شهردار تهران در جلسه امروز شورای شهر با ارائه گزارش بررسی عملکرد شهردار قبلی درباره از برخی تخلف‌های شهرداری در این دوره پرده برداشت. دامنه این تخلفات از پول‌هایی که در انتخابات مصرف شده تا واگذاری‌های غیرقانونی املاک و واگذاری پروژه‌ها بدون مناقصه گسترده است.

با اینکه همه انتظار داشتند شهردار تهران در این گزارش بی‌پرده‌تر صحبت کند اما محمدعلی نجفی گفته به دلیل «ملاحظات اخلاقی» همین مقدار گزارش را به صورت عمومی منتشر و بقیه را به اعضای شورای شهر و قوه قضاییه خواهد سپرد.

به گفته نجفی اواخر سال ۹۵ شهرداری با یکی از شرکت‌های نیروی انتظامی قراردادی را درباره تدوین شاخص‌های ارزیابی عملکرد به مبلغ یک میلیارد تومان به امضاء رسانده است که ارزش واقعی آن حتی ۱۰ میلیون تومان هم نبوده است.

او با اشاره به اینکه آخرین پرداخت به این موسسه اول مرداد ۹۶ و پس از انتخابات بوده و ۸۵۰ میلیون تومان به این قرارداد پرداخت شده است، گفته در بررسی‌های بیشتر دریافتیم که یک قرارداد دیگر در تاریخ ۲ مرداد ۹۶ منعقد شده که در روز قرارداد پرداختی صورت گرفته است.

شهردار تهران با بیان اینکه این دو قرارداد مجموعا یک میلیارد و ۴۳۰ میلیون تومان ارزش داشته است، اضافه کرده در بررسی‌های بیشتر متوجه شدیم که درست است این مبلغ به حساب شرکت مذکور واریز شده اما تنها ۱۷۳ میلیون تومان به این شرکت رسیده و مابقی به یک حساب دیگر که متعلق به رئیس دفتر یکی از معاونان قبلی بوده واریز کرده‌اند و این پول هم خرج انتخابات شده است. این در حالیست که آن فرد مذکور مکتوب اقرار کرده که از ۱۷۳ میلیون تنها ۲۰ میلیون به خودش تعلق گرفته و مابقی سهم دیگران بوده است.

او همچنین رقم بدهی‌های شهرداری را ۵۲هزار و ۱۰۰میلیارد تومان اعلام کرده و گفته رقم بدهی ثبت شده شهرداری ۲۹ هزار و ۵۱۰ میلیارد تومان است، ۲۲ هزار و ۶۰۰ میلیون تومان هم رقم بدهی ثبت نشده شهرداری است و پیش‌بینی می‌شود شهرداری حدود هشت هزار میلیارد تومان نیز بدهی احتمالی دارد.

شهردار تهران همچنین گفته در بعضی از رسانه می‌نویسند نجفی آمده بدهی‌های دولت به شهرداری را ماست‌مالی کند این در حالیست که در قانون نوشته شده بود دولت مجاز است برخی پول‌ها را به شهرداری پرداخت کند اما در آن سال انجام نداده است. در بخش‌های دیگر نیز اسناد به اندازه کافی نداریم تا وارد بحث کارشناسی با دولت شویم.

به گفته او ۵۴ درصد دارایی‌های مندرج در صورت های مالی زیر مجموعه های شهرداری تهران حسابرسی نشده است از این رو نمیتوانیم آنها را به عنوان یک مطلب قانونی در اختیار داشته باشیم.

واگذاری ۶۷۴ ملک به صورت سلیقهای

نجفی در ادامه این گزارش گفته هیچ برآورد دقیقی از ارزش املاک اختصاصی شهرداری تهران و وضعیت ثبتی آن در دست  نیست. از مجموع املاک، ۶۷۴ ملک غالبا به صورت سلیقه‌ای در اختیار اشخاص و نهادها قرار گرفته است. به طور مثال به یک نهاد ملکی ۵ میلیارد تومانی واگذار شده و به یک نهاد دیگری که همان فعالیت را داشته است واگذار نشده؛ اینکه وجه تمایز چه بوده است؟ هیچ رابطه‌ای پیدا نکردیم.

به گفته شهردار تهران، وضعیت کارگزاری‌ها که خروجی آن هولوگرام‌ها و مفاسد برخاسته از هولوگرام‌ها بود خیلی تأسف‌بار است. باید امکانات بانک‌ها برای افزایش نقدینگی استفاده می‌کردند اما تقریبا برعکس شد یعنی بخشی از وجوه نقد و چک‌های شهرداری در اختیار کارگزاری‌ها قرار می‌گرفت و بخشی از املاک قابل وصول شهرداری به کارگزینی‌ها واگذار شد و پنج درصد حق کارگزاری دریافت کردند و این دریافت‌ها از کارگزاری بانک شهر گرفته تا کارگزاری وابسته به یکی از شرکت‌های وابسته به سپاه بود.

او در ادامه با اشاره به فعالیت شهروند گفته اگر شهروند به  درستی اداره شود با هزاران میلیارد تومان سرمایه در اختیار باید بیش از ۱۰۰ میلیارد سود عملیاتی داشته باشد اما در سال ۹۵ تنها ۹میلیارد سود عملیاتی داشته است.

خیانت در صندوق ذخیره کارکنان شهرداری

شهردار تهران در ادامه این گزارش به وضعیت حقوق کارکنان شهرداری هم پرداخته و گفته در شهرداری کارمندی با مدرک کارشناسی داریم که یک میلیون ۴۰۰ هزار حقوق می گیرد و کارمند دیگری با همان سابقه کار حدود پنج و نیم میلیون حقوق می‌گیرد یعنی کاملا غیر عادلانه است و هیچ ضابطه‌ای نیست و روند مقایسه‌ای تعداد کسور پردازان به تعداد بازنشستگان نشان می دهد که تعداد بازنشستگان پیشی گرفته است و این یعنی شکست صندوق بازنشستگی شهرداری در بلند مدت.

به گفته او،  ۸۵ درصد دارایی‌های صندوق ذخیره کارکنان شهرداری را در املاک و ساختمان حبس کردند در حالی که قرار بوده است این صندوق در بورس و مسایل اقتصادی سرمایه‌گذاری‌هایی کند. همچنین از این رقم ۷۰ درصد در پروژه‌ای تحت عنوان«سارینا کیش» سرمایه‌گذاری شده است که در آن فساد مالی  وجود داشت و با فشاری که آوردیم بخشی از پول را برگرداندند که در این کار واقعا یک کار خیانت‌آمیز در صندوق ذخیره کارکنان صورت گفته است.

شهردار تهران همچنین اضافه کرده به ازای هر ۱۰۰ پست، ۴۲۶ نفر در شهردرای  وجود دارد. در سال ۹۶ شهرداری حدود ۱۶ هزار پست سازمانی و ۶۸ هزار و ۱۲۷ نفر نیرو دارد. در سال ۹۵ تعداد پرسنل شهرداری ۵۵ هزار و ۹۵۲ نفر بوده است که مستمر حقوق می‌گرفتند. طی سه چهار ماهی که انتخابات بوده ناگهان ۱۳ هزار نفر به پرسنل شهرداری اضافه شدند به اسم اینکه عده‌ای کارگر پیمانکاران هستند و می‌خواهیم کارمند شهرداری کنیم. در حالی که بعضی از افرادی جذب شدند که حتی سابقه یک روز حضور در شرکت های پیمانکاری را هم نداشتند.

واگذاری زمین‌های عباس‌آباد به نهاد انتظامی و نظامی

نجفی در ادامه با اشاره به زمین‌های عباس‌آباد که بر اساس طرح جامع باید کاربری فرهنگی و تفریحی داشته باشند گفته در سال ۹۰ قراداد یک هتل بسته شده که مغایر با طرح جامع اراضی عباس آباد است. همچنین بخشی از این زمین‌ها به نهاد انتظامی و نظامی داده شده است و چون قرارداد بسته شده برای جلوگیری از کار آنها مشکلات حقوقی وجود دارد.

نجفی یکی دیگر از اشتباهات در دوره پیشین شهرداری را تک‌گونه‌ای کردن کاشت درخت در برخی مناطق تهران دانسته و اضافه کرده موضوع کاشت درخت توت و آفت سفید بالک‌ها هنوز هم تهران را با مشکل مواجه کرده است. ضمن اینکه از ۳۲ حلقه چاه با خروجی ۱۴۳ میلیون مترمکعب، آب استخراج می‌شود که که یکی از علل زمینه‌ساز نشست شهر تهران است و این اشتباهی است که حالا «وبال گردن» شهرداری شده است.

شهردار تهران در ادامه با بیان اینکه ۷۱ درصد میادین و بازارهای شهرداری تهران فاقد سند قطعی است، اظهار کرد: ۷۰ درصد پایگاه های مدیریت بحران تا کنون تجهیز شده است که در این زمینه گزارش کاملی در اختیار روسای سه قوه قرار داده‌ایم.

نام‌نبردن از متخلفان به دلیل ملاحظات اخلاقی

نجفی همچنین با حضور در جمع خبرنگاران گفته کمتر از ۵۰ درصد از پروژها از طریق مناقصه بوده و بیش از ۵۰ درصد مابقی بدون انجام مناقصه واگذار شده است. بی‌تردید اصلی ترین راه سلامت یک سیستم  شفافیت در آن است. هر گاه به سمت پنهان کاری حرکت شود در سیستم شاهد وقوع فساد خواهیم بود. ما قصد داریم که تضمین شفافیت را برای مردم تهران ایجاد کنیم.

نجفی در پاسخ به این سوال که نقش نظارت ضعیف شورا در مدیریت شهری گذشته در هنگام حضور نجفی در شورا نیز بوده است، گفته درباره نقش خودم در هنگام حضور در شورای شهر تهران و نظارت انجام شده در آن دوره باید بگویم که طرح تفصیلی از سال ۱۳۹۰ اجرایی شد به این ترتیب تنها دو سال از آغاز اجرای این طرح من در شورا حضور داشتم این در حالی است که بیشترین تخلفات عمدتا ظرف سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۴ به وقوع پیوسته و بیشترین تخلفات در حوزه مالی نیز در چهار سال اخیر اتفاق افتاده است.

شهردار تهران درباره نام‌نبردن از افرادی که در مدیریت گذشته تخلفاتی را انجام داده‌اند گفته به دلیل ملاحظات اخلاقی حتی هنگامی که تخلف برای ما محرز شده باشد من از نامبردن افراد خودداری خواهم کرد و گزارش را به دستگاه‌های زیرصلاح ارائه می‌کنم  ولی اعضای شورا می‌توانند از افراد متخلف نام ببرند.

لینک دکهٔ خبر: ایسنا

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *