نتایج یک نظرسنجی درباره اعتراضات دی‌ماه امسال نشان می‌دهد ۷۵درصد مردم از وضع کشور ناراضی‌ند.

بر اساس این نظرسنجی که در در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری ارائه شد، ۶۹ درصد از مشارکت‌کنندگان در نظرسنجی بهبود وضعیت اقتصادی و فضای کسب و کار، ۳۰ درصد اعتراض به فساد مالی، ۲۰.۶ درصد بی‌عدالتی، ۱۳.۵ درصد قطع حمایت از برخی کشورها مانند سوریه و فلسطین، ۹.۷ درصد آزادی بیان و ۲.۳ درصد رفع حصر رهبران جنبش سبز را خواسته اصلی شرکت‌کنندگان در تجمعات اعلام کردند.

بر همین اساس ۴۱درصد از کسانیکه از وضعیت کشور ناراضی بودند هم اعلام کرده‌اند در صورت مسالمت‌آمیزبودن اعتراضات به تجمعات می‌پیوندند. از میان نارضیانی که اعلام کرده‌اند به‌هیچ‌وجه به در تجمع‌ها شرکت نمی‌کنند ۳۱ درصد بی فایده بودن اعتراض و شنیده نشدن صدای معترضان، ۲۶ درصد هراس از هرج و مرج و ناامنی، ۲۳.۷ درصد جلوگیری از سوءاستفاده بیگانگان، ۱۲.۲ درصد تجارب قبلی مانند حوادث و ۱۰.۳ درصد هم زیر سوال نرفتن اصل نظام را دلیل شرکت‌نکردن در اعتراضات اعلام کرده‌اند. ۹.۵ درصد دیگر هم اعلام کرده‌اند از تجربه کشورهای دیگر درس گرفته‌ و معتقدند که چنین اعتراضاتی کمکی به رشد و پیشرفت کشور نمی‌کند.

۸۰ درصد از مشارکت کنندگان در نظرسنجی مباحث اقتصادی را مهمترین دلایل نارضایتی از شرایط فعلی اعلام کرده‌اند. ۳۱درصد از مشارکت‌کنندگان در نظرسنجی در پاسخ به اینکه «ریشه تجمعات و خشونت‌ها را در چه می‌دانید؟»

این اعتراضات را خودجوش و به‌خاطر شرایط نامساعد کشور دانسته‌اند، ۲۶.۴ درصد معتقدند این تجمعات ریشه خارجی داشته و ۲۳.۷ درصد نیز بر این باور بودند که تجمعات توسط برخی نیروهای داخلی ساماندهی شده است.

۳۷.۸ درصد از پاسخ دهندگان در نظرسنجی در پاسخ به این پرسش که «آیا برخورد نیروهای نظامی و امنیتی با مردم نسبت به گذشته تغییر داشته است»، اعلام کرده‌اند که برخورد این نیروها نسبت به قبل بهتر شده، ۴۲.۶ درصد هم اعلام کرده‌اند که از نظرشان این برخورد تغییری نداشته و ۱۵.۸ درصد نیز معتقد بودند که برخوردهای نیروهای نظامی و امنیتی نسبت به گذشته در حوادث دی ماه ۹۶ بدتر شده است.

اعتراضات سراسری دی‌ماه امسال هرچند بسیاری از مسئولان را غافلگیر کرد اما از نظر جامعه‌شناسان و اقتصاددانان این اعتراضات به دلیل نابرابری‌های اقتصادی، بی‌عدالتی‌های اجتماعی، فساد گسترده و سیستماتیک و شکاف عمیق طبقاتی قابل پیش‌بینی بود.

لینک دکهٔ خبر: ایسنا

یک نظر

 1. سلام
  اولا خیلی هم ماثر هست کسانی که فکرمیکنند تجمعات و اعتراضات هیچ تاثیری ندارد باید بدانند که مسئولین نیتهائی برای سال ۹۷ داشتند اما بخاطر همین اعتراضات عقب نشینی کردند
  دوما اگر ۷۵ درصد ناراضی داریم پس اینا که میرند راهپیمائی کی هستند
  آیا تجربه ثابت نکرده هرچقدر راهپیمائی عظیم تر باشد مسئولین پایه خودشان را مستحکم تر میبینند و به تورم و اختلاس و تکبر در برابر ملت ادامه میدهند
  سوما فکر میکنید افرادی که راهپیمائی میروند از چه قشری هستند
  از قشر پردرآمد که کاملا تامین هستند و برای هفت جدشونم ارث میگذارند
  و از قشر نادان که فکرمیکنند اسلام واقعی همینه و اگر نروند راهپیمائی
  اسلام نابود میشود

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *