شورای شهر تهران در نظر دارد برخی از شرکت‌ها و سازمان‌های تابعه شهرداری را منحل و یا ادغام کند. این کار به گفته حسن رسولی، عضو شورای شهر تهران به دلیل «بی‌انضباطی و تخلفات مالی» در این سازمان‌ها انجام می‌شود.

به گفته این عضو شورای شهر در اقدامات مالی موسسات وابسته به شهرداری شفافیت کافی وجود ندارد. شهرداری تهران بر اساس قانون شهرداری‌ها اداره می‌شود، اما این سازمان‌ها و شرکت‌ها بر اساس قانون تجارت اداره می‌شوند و این دوگانگی ساختار حقوقی، اداری، سازمانی در حقیقت خلاء و حفره‌ای ایجاد کرده که امکان وقوع تخلفات را به صورت ساختاری فراهم کرده است.

او همچنین اضافه کرده برخی از این سازمان ها به حیاط خلوت شهرداری تبدیل شده و منشا بسیاری از بی‌انضباطی‌های مالی شده‌اند. رسول همچنین از ارائه گزارشی محرمانه از تخلفات شهرداری در سال‌های گذشته به شورای شهر خبر داده است.

این اولین بار نیست که اعضای شورای شهر درباره حیاط خلوت‌های شهرداری صحبت می‌کنند و خواستار ادغام و یا انحلال آنها می‌شوند. در دوره‌های پیشین بارها اعضای شورا خواستار رسیدگی به وضعیت مالی سازمان‌ها و شرکت‌های شهرداری شدند اما موفق نشدند. بودجه و امکانات و جابجایی مالی سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه شهرداری چند برابر بودجه شهرداری تهران است و شورای شهر هم عملا نظارتی بر این بودجه‌ها ندارد.

لینک دکهٔ خبر: ایلنا

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *