مرتضی افقه، اقتصاددان معتقد است حرف دولتی‌ها در رابطه با خط فقر ملی با واقعیت های زندگی مردم همخوانی ندارد و در حالیکه اقتصاددان‌های مستقل خط فقر را برای یک خانواده چهار نفره، تا حدود سه میلیون تومان در ماه محاسبه کرده‌اند، ادعاهای اخیر دولتی‌ها در مورد خط فقر ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومانی تعجب‌برانگیز و حتی بی‌معنی است.

به گفته او توزیع ناعادلانه ثروت و نابرابری اقتصادی آنقدر شدید است که جامعه به هیچ‌وجه نمی‌تواند خط فقر ۶۰۰ هزار تومانی را باور کند. ضمن اینکه اقتصاددانان دولتی به دلیل گرایش و تعلق خاطری که دارند، معیار بی‌طرف و مستقلی برای اظهار نظر در مورد شاخص مهم خط فقر نیستند.

این اقتصاددان اضافه کرده در جامعه نابرابری مانند ایران، خط فقر بسته به هر نقطه یا منطقه از کشور متفاوت است و بر همین اساس معیار واحدی در مورد خط فقر وجود ندارد و در عمل مفهومی به نام خط فقر ملی قابل تعریف نیست.

خط فقر ملی برای یک خانواده چهار نفره حتی به اندازه تامین کالری مورد نیاز روزانه بدن هم نیست. فعالان کارگری معتقدند مطرح‌شدن خط فقر ملی آمارسازی دولت برای کاهش نرخ رشد دستمزدهاست و کاربرد واقعی دیگری ندارد.

لینک دکهٔ خبر: ایلنا

یک نظر

  1. آنچه اقتصاددانهای دولتی تعریف می کنند خط فقر نیست، خط مرگ و زندگی است. با درآمدی در حدود ۶۰۰ تا ۸۰۰ می توان فقط از مرگ رهید

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *