی و مزدوران کشور های دیگر استفاده میکنه… ما نباید با حمله کردن به چنین تمدن کهن و پاکی برای خود هویتی جعلی درست کنید و با نشان دادن تنفر کفتار گونه خود در این سایت مضحک سعی در تخریب نژادی پاک چون آریایی و پارس نمایید زیرا هرچقدر هم که جان بکنید باز هم در این اقیانوس عظیم گم خواهید گشت.
      این کار شما مثل این است که مثلا سیاه پوستان آمریکا در قرن ۲۱ ادعا کنند آفریقایی نبوده اند و آمریکایی های سفید پوست هم انگلیسی نیستند و اصلا سیاه پوستان هیچ زمان برده نبوده و خود صاحب کشور و هویتی اصیل بوده که در آن سفید ها برده سیاه ها بوده اند! و اینچنین در یک سایت مسخره بیایند و جعل تاریخ کنند تا زخم های تازیانه ای که بر بدنشان مانده است را مرهم نمایند..
      هر عاقلی میداند که اینچنین نمیشود حقیقت را واژگون کرد ، البته هر ابلهی هم میتواند در جایی بنشیند و یک روز تمام به مغز ناقصش فشار وارد نماید و نام آن تراوشات بیمارگونه را “۷ نکته که باید درباره آریایی قهرمان و عرب سوسمار‌خور بدانید” بگذارد.. هرچند که این تراوشات حاصل “سوسمارخوریه بیش از حد” آن شخص و خاندانش باشد..

      پس عزیزان من بیایید همگی از فرهنگ غنی پارسی بهره بگیرید و خود را کمی انسان نمایید.. هرچند سخت است و در طول تاریخ ثابت شده که شدنی نیست اما من میگویم با تمرین بسیار و ممارست فراوان و تلاش جان فرسا میتوان کرگدن را هم متمدن کرد تا به مرور زمان برای خود صاحب تمدن و تاریخ شده تا بعد ها نوادگانش بتوانند با افتخار از تاریخ شکوهمندشان صحبت کنند به جای آنکه با فکری سرشار از عقده و حقارت به واسطه نداشتن هویت سعی در تخریب یکی از کهن ترین تمدن های تاریخ داشته باشند..
      با درود بسیار بر پارسیان و آریاییان.

     • پدرام فکر میکنی نژاد تو پادشاهان هخامنشیان بودن که اینطوری میگی که کار کشیدیم ؟ بدبخت اجداد خودت اونجا کار میکردن که فلان پادشاه تو هر نقطه یه کاخ داشته باشه :| برو کتاب آری این چنین بود دکتر شریعتی رو بخون ببین چی گفته
      http://ketabnak.com/book/3403/%D8%A2%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D9%86-%DA%86%D9%86%DB%8C%D9%86-%D8%A8%D9%88%D8%AF-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D8%AF%D8%B1?dlid=3403&page=all
      ترکا و عربا مهمان اینجا نبودند و حتی قبل از شمایی که ادعا میکنین آریایی ها به ایران مهاجرت کردن در این سرزمین ساکن بودن و از همه ی شما بیشتر خون دادند برای این کشور
      نمونه ایش گردان همیشه پیروز عاشورا و ستار خان وباقر خان و شهدا و جانبازان عربی که برای جلوگیری از سقوط شهرهامون با رژیم بعث عراق جنگیدن

     • اگه کار می کردن مزد خوب می گرفتن ولی مصریا به زور از مردم کار می کشیدن

     • جواب whiteavanger
      اون شهدای عرب که پنجاه درصد شهدای ایران رو تشکیل دادن اما اینم به خاطر داشته باش که اونا همشون برای وطن فروشی به درک واصل شدن(عربای هویزه و … که راه صدام رو باز کردن و وقتی صدام شهر های عرب نشینو تصرف کرد همشونو کشت و گفت اینا به کشور خودشون خیانت کردن پس به من نکنن ) پس انقدر چرندیات نگو و الان هنوز هم آثار در حومه اصفهان و… پیدا میشه که از جنگ فرار کردن. کوروش هستم از خوزستان

     • وایت اونجر :
      طبق کتب اجتماعی ده سال پیش من ترک ها در زمان سلجوقیان به ایران مهاجرت و به عنوان برده کار می کردند.

    • وای دیگه کارمون به کجا رسیده خودمونو باید بچسبونیم به عربا ۴۰ سال پیش کجا بودیم الان چی شدیم واقعا که با این مزخرفات فقط خودتونو میتونید خر کنید. من به پسرا و دخترای ایرانی نگاه میکنم و تنها شباهتی که بینشون نمیبینم صورت عرب یا آفریقاییه اتفاقا به نظر من ایرانیها از هر کشور دیگه حتی آلمانها هم آریایی ترن شمام بهتره عوض نوشتن این اراجیف نسب نامه ی سیدیو و کثیفتونو واسه خودتون نگه دارید. وای به روزی که ایران از خواب بلند بشه

     • حالا بگذریم شما عربی پارسی ترکی و …. ما طبری ها که از نژاد زرمن هستیم باید چی کار کنیم باید بگیم که نژاد برتریم نه اقا این چیزا هیچ ربطی به هم نداره

     • والا من ارزو داشتم سید اولاد پیغمبر بودم بعدشم اریایی نکن قاطی پاطی شده توهر قوم و ملیتی هم زشت وزیبا هست

  • ایول آقا سامان واقعا خسته نباشی،
   لایک داری

  • چرند چیه ببینین اکثر مردم ایران ساکن ایران هستند ایرانی نیستن شما تاریخ رو مطالعه کنین متوجه میشین که ایران اکثرا مهاجر هستند وهخامنشیان از ایران بار بستند و به غرب رفتند ولی متاسفانه مردم ساکن ایران تو این توهم هستند که ما آریایی و از خون کوروشیم یا مثلا شما اگر بدونین ۷ سال اصفهان دست افغانیها بود و مردم اصفهان گربه و سگ و برگ درخت میخوردند تا اینکه نادر شاه افشاری از طایفه قراخلو که طایفه ترک هست و ایرانی هم نبو مردم اصفهان رو از تجاوز و کشتار نجات داد و افغانهارو در هند گرفتار کرد وقتی بخونی و کشتار رو بدونی بعد فکر میکنی میگی آیا ایرانی تو اصفهان مونده اصلا

   • ببین بدبخت که معلوم از کدام تخمو ترکه اصفهان و که خوب می شناسی همان نصف جهان و همه جهان همان اریایی که از هر نژآدی درایران اصیل ترهست و تو عقبه نداشته ترک دماغخورت که الت تناسلی می پرستید از بدو پیدایش ایران اریایی درخدمت ایرانی ها بوده اید و زیرپرچم اولین وبزرگترین امپراطوری دنیا امپراطوری هخامنشی ارتزاق کردیدو تزاید که بگید ایلده مافارسیم بدبخت اول ازان هموطنان افقانی را باخودت مقایسه نکن و تروخدادیگه از پشت افقانی ها نخورید کسی براتون پهن نمی رینه چون کاش ۳۰۰سال پیش به جای افقانستان دهات کوره های کپر نشین بدقوم اذری ازایران جدا می شد افقانی ها هموطنان ماهستند برعکس شما که خودتان راهم بکشید از روی عقده حقارت سرخوردگی در طول تازیخ هر کاری بکنید باز با نژآد ما هرکز سنخیت پیدا نمی کنید برو یک منابعی معرفی کن که معتبرباشه اگرچه شما ترکها حتی از درخت بومی امریکا که شیره قرمزرنگ داره بارندی وقالتاقی حرامزادگی و با تحریف عقاید فقهیش می کنید تا بتونید ازش پول دربیارید نه اینکه توالت های ایران اریایی ماراتمییزمی کنید برو از عقبه نداشته دماغخورخودتون بگو نادر شاه اشاری که نمی دونم عقده شاه و شاهگی تا کی می خواد دست از سرتون برداره خودش نوکر اصفهانی ها بوده مثل تمام عقبه ات که یک عمر دارید اجر بالامی ندازید ویا توالت های ملت ایران اریایی را از هندو اروپا گرفته تا افقانستانو پاکستان تمیز میکنید بازبونتون اصفهان نه تنها نصف جهان هست بلکه همه جهان و تنها نژآدی هست که با هند واروپا بخصوص سنخیت داره برعکس شما مقولها که ازنزاد کثیف بدقوم چین و مقول هستید که به پرستش الت تناسلی و خوردن شپش و دماغ معروف هستید می گند تبریز گدا نداره تروخدا بیایید تهران مارا نگاه کنید که گداخونه شده همه ترک اصفهان اززمان پیدایش ایران بوده و از همان ابتدا تاکنون اقتدارایران بوده از مجلس گرفته تا بازار بزرگ تهران تا صنعت هوا فضا تا تکنولوژِ ی نانو وانرژی هسته ای و صنعت پوشاک و دارو همه همه دست اصفهان هست و هرجا نوکری چاکری جاکشی هست پای یک اذری درمیان هست یک اصفهانی فوت بکنه کل اذربایجان می ره توهوا می گند شیرازی ها نگذاشتند که موسوی کاره ای بشه ولی من می گم اصفهانی ها نگذاشتند چون اقتدار ایران زمین دست اصفهانی هاست شما برو امار زن های شاه عباس شاه شاهان را بگیر شاید مادر تو هم قاطیش بوده باشه والله به خدا بی خود نیست خدا به خر شاخ نداده هااااااااااااااااااااااااااااااا این همه کون سوزی نهایتش خودسوزیه

    • خیلی احمق و بیسواد تشریف داری.بدبخت بیسواد.بعد از اینکه عربها کشورتون رو به توبره کشیدند دیگه کشور واحدی به نام ایران وجود خارجی نداشت و ۹۰۰ سال بعد از خروج اعراب این ترکان صفوی بودند که با درایت و هوشیاری ایران رو یکپارچه کردند و اون اصفهان خراب شده رو کردن پایتخت و آبادش کردن.بعد هم که افغانها دمار از روزگارتون دراوردند این نادر شاه ترک افشار بود که از فلاکت نجاتتون داد.بعد هم که سلسله بی عرضه زند بار دیگه داشت ایران رو از دست میداد این مرد باهوشی به نام آقامحمدخان بود که با تدبیر و زیرکی و لشکرکشیهای فراوان ایران رو بار دیگر یکپارچه کرد.در دروان مشروطیت هم که همه تون تو سوراخ موش قایم شده بودید باز هم این آذربایجان و تبریز بود که با پایمردی ستارخان و یارانش مشروطیت رو به شما ارزانی کرد.شما ترسوهای بی عرضه کشور ایران رو مدیون ما ترکها هستید و خواهید بود.

     • کمانگیر آریایی

      فرشید شما خودتون بیسواد تشریف دارین که هنوز نمیدونین آذری به معنای ترک نیست.آذریها یکی از شاخه های مادها و کاملا آریایی هستند.
      شما احتمالا جیره خور عرب هستید و کاملا برات متاسفم.
      با این حرفاتون می خوایین ایرانو تجزیه کنین ولی کور خوندین.
      همه ایرانیا پارس و آریایی هستن فقط بعضیا زبونشون یه کم عوض شده که مایه بدبختی اون عده است.
      شما اگه دوست ندارین می تونین برین عربستان یا ترکستان زندگی کنین نه توی ایران پاک آریایی.

     • اولا نادر کورد بو که در خراسان زندگی میکرد . دوم ریدم به اقامحمد خان که سلسله قاجار رو راه انداخت. ولی با سلسله صفوی موافقم و در کل ترکان ایران را دوست دارم و میدانم که ایران دوست هستند.

    • محمد شاهسوند

     درود به دوستان عزیزم چه کسانى که مخالف من هستند و چه موافق!چه اریایی نجیب!چه عرب با ایمان!چه ترک با غیرت!وچه افغانى صاف و ساده!چه تهرانی خوش کلام و با تربیت !چه اصفهانى هنرمندوباسلیقه!چه شیرازی أدیب ومهمات نواز !و چه آذری باهوش و صنعت گر!وچه خوزستانی شیرین زبان و میهن پرست!همه و همه وهمه إنسان هستیم واز یک پدر و مادر!پس خواهر و برادریم!چقدرزیبا سروده سعدی که بنی ادم اعضای یک پیکرند!که در افرینش زیک گوهرند!چو عضوی بدرد أورد روزگار دگر عضو ها را نماند قرار!!!برادرم و خواهرم!برتری و بزرگی به انسانیت و محبت به همنوع هست!نه در رنگ پوست و شکل دماغ و طول قد!!!مگر ما حیوان هستیم که بر أساس شواهد ظاهری و بدنی تقسیم بندی نژادی بشیم! کسانی که دم از کوروش بزرگ وهم نژاد بودن با او دم میزنند میدونن حتما که او نصف بیشتر دنیا رو تسخیر کرد و به هیچ نژاد و قوم و زبانی ظلم نکرد و در دعائ خودش وقتی می گوید خدایا کشورم رو از دروغ و قحطى مصون بدار ! ایا منظورش ایران امروز هست یا ایران اون روز که شامل هشتاد درصد جهان بود!!!!ویا محمد رسول خدا کجا و کی از برتری أعراب سخن رانده!!!و فقط کسی را برتر دانسته که در ایمان و خدا پرستی و کمک به برادر و همنوع خویش از دیگران پیشی بگیره!!!سوال اخرم اینکه کدام یک از کسانی که در طول تاریخ دم از نژاد برتر زدند و میزنند!موفق بوده وموفق هستند!؟و عاقب خوبی داشته یا دارند!!!کمی فکر کن برادر و خواهر من!!!!ممنونم از وقتی که برای مطلب من گذاشتید و مطالعه کردید!

     • جناب محمد شاهسوند مشکل ما اینه که عربها به راحتی به اجداد ما توهین میکنند و تاریخ ۲۵۰۰ ساله ما و تمامی ارزشها و افتخارات مارو هیچ میدونند . اینجا به هیچ عنوان بحث نژاد پرستی و ظاهر بینی نیست .

    • عزیز دل از طرز حرف زدنت معلومه خیلی دل پری داری ولی سعی کن هیچوقت توهین نکنی تو که دم از اقتدار میزنی چه گلی به سر این مردم زدی ؟؟؟؟ از افتخارات خودتت بگو نه اینکه بقیه رو با عنوان های زشت خطاب کنی و در آخرم دم از صنعت و تکنولوژی بزنی دوست عزیز من خودم عاشق اصفهانم ولی باعث تاسفه که اصفهان باید ننگی مثل تو رو تو خودش تحمل کنه متاسفم واقعا متاسفم نه برای تو بلکه برای خودم که باید چنین اد مایی رو هموطن خودم خطاب کنم

    • یه کم ادب داشته باش . یعنی تو ادعا میکنی آریایی هستی ؟تو مسلمانی؟بهتر است منطقی صحبت کنی.

     • این نوشتار فاقد منبع قوی می باشد دوستان لطفا به این جور موضوعات بی اهمیت توجه نکنید- پاینده باد ایرانی آریایی

   • حتی اون اریایی ها هم خودشون مردمی که قبل از اونا زندگی می کردنو باهاشون جنگیدن و خیلی از مردمو کشتن تا در ایران اسکان پیدا کنن

   • یه تقلیدکار

    توی اروپا توی کشورهای هلند-انگلیس-المان-البانیو….گوشت خوک و سگ و گربه هم میخورن ولی از من و تو هم متمدن تر هستند
    http://www.akairan.com/maghalat-persia/etlatoomoomi/tamadon-kohan.html
    این هم منبع ببین تمدن شهر های اسیایی بیشتر هست یا اروپایی و راجع خوراک نیز مطالعه کن

  • این حرف رو نزنین شما همین الان خودتو با عربستان مقایسه کن شما بری مسجد ایران کفشتو میبرن یا بری مسجد عربا تو ایران جیبتو میزنن یا تو عربستان .نگاه کن عربا بهتر زندگی میکنن یا ایرانیا چشمتو باز کن میبینی در توهم گیر کردی به فامیلت نگاه کن مگه عربی نیست اگر فارسی فامیلیت چرا عربیه و….. چرا عربی مینویسی لغات به اصطلاح فارسی پژ گچ ورژن شده بز کج هست مطالعه کن که ببینی زبان علمی در قدیم عربی بوده توهم نزنین

  • فرزند روح الله

   پرچم آریایی ها چیزی از نازی کم نداره
   جفتشون هم صلیب شکسته اند

   • اونا پرجم آریایی هارو تقلید کردن بعدشم زمان آریایی ها هنوز مسیح ظهور نکرده بود دیگه برای پایین کشیدن ایرانیا به چیزای بیخود متوسل نشین

  • ما اعراب رو از لحاظ طرز فکر و روحیات غیرمتمدنشون میشناسیم نه بر اساس نژاد

  • ایول داش سامان

 3. ۱. یکم مطالعت رو بیشتر کن راجع به اقوام اولیه و با ذکر منبع شعر ور بباف.

  ۲. ویژگی های فرهنگی و قومیتی یکسان یک ملته که متمایزشون می کنه خواه سفید باشن خواه رنگی
  پوست و اصلن بحث ژنتیک و نژاد درگیر نژادپرستی جدید که توی ایران هم وجود داره نیست.

  ۳. فقط در کشور هایی که قحطی وجود داره و یا جمعیتشون زیاده حشرات و امثالهم رو میل می فرمایند. و در کشور های غربی هم به صورت موردی و به یک نوع تفریح ممکنه جانور های مختلف رو بخورن نه به صورت کلان در کل کشور و ملتشون. سازمان ملل هم این توصیه رو برای آینده کرده که جمعیت کره ی زمین چند برابر خواهد شد. البته شکی نیست که توهین به نحوه زندگی یک قوم چیز خوبی نیست.

  ۴. اگر ما نسبت به زبان عربی شناختی داریم و کلمات عربی رو درون زبونمون گنجانده ایم تنها دلیلش نفو‌ذ اسلام است و نه فرهنگ عرب. ما نه رقص شمشیر می کنیم و نه نسبت به زنان به چشم برده نگاه می کنیم. البته شکی نیست که فرهنگ ما کمی دچار تاثیر پذیری از اعراب شده است و نمونه هایی از این توحش رو در جامعه و حکومت اسلام مدارمون می بینیم اما این قالب جامعه را تشکیل نمیدهد.

  ۵. ایرانی بودن به معنای فارسی صحبت کردن – به پاداشتن جشن هایی که ریشه در فرهنگ زرتشتی و هخامنشی داره – ایرانی رقصیدن – غذای ایرانی و ویژگی های ملیتی این چنینی است که با وجود ۱۰۰ ها یورش در طول تاریخ به این کشور هنوز به هر دلیلی ملت سعی کردن حفظش کنن.

  ۶.اول به دست افقان نگاه می کنم برای این که عقل میگه که احتمال این که یک شخص پول دار چنین کاری کنه کمتره. سوار ماشین با راننده ی آلمانی میشم چون که یک فرد آلمانی توی سیستم آموزشی بهتری تربیت شده و دور تا دورش رو طالبان نگرفته بوده و مطمینن از توی پاچه شلوارش رفع حاجت نمی کنه. احتمالن مردم دانمارک باهوشترن برای این که در خففان زندگی نمی کنند. اصالت و قومش نه اما محل زندگیش تو ۱۰ سال اخیر مطمینن توی رفتارش تاثیر گذار خواهد بود. تا حدودی بله!‌

  آیا فکر می کنید یک فرد انگلیسی؟ فرانسوی؟ عرب؟ روس؟ این چنین فکر نمی کنند؟

  ۷. بله شکی نیست که نژاد پرستی (نه وطن پرستی و ملی گرایی و شناخت ویژگی های بد ملت های نامتمدن) موجب کشتار و قتل خواهد بود اما در حال حاظر توی قرنی که ما زندگی می کنیم بهتره به کشتار های نژاد پرستانه ای که دولت اسراییل و دولت سعودی و چین به اصطلاح متمدن امروزی اشاره کنید.
  با همه این تفاسیر و با فرض این که ایران و ایرانی ها نژاد پرست ترین انسان های دنیا هستند موندم چرا در طول تاریخ هیچ وقت سعی بر از بین بردن بقیه نژاد ها نکردیم !!!؟

  • این حرف رو نزنین شما همین الان خودتو با عربستان مقایسه کن شما بری مسجد ایران کفشتو میبرن یا بری مسجد عربا تو ایران جیبتو میزنن یا تو عربستان ایران معتاد بیشتر داره یا عربا .الان نژاد پیامبر دزد کمتر داره تا نژاد کوروش آبرو کوروشم بردین نگاه کن عربا بهتر زندگی میکنن یا ایرانیا چشمتو باز کن میبینی در توهم گیر کردی به فامیلت نگاه کن مگه عربی نیست اگر فارسی فامیلیت چرا عربیه و….. چرا عربی مینویسی لغات به اصطلاح فارسی پژ گچ ورژن شده بز کج هست مطالعه کن که ببینی زبان علمی در قدیم عربی بوده توهم نزنین

   • نه ایرانیم نه عرب

    روزی خواهد رسید که همه اعراب در نزد پارس ها به زانو در آیند و آن روز فردی که نه ایرانی هست و نه از نسل اعراب هم ایران را درهم خواهد شکست و هم اعراب را به کل نابود خواهد کرد و کشور پرشیا پدید خواهد آمد. پیشگویی کوروش بزرگ

    • عمر الاحوازی

     عمر رضی الله عنه را فراموش نکن………..
     فک کنم عرب ها شما رو به زانو درآوردن ……
     راستی طبق سخن شهید مطهری :
     وای بر مردمی که از عمر بدشان می آید نه به خاطر دین بلکه به خاطر این که روزی به آن ها حمله کرده است.۲

     • نه ایرانیم نه عرب

      اینان کسانین که با غرور و تکبر راه می روند و با ریا و فریب، سرها بریدند و آنها همانند که بر مردم پارس تاختند. سخنی از کوروش بزرگ

     • عزیز دلم ایرانی ها مقاومت نکردن چون از پادشاهشون راضی نبودن(کتاب شهید مطهری رو بخون) دوما خود عمر رضی الله عنهتو هم یه ایرانی نابودش کرد(فیروزان) سوما قیام سیاه جامگان و قضیه مامون که سربازان و وزرای ایرانی داشت ودر مقابل امین و سربازانش که ۲۰ برابر بودن و شکست سختی هم خوردن فراموش نکن!

    • چارتا پیام جعلی تو واتساپ و تلگرام رسیده دستت جو گرفتت

     • نه ایرانیم نه عرب

      من واتس آپ، تلگرام ، فیسبوک و … ندارم نه دوست دختر دارم نه چت میکنم و… من تا بحال بیش از ۷۵ جلد کتاب خوندم که چند تا از این کتابها بالای ۵۰۰۰ صفحه بوده همینطور آخرین کتابی که خوندم در مورد روانشناسی هیپنوتیزمه که استاد کابوک نوشتن که حدود ۹۰۰ صفحست من فقط تحقیق میکنم و علم بدست میارم و بعد حرف میزنم. اول علمتو ببر بالا تا بتونی با من هم کلام بشی. واتس آپ و … برای بچه هایی توسن تو هستن نه برای ما. همه دوست دارن چشم بسته غیب بگن اگه من کل کتابهایی که خوندمو اینجا لیست کنم دیگه جایی برای پیام دادن شما نیست حداقل برو ۴ تا کتاب بخون.

     • ای کاش وقتی کتاب میخونید اول اونی رو بخونید که بتون یاد بده هرجا رفتین نگین ما این قدر جلد کتاب خوندیم!عزیزم واس پز دادن که نخوندی واسه دانش آموزی خوندی

    • منبعش چیه باز کوروش بزرگ که البته پادشاه کشورم بوده بهش احترام میذارم حرف جدید زد

    • احوازی و افتخر

     نه به خدا ای عجمی نادان
     مثل اینکه تاریخ شما را نخوندی .خوب من الان بت میگم
     شما ایرانی ها قبلا که حضرت عمر(رضی الله عنه)به شما حمله کرد و حکومت اجدادت را رو زمین صاف کرد عصبانی هستید و به این دلیل شما به عمر لعنت میکنید و حتی به ابوبکر صدیق که خود ابوبکر به عمر گفت برو ایران را فتح کن و . . .
     اگه با ما عربا مشکلی داری برو با اجدادت که کوروش و … هستند صحبت کن
     خلاصه من عربم و عرب احوازی یا به قول شما اهوازی هستم .

    • فرزند روح الله

     یه چرتی گفته
     چرا پیشگویی پیامبر اکرم ص و امامان معصوم ع رو قبول نداری؟
     اونوقت میگی کوروش اینو گفته فلان میشه بیسار میشه؟
     با حمله اعراب برادری و عدالت آمد
     همین الانش هم تو امریکا سفید ها سیاه ها را میکشدند به نظر شما اگر مسلمان بودند هم همچین کاری می کردند؟

     • اون وقتی که ایرانی گندم رو اصلاح نژاد میکرد شما در حجاز واسه کمتر شدن نون خور تو خونه زن و بچه تونو میکشتین بقیه زنده بمونن

   • اولا زبان علمی پهلوی بود نه عربی. دوما زبان ربطی به نژاد نداره

   • آفرین حقیقت را گفتی .حالا اگه یکیشون تونست یه جواب منطقی بده .

   • درود بر آدم فهمیده ودانا..از قدیم گفتند یکساعت فکر کردن بهتر از هقتاد سال عبادت است.

   • اگه الان همه ی اینا شدی بخاطر ضعیف بودن خودت در برابر شیطانه وعربا نیاوردن درضمن دین برتر اسلام و شیعه هستش انقدرم هذیون نگو کشورمون مدرن ترین کشور جهان باشه چون این دین به دین ربط نداره وبه تلاش وکوشش و هزینه و وقت ربط داره درضمن نساختن بابا پادشاها هم ازدواج با محارم داشتن البته فکر میکنم

  • چون نسبت به بقیه عاطفی تر هستیم

 4. سلام دوستان همین دلیل که ما را همیشه به عقب میبرد زندگی کردن در گذشته و اینده است بس

 5. پینگ‌بک: هفت نکته درباره آریایی قهرمان! | علوم اجتماعی اسلامی ایرانی

 6. در بخش دوم، اون عکس، به مذهب اشاره می‌کند نه فرهنگ. مذهب جزئی از فرهنگ است. و دربارۀ نژادپرست بودن، در بخش، نقدهای جدی به آن وارد است، این تفکر صفر و یکی‌ست و غلط.

 7. سلام،
  مطلب خوبی بود آما در مورد ادعای قتل عام ارمنیان و تهمت نژادئرستی غیر مستقیم به ترکیه عثمانی لطفا بیشتر دقت و مطالعه بفرمایید.

  ۹ سوال و جواب درباره نسل کشی ارامنه:
  ۱۹۱۵facts.wordpress.com

  ۱۰۰صند در باره مسئله ارمنی: http://media.turuz.com/Turkologi/Tarix/2013/904-Y

 8. کاربرد کلمه احمقانه به جای کلمه نا آگاهانه در تمامی این متن .. خود یک افکار احمقانه است که متن شما رو تحت تاثیر قرار می دهد… کلام و توضیحات این مقاله بیشتر شبیه ملاقه هست که فقط می تواند کارها و افکار مرتجع اعراب منطقه خاورمیانه رو ماست مالی کنه … هر کسی نظری داره ..حتی شما نویسنده این متن .. پس افکار و عقاید شما ناآگاهانه است نه احمقانه…….

 9. متی علمی و خوب و کار شده ای بود ممنون ولی درباره ی کشتار مردم سلماس و ارومیه بدست ارامنه و کشتار ارامنه بدست کوردها و همچنین کشتار مردم خوجالی بدست ارامنه نیاز به تحقیق هست که از نظر بگذرانید بد نیست

 10. خانم حامدی گرامی اینکه وقتی در زبانی وازه های اصیل هست از مترداف زبانهای مهاجم استفاده کردن یا احمقانه اسنسته ت یا خائنانه !!! زمانی که ما وازه زیبای سپاس را داریم و بگوییم تشکر !!! یا پیوند را داریم بگوییم ازدواج از دو صورت بیرون نیست یا نادانسته خاءنیم یا داسته د خائن . در مورد نژادها فرمودید این که تنها ایران نیست که ذر اٍثر جنگها دچار چند دستگی نژاد ها شده است و اصلا منظور این نیست ! بلکه بستر و فرهنگ پذیرفته شده غالب در این مرز و بوم هست ! ذرست مانند امریکا که ما زندگی میکنیم بعد از یک نسل نسل دوم را اصلا نمی توان تفکیک کرد از خود امریکایی های نیتیو بجز رنگ پوست و قیافه انها !! چرا ؟ چون این نسل فرهنگ جامعه میزبان را پذیرفته است ! و به همین دلیل نسل دومی ها می توانند پرزیدنت امریکا شوند چون واقعا انها را امریکایی میدانند ! در مورد ایران هم همچنین ! اون اقوام و نژادهایی که فرمودید هرکدام که فرهنگ جامعه میزبان را پذیرفته اند ایرانی هستند حتی اگر عرب باشند ! یا ترک اینها را ما اریا تباران می نامیم صبحت زیاده و مجال کم از بقیه صرف نظر میکنم اما از همه مهم تر پالایش زبان پارسیست ! که باید انجام شود این هویت و ریشه ماست اگر استفاده از وازه یی برایتان خنده دار می اید به این دلیل است که شما را به زبان مهاجم عادت دادند اما همینطور که امد همینطور هم اهسته اهسته میرود اگر همت و اراده کافی را داشته باشیم بدرود تا بعد

  • خیلی از واژه هایی که فکر میکنیم اصیل هستند در زمانهای دور از زبانهای دیگه وارد شدن. ضمن اینکه خیلی از واژگانی رو که ما معادل میدونیم در حقیقت معادل نیستند و بار معنایی متفاوتی دارند. مثلا سپاس از ممنون رسمی تره و در محتواهای رسمی کاربرد داره. اصلا هم استفاده از واژه های زبانهای دیگه خیانت نیست. هر زبان برای برطرف کردن نیازهاش از زبانهای دیگه وام میگیره

   • بهتر نیست به جای نقاب “big” از اسم جعلی خودتون “سارا حامدی” در جهت ماس مالی نمودن حقیقت و مخالفت با دوستانی که به درستی اشتباهات فاحش شما رو در این مثلا مقاله”!؟!” نشون میدن استفاده کنید؟!
    اینجوری دیگه کسی هم بهتون شکی نمیکنه و راحت میتونید به ادامه ی ذهن شوییتون در زمینه جعل تاریخ ادامه بدین.، نه در قالب فرد روشن فکر”؟!” دیگری که به هرکس که با شما مخالفت کنه حمله میکنه!..
    این پیشنهادیه که من با سطح هوش نرمال خودم در اختیار شما میذارم تا بشینید روش فکر کنید ببینید بهتر نیست ؟!..

    البته در کل راحت باشید شما.. تو این پاتوق دنج و دوره همی که درست کرده اید هرچه روحتان را التیام میبخشد بنویسید و هرچه آن را خدشه دار میکند چاپ نکنید !
    زیرا از آنجایی که بنده با سابقه ۱۶ ساله ی نت گردیه حرفه ایم اولین باریست که با سایت گمنام شما در نتیجه جستجوی گوگل در صفحه سوم! آن هم به صورت اتفاقی آشنا گشته ام و در نگاه اول به آن از شدت سرخوردگی قومی و تنفر موجود در آن آگاه گشته ام لذا انتظار پذیرفته شدن سخنانم را هم توسط چنین طرز فکری ندارم! و به همان میزان که تنها “تو” بخوانی و بس! اکتفا مینمایم.،

 11. http://harfe-aval.blogspot.com.au/2009/03/blog-po

  این یاد داشت رو ۷ سال پیش نوشتم که به مقایسه نگاه ما به اعراب و اروپایی ها به آلمانها است

 12. هـــرگـــز >>> نـه افراط و نـه تفریط !!
  ی.سری آدم منفی.نژاد.پرستانه پیدا میشن و …..
  نباید ی.سری اشخاص (به اصطلاح محقق/روشنــفکر) دیگه برای معتدل کردن برآیند کل؛ به دیگرانی که از "مـــا" نیستند حال اضافی بدهند و همه.چیز.نداشته.ی.شان را با تمام چیزهای داشته و "ثابت شده" مـــا مقایسه کنند ؛ و گذشته های ضرر زننده آنان و امروز ناجوانمردانه شان را محو و ناچیز جلوه بدهند !!
  ( من ب.شخصه نژادپرست هستم ) اما با تعریف معقول و منصفانه !!
  "فرهنگ" و پرورش دهنده و نیز نماینده آن؛ یعنی "زبان" از همه چیز مهمتر و گویاتر انـــد .

 13. نویسنده‌ی متن جایی نوشته:
  «تصور فارسی حرف زدن بدون استفاده از لغات عربی اگر هم ممکن باشد احمقانه است. همین جمله قبلی را اگر بخواهی از عربی «پالایش» کنی می‌شود: انگاشتن سخن گفتن به پارسی بی بهره بردن از واژه‌های عربی شدنی هم باشد نابخردانه است. واقعا این طور حرف زدن نابخردانه نیست؟»
  به نظر شما به پارسی سره (یا هر زبان دیگری) گفتن و نوشتن، نابخردانه است؟!! اصلاً شما معنی واژه‌ی نابخردانه رو می‌دونید؟! این‌جور مواقع باید گفت این‌گونه گفتن و نوشتن «نامتعارف» است، نه نابخردانه! جملاتی که خودتون نوشتید رو می‌تونید معنی کنید؟ اصلاً مفهومی داره این پاراگراف؟! امان از بی‌سوادی :)

 14. "تصور فارسی حرف زدن بدون استفاده از لغات عربی اگر هم ممکن باشد احمقانه است. "

  نتنها ممکن است بلکه احمقانه هم نیست اما با توجه به کم کاری متخصصان عرصه فرهنگستان زبان پارسی و کاهلی نویسندگان که شما هم جزوی از اونها هستید ملت ایران عادت به خواندن و نوشتن به عربی و بهره گیری از لغات عربی در بطن زبان فارسی کرده اند. پس ضعف کاری خودتان و همکارانتان را از حماقت مردم ندانید بلکه از کم سوادی خودتان بدانید.

  • وقتی اهالی یک زبان از یک لغت استفاده کنن اون لغت جزئی از زبان میشه. نمیشه برای مردم تعیین تکلیف کرد که از چه کلمه ای استفاده بکنن و از چه کلمه ای استفاده نکنن. هیچ وقت هم نمیشه هیچ زبانی رو خالص کرد چون زبانها همیشه با هم در حال تعامل بودن و لغات بینشون رد و بدل میشده.

   • و البته بزرگ ترین اشتباه ما هم همین بود که اجازه دادیم زبان افراد جاهل قاطی ما بشه ولی خب اینم خاسته ما نبود چون اعراب که دیدن با منطق نمیتونن دین و زبان خودشون و به ما بقبولونن با وحشی گری و آزار به ما تحمیل کردن وبه عده هم که از یه جامعه عرب بیشتر سود میبرن بیشتر رواج ش میدن و وای بر ما که به چیزایی که اونا خاستن عمل میکنیم و البته الان دیگه مردم روشنفکرتر و آگاه ترن و گول این مزخرف ها رو نمیخورن حالا شما هی خودتو بکش مطلب بذار

    • اصلا در بحث دین زوری نبود چون اصلا زوری نمیشه مسلمون دروغی داریم ولی مسلمون زوری نه درضمن اگه خیلی بخوای وحشی گری اعرابو باور کنی یه توهین بزرگ به ایرانیا کردی

     • خانم مینا شما یا سنتون زیر ۳۰ ساله یا مطالعه ندارید برید کتاب تاریخ طبری را بخونید که تازه این کتاب از بین هزاران کتاب هست که وطن فروشان از این کتاب وحشت دارن و همش میگن دروغه /و تا بحال کلی دست کاری شده/ولی بگردی پیدا میکنی/بله اسلام دقیقا مثل الان داعش وارد ایران شد با جنگ و خونریزی چون فقط یک مورد را میگم زمانی که عربها به گرگان رسیدن جلوی درب دروازه ایستادند و راهی برای ورود نبود به ایرانی ها گفتن در را باز کنید ما یکنفر از شمارا نمیکشیم وقتی در باز شد گردن همه را زدند مثل سریال مختار که برادران زبیر کوفه را از مختار گرفتن گردن هزاران نفر را زدند/اینها واقعیت تاریخ است که یکی از هزاران را من گفتم/باورش سخته چون چیزی که از بچگی تو مغز ما کردن یجور دیگه بوده که منو شما رو بذارن سرکار دارو ندارمونو بالا بکشن/اسلام فرهنگ مردانگی ایرانی افتخار و سرمایه ملی مارا نابود کرد /یک مقدار افراط مذهبی را کنار بگذارید مطالعه و تحقیق کنید به خدا سوگند میخورم حقیقت را روشن روشن پیدا میکنید/در پناه اهورامزدا باشید

    • پریسا خانم جواب من که نوشتم آفرین به تو دخت ایران زمین به شما بود نه به حرف های خام و بی تجربه بعضی ها

 15. نوشته شما کاملا غیر علمی و غیر مستند بود. ممنون

 16. تا حدودی با مطلب موافقم.
  مطلب خیلی نقض کننده هستش. در باقی دیدگاه ها هم به این مورد اشاره شده.

 17. متاسفانه مقاله شما فاقد مستندات علمیه و صرفا نظر شخصی شماست من تنها با این نظر شما در خصوص " وحشتناک بودن نژاد پرستی " و پیش داوری ما در خصوص مسایل نژادی موافقم ولی دلیل نمیشه برای یک هدف خوب از راههای عیر علمی و مضحک استفاده کنیم

  شما سخنان دکتر اشرفیان رو به طور کامل تحریف کردید
  http://www.bbc.co.uk/persian/science/2012/05/1205

 18. دوست داشم که به طرف انسانیت برویم تمام ادیان و نزاد پرستی ها همه ما را از انسانیت دور کرده اند و هر قومی نسبت به لیاقت و سعی وکوشش و ابتکارات خود از دیگری تجویز میگردد.

 19. مورد یک خیلی دقیق نیست ولی با برخی موارد خیلی موافقم. بخصوص اینکه نژادپرستی یک خطر ویژه برای ایران امروز است. اینکه تصور میشده آریایی ها نژاد برتر هستند خود یک اشتباه تاریخی و نژادپرستانه بوده و همه آریایی ها الزاما روشن و بور و چشم آبی نیستند. و اگر نژادی هم این خصوصیت را داشت نشانه برتری آن نیست و اشتراکات با ژن آلمانی هم دلیل افتخار یا سرافکندگی نیست. اما بسیار مهم است که به این مقاله با دقت نکاه کنیم و در خاطر بسپاریم که اگرچه برخی از طوایف و شیوخ منطقه دشمن ما هستند اما عرب ها مانند همه جهانیان ارزشمند بوده و از افراد فرهیخته و مهم هم تشکیل شده اند. حماقت برخی ازسران یک با دو دولت در منطقه به حساب یک میلیارد انسان نباید گذاشته شود…

 20. همانگونه که همه دوستاناطلاع دارند : ایران هنوز تحت سلطه اعراب است و وقتی از این سلطه آزاد شویم ، میتوان این متن را برگزید . ما در اسارت دقدقه آزادی داریم؟از نژاد پرستی صحبت میکنیم؟از تمدن و آینده حرف میزنیم؟وووو اما از ریشه مشکل داریم.

 21. جالبه! نویسنده ی این مقاله معتقده "نژاد آریایی" وجود داره! این تیتر رو بی بی سی هم به کار برده بود. تحقیق ژنتیک که رفرنس این مقاله و بی بی سی بوده چنین ادعایی رو نداره. همین کافیه تا باقی مطالب این مقاله رو بی اعتبار کنه!

 22. درهندسه قضیه ای داریم بااین مضمون :اگر دوضلع نامساوی ازیک مثلث متساوی الساقین بادوضلع دیگر ازیک مثلث مختلف الاضلاع مساوی باشند آن دو مثلث مساویند حال این قضیه رابه پارسی سره برگردان می کنیم اگردو بر نابرابر ازیک سه بر دوبر برابر با دوبر ازیک سه بر سه برنابرابر باهم برابر باشند آن دوسه برباهم برابرند….خوب بید….

 23. نویسنده ی این مقاله انسانی بی خرد است. زیرا که اصولا اعراب یک چیز هستند . اعراب که بهتر بگویم تازیان در طول تاریخ جهان ایا این تازیان دانشمندی داشته اند اقا یا خانوم نویسنده که نمی‌دانم که این مطالب بی پایه و اصول را از کجا اورده ای من فقط میخواهم بهت بگویم که شما برو کتاب دو قرن سکوت نوشته ی دکتر زرین کوب را بخوان یا برو تاریخ طبری رو بخون. اگر سواد نداری یک مطلب درست و حسابی بنویسی بزار یک نفر که سواد دارد بنویسد. شما اگه حتی یکی از اون مطالبی که نوشتی رو بطور مستند بتونی اثبات کنی من میرم ارامگاه کوروش رو خراب میکنم.
  در اخر دوست عزیز دکتر شریعتی توی وصیت نامه اش میگه
  اگر می‌خواهید از زیر استبداد و ظلم و جهل و نادانی خارج شوید من به شما سه توصیه میکنم بخوانید بخوانید بخوانید.

  • اگه کتاب طبری و دو قرن سکوت همش درست باشه که نیست پس حرفای غیاث ابادی وامثالشم درسته تازه توهمون تاریخ طبری و بقیه کتب خیلی چیزای دیگه هستا

 24. ما برای عربزدایی زبان فارسی که حاصل بیش از ۱۰۰۰ سال همنشینی این ۲ زبان بوده تلاش میکنیم در صورتی که به راحتی تو گفتار روزمره خودمون از لغات انگلیسی و فرانسوی استفاده میکنیم و این موضوع رو به عنوان شخصیت بالای خودمون در نظر میگیریم.

  ما از این موضوع غافل میشیم که تاثیر این دو زبان یکطرفه نبوده بلکه دوطرفه بوده و تنها دلیلی که ما نمیتونیم تاثیر زبان فارسی بر عربی رو به سادگی تشخیص بدیم تغییر شکل اصلی لغات در زبان عربی بوده با اصطلاح معرب شدن لغات.

  من خودم رو مسلمان نمیدونم ولی فکر نمیکنم مشکل عدم پیشرفت ما به مسلمون بودن باشه یا اسلامی بودن جامعه, اگه به لیست افرادی که امروزه به ایرانی بودن اونها افتخار میکنیم نگاه کنیم غالب اون افراد مسلمون بودن

  به نظر من اگه همه جامعه‌ای که به عربی صحبت میکنن رو عرب در نظر بگیریم (جدا از اینکه عرب‌ها خوب یا بد هستند) جفا به تاریخ بشریته . مصر با اون تاریخ دیرینش رو باید عرب بدونیم ؟ کشور‌های حوزه بین‌النهرین که تاریخ اونها از تاریخ ایران هم بیشتر بوده عرب هستند؟ مگه ما هر کسی که فارسی حرف بزنه رو ایرانی میدونیم؟

 25. مشکل ایرانیان با اعراب بر سر زبان نیست،مشکل عرب زدگی حکومت فعلی ایران است،که برای ٣۵ سال سعی کرده خودشو عرب جلوه کنه و کار نداد.اسلام برای اعراب یک هویت محسوب میشه.اسلام را از اعراب بگیرید،میشن ملتهایی آفریقایی یا آسیایی تبار نه عرب تبار،برای ما ایرانیان که در چهارچوب فعلی ایران زندگی میکنیم آریایی بودن یک فرهنگ است،توی کانادا از هر ایرانی که بپرسید کجایی هستی ناخودآگاه پاسخ میده پرشین هستم،این فرهنگ پرستیه نه نژاد پرستی!بچه های من مخلوطی از خون آذری،گیلک و بختیاری هستند و خودشون را پرشین میدانند و سمبل فروهر را بدور گردن خود حمل میکنند،اهمیتی هم نمیدهند که چند کتاب و مقاله بر ضد این ایده منتشر بشه.

 26. ۸-chobe ghompozi khordan. khod bozorgbini am too khjali

 27. با تشکر بخاطر مقالتون ممنون ازینکه سعی میکنن این رابطمون با اعرابو بهتر کنید اما باید بگم تمام مشکل ما چیزی بغیر از نژاد پرستیه. تنها دلیل این خصومت برمیگرده به زمانی که مردم ایران در تمدن پیشرفته تر ن تنها در مقایسه با اعراب بلکه با بسیاری از کشورهای دنیا زندگی میگردند.ولی حالا ب دلیل پاره ای از مسائل ما بشدت عقب افتادیم.جهان ارتباطات باعث شده بدانیم حتی ما از داشتن سطحی ترین امکانات اعراب محرومیم. این باعث حسادت و بدبینی ما ایرانیان است.خود من جزء این دسته از حسودام.

  • شاید ما به پیشرفت علم و هنر و سینمای اروپا حسادت کنیم ولی به جاهلیت و بی فرهنگی عربا حسادت نمی کنیم و اگر میبینید که بعضی کشورهای عربی کمی پیشرفت داشتن از نیرو و علم کشورهای دیگه استفاده میکنن و البته نفت مفت ولی ما توی هر دوره ای مردم عالم و قدرتمند و هنرمندی داشتیم و اگه الان عقب موندیم به خاطر اینه که از فرهنگ خودمون دور شدیم و الان وقتشه که به اون زمان برگردیم و پیشرفت کنیم
   به امید اون روز

  • کدوم دوره پیشرفته ترین بودیم

 28. خانم حامدی گرامی چند نکته :
  ۱- یک مقاله ارزشمند و قابل اعتنا به لحاظ معیار های آکادمیک بایستی از صفات و ارزشگزاری های غیر قابل اندازه گیری همچون خوب بد زشت زیبا احمقانه عاقلانه و… بپرهیزد. subjectivity
  شما در فرازی از جستار خود می فرمایید :
  "تصور فارسی حرف زدن بدون استفاده از لغات عربی اگر هم ممکن باشد احمقانه است. همین جمله قبلی را اگر بخواهی از عربی «پالایش» کنی می‌شود: انگاشتن سخن گفتن به پارسی بی بهره بردن از واژه‌های عربی شدنی هم باشد نابخردانه است. واقعا این طور حرف زدن نابخردانه نیست؟"
  – خوب شما همان توهینی را به سره گریان به کار می برید که سره گریان متعصب به دیگران. فرق بین شما و ایشان چیست؟
  ۲- در مورد نژاد، میشه بفرمایید کدام قومیت و نژاد خالص بوده یا هست که ما باشیم یا نباشیم.خوب مسلمه که ما دیگه ژنتیکی آریایی خالص نیستیم. حتی زمان داریوش و کورش هم نبوده ایم. مطمئنا از اون هوملند هندو-اروپایی فرضی آغازین تا رسیدن به فلات ایران و تا به امروز به تمام اقوام و نژادهای که برخورد کرده ایم، امیختگی داریم. و ما ایرانیان امروز نتیجه آمیزش تمام آن اقوام هستیم. اما بحث ژنتیک نیست، بحث هویتی است. یکی از نه چندان جدیدترین مقالات تخصصی ژنتیک درمورد اروپای شرقی سلاوی تبار نشون میده از هر ٣٠ نفر یک نفر آثار ژنتیک از یک فرد خاص با مشخصات دقیق مغولی بر می گرده که احتمالا چنگیز خان است. حالا تو از یه روس یا حتی بلغار ها که رسما سلاوی نیستن و سلاوی زبان شده اند بپرسکه شما مغول هستید.

  بحث هویتی است نه ژنتیک. مخصوص ما نیست و همه هویت ها دارای موضوعات بیگانه هراسانه هستند یا به صورت کنشی یا واکنشی. که خوشبختانه – در یک زمینه البته به صورت کلی متاسفانه – رفتار ما ایرانیان معمولا در واکنش به کنش های دگرستیزانه بوده است.

  ۳- موضوعات اجتماعی را نمی توان در خارج از بافت و در خلاء بررسی کرد. گفتار های ناپسند ایرانی نیز بایستی در بافت و در تناسب با آن بررسی شود. فراموش کرده اید که ما در کجای این جهان زندگی می کنیم؟
  گفتارهای عرب ستیزانه و ترک ستیزانه در ایران معاصر در تماما واکنش های حاشیه ای و مارژینال بوده است. در حالی که حرکت های پان تورکی و پان عربی برای دهه های متمادی مصدر قدرت و سیاست در کشورهای همسایه ما بوده و هنوز هم هست.
  به شما پیشنها می کنم به جای آسمان ریسمان کردن به این واقعیت تاسف برانگیز به دیده یک پدیده نامطبوع شایع در کولتوربوند kulturbund منطقه بپردازید و تلاش کنید آبجکتیو objective بنویسید.

 29. ((انگاشتن سخن گفتن به پارسی بی بهره بردن از واژه‌های عربی شدنی هم باشد نابخردانه است. واقعا این طور حرف زدن نابخردانه نیست.))
  اگر به یک زبان بیندیشید و بخواهید به زبان دیگری گفتگو کنید نه به پارسی که به هر زبان دیگری گویش شما خنده دار میشود.
  برابر گفته شما به پارسی می شود:اندیشه پارسی گویی، بدون کاربرد واژه های عربی شدنی هم که باشد ،هوشمندانه است. دیدید که بسیار هم زیباست. راستی اگرخوب خیره شوید،همه واژه هایی که به کار بردم پارسی بود .پیروز باشید

  • من سال ۱۳۶۵ وارد رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه علامه شدم و افتخار این را داشتم که پای درس استاد کزازی بنشینم و با زبان شیوا و سخته ایشان، رستم و سهراب و رستم اسفدیار و چندین درس دیگر را بگذرانم…الان پس از گذشت حدود ۳۰ سال از آن دوران، هنوز که هنوز است زبانی روان تر و شیواتر از زبان ایشان نشنیده ام…گاهی از کنار هم قراردادن اینهمه واژگان زیبا و ساختن عبارات و جملات فارسی شگفت زده می شوم که با آنکه ما هم بسیاری از این واژگان را در دسترس داریم ولی نمی توانیم به این روانی سخن بگوییم…شاید این ذهن تنبل و بقول معروف، پخته خوار ماست که به سمت ابتذال پیش می رود و به خود سختی نمیدهیم که کمی بهتر و سنجیده تر سخن برانیم.
   نویسنده مقاله اگر کمی آگاهانه تر تحقیق می کرد آنگاه به خود اجازه نمی داد که زبان مادری خود را به سخره گیرد. یکی از امتیازهای یک مقاله معتبر، استنادات و ارجاعات آن است وگرنه سرهم کردن چند مطلب اینترنتی که شایسته نام گرفتن مقاله نیست.

  • دمتان گرم. ۴۵ دقیقه فکر کردم نتونستم به زیبایی شما برگردونم

 30. آقای نویسنده
  تحلیل و توضیح علمی شما قابل توجه است ولی ناکافیست و کمی مغلطه دارد
  ایرانیها نژادپرستند. چرا چون سابقه تاریخی یک جمعیت گسترده بعنوان یک منطقه و حکومتو… دارند.
  کشوری تازه استقلال یافته ویا مهاجر شکل گرفته نیستند
  توضیح زیاد دارد . ولی تمام این نارحتی ها و کینه ها بخاطر اتفاقاتی در محدوده زمانی جدیدتری ریشه دارد
  تا توضحیات شما.
  در ضمن زبان پارسی بدون عربی میشود و تنها قابل تصور که هیچ – باید بشود.کار من ادبیات نیست ولی اگر یک ارگان و آموزش و پروش میهنی فکر میکرد.میشد
  من ترک زبانم ولی پارسی و ایران را دوست دارم.
  ایرانیها در تاریخشان نسل کشی حمله و … بسیار کم است تا حتی نسبت به اروپای متمدن امروزی .عربها که جای خود دارند.ای کاش میشد در یک برنامه حضوری یا اینترنتی کامل حرف میزدیم تا شاید خیلی چیزهایی که من نمیدانم از شما یاد میگرفتم.وشاید شما هم یک موضوع مهم همیشگی وبحرانی صده اخیر
  و آنهم ایران و ایرانی یکجا یکدل متفاوت ولی پرقدرت و پیشرفته در مقابل حوادث طبیعی و غیر طبیعی

 31. النساء السارا الحامدی: در ابتدا میخواستم به زبان منطق با شما حرف بزنم اما هر چه که به پایان مقاله پوچ و مزخرف شما نزدیکتر شدم، بیشتر به دلایل اینهمه سرسپردگی و آویزان بودن شما به اعراب پی بردم، شما وجه اشتراک بزرگی با اعراب دارید و آنهم اوج جهالت و نادانی شماست. نهایت جهالت شما در برهان های احمقانه تر شما هویداست. پس ما ایرانیان با عقل نداشته شما آفریقایی هستیم، عرب هستیم اما ایرانی و آریایی نیستیم! بدبخت ترین مردم کسانی هستن که تاریخ و هویت خود را به تمسخر میگیرند. حالم داره از تو و این مقاله احمقانه ات بهم میخوره چون با این سطح از جاهلییت برای ایرانیان تهوع آوری. ببخشید که مجبور شدم در سطح مقاله و اصالت نژادی تو، در حد چند سطر به زبان خودت اعراب جاهلییت حرف بزنم، چون گویا فقط عربی میفهمی.امیدوارم هیچ ژنی از نژاد پاک ایرانی در وجودت نباشد و کاملا عرب باشی که با این سطح از درک و شعور مایه شرم ایرانی. الوداع السارا الحامدی

  • چقدر فرهنگ زیباتون رو به نمایش گذاشتید… واقعا افتخار کردم به ایرانی بودنم … NOT

   • مثلا میخوای بگی ایرانی هستی؟ آره از کامنتهای شما پیداست که چقدر ایرانی هستی. شما همون به تازی بودنت افتخار کن که تاریخت جای بسی افتخار داره. لطف کن یک مقاله با همین مضمون برای مردم هر کشوری بگذار تا با معنی ولقعی فرهنگ آشنا بشی. مثلا برای همون عربی که خودتو وقفش کردی، مقاله بزار که شما عرب نیستین بلکه نژاد شما آفریقایی یا ایرانی یا مغول است، تا با جوابهای هموطنان تازی خودت و فرهنگ غنی تازی خودت هم کاملا آشنا بشی. اجرکم عندالله

 32. متاسفانە میگم کە مقالە خیلی پوچ و مزخرف است، ولکن حق دارم بپرسم: چرا دربارەای قتل کردها هیچ بیان نکردید؟؟ آیا قتل عام در دارفور از قتل عام و انفال کردها خطرناکتر بودەاست؟؟؟ آیا سوزاندن و زندە بەگوڕ کردن کردها می توانید بە کشتار بوسنی مقایسە کنید؟؟؟ این یک چیز نژاد پرستی است جناب آقای سارا حامدی

  • نمیشه که تمام جنایات نژادپرستانه رو توی مقاله بیاره
   وگرنه آغامحمدخان هم لرهای زند رو قلع و قمع کرد

 33. فارسی سره حرف زدن به خودی خود ایرادی نداره ولی اگر بخواهیم این رو بصورت همگانی جا بندازیم ، یعنی از کودکی فرزندانمان را با لغات کاملا فارسی آموزش بدیم نتیجه اش میشود حذف لغات عربی….یعنی به مرور این لغات از دایره زبان فارسی عوام حذف میشود(طبیعتا وقتی از کلمه ای استفاده نشود فراموش میشود) و آنگاه فرزندانمان یک گنجینه عظیم را از دست میدهند……….. دیگر به این راحتی ها نمیتوانند حافظ بخوانند و از شیرین سخنی سعدی لذت ببرند و حکمت مولانا جلال الدین و عطار نیشابوری را دریابند….

 34. خیلی مزخرفه . مقاله ت مثل یک انشای بچگانه میمونه که عنوانش رو یکی به زور بهش تحمیل کرده باشه .

  • ای کوروش بزرگ، کمی با منطق بزرگانه خود ما رو بهره مند کن و اشتباهات مقاله رو به ما بنمایان!

   • قبول داری که ما الان هیچ سنخیتی با کوروش کبیر نداریم.

    • مگه میشه حرف منطقی را قبول نداشت؟ البته اگر شما قبول داشته باشی در نظامی که همه مسئولینش عرب و عرب زاده هستن، عجیب نیست که هیچ سنخیتی با کوروش بزرگ نداشته باشه.

     • اخه کوروش مگه فارس بود کوروش کرد بود برفارسها حکمرانی کرد حکومت کوروش فقط فلات مرکزی ایران و عراق سوریه لبنان بحرین کویت بود در شمال ایران حکومت امارد وجود داشت در زمان کوروش که کوروش به شمال حمله کرد گشته شد جنازه اش سگ خورد مقبره کوروش نیست اون مقبرهمادر سلیمان میدونستن یک روستا همونجا به نام مادر سلیمان وجود داشت کوروش پدربزرگش کشت نیزه از کونش گذاشت از دهنش بیرون امد درمورد مرگ کوروش به حکومت رسیدنش کتاب گزنفون نوشته چه جنایتی انجام داد بیشتر مردم حکومت کوروش عرب بودن الان فارسها باید برن پیش برادر خواهرشون توی افغانستان تاجیکستان تا اقوام ایرانی نفس راحت بکشند به امید ایران جمهوری فدرال هر قومی اختیار خودشو داشته باشه به زبان قوم خودش صحبت کنه

   • عرب عرب نیست، ایرانی عرب است. ایرانی آفریقایی است! بعید میدانم کسی که درک و فهمش در حد قبول چنین منطق بزرگانه ای باشد، از کوروش بهره ای ببره. شما همون به بزرگان خودت اقتدا کن که چون داعش در یکروز ۷۰۰ تا ۷۰۰ سر از تن جدا میکنند و تاریخشان را با خون می نویسند! کوروش قادر نیست در این حد شمارو بهره مند کنه !

   • و ای wmac یا wc یا big o یا سارا حامدی یا هر کوفت دیگری،، کمی با شجاعت و هوش نداشته ی خود نام انتخاب کن و مارو با نام اصلیت که در شناسنامه عربیت هم هست آشنا بنمایان!
    شوخی کردم.، یهو جوگیر نشی آمار بدیا !! اونوخت دیگه با ترس و لرز از خونه میای بیرون پسر شجاع مجازی پشت مانیتوری…!

 35. ایرانیها عرب هستند؟چه تحلیل افتضاحی.دلیل نمیشه ۲۰درصد زبان عربی باعث شه ما عرب باشیم.دو قرن سکوت چی پس؟بعد از حمله اعراب ایرانیها بیش از دو قرن مجبور به عربی حرف زدن بودند.یه کمی اول تاریخ بخون بعد مقاله بنویس دوست عزیز.اگر قران بلدیم بخونیم چو به زور کردن تو مخمون.تاریخ ایران خیلی بزرگتر از تاریخ اسلامی ایران هستش. مقاله کاملا متمایل به اسلام هستش. و خیلی اشکال داره.نشر این جور مقاله ها اذهان عمومی رو گم
  راه میکنه.

  • راست میگه حکومت فقط ایرانی خالصش خوبه مثل حکومت ساسانیان که فقط اشراف زادگان حق درس خواندن داشتند و اگه بابات مدال شجاعت در جنگ را داشت و نصف ایران هم ثروت داشت و میداد به حکومت باز هم اجازه درس خواندن و با سواد شدن به پسرش را نمیدادند این یعنی آخر استثمارو بردگی اونم توی ایران.
   راست میگه آقا برو تاریخ رو بخون.

   • آنقدر این حکومت خالص ایرانی فاسد بود که مردم با آغوش باز اسلام را پذیرفتند. تصورش را بکنید ازدواج با خواهر و دختر خود نیز مجاز بود. واقعا مشمئز کننده است.

    • اره حتما اغوش بازی که صدها هزار خون ریخته شد و جعل وخرافاتی که هنوز هم گریبانگیر این ملت درمانه بد اقبال شده.

    • برای وارد کردن اسلام به ایران نبود فقط یه بهانه بود وکه البته دشمنی دوطرفه بود حتی ساسانیان حمله کرده بودن شکست خوردن

    • یه تقلیدکار

     خوب اگر مجاز نبود ما هم نبودیم دوران ادم (ع) برادر ها و خواهر ها باهم ازدواج کردن که من و تو به دنیا امدیم

   • صحبت قرن ها پیش رو با الان نمیتونی مقایسه کنی.سبک زندگی اون موقع فرق میکرده وحکومت پادشاهی هم فساد داشته.و هیچ ربطی به این مقاله نداره کامنت شما دوست عزیز. البته خوندن تاریخ هم خودش داستان داره تو ایران.کتاب تاریخ قابل نشر در ایران با اصل تاریخ مغایرت داره.مثل بقیه سانسورها که میشه.

   • شما چرا تاریخ مورد علاقه خودت رو نمیخونی که سراسر افتخاره! بر فرض حکومت ساسانیان اشتباه محض، اما تاریخ ایران نقاط قوت هم داشته. وقتی تاریخ تازیان با ذائقه شما سازگاره اون رو بخون و بهش افتخار کن. مثل زنده به گور کردن دختران، مثل قتل و غارت و جنایت، مثل مقام شامخ زن و ارزش والای زن نزد اعراب. حیف نیست از داعش نام نبریم که در حقیقت باعث شد تا مرور و تکراری باشد بر تاریخ تازیان و شیوه آنان در اشاعه فرهنگ تازی.

    • وای بحالت اگه اسلام وقاطی بکنی تازه عرب تاریخ نداره

    • ایرانی ها تاریخ خودشو.نو میخونن نه تاریخ فارسهارو نه عربهارو کدوم پادشاه ایرانی فارس بود کوروش کرد بود فقط بر فارسها حکومت کرد فارسها باید برن پیش برادر خواهراشون توی افغانستان تاجیکستان

   • آهان…… گرفتم از کجا سوختی پس……!
    شما از نوادگان اون طفلکی های بیسوادین که اجازه درس خوندن نداشتن؟!
    الان که اجازه داری ، چرا نمیری یکمی بخونی اندک سوادی پیدا کنی تا اینهمه جعلیات و تراوشات ذهن بیمار تحویل ملت ندی؟!

  • چطور پس مردم ۲۲ کشور به علت تکلم ۹۰% کلمات عربی از نظر شما عرب هستند ولی شما که ۳۰% عربی صحبت میکنی عرب نیستی؟ دعوا سر درصد هست؟

   • ما ایرانی هستیم اگر چه کلمات عربی و لاتین و دیگر زبانها وارد زبان ما شده.ولی دلیل نمیشه خود را عرب دانست.چه اصراریه عرب باشی حالا؟کتاب دوقرن سکوت زرین کوه رو بخون pdfداره .میفهمی عرب تازیه.وریشه این اصرار تو نسبت به عرب بودن از کجاست.

   • خانوم نویسنده دعوا سر درصد نیست . بحث سرفرهنگیه که ازش پیروی میشه

  • عمر الاحوازی

   اخر چه بگم
   یعنی هردو فرمانده جنگ…کوروش حرام زاده برتر از پیابر بوده.
   خاک عالم بر سر ایران .
   انشاالله روزی به علت کمبود آب زمینی کاملا خشک داشته باشید ….بعد دوست دارم ان وقت ادعا ها را ببنیم.
   یه کم به کم آبی فک کن

  • اشاره بسیار خوبی کردید اونهایی که ناآگاهانه حرف میزنند بهتر است کتاب ارزشمند “دو قرن سکوت” نوشته عبدالحسین زرین کوب را بخوانند.

  • کوروش کبیر

   من از مسلمانان متنفرم

 36. این جریان رو من وقتی چند سال پیش آمریکا اومدم کاملا لمس کردم. متاسفانه در ما طرز فکری نهادینه شده که به آدمهای سفید تر و بلوند تر احترام بیشتری میگذاریم تا آدمهایی با پوست تیره. این یه قسمتیش به خاطر بی ارادگی خودمون هست و قسمت بیشترش به خاطر مدیای غربی که هنوز در قرن ۲۱ اجازه نمیده تصویری به جز انسان بلوند غربی به عنوان مظهر زیبایی و هوش در ذهن مردم جا بیفته. یه نگاه بندازین به تبلیغات تقریبا حضورافراد سیاه پوست و حتی دو رگه نزدیک به صفر هست در حالیکه ۱۵ در صد جمعیت آمریکا سیاه هستند. من خودم رو هیچ وقت نژاد پرست نمیدونستم اما وقتی به این کشور اومدم و به عنوان فروشنده مشغول به کار شدم متوجه شدم که نا خودآگاه تمایل بیشتری به ارائه سرویس بهتر به مشتری های سفید پوست دارم و در مواجهه با افراد تیره پوست تر از خودم احساس تسط و کنترل بیشتری میکردم. و وقتی متوجه این مساله شدم سعی کردم با هوشیاری بیشتری با آدمها برخورد کنم.
  باورهای خنده دار بعضی ایرانی ها در مورد خون آریایی و اعراب سوسمار خور برام مایه خنده بوده ولی فکر میکنم نسلهای جدید تر کمتر اینطور فکر میکنن.

 37. برام جالبه بدونم نویسنده مطلب چرا این نظر رو سانسویر نکرده؟!
  نخواسته یا نتونسته؟

 38. داره با این کارش، بار روانی کلمات رو کاهش میده. مسلمه که ایرانی، ایرانیه و عرب، عرب. ایشون هم بعید میدونم این موضوع رو ندونن، اما اینکه میگه ما عربیم، میخواد به من و شما شوک وارد کنه، که بگه اگرهم فرضاً بگیم ایرانی ها با اعراب و فرهنگشون عجین شدند، موضوع خیلی تعجب بر انگیزی نباید باشه قاعدتاً.

  • عرب یعنی چی؟ یعنی کسی که با زبان عربی تکلم میکنه… مردم ۲۲ کشور اینکار رو میکنن. کدوم منطق و کدوم آدم عاقلی مردم ۲۲ کشور با فرهنگ های مختلف رو یکی میدونه؟

 39. حکومت ساسانیان آخرین سلسله پادشاهی قبل از حمله اعراب به ایران بود در این پادشاهی فقط یک قشر بسیار کم از اشرافزادگان و حکومتیان حق تحصیل را داشتند و اگر ۱۰۰۰ تا مدرسه هم میساختی اجازه تحصیل به فرزندت را نمیدادند یعنی ۹۰ درصد مردم محروم از تحصیل بودند. من اسم این را میگزارم استثمار و بردگی یک حکومت به اصطلاح ایرانی آریایی شما چی میگزارید؟
  یا مثلا ازدواج با خواهد و دختر خود هم مجاز بود. من اسم این رو میزارم توحش. شما چی میزارید؟
  عرب ها وقتی ایران آمدند چیزی رو به ما دادند که خودشان لایقش نبودند و در طول قرن ها با بوعلی سیناها و طوسی ها و سهره وردی ها و حافظ و سعدی و ملاصدرا و هزاران روشنفکر دیگر این را ثابت کردیم.
  نژادپرستی چهره دیگر تعصب یر روی ناآگاهی ها و نادانی هاست. آقا اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید.

 40. خیلی خلاصه بندی فوق العاده ای بود. احسنت به نویسنده.

  همه انسانها The same shit هستند (حالا مذهبی، غیر مذهبی و …). در هر حال یک تفاوتی برای شروع دعوا پیدا می کنند (مذهب، شغل؛ محل تول، برند گوشی تلفن، سیستم عامل مورد استفاده ….)

  • { من اسم این را “میگزارم” استثمار و بردگی یک حکومت به اصطلاح ایرانی آریایی شما چی “میگزارید” ؟ }
   تو اول بهتره یاد بگیری پارسی نوشتن رو بعد بیای جفنگ بگی راجب تاریخ کهن ایرانیان ! البته قبلش دهنت رو حتما آب بکش چون از تلاوت قرانت خیلی مقدس تره.
   { یا مثلا ازدواج با خواهد و دختر خود هم مجاز بود. من اسم این رو میزارم توحش. شما چی میزارید؟ }
   چیه ؟ نکنه میخوای بگی از نوادگان اینچنین ازدواج هایی هستی ؟! البته از هوش سرشارت مشخصه که چنین ازدواج هایی رایجه در فامیلتون، اما محض اطلاع ناقصت بگم که هیچوقت در ایران ازدواج با خواهر یا دختر نه مجاز بوده نه از لحاظ فرهنگ ایرانیان قابل قبول بوده، تو احتمالا تاریخ ایران رو با تاریخ مصر و روم قاطی کردی،
   اگر ازدواج با همخون رایج بود الان میبایست بیشتر مردم ایران عقب مونده بودن یا نقص اندام داشتند! حتی اینقدر که تو کشور های اروپایی و آمریکایی و هند و چین مشاهده میکنیم تو ایران نمیبینیم این اندازه از مشکلات ژنتیکی رو که اونها دارن و واسشون عادی هست اگر خانواده ای فرزند معلول یا عقب مانده داشته باشه مثلا تو انگلیس یا آمریکا. اما تو ایران اگر کسی داشته باشه واسه بقیه عجیب و قابل توجهه !

   در هر حال چیزی که از خوندن این تراوشات ذهن بیمارت {چه تو مقالت ، چه تو کامنتات که با اسمای مختلف میذاری!} فهمیدم اینه که عقده و کینه سر تا پای وجودت رو گرفته ، حالا از کجاست نمیدونم اما مسلما از چند هزار سال پیش و ماجرای مدرسه نرفتن چند کودک نمیتونه باشه ! موضوع فراتر از این حرفاست..
   ولی خیالت راحت باشه که هرچه زمان جلوتر میره حقیقت چهرشو بیشتر نمایان میکنه و تاریکی و جهل کمرنگ تر میشه.. اینو تاریخ بارها ثابت کرده تو دوره های مختلف و مسائل گوناگون.، باز هم ثابت خواهد کرد. همینطور که نسل امروز نسبت به نسل دیروز آگاه تر و مسلمانان دیروز به ایرانیان آزاده ی امروز تبدیل میشن یک به یک و از میزان جهالت و تاریکی که با شمشیر و بنام خدا وارد این سرزمین شد روز به روز کمتر میشه تا روزی که برگرده سر جای اولش یعنی بیابان های خشک و سرشار از پروتئین {ملخ!} عربستان..
   آنروز امثال تو دوباره رنگ عوض خواهند کرد و به سمت باد جدیدی که از سمت آزادی میوزه میچرخند تا شب با شکم گرسنه سرشون رو زمین نذارن.. کاری که اجدادتون به روشهایی دیگر انجام میدادند (آدم فروشی و چاپلوسی) و جیره روزانه خود رو در میاوردند..
   البته بر خلاف مردان راستین این سرزمین که با کار سخت نان بدست میاوردن.

  • مواجب کم بگیر، همیشه بگیر..

   “خیلی خلاصه بندی فوق العاده ای بود. احسنت به نویسنده.”!!!)))
   یعنی نمیدونم بخندم یا دلم بسوزه واسه این هوش ناقص نویسنده که به دلیل نداشتن طرفدار {چه خودش چه مطلبش!} داره خودش یک تنه {البته با هزار چهره مختلف} هم به همه حمله میکنه هم از خودش دفاع میکنه هم از مقالش تعریف میکنه…. احسنت به این پشتکارت که البته به اجداد متوحش و راحت طلبت شباهتی نداره..
   میدونم که الان یکساله تو شکمت عروسیه بابت این همه توجه {هرچند همگی فحش!} که بهت شده ، پیش خودت فکر میکنی الان یکی از معتبر ترین پژوهشگران تاریخ ایران و باستان هستی که تونسته حقیقت پنهان ایرانیان عرب تبار آفریقایی بورکینافاسوئی برملا کنه و سری تو سرا بلند کنه…))
   بهت تبریک میگم،، موفق شدی ! البته از جهت معکوسش..
   فقط نگرانتم، چون میگن آدمایی که پر از کینه و عقده و حقارت هستند زودتر میمیرن و معمولا هم راحت و نرمال نمیمیرن..
   پس ازت خواهش میکنم تا میتوانی از این دست مقالات عقده وار که حاصل تراوشات سلول های فاسد خاکستریت هستند بنویس ،، هرچندتا که میتونی، هرچندتا که در توانت هست.. یعنی هرچندتا که عمرت کفاف میده..
   موفق باشی

 41. یعنی الان پیامی که شما پست کردید نشان دهنده منطق و شعور هست؟

  • البته که نه. طرف گفته: عرب عرب نیست! اما ایرانی عرب است. ایرانی آفریقایی است. ایرانی ایرانی نیست! اینکه شما با این جملات موافقی و تونستی هضمش کنی، نشان دهنده اوج منطق و شعور است. احسنت با شعور

 42. دوستدار تالش و گیلک

  مقاله خوبی بود به عقیده بنده ما ایرانی ها هرگز نژاد پرست نبودیم بلکه در طی این ۲۰۰ ساله گذشته ویروس نژاد پرستی بر ما وارد گشت.

  اما بگذارید چند نقد دوستانه خدمت شما عرض کنم

  ۱- نفی نژاد پرستی هم از منظر اعتقادت دینی و هم ملی ما امری پسندیده است منتها به فرموده الهی بهترین امور میانه روی است. گناه اینکه نظریه پردازان اروپایی برای استثمار خود را پشت تبار آریایی پنهان نمودند و مبلغ آن بودند بر عهده آنهاست و نه این تبار. ما ، طالبان، داعش ، بوکوحرام همه خود را مسلمان می دانیم و استنادمان به آیات شریفه قرآن مجید است. شمر ذی الجوشن به قول خودش از نمازخوانهای قهار بود اما سر امام معصوم ما را از بدن جدا نمود. معاویه خود را امیر المومنین می خواند. اینجا هر آدم عاقلی می فهمد که تقصیر دین نیست بلکه عده ای از دین سواستفاده می کنند. صلبیون به بهانه مقدسات مذهبی بیت المقدس را به خاک و خون کشیدند و صهیونیستها خود را پیرو دین موسی (ع) می دانند. می بینید این وسط ادیان ابراهیمی گناهی ندارند.

  ۲- اینکه زبانی ۲۰ درصد ؛ ۳۰ درصد و یا حتی بیشتر از زبانی وام بگیرد دلیل بر اصیل نبودن زبان است و یا به قول شما عرب شدن؟!! زبان اسپانیایی که یکی از پر گویشورترین زبانهاست تا ۷۰ درصدش را واژه هایی غیر بومی است. از یک زبان شناس بپرسید که این زبان اصیل هست یا خیر؟! به شما خواهد گفت که زبانی که نتواند با سایر زبانها داد و ستد کند محکوم به نابودی است. ضمن آنکه بر خلاف نظر شما می توان واژه های عربی را از فارسی حذف کرد و باز هم به این زبان صحبت نمود. حتماً می گویید استعمال دخانیات ممنوع است را بدون عربی بگو. سیگار کشیدن پادافره دارد. عبور ممنوع= گذر نتوان نمود. نمایندگان در مجلس مشورت می کردند= نمایندگان در مهستان هم اندیشی می نمودند.

  من رشته ام علوم انسانی نیست اما هر زمان و هر جا خواستید برابر هر نقد شما بنده می توانم از این دست مثالها بسیار بزنم. البته با حذف عربی و یا هر واژه دیگری که با زبان ما دمخور شده مخالفم. ما مسلمانیم خود ایرانیها بیشتر قواعد و دستور زبان عربی را نوشتند. انقدر نقشمان پر رنگ است که به قانون در عربی الدستور می گویند.

  ۳- ما مصری ها ، لبنانی ها ، سوری ها، الجزایر، تونس، لیبی، مراکش و… را عرب نمی دانیم اما وقتی خودشان می گویند الدول العربی مصر یا الجموریه التونس دیگر بنده و شما چی کاره ایم.

  ۴- با عرض معذرت این شوخی ها را ایران دوستان شروع نکردند بلکه از دهه ۴۰ و ۵۰ شمسی مارکسیتهایی که نه به علت حب به انسانیت که به علت بغض با پهلوی ، دق و دلی اشان را سر تاریخ خالی نمودند ، آغاز نمودند. آنها به جای محکوم نمودن سواستفاده پهلوی از ایران باستان به خود ایران باستان هجمه بردند. این گروه در اوایل انقلاب خود را به مذهبیان نزدیک نمودند اما با هوشیاری مردم و امام ره خیلی زود دستشان رو شده بعد از دوم خرداد در باشگاههای و خانه های فرهنگی اقوام یا چهره های تندرو تر اینها در میان تجزیه طلبها حضور دارند مانند جناب رزمجو که امروزه مهمان ثابت کانال گوناز است و یا لایک نمودن مطلب شما توسط یکی ایادی اینها!!! .

  باز در موردی دیگر ببنید چه کسی تخت گاه بدون تخت را ساخت یک توده ای تواب که سعی می کرد با تشکیک به تاریخ برای خود اعتباری دست و پا کرد و بررسی کند کدام فرد مشکل داری حرفهای گزاف این مرد به کانال الجزیره رساند و چرا این کانال پخش نمود. یا جناب استاد ارجمند اختر شناسی باستان از کدام دانشگاه جعلی که وجود خارجی ندارد دکترایش را گرفته است.
  یا باز هم در نمونه ای دیگر پرفسور شاپور رواسانی متخصص اقتصاد شهری یکشبه به اجتهاد در مورد کتبیه داریوش بزرگ دست پیدا می کنند. همه این افراد با هم مرتبط هستند و به هم ارجاع هم می دهند!

  اینها به خصوص پس از سال ۸۵ و داستان تاسف برانگیز کاریکاتور روزنامه ایران به صورت سیستماتیک و بعضاً با پوشش مذهبی به جنگ ایران باستان رفتند. مثلاً می گویند در زمان ساسانیان کسی اجازه درس خواندن نداشت و یا ازدواج با محارم و از این قبیل بعد هم نژاد آریا فلان است و بهمان.

  در پاسخ به این افراد مثلاً روشنفکر بنده دو سئوال می پرسم عجب انوشیروان جائری بود که در زمانش یک کفاش به چنان ثروتی می رسید که می توانست نصف هزینه سپاه یک امپراتوری را بدهد!!! عجب جائری بود که اموال مرد را توقیف نکرد!! ۲- در کدام جمهوری درست و حسابی طرف یکشبه با رشوه کاتب یا رئیس دفتر شخص اول مملکت می گردد!!

  بعد هم ازدواج با محارم ثابت نشده است. اما ای عزیزانی که محسور یونان باستان و یا مست شیوخ خلیج فارس هستید. در یونان باستان امردی نه تنها بد نبود که تشویق می شد ( به نوشته های افلاطون مراجعه کنید) بعد هم ازدواج با محارم غلط . زشت.گناه. حمله و به اسیری گرفتن دختران و زنان مردم کاری است درست؟!! داشتن ۲۰ هزار پسر خوبرو در دبار مهدی عباسی و داستان ایاز و محمود غزنوی کاری است شرافتمندانه!!!

  ۵- نژاد پرستی کاری زشت و غیر قابل توجیه است اما از شما می پرسم ایران دوستان تعصب بیشتری دارند یا قوم گرایان امروزی ؟!! ماها متعصب تریم یا بعضی جریانات فعال در کشورهای عربی که هنوز به ما عجم مجوس و یا اهل غلات می گویند و ریختن خون شیعه را ثواب می دانند.

  در پایان از شما و بعضی خوانندگان تقاضا می کنم در نقد اول از همه انصاف را رعایت کنیم. شما به هر دلیلی به کوروش بزرگ علاقه ندارید این حق شماست اما حق تفتیش آنرا از بقیه ندارید. البته اگر کسی به تاریخ ایران چه باستان و چه معاصر علاقمند باشد می بیند که از کوروش بزرگ تا داریوش بزرگ و یا یعقوب لیث ، بابک خرمدین؛ موتا دیلمی ؛ مهیار گیلانی ، مازیار ، شاه اسماعیل و شاه عباس کبیر تا کریم خان زند، دکتر محمد مصدق ، امام خمینی ره بزرگی اشان نه به سبب نژاده و تبار که به علت شخصیت و نوع اعمالشان بوده است. به زعم حقیر ایران بدون اقوام اش معنی ندارد و هر کسی که عشق و عرقی به این آب و خاک از ترک ، آریا و عرب ایرانی است. هر کس هم که به این آب و خاک و مردمش خائن شود از تبار نوح هم باشد کنعانی باشد که سزایش غرق در سیاهی و یا فراموشی است.

  • با نتیجه گیری شما موافقم چون حرف حق و منطق است ولی چند نکته را بگویم:
   با موارد ۱ ۲ ۳ و ۵ شما نیز موافقم ولی در مورد مطلب شماره ۴ شما باید عرض کنم که بنده داستان تعریف نکردم این از تاریخ است ازدواج با محارم و ممنوعیت تحصیل همگان از مسائل دوران ساسانیان است چرا اصرار به انکار تاریخ دارید؟ بله درست است عباسیان هم مثل حکومتهای فاسد عربی فاسد و خونخوار بودند اینها جزو تاریخ قدیم این مملکت است.
   در مورد مارکسیست ها و توده ای ها و روزنامه ایران قضاوت نمیکنم. الله اعلم

   • عرب عرب نیست، ایرانی عرب است. ایرانی آفریقایی است. احتمالا عرب بچه لوس آنجلس است! احتمالا عرب در حقیقت اروپایی بوده! نمردیم و معنی حرف حق و منطق را فهمیدیم !

   • زود تند سریع ۳ بار بگو گچ و پژ ، گچ و پژ ، گچ و پژ ،

    “”با موارد ۱ ۲ ۳ و ۵ شما نیز موافقم ولی در مورد مطلب شماره ۴ شما باید عرض کنم که بنده داستان تعریف نکردم “”
    میگن آدم دروغ گو کم حافظه هست و سوتی زیاد میدهد !
    این عرب زاده ی معدوم الحال چون کسی به صورت خود جوش از وراجی هایش دفاع که نمیکند هیچ همه هم با او مخالفند ! بنابراین در کمال عجز و ناتوانی و ذهنی پریشان و مریض که قادر به پاسخ گویی سخنان منطقی دوستان نیست و تنها جوابی که دارد چند جمله تکراریست که در خود متن هم بدون هیچ گونه منطق و استنادی نوشته بود! و با اسم های گوناگون تظاهر به داشتن همفکران موافق در بین خوانندگان این نوع تراوشات مسموم دارد و سعی در نشان دادن وجهه یک انسان آرام و فهمیده از خود را دارد اما در واقعیت از درون آتش میگیرد از خواندن کامنت ها و در بعضی مواقع هم به دلیل حقارت و ضعف نژادی-مغزی کنترل کار از دستش در رفته و به توهین و طعنه زدن های نژادپرستانه علیه ایران ، ایرانی ، پارس و آریایی روی می آورد که نشان از حقارت فکری و کینه ی شدید وی نسبت به این قوم اصیل و پاک دارد و در کل با این مقاله ی آبگوشتی که بوی کینه ی شتری-زنانه از آن بلند میشود نه تنها به مراد خود نرسیده بلکه در راستای تبلیغ برای این نژاد اصیل و پاک و راستین پارسیان انگشتان زمختش را بر روی دکمه های کیبورد با خشم و نفرت کوبیده است..!
    زیرا هر کس که این مقاله را بخواند ابتدا تعجب میکند که آیا اینگونه تاریخ شناسی کینه توزانه ای شوخیست یا حقیقت !؟
    سپس بعد از خواندن کل مقاله به نتیجه میرسد که نویسنده فردی کینه توز و عقده ایست که از ایرانو ایرانی به دلایلی نا معلوم{؟!} کینه در دل دارد و افسوس میخورد که چرا وقتش را صرف خواندن این خوزعولات ضد تاریخی کرده است..
    اما بعد از خواندن نظرات دوستان و تودهنی های محکمی که دوستان گرامی {خصوصا بانو آناهیتای فرهیخته و دیگر عزیزان} در پاسخ به گستاخی های این موجود افسرده و کینه ای در دهان نجس وی کوبیده اند ، مطمئن میشود که حقیقت را هرچقدر هم که سعی کنی با برنامه و فکر وارونه نشان دهی اما باز هم قویتر از آن است که بتوانی آن را کتمان کنی و در پایان بعد از این همه حمالی و دشنام خوردن بابت این مقاله تنها چیزی که نصیب نویسنده خواهد میشود روسیاهی آن است.!

 43. خیر دوست عزیز بنده تاریخ را انکار نمی کنم. اما به عقیده بنده کلیت تاریخ ما قابله دفاع است. و خیلی از امپراتورهای معاصر ما کارنامه ای بسیار بدتر دارند. در مورد مارکسیستها و توده ای ها قضاوت نمی کنم. دارم می بینم. شما هم به حرکات آنها دقیق تر شوید خواهید دید. کاریکاتور روزنامه ایران اشتباه محض بود. خلاصه حرف بنده این است هر چیزی جای خود نیکوست پرستی کاری است غیر انسانی اما هجمه بردن به تاریخ و زیر سئوال بردن افتخارات تاریخی هم به بهانه های مختلف هم کاری است غیر انسانی. از خلط کردن مطالب پرهیز کنیم.

 44. آقای عزیز، من بشیتر از خودت و خاندانت به ایران خدمت کردم. هم در طول جنگ و بعد از اون خدمت سربازی کردم، در چندین پروژه بزرگ زیربنائی سهم بزرگ داشتم و سالها در کشورم تدریس کردم. شما که بنده رو ایرانی نمیدونی بگو ببینم بغیر از کوروش کوروش کردن برای ایران چه کردی؟ اجرت با کوروش!

  • خوش بحال شما و خاندانت! حقیر هم ۶ ماه در همان جنگ با اعراب جاهلیت شرکت داشتم، ۳ تا شهید دارم یک پاسدار و دو بسیجی همگی در جنگ با اعراب ! همون اعرابی که الان کشور دوست و برادر عراق هستن. کمه بازم بگم. منم سربازی کردم، به وظیفه ات عمل کردی. بنده هم تمام عمرم کار اقتصادی و تولیدی کردم، نه اینکه خاک کشورم رو به اعراب بفروشم. بدبخت اون شاگردی که تو بهش تدریس کنی!!! مهم نیست چه مدرکی داری، مهم اینه چه درکی داری! اما اون یک کار آخر حضرتعالی را نکردم و نمیکنم که جیره خوار اعراب باشم و تمام وطنم و ملتم رو فدای تازی پرستی خودم کنم. خدا اینقدر بهم عقل و درک و شعور داده که در دام پاپ عربها نیفتم و باعث ایجاد تفرقه و جدایی بین هموطنانم نشوم، باعث تجزیه و نابودی وطنم نشوم. اجر شما هم با السلمان الفارسی.

 45. چرا عصبانی میشی من موضع حق رو گرفتم با عربها هم کاری ندارم حرفم اینه که نباید شعار الکی داد باید ببینیم چی بودیم و چی هستیم. ما در این ۵۰ سال اخیر خیلی از سنتها و ارزشها و اعتقادات خودمون رو از دست داده ایم ولی هنوز به تمدن ایرانی خودمون می نازیم در حالیکه

  پسر کو ندارد نشان از پدر تو بیگانه خوانش مخوانش پسر

 46. ناراحتی شما دلیل نمیشه از راستگویی و عدالت خارج بشی زمان ساسانیان به مردم خیلی ظلم شده بود و مردم از ظلم حکومت خسته شده بودند برای همین اسلام به سرعت در ایران اشاعه پیدا کرد و بهترین دانشمندان ما نیز اشاعه دهنده اسلام و حتی زبان عربی شدند.
  این از این که تاریخه

  کسی که داعش را با اسلام یکی میداند خود داعش است . ایرانیها داعشی ها را مسلمان نمیدانند شما چرا اصرار دارید آنها مسلمانند ؟

  • خود اعراب هم با این ذوقی که شما می فرمایین مسلمون نشدن چه برسه به ایرانی ها!!! اونها اگه به خاطر غنیمت های جنگی و چیزایی از قبیل تیکه تیکه کردن فرش بهارستان و کنیز گرفتن زنهای ایرانی نبود حتی برای اسلامشون حاضر نبودن بجنگن!!!
   در ضمن کاری که اعراب با اقوام دیگه طی حملاتشون برای گسترش اسلام کردن کاملا همینیه که الان داعش داره انجام میده، ولی چون تو دنیای الان توحش محض محسوب میشه همه میگه داعش مسلمون نیستن!!

   • نمیدونی تاریخ چیه مطالعه کن هموطن و با استناد به سواد کتابی خود حرف بزن نه از روی عصبانیت و تنفر و …
    عربها اسلام را با جنگ و خونریزی قبول کردن چون وحشی و بی سواد بودند ولی در ایران با آغوش باز پذیرفتند چون دیندار و متمدن بودند. اگر داعشی ها رو مسلمان بدونید دقیقا مرام اونها رو دارید و لیاقت ایرانی بودن را ندارید. خوب فکر کنید و بدون عقده نظر بدید.

    • همین که شما به جای بحث منطقی در مورد موضوع مورد بحث شخص من یا هر کس دیگه ای رو هدف قرار میدین و تاکید بر این موضوع دارین که من سواد ندارم یا مطالعه نکردم یا سن کمی دارم و خام هستم یا عقده ای یا کج اندیش هستم نشان دهنده ی عمق پختگی و فرهیختگی و کتابخوان بودن شماست!!!

     • هموطن از دید ایشان همه بیسوادن یا کم سن و
      سال! یا عقده ای و کج اندیش! یا نژاد پرست! یا عصبانی! یا تاریخ نخوندن! ایشون به وسعت بزرگی اعراب مسلمان مغز متفکر، آزادمنش، پخته، با سواد، تاریخ خونده. چند تا نوشابه هم واسه خودش باز کنه دیگه حله! خانم فخرالدین سادات خوب شد به اصطلاح عرب نیست!!! اگر عرب بود چیکار میکرد! نمیدونم زبان عربی و اسلام ایشان که فخر عالمه، چرا اینقدر کمبود و احساس حقارت داره که به یک کتاب از بوعلی سینا که به زبان عربی نوشته، چنان افتخار میکنه که گویی توسط پسرخاله سعد بن ابی وقاص نوشته شده! یا به مسلمان بودن دانشمندان و شعرای ایرانی چنان افتخار میکنه که گویی مسلمان شدن آنان، آنها را شاعر و دانشمند کرده! از طرفی خودش میگه: اصلا نمیفهمم شما به چه چیز ایرانی بودنتان افتخار میکنید، به چه چیز ایران؟ میدونی چرا؟ چون تاریخی که سراسر توحش، قتل و غارت و جنایت و سنگسار است و احساس حقارت میکند، باید هم با چسباندن خودش به برخی انسانها و فرهنگها، برای خودش آبرویی فراهم کند! یک تازی باید هم بگه ما را با آغوش باز پذیرفتن، اما ایرانیان خوب میدونند که بین ایران و اعراب و اسلام چه اتفاقاتی رخ داده. از دید آنها باید هم داعش را مسلمان ندانست، کدوم بقالی میگه ماست من ترشه؟!!! این رشته تحصیلی اسمش هست ماله کشی.

   • عمر الاحوازی

    حق نداری داعش رو با اسلام زمان پیامبر مقایسه کنی …….راستی فردی از جوانان مدینه در همان شب عروسی اش شهید شد.ویا یاسر اولین شهید در راه اسلام بود که به همراه زنش شهید شد……….اینها به خاطر غنیمت مبارزه کردند و این قدر شجاع و نترس بودند که بعد ها فرزندانشان همراه عمر به ایران حمله کردند و ایرانی ها تخم نداشتند که از خود دفاع کنند .
    عمر عمر عمر …….
    وای بر کسی که نه به خاطر دین بلکه به خاطر کینه به عمر دشنام بگوید (شهید مطهری)

   • عمر الاحوازی

    حق نداری داعش رو با اسلام زمان پیامبر مقایسه کنی …….راستی حنظله فردی از جوانان مدینه در همان شب عروسی اش شهید شد.ویا یاسر اولین شهید در راه اسلام بود که به همراه زنش شهید شد……….اینها به خاطر غنیمت مبارزه کردند و این قدر شجاع و نترس بودند که بعد ها فرزندانشان همراه عمر به ایران حمله کردند و ایرانی ها تخم نداشتند که از خود دفاع کنند .
    عمر عمر عمر …….
    وای بر کسی که نه به خاطر دین بلکه به خاطر کینه به عمر دشنام بگوید (شهید مطهری)

   • ظلم وجنایات غیر عادلانه و تاحق وتجاوز داعش چه سپاه اعراب ربطی به دین اسلام نداره درضمن پادشاهان ایران باستان ه کم به اینور واونور حمله نکردن وبا ماچ وبوسه هم کشورا وفتح نکردن

 47. احتمالا این حروم زاده که این چرندیات رو نوشته یه عرب مریض روانی بوده ,,,

 48. امسال سلمان و تو ایرانی رو به گند کشیدین , در ضمن اسم ایرانی حرمت داره دهن نجستو به این اسم باز نکن

 49. نوشته بدی نبود اما چندتا کاستی و ایراد داشت بنظرم. اینکه مثلا هرکشوری که عربی حرف میزنه نزاد عرب نداره و بعد از حمله اعراب زبانش عوض شده مثل همون لبنان و سوریه. زبان عربی ظاهرا از زبان فارسی منشعب شده و نه برعکس. اریایی ها ظاهرا در اروپا و کشور ایرلند ساکن شده اند اسمش هم گمونم از همین ریشه است Irland. هرچقدر مردم کشوری از طرف سردمداران خود مورد سرکوب و توهین و تحقیر قرار بگیرن بهمون اندازه روحیه نژادپرستی توی اون مردم بالا میره برای جبران اون سرشکستگی.

  • نه زبان عربی و نه زبان پارسی هیچ کدام از دیگری منشعب نشده اند!
   زبان پارسی (فارسی امروزی) ریشه در زبان لاتین و تمدّن هند-اروپایی داره در حالی که عربی ریشه در عبری و تمدّن مصری باستان داره!

   • بحث در این موارد خیلی سخته. حداقل خودم خیلی منابع قابل استنادی سراغ ندارم. شما اگه میشناسید لطفا معرفی کنید. احتمال فحش خوردن هم بالاست :)) الان به هرکدوم از این پان ترکها میگی ترکی ربطی به آذری نداره و ترکها از سمت ترکستان و مغولستان اومدن میبندن ات به فحش.

 50. آخه عزیز جان، مصری ها، سودانی ها و ۲۰ تا کشور دیگه فقط بخاطر اینکه لغات بیشتری وارد زبانشون شده و اکثریت زبانشون رو گرفته همگی با برچسب عرب مشخص میشن و ما چون لغات کمتر عربی استفاده میکنیم از این قانون مستثنی هستیم؟

  • زبان یونانی هم بزرگترین نقش در تمام زبانهای اروپایی داره.حتی در زبان انگلیسی خیلی کلمات یونانی یا لاتینی هستند. درصدش هم بالاست.ایا همه کشورهای اروپا لاتین یا یونانی حساب میشوند؟اذربایجان ترک زبان است ولی ترک نیست.نژاد اذری با عثمانی فرق داره.البته بحث مثل اینکه سر اینه که یک عده با سیاست خاصی میخوان ایران رو بچسبونن به اعراب. ایران هیچ وقت عرب نبوده ونخواهد بود.و خاک بر سر کسی که ایران با بزرگ ترین تمدن رو بخواد در اعراب ذوب کنه. بحث بی فایدس برای کسی که نخواد خارج از مرز ایران واعراب فکر کنه.

 51. من با پرهام موافقم و معتقدم که نژاد پرستی اشتباهه اما اینکه به دلایل اتفاق های بد تاریخی بعضی ها از عربها تنفر دارند و امروزه همچنان شاهد عملکرد بدشان هستیم انکار نا پذیر است . نویسنده این مطلب میبایست تاریخ را بیشتر بخواند و بداند که ما ایرانی ها ارزشهای تاریخی فراوانی داریم و دیگر اینکه به علت تاخت وتاز و غارت و وحشی گری بعضی ملتها و نابود کردن منابع تاریخی و فرهنگی مان توسط انها طبیعی است که از هر شخصی به فراخور شرایط خودش مخالفتش را ابراز کند . ملت خانه ای دارد که این خانه نامی داردو …ایران بزرگ است ، به این خانه و اهالی ان باید افتخار کرد. دوست من اگر کشوری بزرگ مثلامریکا قدرت و شوکتی در دنیا دارد توجه کنید که قانون اساسی و سیستم حکومتی ان همان حکومت هخامنشی خودمان است ،انرا مطالعه کنید و متوجه خواهید شد که اگر به تاریخ هخامنشی افتخار میکنیم و با غارتگ ی و وحشی گری عرب مخالفیم ان نژاد پرستی نیست.

 52. مبارزه با نژاد پرستی یا هویت زدائی؟
  نمیدانم از کجا و چطور این فکر در میان بخشی از قشر اهل مطالعه ایران جا باز کرده است که مهم ترین راه مبارزه با نژادپرستی نابودی هویت ملی تاریخی فرهنگی این سرزمین است! نمیدانم این ایده از کجای دنیا الگو برداری شده و کدام نمونه موفق جهانی این تفکر را حمایت میکند! آنچه به تجربه شخصی میدانم این است که دست کم در انگلستان آن چیزی که فضای نژاد پرستی را هرچند کامل از بین نبرده اما تا حد زیادی کنترل کرده است قوانین سفت و سخت ضد نژاد پرستی است. (شخصا بارها مشاهده کردم چنانچه فردی از سایر نژادها اندکی احساس مشکل میکرد به راحتی طرف مقابل را تهدید کرده و حتی به نوعی از قوانین ضد نژاد پرستی به نفع اقلیت ها سوء استفاده می شد که این موضوع شدت قدرت قوانین ضد نژاد پرستی را برای من روشن ساخت). در عین حال نه تنها هویت فرهنگی تاریخی ملی انگلیسی که در طول هزاران سال ساخته و پرداخته شده تحقیر و مضمحل نمی گردد بلکه به طرق مختلف تقویت،حمایت و تبلیغ میگردد و نتیجه آن یک اتحاد مقدس ملی است که شاید مهمترین نقش در توسعه ملی اقتصادی و فرهنگی را ایفا کرده باشد. در انگلستان بکار بردن کلمات نژاد پرستانه و یا رفتارهای نژاد پرستانه مجازات های سنگینی به همراه دارد و این موضوع بطور جدی از طرف پلیس پیگیری میگردد. لذا با وجودی که بسیاری از انگلیسی ها در درون ممکن است نژادپرست باشند اما در بیرون هیچ اثری نمیتوانند بروز دهند. در عین حال زمانی که جشن های ملی برگزار میشود سرتاسر کشور همه اقوام و نژادها زیر یک پرچم و تحت یک ملیت شادی و پایکوبی مینمایند.
  نتیجه گیری:
  ۱. نژاد پرستی و ترجیح دادن نژادی به سایر نژادها اعم از از عرب و افغان و پاکستانی امری غیر اخلاقیست و باید قوانین محکمی برای مبارزه با آن وضع گردد. این قوانین باید بسیار جدی و با مجازاتی سنگین همراه باشند تا زیرساخت مقابله با نژاد پرستی را مهیا کنند.
  ۲. اگر مدل توسعه کشورهای متمدن و توسعه یافته جهان را الگوهای مناسبی بدانیم، هویت تاریخی ملی ایرانیان باید به طرق گوناگون (آموزش و پرورش، رسانه ها، جامعه روشنفکری، هنر، ادبیات و…)و به شکل گسترده تقویت، حمایت و توسعه یابد.
  ۳. صرف نظر از روایات زرین کوب و نامه رستم به برادرش از زبان فردوسی(روایت حمله اعراب به ایران) و نامگذاری نمادین قهرمان شاهنامه از روی نام فرمانده سپاه ایران مقابل اعراب توسط فردوسی، حافظه تاریخی ایرانیان هنوز از نژاد پرستی و نژاد آزاری ایرانیان توسط اعراب (عربستان) از گذشته تا امروز پاک نشده است. نشانه های زیادی وجود دارد که ثابت میکند هم اکنون نیز اعراب در صدد تحقیر ایرانیان به طرق مختلف هستند و این نژادپرستی اعراب به شدت احساس می شود. این موارد هرچند نژاد پرستی متقابل ایرانیان را توجیه نمیکنند اما دلایل ایجاد آن را توضیح میدهند.
  ۴. اتحاد ملی به معنی نابود کردن فرهنگ ها و نژادهای اقوام گوناگون نیست بلکه در عین توجه به فرهنگ قومی به معنی اولویت بخشی به ملیت در مقابل قومیت و افزایش اتحاد و یکپارچگی مردمان یک سرزمین به منظور توسعه پایدارتر و اقتدار بیشتر است. نمونه های اخیر جهانی آن ایجاد اتحادیه اروپا و پیوستن دوباره اسکاتلند به انگلستان است.
  ۵. در اینکه عده ای از ایرانیان در فضای مجازی و حقیقی نژاد پرستند شکی نیست. و در اینکه باید با استفاده از قوانین درست و اجرای صحیح آنها این مشکل را کنترل نمود نیز شکی نیست. اما لازم نیست برای سرکوب کردن این افراد نادان و نا آگاه، کوروش و رستم و شاهنامه و تخت جمشید و سلسله هخامنشیان و تمدن کهن ایرانیان و…. را که نه تنها بخش مهمی از هویت ایرانیان که قسمتی از هویت تاریخی جهانیان را بر دوش میکشند را تحقیر و لگدمال نمائیم که این خطائی کمتر از نژاد پرستی نیست!

 53. اگرچه با نژادپرستی و به خصوص استریوتایپینگ اقوام و گروه های مختلف به شدت مخالفم ولی باید نوشته ی بسیار خنده داری بود!! پر از استدلالهای مسخره!!!!
  اگر توی دوره ی مدرسه به تعداد کلاسهای قران و عربی برامون کلاس تاریخ ایران باستان و روش خوندن کتیبه ها رو گذاشته بودن الان همه مثل بلبل همه ی کتیبه ها رو از بر می خوندیم!!!
  در ضمن حذف کلمه های عربی و حرف زدن فارسی اونجوری که شما مثال هم آوردین ممکنه سخت باشه ولی اصلا و به هیچ وجه "نابخردانه" نیست!!!!
  نابخردانه نوشته هایی از این دست هستن که می خوان افراط یک عده رو با تفریط جبران کنن!!! برای مبارزه با نژاد پرستی نیازی به کوبیدن و له کردن خودمون نداریم.

  • استدلالهای شما در حد سوادتان درست است ولی پخته نیست چون احتمالا سنتان کم است و حالا حالا ها باید مطالعه کنید ( مسخره نمیکنم )
   پرافتخارترین دانشمند ایران بوعلی سیناست ببینید بوعلی سینا بیشتر کتابهایش را به عربی نوشته در حالیکه مردم ما به فارسی حرف میزدند فکر میکنید چرا ؟ شما میگید که بوعلی سینا بخاطر حکومتی بودن یا ترس به عربی نوشته ؟

   من عرب نیستم و یک ایرانی هستم ولی پیرو بوعلی سینا ها و ملاصدراها و حافظ ها هستم افتخار میکنم که پیرو دانشمندان مملکتم هستم. ولی اصلا نمیفهمم شما به چه چیز ایرانی بودنتان افتخار میکنید به چه چیز ایران؟

   • من ممنون میشم شما استدلال خودتون رو در این مورد که چرا ابوعلی سینا به عربی نوشته بفرمایین، تا من هم چیزی یاد بگیرم( من هم مسخره نمی کنم) به علاوه ی اینکه دوست دارم نظرتون رو در مورد همه ی استدلالهای خودم بدونم چون شما همه ی استدلالهای من رو "ناپخته" دونستین.
    من یک ایرانی ام و توی ایران مدرسه رفتم، به فرض که ١٨ سالمه و هییییچ تحصیلات دانشگاهی ندارم و هییییچ کتاب غیر درسی هم نخونده باشم می تونم با اطمینان ١٠٠٪ بگم در ١٢ سال دوران تحصیلم حتی ١ خط از یک کتیبه ایرانی توی کتابامون نبوده و به ما آموزش داده نشده، در صورتی که علاوه بر ساعتها کلاس قران و عربی هر دوشنبه صبح آیت الکرسی و هر پنجشنبه صبح زیارت عاشورا رو مجبور بودم به همراهی بقیه بچه های مدرسه "از بر" سر صف بخونم!!! اونوقت نویسنده ی عزیز این مقاله اینکه همه ی ایرانی ها تکه های از قران رو حفظ هستن و کتیبه ها رو بلد نیستن بخونن اثباتی می دونن برای علاقه ی ذاتی و یا احتمالا کشش نهفته ای که این زبان در ما ایجاد می کنه!!!
    من یکبار دیگه هم میگم که خیلی ناراحتم از اینکه فرهنگ امروزمون داره سیر قهقرایی رو طی می کنه و مردم فقط نشستن می نازن به تمدن ٢۵٠٠ ساله درحالی که هنوز توی صف وایسادن برامون یه مسئله س! و نژادپرستی به هر شکلیش رو منفور می دونم می خواد ضد عرب باشه یا کرد یا ترک یا لر! تو هر قوم و نژاد و دین و مذهب و مسلکی هم آدم خوب پیدا میشه هم آدم بد، بنابراین نه درسته که جهل و بی شعوری رو به قوم و نژاد خاصی ربط داد نه میشه علم و دانش و شکوفایی رو مختص و یا متاثر از دین و یا نژاد خاصی دونست، هر دو طرز فکر از نظر من یک اندازه غلطه

    • این اجبارات از اسلام نیست از روش حکومتداری است یه فایل صوتی از مظفرالدین شاه گوش کردم فکر کنم قدیمیترین صدای ضبط شده در ایران باشد مرتیکه با اقتدار شاهانه خودش رو سایه خدا مینامد خوب هنوز هم خیلی ها همان فکر را دارند و اینطوری حکومت میکنند. حتی در اصل دین اجباری نیست چه برسد به فروع آن.
     البته اگر در کشوری زندگی کنید محکوم به احترام به قوانین آن هستید و کلا این چیز درستی است ولی به اسم اسلام کاملا غیر انسانی و غیر شرعی است.
     از اینکه در این مملکت این فکر که باید به زور اسلام را پیاده کرد غالب است متاسفم.
     ولی انصافا فراموش نکنید که امام علی (ع) را به اسم خارج شدن این امام از دین شهید کردند و همچنین امام حسین (ع) را بعنوان یک خارجی بی دین شهید کردند.
     حالا همان مسلک دارد برای شما به زور زیارت عاشورا میگزارد واقعا چقدر خدا – اسلام و ائمه اطهار مظلوم بوده و هستند.

     • جناب فخرالدین بر عکس نظر شما تمام این اجبارات از خود اسلام است هیچ آزادی ای در هیچ دینی از جمله همین دین وجود ندارد به سوال غزل خانم جواب ندادید چون احتملا بلد نبودید بگید عربی در هشت قرن پیش مثل انگلیسی الان بود مناطق زیادی به این زبان سخن میگفتن زبان دربار و حاکمان عربی بود و اگر کتابی به عربی نبود پادشاهان ان را در کتابخانه خود ثبت نمیکردن و در نتیجه از بین میرفت مثل الان که اگر شما مقاله ای را به انگلیسی ننویسید جایی در جهان چاپ نمیشه و ازش خبری پخش نمیشه

     • بله درسته منهم کم کم با این گفته شما ، به تامل وداشته شدم..انگار درست میگین..

     • کدوم اجبارات از اسلامه کلا اجباری نیست پس انقدر حرف خنده دار نزنین

    • علی یک محقق مصمم

     اینکه دارد داد میزند چرا بوعلی کتاب هایش به زبان عربی است فکر کنید شما یک دانشمندید که نیمی از جهان شما را می شناسد می خواهید یک کتاب برای استفاده همه بنویسید آیا انرا به زبان اینگلیسی نمی نوشتید؟ تا همه بتوانند انرا بخوانند با توجه به اینکه در ان زمان قلمرو جهان اسلام بسیار گسترده بوده و تمامی کشور هایی که شامل این قلمرو میشدند زبان قرآن که عربی بود را میدانستند،چون مسلمان بودند و بو علی اگر کتبش را به فارسی می نوشت باید به چندین زبان ترجمه و ترجمه چندین سال طول می کشید پس انرا به زبان بین المللی ان زمان نوشت قانع نشدی؟ بگو تا باز هم بگم من فقط طبق دانسته هایم جواب را می دهم

   • شما به چه افتخار می کنی fakhreddin sadat؟
    ایرانی هستی؟
    ولی به کشور دیگری افتخار می کنی؟
    می گویی “اصلا نمیفهمم شما به چه چیز ایرانی بودنتان افتخار میکنید به چه چیز ایران؟” چرا نمفهمی ؟!

  • افرین بر غیرت ایرانییت

  • چقدر چرت وپرت میگی برای خوندن کتیبه ها سواد وتخصص زیاد احتیاج هست نه صرفا اینکه کلاس قرانو تعطیل کنن با کیا شدیم ۸۰میلیون

 54. اعراب به ما حمله کردن و حالا قرنها می گذره

  • همه دانشمندان ما ایرانی آزاده بودند که از زبان عربی برای توسعه علم و دانش استفاده کردند و همچنین بسیار دیندار بودند و برای خدمت به اسلام عربی را توسعه دادند. اگر هم ما از عربها بدمان می آید نباید با زبان عربی دشمنی کنیم چون این کار کاملا کودکانه و برخلاف منش اندیشمندان است.
   اسلام عزیز دردانه دانشمندان ما بوده حالا این وسط شما چی میگید من نمیفهمم !!!
   کاشکی میشد جوانان ما از عقده و کج اندیشی دور میشدند و آزادمنشانه فکر میکردند.

 55. با آغوش باز؟؟؟؟!!!!!

 56. این مطلب نشون دهنده اینه که عربها چقدر تمایل دارن ایرانی میبودن،در بخش پنج نویسنده استثنا مسئله است چون ایشون ٪١٠٠ ژن شامپانزه داره نه٪٩۶ این مطالب رو هم حتماًکنج تیمارستانی دارالمجانینی جایی نوشته در پایان باید گفت برای ما هیچ فرقی نداره عربها ملخ میخورن یا گوه میخورن دقیقیاًمثل نویسنده این مطلب.

 57. سپاس از به اشتراک گذاشتن خانم نویسنده.
  بسیار موجز و صحیح.

 58. اگر فکر می کنید می توانید بگویید عربها خوبن .سخت در اشتباهی.

 59. اگر ایرانیان حق تحصیل نداشتند پس یک ملیون جلد کتاب در کتابخانه گندی شاپور چکار میکرد؟ راست میگند هرجا دین باشه عقل نیست و هرجا عقل باشه دین نیست

  • کی گفته هرجا دین باشه عقل نیست پس توچرا انقدر بی عقل شدی پس دین که نداری اسمتو عوض نکن لیاقتشو نداری تازه وقتی میخوای راجب تاریخ یه ادعای جدید بکنی مدرک معتبر بده حداقل

 60. مقاله را خواندم مرسی که به اشتراک گذاشتید با اینکه در خیلی موارد درست است و این یکی از مشکلات ایرانی ها ست ولی کمی یکطرفه به قضاوت نشسته. مسئله خیلی پیچیده تر است. در مورد من اگر در تاکسی نشسته بودم و دختری جیغ می زد اصلن به افغانی شک نمی کردم….همه نژلدپرست نیستند. ولی مقاله جوری حرف زده انگار تمام ایرانی ها اینطور فکر می کنند و تمام عربها پیامبر بودند. همین بلایی را که امروز داعش در سوریه و عراق بر سر مردم می اورد عربها از هر نژاد و قومی بر سر ایرانی ها آوردند. اگر همه عربی صحبت می کردند یا می نوشتند مجبور بودند وگرنه هیچ قومی به میل خودش به زبان دشمن صحبت نمی کند و کتاب نمی نویسد. در زبان عربی هم کلی واژگان فارسی هست. یکبار در المان با یک زبان شناس بربر آشنا شده بودم که می گفت برای کار دکترای خود یک دیکشنری از واژگان فارسی که در زبان عرب هست تهیه کرد ولی هیچ وقت به او اجازه چاپ ندادند. وقتی ما در اینترنت می گردیم به دنبال دیکشنری واژگان فارسی استفاده شده در زبان عربی…تنها یکی به چاپ رسیده در لبنان سالها پیش که دیگر چاپ نمی شود. چند وقت پیش در یک مهمانی یک خانم فلسطینی مسیحی را شناختم. تا فهمید ایرانی هستم اولین حرفی که زد این بود: در فلسطین به محضی که اسم ایران و ایرانی میاد ما حالمون بد میشه و غش می کنیم. یعنی دیگه نمی خواهیم هیچی از ایران و ایرانی بدانییم. در جوابش گفتم: باور کنید که مردم ایران هم ارزویشان بود که به جای این که پول نفت و مالیاتشان به جیب حماس ریخته می شد کمی خرج بهبود وضع زندگی خودشان میشد.ما هم در تاریخمان بخشهایی داریم که غرور آفرین نیستند ولی اینکه مردم ترکیه از سیر تمدن و شهرنشینی نگذشتند و از زندگی شبانی به یکباره به جایی که امروز هستند رسیدند جای کتمان ندارد. یا اینکه عرب صحرای عربستان آنی که چادر نشیین بود اگر شعرای ما به او مارمولک خور خطاب کردند، به دلیل از دست دادن آن بخشی از فرهنگ ایرانی بوده که از ما بزور گرفته شد ولی متاسفانه ما نه حافظه تاریخی درستی داریم و نه مراجع زیادی در دست داریم. در کتاب این خلدون که مثل ابوسنیا بر سر ملیتش بین عربها دعوا است، گفته شده: وقتی عربها بعد از هشت صد سال توانستند از کوههای البرز عبور کنند و به گرگان برسند فرمانده انها (که فکر می کنم خالدبن ولید بود) گفت آرد نان شبش را باید از در آسیاب از خون زدن سر ایرانی ها درست کنند و نه با آب. شاید مرجع و حافظه تاریخی درستی نداشته باشیم ولی شماری از مردم ما به ضرب شمشیر مسلمان شدند. صد البته که همه ما ملغمه ای از نژادهای مختلفی هستیم که بر ایران در طول هزاران سال حکومت کردند یا ما بر آنها حکومت کردیم. صد البته که بیشتر فعلهای ما عربی هستند. درست است که خوراک هایی که ایشان اسم بردند در بیشتر کشورهای عربی به چشم می خوردند. آنچه که ما را از یک مصری که زمانی کُپتی بوده یا از یک لبنانی که رمانی فنِقی بوده یا از مسلمانی از سوریه که زمانی به تمدن بزرگ آسوری تعلق داشته یا از یک عراقی که از مهد تمدن دنیا یعنی بابل هست یا از یک الجزایری که حتی امروز هم مسلمان بودنش شرم دارد متمایز می کند، این است که ما اگر نتوانستیم بعد از هزار سال حکومت های ترک و عرب الفبای خودمان را حفظ کنیم، زبانمان را حفظ کردیم و به فارسی صحبت می کنیم. عرب مصری یا لبنانی یا سوریه هر چقدر هم که زبان عربی متفاوتی داشته باشند، عرب کتابی یکسان دارند و با هم به یک زبان صحبت می کنند و با وجود تمام واژگان عربی موجود در زبان فارسی نمی توانند با ما صحبت کنند. اگر هدف مقاله این بوده که ایرانی خود را آریایی نداند و دست از ناسیونالیست بودن و قپ و پز دادن نژاد برترش برتر دارد که خوب بجاست و امیدورام نه فقط ما که روزی همه مردم دنیا به این نتیجه برسند. چون همه مشکلات دنیا از آن جا ناشی می شود که به قولی یک " دیگری" یا آن " دیگر" اختراع کنیم و خودمان را برتر بدانیم. ولی فکر می کنم در عین حالی که به نقاظ ضعفمان و به وضعیت اسفبار امروزمان باید واقف باشیم، نقاط قوتمان را هم باید بدانیم بدون اینکه باعث عقده خود برتر بینی شود.

 61. در کانتهای پایین این مقاله شخصی نظر داده: "اگر ما کتیبه های ایرانی را نمی خوانیم و بخشهایی از قران را حفظ هستیم به این خاطر است که سی و چند سال است که در مدرسه ساعتها کلاس زبان عربی و قران خوانی داریم ولی حتی یکبار یک کتبه باستانی را به ما یاد ندادند." اگر سیاست دولت در سی و چند سال اخیر این بوده که زبان عربی را ترویج دهد یا نضف روزهای سال را به خاطر تولد یا وفات ائمه و اهل و بیتشان تعطیل کند، وقتی روز پدر روز تولد حضرت علی است و روز مادر روز تولد حضرت فاطمه… وقتی سه بار تعطیلی به خاطر وفات نا معین حضرت فاطمه داریم، وقتی بخشهایی از تاریخ ایران در کتابهای تاریخی مدرسه حذف می شود. وقتی به من مدرک لیسانسم را بدون امتحان وصیت امام خمینی و کلاس قران خوانی نمی دهند می خواهید در چنین شرایطی ایرانی کتیبه باستانی بخواند؟ بعد هم تیتر مقاله جوری آمده است که ۷ مورد واقعیت محض را این خانم کشف کردند و ما باید بدانیم. من دوستان عرب زیادی دارم و به هیچ وجه خودم را برتر از آنها نمی دانم. با تمام شباهت هایم به انها تفاوت هایم را هم می بینم. بعضی از دلایلتان اشتباه است. کاشکی از روی پرخوری حرف نزنیم.

 62. دو
  قسمت از این ۷ قسمت خانم نویسنده من را به تعجب واداشت: ۲- عربها عرب
  نیستند ۴ ایرانی ها عرب هستند. هیچ فردی از مصر یا لبنان یا سوریه یا عراق و
  سایر کشورهای عربی حتی با مذهب غیر اسلامی خودش را غیر عرب نمی داند و ما
  به غیر از اقلیت چند درصدی عرب و احتمالن مخلوط شدن نژاد و خونمان خودمان
  را عرب نمی دانیم نه اینکه بخواهیم بگوییم عرب بودن بد است بلکه واقعیت این
  است که عرب نیستیم. در اروپا یک سوییسی که فرانسه صحبت می کند همیشه سویسی
  است. یک پاکستانی که تا قرن بیستم کشورش وجود خارجی نداشت خود را هندی نمی
  داند و پاکستانی می داند. چرا ما باید به خاطر مذهبمان خود را عرب بدانیم؟
  مگر ترکها برای دین اسلام شمشیر نکشیدند و خلفای عثمانی سالها رهبر
  مسلمانان نبودند، مگر انها از ما کمتر مسلمان هستند؟ آیا خودشان را باید
  عرب بدانند؟ آیا ۳۵۰ میلیون هندی مسلمان یا ۲۰۰ میلیون اندونزی مسلمان باید
  خودشان را عرب بدانند. مذهب مشترک کاتولیک های در سرتاسر دنیا انها را
  اسپانیایی یا فرانسوی و غیره نکرد چرا همه مسلمانان باید عرب باشند؟ آنچه
  ما را عرب نمی کند فقط تاریخ ما نیست، سنت های ایرانی ما و زبان ما هست. آن
  هموطن عربی که در کشور ما به دنیا می اید در وحله اول ایرانی است و بعد عرب.

 63. یکبار با یک ایران شناس لهستانی در یک مهمانی بودم و داشت برای بقیه می گفت: ایرانیها یکی از تنها مللی هستند که هنوز می توانند متون مربوط به هشت قرن پیش را بخوانند. درست است که هرکس نمی تواند کلیله و دمنه بخواند ولی هنوز می توانیم حافظ و فردوسی بخوانیم بعد از این همه مدت.

  • حافظ سعدی به چه دردی میخوره باهاش چیزی میشه اختراع کرد .همینیه که داریم حرف میزنیم دیگه خوندنش مگه کاری داره مشقامونم همونجوری مینویسیم دیگه

   • برو تحقیق کن توی امریکا چند مرکز پژوهشی حافظ و مولانا هست؟
    برو ببین همایش سالانه فردوسی رو تو ایتالیا

   • علی یک محقق مصمم

    باید به عرضتان برسانم من هم تا چند سال پیش همین فکر راداشتم بهتر است کمی در مورد حافظ تحقیق کنید توهین نمی کنم یه توصیه از یه هم وطن هست

 64. ١-اینکه بگوییم ایرانى ها آریایى نیستند مثل این است بگوییم ایرانى ها ایرانى نیستند چون ایرانیان از آغاز خود را آریایى و یا ایریایى مى نامیدند ولى اینکه چرا هیتلر آلمانى ها را آریایى نامید بیشتر بر آمده بود از نفرت او از پس زمینه فرهنگى سامى مدارى (چون یهودیت) اروپاییان و میل او به بازگشت به ریشه هاى باستانى فرهنگى آریایى اروپاییان که در زبانشان و کیش باستانى چون مهرپرستى نمود دارد .

  ٢-آنانى که امروزه عرب خوانده مى شوند در اصل سامى نژادان عرب زبان اند که طبق آخرین پژوهش هاى ژنتیکى ، تفاوت ژنتیکى روشن و خوانایى با اقوام ایرانى زبان پراکنده در فلات ایران دارند .

 65. خانم سارا حامدی،

  مطلب شما را با دقت خواندم. بدون شک باید گفت که شما به درستی یکی از مهم ترین نقاط ضعف فرهنگی امروز ملت ایران را نشانه گرفته اید. هر چند برای پرداخت بهتر لازم است کمی بیشتر از منابع مختلف استفاده نموده و تیتر اصلی و همچنین برخی تیترهای فرعی را نیز اصلاح نمایید.
  در کل بابت این تلنگر حساب شده از شما ممنونم.
  مردم هر کشور و مملکتی برای پیشرفت در عرصه های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی، راهی جز احترام گذاشتن به یکدیگر ندارند.

  شاد باشید.

  • احترام گذاشتن به یکدیگر چه فارس و عرب واجبه نه اینکه نویسنده نادان زبان مادریش رو به استهزا بگیره و حتی میهن دوستی مردمش رو با یک مشت اراجیف ببره زیر سوال

 66. اگر همین الآن به شما بگویند پدر و مادر شما زن و مردی عرب بودند که به ایران آمدند اما در اثر تصادف از دنیا رفتند و شما را یک خانواده ایرانی به فرزندی گرفتند٬ خب تکلیف چیست؟ آیا رفتار و زندگی تان راعوض میکنید؟ نه. همین که هستید و همین کارهایی که انجام میدهید و یاد گرفته اید را ادامه میدهید. در حالی که نژاد شما (به گفتهٔ باورمندان به نژاد) عرب محسوب میشود. رفتار برگفته از آموزش است که پایه آموزشهای عمومی را فرهنگ بنا میگذارد. مثلا جنوب ایران فرهنگ ترکیبی از عربی و ایرانی است در حالی که فرهنگ شرق ایران تلفیقی از افغانی و ایرانی است.به همین سادگی! ضمن اینکه این اعراب به استناد به نقشه ای که بسیاری از نژادگرایان به آن افتخار میکنند روزی ایرانی بوده اند! اصلا مرز ایرانی بودن را از چه تاریخی تعیین میکنید؟ در طول تاریخ این مرز دایم عقب و جلو شده کدام برهه از تاریخ را شما مبدأ شروع مرزبندی ایرانی قرار میدهید؟!

 67. سلام وقت بخیر اقا نکته نژاد پرستی در ایران بیشتر میان قشر به ظاهر تحصیل کرده و ملی گرا هستش وگرنه اغلب مردم ایران مردم شریفی هستن.همین ملی گرا ها مصیبتهای زیادی به ایران وارد کرده اند .من ایرانی مسلمان هستم و زبان عربی و مردم عرب را دوست دارم.

 68. با عرض پوزش ولی شماره ی ۴ از ۷ نکته ی شما بشدت مغرضانه هستش ، بله من هم میتونم زبان را طوری بیان کنم که تمسخرآمیز بنظر بیاد ، در حقیقت شما اینجا به نفع سلیقه ی خودتون مساله ای رو جوری بیان کردید که بنظر خواننده مطلب شما درست بیاد ، شما اگه زبان فارسی رو پارسی بکار ببرید مانند گفتن شعر بسیار شیرین و زیبا شنیده میشه .. در ضمن همه ی این نکات گفته شد تا به نکته ی نهایی تون که همون نژادپرستی هست برسید ، در اینکه نژاد پرستی بسیار خصلت نکوهیده و ناپسندی هست هیچ شکی نیست اما نباید اون رو با حفظ سنت ها ، آیین ها ، تاریخ و زبان یکی دونست. ، اینکه کسی بخواد پارسی صحبت کنه دلیلی بر نژاد پرستی او نیست ! حفظ میراث تاریخی بسیار با ارزشه همونطور که مصری ها خیلی خوب عمل نکردن و زبانشون رو از دست دادن …. و خیلی از اعراب هستن که به شدت روی گزینش نام متعصب هستن مثلا ما اگه نگیم هیچوقت ولی می تونیم بگیم بسیار بسیار کم میتونیم عربی رو پیدا کنیم که اسم ایرانی برای فرزندانش استفاده کنه ولی برعکس ایرانی ها بسیارند که از اسمهای عربی استفاده می کننر

 69. سرکار خانم حامدی گرامی

  تلاش کردم نوشته های شما را با دقت بخوانم.
  تلاش کرده اید واقعگرایانه فکر کنید و تا حد زیادی موفق شدید. ولی:
  – اگر میان راننده پاکستانی و آلمانی، آلمانی را برمیگزینید دلیلش نژاد پرستی نیست. بلکه احتمال خطر و کلاهبرداری از سوی راننده آلمانی به دلیل فرهنگ فعلی آن کشور بسیار کمتر است تا خطر از سوی راننده پاکستانی که در حال حاضر یک کشور با میزان جرایم بسیار بالاتر از آلمان است.
  – سخن گفتن با بکار بردن حداقل واژگان عربی نه تنها نابخردانه نیست بلکه بسیار زیبا و خوش آهنگ است. اگر شما چنین دیدگاهی ندارید این تنها دیدگاه شماست. ولی متاسفانه حق با شماست. ما کتیبه بیستون را نمیتوانیم بخوانیم ولی متاسفانه قسمتهایی از متون عربی را از حفظ میخوانیم.
  در سایر موارد از خواندن دیدگاه های شما لذت بردم
  درود

 70. نوشته بی پایه و سبکی بود . گواهی هم گزینه های زیر:
  ۲-عرب‌ها عرب نیستند و ۴- ایرانی‌ها عرب هستند.
  هر چند بخشهای درستی هم داشت ولی هدفمند نوشته شده بود.
  در ضمن دقت کردین تا اینجا پارسی نوشتم . کحاش مسخره بود؟؟؟!!
  از دیدگاه من میشه کلمات عربی هم استفاده کرد ولی ایرانی بود. اون هم به خاطره تجاوز اعراب به ایران و حکومت به زبان عربی بر مردم بوده.
  درود بر همه ایرانیان ,اعراب و مردم نیک اندیش

 71. به نظر من نویسنده مقاله خیلی ریز قصد فارسی ستیزی وتمسخر زبان پارسی را دارد . بله همه ما عربی را بهتر از انگلیسی میفهمیم چون از کودکی به زور در مخمان کرده اند. ابن باید برای یک ایرانی مایه ننگ باشد که از کتیبه بیستون چیزی درک نکند ولی زبان عربی را که هیچ رابطه ای با او ندارد بفهمد. وای برما که اینچنبن تیشه به ریشه خود زده ایم و فرهنگ غنی و زبان شیرینمان را با مزخرفات عربی و ال مل جایگزین کردیم. حال نویسنده محترم مقاله لطفا متن بنده را به پارسی برگردانید و بدون حس فاشیستی نرم نرمک بخوانید تا زیبا بودنش بدون لغات عربی را درک کنید

 72. افرین بر غیرتت ایرانی

 73. سرکار خانم سارا حامدى، بعنوان یک زیان شناس (linguistic) با بیش از ٢٠ سال تجربه باید بگم واقعا متأسفم براى اون گوشه از نقدتتون در مورد زبان. خودتون هم میدونید صد در صد که مغرضانه نوشتین و جبهه گرفتین در مقابل فرهنگ باستانیتون.

 74. ایرانی ها آریایی هستند
  همیشه در ایران ۳ قوم اصلی ماد، پارت و پارس وجود داشته و دارد حتی قومیت های که در این نوشته آمده از کرد، لر، ترک، گیلک و بلوچ از این ۳ قوم منشعب شده اند و اما در طول تاریخ این سرزمین ۳ حمله ی وحشیانه را تجربه کرد: ۱- حمله اسکندر شرابخوار؛ ۲- حمله اعراب بدوی به بهانه گسترش دین؛ ۳- حمله مغول ها خونخوار
  اما با این حال این ملت بزرگ ایران بود که با وحدت کلمه توانست خیانت و جنایت این سفاکان تاریخ را به نفع خود برگرداند. هرگز ایران و ایرانی به دیگر کشورها حمله نکرد، هرگز در فکر تخریب دیگر همسایگان نبود و نیست. این سرزمین همواره پر بوده از دانشمندان و بزرگ اندیشان و این قبل از دین اعراب (اسلام) نیز وجود داشته زیرا ایران بر نیمی از تمام دنیای باستان حکومت می کرده است ( حکومت فرهنگی- علمی- دینی).
  عرب ها ملخ خور هستند
  بر اساس کتاب تاریخ کمبریج در طول تاریخ مردم شبه جزیره حجاز را عرب می نامیدند مردمی بادیه نشین که نژادی آفریقایی داشتند و از طریق تجارت- غارت و بت پرستی (مکه کنونی که خانه بتان بوده) امرار معاش می نمودند.
  این اقوام در بیابان ها زمین مزروعی نداشتند و یا مرتعی جهت پرورش دام وجود نداشت بنابر این هر آنچه که قابل خوردن بود را تناول می نمودند منجمله حشرات سرگردان در بیابان و دیگر جانداران بیابانی، در مناظقی که این نعمات( آب کافی و زمین مساعد) نیز وجود داشت همیشه قتل و غارت و دشمنی بارز بود همانند دو قوم (اوس و خزرج) که در شهر مدینه زندگی می کردند و همیشه به بهانه های مختلف خون یکدیگر را می ریختند و یا در مکه که خانه خدایان ساختگی این قوم بود و البته مرکز تجارت آنان.در آنجا نیز هدایا و نذورات مردمان به خدایان ساختگی را دزدیده و سرمایه خویش جهت تجارت قرار می دادند.
  ایرانی ها عرب نیستند
  ایرانی ها هرگز دختران خویش را زنده به گور نمی کردند
  ایرانی ها ایزد یکتا را پرستش می کردند و نه بتان را
  ایرانی ها نگارنده متن حقوق بشر هستند
  ایرانی ها هرگز دین خود را بر دیگر ملت ها تحمیل نمی کردند
  عرب ها عرب هستند و این مایه افتخار آنهاست
  بعد از گذشت سال های متمادی این قوم متعصب و نژاد پرست همواره بر اصول بدوی خود پافشاری می کند و به گذشته ی به اصطلاح اسلامی خود می بالد.( تاریخی که مملو از کشتار به اصطلاح کفار می باشد.)
  آلمان ها آریایی هستند
  این ادعا که مایه افتخار آلمان هاست همیشه بوده و آنها جزو قبایلی از آریایی ها هستند که به سرزمین های اروپایی مهاجرت نموده اند (ویل دورانت)
  دراین میان اما هندی ها هم ادعای آریایی بودن می کنند و این ادعا نیز بر می گردد به مهاجرت گروهی دیگر از آریایی ها که مکان اولیه آن ها در شرقی ترین نقطه رشته کوه البرز و در فلات ایران بود.
  کشورهای عرب زبان کاملا عرب نیستند
  بعد از انسجام و یکپارچگی اقوام بادیه نشین با حملات وحشیانه توانستند در مدت قرن ها امپراتوری هایی را به تصرف خود در بیاورند مانند.( ایران- مصر-یمن-کشورهای آفریقایی)
  دراین بین این تنها ایران بود که توانست زبان و فرهنگ خود را حفظ نماید و نشانه آن زحمات سی ساله فردوسی کبیر است و اما قرابت زبانی ما نیز به این دلیل است که دستور زبان عربی را دانشمندان و مترجمان ایرانی که قادر به ترجمه و مکالمه به زبان های یونانی- رمی و عربی بودن برای ایشان نگاشتند و چه بسا بسیاری از کتب علمی و فرهنگی نیز به زبان عربی نگاشتند.
  کشورهای دیگر که به اصطلاح عرب هستند در واقع به زبان عربی تکلم می کنند.
  شما احتمالا نژاد پرست هستید
  برای مثال گروه های ظالم و تروریست در طول تاریخ از جانب خلفای عرب بر علیه دیگر کشورهای تحت تسلط همیشه حمایت می شدند. همانند واقعه ای که بر علیه بابک خرمدین و همچنین حسن صباح وجود داشت.و دیگر گروهای تروریستی مانند القاعده-طالبان-داعش-بوکوحرام-شباب و…. که همه نشانه قدرت طلبی و نژادپرستی عربها در دیگر کشورهاست و فقط به منظور حفظ قدرت در این کشورها می باشد(سوریه-یمن-عراق-لبنان-پاکستان-افغانستان-کشورهای آفریقایی و…)
  نژاد پرستی وحشتناک است
  مقایسه، اتهام، توهین و احساس منفی از ویژگی های بارز افراد افراطی و نژاد پرست است
  همان هایی که می گویند ایرانی عرب است و عرب سو سمار خور نیست.
  همان هایی که می گویند به زبان پارسی سخن گفتن بی معنا است.
  همان هایی که سرزمین سرفراز ما را که باد تمسخر می گیرند.
  همان هایی که از نسل این سرزمین بیزارند.
  همان هایی که همیشه منتظر وارد کردن ضربه ای به این سرزمین مقدس هستند.
  با این حال این فقط یک بخش کوچک جهت اطلاع رسانی به دوستان ایرانی است که در این زمانه دشمن بدوی می کوشد تا خود را متمدن جلوه دهد اما تمدن در خون آریایی سرشته است و نه در کلام، آریایی-ایرانی اهل عمل است و نه حرف.
  پیامبر اسلام در پاسخ به یکی از صحابه که پرسیده بود رمز ماندگاری امپراتوری پارس(ایران) چیست؟
  فرمود: رمز ماندگاری ایشان آبادانی و ایجاد امنیت برای اقوام خویش می باشد.

  • بسیار کامل و شیوا. ممنون

  • ایران وایرانیان به هیچ جا حمله نکرد دروغ نگو دیگه چون حمله کردن نژاد پرست درضمن اسلام دین اعراب نیست جهانیه تازه ادم نباید تو دوستی ویا دشمنی باچیزی تعصب داشته باشه نه همه ی اعراب درطول تاریخ بدبودن نه همه ی ایرانیا خوب عربا همشون سوسمار نمیخوردن همین الان مگه همه ی ایرانیا مثلا ماهی یا گوشت میخورن نه تازه وهابیان وتکفیریها که در اصل ضد اسلام خصوصا ضد اهل بیت وشیعه هستن از تروریستها دفاع میکنن نه همه

 75. به نظر من ناسیونالیزم و نژاد پرستی و راسیسم ،و برتری نژادی و.و تفکری احمقانه ،و مخرب ،ویرانگر است،و نتیجه ای جز کینه و جنگ و تخریب و جنایت و.و. سیاهی تفکر و اندیشه نداشته و ندارد .ما بعنوان انسان ، چگونه میتوانیم ،انسان دیگر را تحت عنوان اینکه ترک یا عرب یا سرخ پوست و یا سیاه پوست است تحقیر کنیم. و خود را که از نژاد فرضا آریایی هستیم برتر بدانیم. فلذا بنظرم ،آن دسته از افرادی که خود را از نظر نژادی برتر میدانند ،انسان هایی با قلبی سیاه وتفکری مخرب و کینه توز و نفرت پراکن و جنایت پروند . و دیگر اینگه اگر عربها ملخ و سوسمار میخورند ،خوب لطف کرده و بروید ،ببینید ،که خود من دیده ام. در اطراف آبدانان ایلام ،جوجه تیغی را کشته و پوست کنده و گوشتش را میخوردند .و یا در شرق آسیا مردم مار ،و عقرب و سوسک و قورباغه و موش میخورند ،حال این دلیل میشود که آنها نژاد پستی هستند ؟..و؟و در آخر خوب چی شد که این نژاد برتر آریایی و متمدن و.و. ،توسط چهار تا عرب کون برهنه سوسمار خور شکست خورد ؟ و بعد از ۱۴۰۰ سال چی شد ؟ که این فرزند کوروش اعلاحضرت ،قدر قدرت و ملت عقب نگه داشته شده اش،توسط یک آخوند شپشو، دوزاری هندی زاده غار نشین با تفکر ارتجاعی ،شکست خورد . حالا باز هم بگوئید ما نژاد برتریم. بابا تا کی میخواهید به خرییت خودتان پی ببرید. تا کی غرور و نادانی ،وعدم تعقل و تفکر . ..

  • نمونه بارز نژاد پرست خود تو هستی که به خودت اجازه میدی همه رو خر و نادان خطاب کنی و خودت رو برتر از همه بدونی. بله امثال وطن فروشهایی مثل شما تو این سرزمین همیشه بوده. کسانی مشابه سلمان فارسی که راه ورود اعراب بیابان گرد و سوسمار خور (این فحش نیست. خوراک رایج اعراب شبه جزیره عربستان در آن زمان) را به ایران باز کردند. اگر در جنگی هم شکست خوردیم به فرهنگ ما ربطی نداره. شما به عرب بودن خود افتخار کنید. ما حق داریم نام پارسی برای فرزندان خود برگزینیم و فرهنگ خود را از غبار تعصبات مذهبی (از هر نوع) بزداییم.

   • اگه سلمان فارسی راهو باز کرد پس ساسانیاهم خیلی مقصر بودن درضمن همشون سوسمار نمیخوردن واینکه شما علاقه به حکومت وپادشاهو با دوست داشتن وطن اشتباه گرفتی این دوتا باهم فرق دارن درضمن والا تو فامیلای ما نام ایرانی گذشتن کسی معترضشون نشده الکی جو ندین

 76. حاجی، خب نقشه ای گذاشتی تفاوت ایران و عربستان و عراق رو نشون می ده. نقشه ی اروپا رو هم بذار تا بشه مقایسه کرد.
  هرچند فکر کنم خودت هم سر از نقشه ای که گذاشتی، در نمی آری.
  لبنان هم عرب نبوده و به زور عرب شده. و مصمئنا عرب اصیل رو باید در عربستان پیدا کرد، نه در لبنان.

  ۹۰% کلمات(واژه ها) عربی معادل(برابر) فارسی داره. ولی چون از بچگی توی کتابهای(نسکها) درسی از کلمات عربی استفاده شده(به کار برده شده)، اونها بیشتر استفاده می شن و عادی تر به نظر می آن.

  ضمنن من که اصلا عربی نمی فهمم. شاید خیلی کلمات عربی وارد زبون فارسی شده باشه ولی باز هم نمی شه از یه مکالمه(گفتگو) یا نوشته ی ساده ی عربی چیزی سردرآورد.
  خیلی کلمات هم که فکر می کنیم عربی هستن در واقع از فارسی وارد زبون عربی شده. مثل کلمه ی "دین" یا "صندلی" و…

 77. استدلالی سراسر اشتباه. با کمال احترام خانوم حامدی.سخت در اشتباه هستید.

 78. خیلی ممنون از نوشتتون.
  اما توی همین نظرات دوستان میتونید ریشه های نژادپرستی رو ببینید. یک واقعیت در زبانشناسی هست که زبان یک چیز ثابتی نیست. و در هر زبانی واژگان دخیلی وجود داره. ولی وقتی واژه ای وارد زبانی شد بخصوص وقتی اشتقاق و صرف هم روش انجام شد جزو زبان جدید محسوب میشه. کسی که با سرگذشت زبان ها و تغییراتشون و کلیات زبانشناسی آشنا باشه و این بدیهیات زبانی رو انکار کنه حتما با دوسوسور محشور میشه. هر کامنتی که دوستان میذارن پر از واژگان وارداتیه عربی یا غیر عربی که البته مشکل این دوستان با عربیاشه. میخوای به بحث نژادپرستی برگردیم.

 79. داداش شما ولش کن اصلا، من اینجا میمونم تو بیا منو بخور

 80. عقاب علی احمدی

  باید بگویم که در درازای ۳۵ سال اخیر که ناگهان میلیون ها دانشمند و نظریه پرداز به فضای اندیشگی ایران سرازیر شدند ، هیچ کس را ندیده ام که با قاطعیتی که از این « سارا حامدی » می بینید ، سخن از خودش در بکند . در باره ی گفته های او تنها می توانم بگویم : ترکیبت بد نیست ؛ اما مرده شور ترکیب بندی ات را ببرند .

 81. سخن و نوشته شما بسیار غلط است و رگه های جهالت قوی دارد. زبانهای امروزی نسبت به زبانهای باستانی خود، به مرور زمان دچار دگرگونی(غیر بنیادین) شده اند و این مساله شامل همه زبانهای دنیا می شود یک انگلیسی هم زبان انگلیسی دو هزار سال پیش را متوجه نمی شود یک یونانی امروز هم زبان یونان باستان رو نمیفهمه چون زبانها به مروز زمان تحول پیدا می کنند بعد شما انتظار داری که یک فارسی زبان کتیبه بیستون را متوجه بشود؟!! این مطلب و سایر مطالبی از این دست که نوشته ای نشان دهنده عمق جهالت شما است و بس….یکراست بگو"من" عرب هستم و می خواهم از هویتم پشتیبانی کنم…چه اشکالی داره؟ نیا حرفهای بی سر و ته و غیر علمی بزن ….

 82. Besyar Ahmaghaneh bood. Pasti, va oghdahaie darooni dar hame jaieh in maghaleh hess misheh.

 83. فوق العاده بود روی نکته مهم و قابل تاملی دست گذاشتید خیلی لذت بردم لطفا نقشه کامل دی ان ای دنیا رو هم بگذارید

  • علیرضا جان، باور کنید نویسنده این مطلب مذکر هستند..! با بقیه دوستانی هم که از این مطلب مزحک تعریف و تمجیدهای غیر منطقی میکنند هستم.،
   لذا از کلیه برادران لیسو خواهشمند است به رسم عادت همیشگی قبل از هرگونه تعریف و تمجید های فیس بوکی ، واتساپی ، وایبری ، بیتاکی و جدیدا تلگرامی به این نکته توجه لازم عنایت فرمایند.
   با تشکر،
   ستاد پشتیبانی و حمایت از لواشک سازان مظلوم کشور.

 84. در اون قسمت که نویسنده تمسخر کرده و گفته اینطور حرف زدن نابخردانه نیست؟
  باید بگم ما از اول اینطوری حرف نمیزدیم
  زبان ما اول خالص بود ولی با ورود اعراب سوسمار خور یا مسلمان یا هر چیز دیگه زبان ما خالصیش رو از دست داد….
  الان زبان های انگلیسی آلمانی عربی روسی ترکی و … با هم قاطی شدن تا فارسی کنونی بوجود اومده
  افغانی ها الان زبان فارسیشون از مال ما خالص تره در نتیجه = من گوه بخورم عرب باشم

  • درضمن افغانی هم نیستم ایرانی ام

   • امپراطور هخامنشی

    اگر افقانی باشی یعنی ایرانی هستی واگر ایرانی باشی افقانی هستی افقانی ها هموطن ما هستند وماهموطن افقانی و خیلی شریف تر از قوم ترکها که با ما سنخیت ندارند بدبخت

 85. ناسیونالیزم ایرانی نژادپرستی نیست
  وطن پرستیه

 86. درود به همه دوستان
  فقط چند سخن دارم کمی از پیام ها را خواندم بعضی از دوستان حرفهایی بدون مدرک میزنند
  اول اینکه نژاد پرستی کار خوبی نیست اما در خود کشورمان خیلی به چشم می خورد
  در مورد دوستان که بدون هیچ منبع تاریخی معتبری حدود تعین می کنند و نژاد ما آریایی ها را برتر می دانند و کورش پرستی می کنند
  ایرانیها خیلی با فرهنگ هستند ولی نه امروز که می بینیم
  وطن پرستی خیلی زیباست ولی نباید مردم ستیزی کرد
  من اهل کاشمر هستم در تعطیلات نوروزی به خوزستان با خانواده ام سفر کردم باور کنید در خوزستان چیزهایی دیدم که باورشان خیلی سخت است آنجا مردم عرب زیاد داره و اکثرا داغ دار هستند آنجا گویی آفریقای ایران هست آب شرب ندارن در هر خانه که وارد می شدیم به سنت مهمان نوازیشان چیزی جز سادگی نمی دیدیم همسرم به من می گفت نباید چیزی از این عربهای وحشی بخوری ولی من کاری به حرف همسرم نداشتم
  در خوزستان قوم غیور لر را به جان عربها انداختند و گویی با آنها پدر کشی دارند هیچ عربی حق نداشت در مکانهای عمومی عربی حرف بزند چون محور اصلی دولت (فارس )است یکی از بچه های عرب آنجا دوستم بود او می گفت ما حتی حق نداشتیم سر کلاس درس عربی حرف بزنیم بعضی از مطب های منطقه خاصی به نام کیانپارس اجازه ورود عربها را نمی دادند خیلی چیزهای دیگر در ۷ روز که آنجا بودیم دیدم و حالا چند دوست مثل شما ها جمع می بندین هم میگن عربها حاضر به جان بچهایم قسم بخورم با دو تا چشم دیدم هر چه را نو شتم واقعیت داره
  قبلا از شما هم تعصبی تر بودم ولی حالا نه می توانید حقیقت را از اینترنت جویا بشید
  اما آیا ما قبل از اسلام نابغه داشتیم ابوعلی سینا داشتیم حافظ داشتیم وخیلیها
  اگر بگویید عربها مدارکمان و کتبهایمان را سوزاندند پس باید الان با حمله مغول هیچ کتاب عربی نمی خواندیم
  اگر بگویید عرب ملخ خور من به استناد تاریخ میگم ما در دوره قاجار در قحطی ۱۰ ساله بدتر از ملخ خوردیم
  دروغه که کلمات فارسی توی عربی هست اسم کتاب را بیار یک کلمه بگو بر چه اساسی با چه مدرکی
  بعدش این قدر دروغ بافی که آدم ساده هم قبول نمی کنه
  اگر عربها یک بار پرچم ایران را سوزاندن اونها همون سعودیها
  هستند که از نام بردن عربستان به جای سعودیه انزجار دارند همین طور که اونا میگن خلیج عربی و ما میگیم خلیج فارس
  نژاد اریایی متین و اصولی واقعی دارد که چند نژاد پرست عقده ای دارن بدنامش می کنند
  زنده باد ایران با تمام قومیتهایش زنده باد ایران سلحشور زنده باد ایران غیور

  • در پاسخ به: سروش
   خاک بر سر ادمهای دروغگو و پست؛ انگار هیچکدام از ما خوزستان نرفته ایم.
   اف بر کسانی که شنگ تجزیه ایران را به سینه می زنند و فکر می کنند مردم ایران هیچ ندیده و نشنیده اند و جالب این است که قسم هم می خورد و چون می داند ایرانیان اصیل با قسم و من بمیرم و تو بمیری چرندیاتشان را نمی پذیرند می گویند:
   “حاضرم به جان بچهایم قسم بخورم با دو تا چشم دیدم هر چه را نو شتم واقعیت داره”

 87. خانم
  سارا احمدی عزیز،

  واقعاً خوشحال شدم که یک نفر
  پیدا شد که تونست اینقدر توانا باشه و با قلم خودش ملتی رو که خودش جزوش هست به
  این راحتی تشریح کنه! ظاهراً دست به قلم هستی و مینویسی. کسی که مینویسه حتما!
  زیاد هم میخونه. لطف کن و نظر من رو در مورد متن گهر بارت بخون! شاید باعث شددفعه
  بعد اگه خواستی هموطنای بد بختت رو تحقیر کنی به نیت ۵ یا ۱۴ معصومت ۵ یا ۱۴ تا
  دلیل بیاری!

  اول اینکه من ایران زندگی
  نمیکنم و بعد از ۱۰ سال دارم فارسی تایپ میکنم اگر غلط املایی دیدی به روح
  بزرگواران عربت من رو عفو بفرمایید.

  دوم اینکه تمام منبع شما در
  این یادداشت چند تا نقشه جستجو شده در اینترنت هستش که هیچ اعتباری بهشون نیست ( و
  شما حتی به طور رسمی ذکر منبع هم نکردی )و همونقدر که ممکن هست ما از یک نژاد خوب
  و برجسته نباشیم به همون مقدار هم امکان داره باشیم! نه تو بودی و نه من و نه هیچکس
  دیگه که بتونه بگه واقعاً چیزی به نام آریایی اصلا بوده یا نه اما یک معیارها و
  کلماتی هست که باعث نزدیک شدن یک قوم میشه! حتماً میدونی بچه محل ِ هم شهری ،
  هم کلاسی ، هم ولایتی ، اینها کلماتی هستن که باعث میشن دو یا چند نفر با هم احساس
  همگن بودن بکنن. به هم نزدیک بشن،گیرم که ما آریایی نیستیم اما این کلمه باعث شده
  که هموطنای بدبخت که تو دنیا بدنام شناخته شدن به واسطه این اسم یا پارسی بودن به
  هم نزدیک بشن، و چقدر زیبا شما همین اندکی اعتبار رو به چالش کشیدی! نیازی نیست
  شما به زحمت بیوفتی! لازم به جدا کردن شما نیست ما همین حالا هم یک چتر مشترک
  نداریم و شما به زحمت نیوفت!

  سوم البته که عربها همه عرب
  نیستند! اما نویسنده محترم شما در شماره دوم دلایلت گفتی "عربها عرب
  نیستند" اما در شماره چهار گفتی ایرانیهای عرب هستند. محض رضای خدا حالا دیگه
  عربها عرب نیستند اما ما ایرانیها عرب هستیم؟ اگه میخوای یه چیزی بنویسید لا اقل
  جوری بنویس که انقدر واضح کلامت همیدگرو نقض نکنه! " عربها عرب نیستند"
  " ایرانیها عرب هستند"

  بیا خیال خودت رو راحت کن بگو
  عربها ایرانی و پارس هستند ایرانیها مال اوگاندا یا گینه بیساو هستن! (دیکتشو حال
  نداشتم پیدا کنم!) ضمناً در مورد عربها و ایرانیها بذار یه چیزی رو یادآوری کنم!
  اولاً عرب بودن باعث افتخار نیست اگه بود شاید ما میگفتیم هستیم! دوم عربها از
  ایرانیها به شدت بیزار هستن! اگه میخوای بری زیر پرچم یکی دیگه برو زیر بیرق یه
  نژادی سینه بزن که خودش سرش به تنش بیارزه نه نژاد عرب که هیچ سهمی تو پیشرفت دنیا
  نداره!

  چهار .شامپانزرو خوب اومدی!!!!
  اول اینکه من اینجا به قدر کافی از غیر ایرانی ها شنیدم که سعی میکنن مار رو بکوبن
  اما یکی فارسی زبان شباهت ژنیتیکی انسان رو به شامپانزه تو متنی بنویسه که داره در
  مورد هم وطنای من حرف میزنه خیلی دردم میگیره! دفعه بعد اگه خواستی در مورد
  شامپانزه حرف بزنی و ایرانی بد بخت له کنی که بگی خیلی حالیته لطف کن عکس خودت رو
  هم بذار ببینیمت!

  پنج اینکه شما در مورد اتفاقات
  تو تاکسی حرف زدی و بعد پرسیدی آیا ما فکر میکنیم مردم دانمارک از مردم کره شمالی
  باهوش ترن؟ آخه اینا چه ربطی به هم دارن!! اما یادتون باشه این درسته که بعضی
  نژادها بطور متوسط باهوش تر هستند! اما هیچ چیز نمیتومه کرامت انسانی شون رو زیر
  سوال ببره چون باهوش نیستند!

  شش هنر نزد ایرانیان نیست آقا
  جان اما نژاد ایرانی میتونه وجود داشته باشه ! اما الان جزو نقاط مشترک یک
  ملت برای شبیه هم شدن! بهش گیر نده!

  هفت نژاد پرستی وحشتناک هست از
  اون کریه ته و زشت تر آدمی هست که داره سعی میکنه به جون تنها دارایی یک ملت
  بیوفته ! این تنها چیزی هست که این ملت رو به هم نزدیک میکنه! خواستی لهشون کنی
  بهونه بهتری بیار دوست ایرانی عرب تبار من!

  • درود بر شما
   سرزمینی که دوستمان به عنوان عرب مشخص کرد فقط زبان عربی دارند وگرنه مصر عراق لیبی لبنان و… که عرب نبوده به قول ایرانی کاش مطالعه میکردی بعد مطلب میگذاشتی سارا خانم
   باسواد

  • "…همونقدر که ممکن هست ما از یک نژاد خوب و برجسته نباشیم… "منظورت از نژاد خ وب و برجسته چیه دوست عزیز؟ بقول یکی از دوستان، هیچ وقت به چیزی که برای به دست آوردنش زحمت نکشیدی افتخار نکن و دیگران رو به نداشتنش سرزنش نکن، زشت بودن، پیر بودن، رنگ پوست، جنسیت، متعلق بودن به اقلیمی خاص، اما می تونی به چیزهایی که به دست آوردی افتخار کنی، دانش، تجربه، علم، مهارت، ثروت ……