دو برادر که قصد سرقت مسلحانه از یک مرد موتورسوار را داشتند، در روند تحقیقات گفتند به خاطر بی‌پولی می‌خواستند پس از سرقت موتورسیکلت و خودرو به پاساژها دستبرد بزنند.

برادر بزرگ‌تر در اعترافات خود گفته دست‌فروش مترو بوده و دو هفته پیش بساطش را از او گرفته‌اند و او هم درآمد دیگری نداشته و برای کار هم نمی‌توانسته به شهر خودش که زلزله‌زده است بازگردد.

برخوردهای خشن و بازدارنده با دستفروشان بارها با انتقاد بسیاری از شهروندان و فعالان اجتماعی و اقتصادی مواجه شده است اما همچنان ماموران شهرداری بساط دستفروشان را از شهر جمع‌آوری می‌کنند.

وضعیت بد اقتصادی ایران و فقر و بیکاری هر روز بر تعداد دستفروشان اضافه می‌کند، شغلی که معیشت بسیاری از این افراد به آن وابسته است و در صورت از دست‌رفتن آن بحران‌های عمیق‌تری مانند اقدام به سرقت به وجود می‌آیند.

دولت‌ها و مقام‌های محلی ایران تلاش دارند سرچشمه‌های اصلی بحران اجتماعی مانند تضاد طبقاتی و بی‌عدالتی‌های نظام اقتصادی و اجتماعی را زیر پوشش «ایجاد نظم در خیابان» و برخورد با دستفروشان پنهان کنند درحالیکه اغلب مردم برخورد شهرداری با دستفروشان را نوعی بی‌هنجاری تعبیر می‌کنند.

لینک دکهٔ خبر: روزنامه شرق

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *