در حالیکه دستگاه‌های امنیتی ادعا می‌کنند فعالان محیط زیستی دستگیرشده «تحت پوشش فعالیت‌های محیط زیستی از مناطق حساس از جمله سایت‌های موشکی عکاسی کرده‌اند» رئیس سازمان حفاظیت محیط زیست ایران می‌گوید دوربین‌های تله‌ای بیشتر از ۵۰ برد ندارند و برای عکس‌برداری از یوزپلنگ به کار گرفته می‌شدند.

صبح امروز (چهارشنبه ۲۵بهمن) نمایندگانی از قوه قضاییه، وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه به مجلس رفتند تا درباره پرونده دستگیری فعالان محیط زیست و جان‌باختن یکی از آنها در زندان توضیح دهند. به گفته فاطمه ذالقدر، نماینده مجلس این پرونده در دست اطلاعات سپاه است و آنها مدعی شده‌اند این افراد بعد از عکس‌برداری از سایت‌های موشکی قصد ارسال این تصاویر به خارج از کشور را داشتند.

در همین حال محمدرضا تابش، عضو فراکسیون محیط زیست مجلس هم از دادستان تهران انتقاد کرده که چرا پیش از برگزاری دادگاه و قطعی‌شدن جرم به افراد اتهام‌زده است.

شهیندخت مولاوردی، دستیار ویژه رئیس دولت در امور حقوق شهروندی هم گفته حسن روحانی دستور ویژه‌ای برای رسیدگی به وضعیت دستگیرشدگان صادر کرده است.

در روزهای گذشته برای توجیه دستگیری فعالان محیط زیست موضوعات مختلفی از جمله جاسوسی به وسیله مارمولک منتشر شده است. نهادهای نظامی دستگیرکننده فعالان محیط زیست بزرگترین پیمانکاران اجرای طرح‌های عمرانی و سدسازی در کشورند که بسیاری از فعالیت‌های آنان با مخالفت فعالان زیست محیطی مواجه شده است.

لینک دکهٔ خبر: ایسنا

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *