تعداد کشته‌شدگان، بازداشتی‌ها و وضعیت فعلی بازداشت‌شدگان در اعتراضات اخیر هنوز ناروشن است. آمار ارائه شده از سوی مسئولان ناهمخوان است و با گذشت زمان اسامی بیشتری به لیست کشته‌شدگان اضافه می‌شود. روز گذشته و پس از یازده روز روشن شد سارو قهرمانی نیز در اعتراضات شهر سنندج کشته شده است. امروز حمیدرضا فولادگر از کشته شدن «حدود» ۲۰ نفر در اعتراضات اخیر خبر داد و هم‌زمان، سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرده ۲۵ نفر در خیابان‌ها کشته‌اند.
مقامات هم‌چنین مرگ دو نفر در زندان‌ها و بازداشتگاه‌ها را تایید کرده‌اند، اما درباره دلایل مرگ آنها شواهد روشنی ارائه نشده است. در پی انتشار اخبار مربوط به مرگ سینا قنبری و وحید حیدری در زندان‌های تهران و اراک، دادستان کل کشور بدون ارائه هیچ‌گونه مستنداتی درباره روند بازداشت و دلایل مرگ آنها، از خودکشی قنبری و حیدری خبر داد. امروز نیز سخنگوی قوه قضاییه اخبار مربوط به «خودکشی» دو فرد دیگر در بازداشتگاه‌ها را تکذیب کرده است.
در همین راستا ۴۰ نماینده مجلس در نامه‌ای به رئیس مجلس خواستار تشکیل هیاتی برای تحقیق درباره علت مرگ سینا قنبری و وحید حیدری شده‌اند. این نمایندگان در این نامه هم‌چنین به «خبرهای تایید نشده‌ای از فوت تعداد بیشتری از بازداشت‌‌شدگان» اشاره کرده‌اند.
نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس نیز امروز اعلام کرد این کمیسیون درخواستی برای بازدید از وضعیت بازداشت‌شدگان داشته که تاکنون هیچ پاسخی دریافت نکرده است. محمد کاظمی گفته «تا زمان بررسی دقیق ماجرا نمی‌توان در مورد نحوه درگذشت یا خودکشی سه نفر از بازداشت‌شدگان و اینکه آیا آنها در جریان اعتراض‌ها بازداشت شده‌اند یا خیر نظر داد». وی اعلام کرده هر روز پیگیر این موضوع هستند اما «هنوز به خبر جدیدی نرسیده‌ایم».
در حالی‌که محسنی اژه‌ای امروز اعلام کرده در کل کشور حدود ۴۰۰ نفر در بازداشت باقی مانده‌اند، محمود صادقی نماینده مجلس پیش از این از بازداشت حداقل ۳۷۰۰ نفر در اعتراضات خبر داده بود. صادقی گفته بود «آمارها و لیست‌های مختلفی درباره بازداشتی‌ها وجود دارد چرا که بازداشت‌ها از مراجع مختلف انجام شده و در یک جا متمرکز نیست و نمی توان آمار دقیقی را ارائه داد». به گفته مقامات امنیتی برخی از این افراد بدون اینکه در اعتراضات حضور داشته باشند و صرفا برای «پیشگیری» از وقوع جرم بازداشت شده‌اند. از سرنوشت برخی از این بازداشتی‌ها هیچ اطلاعی در دست نیست.

لینک دکهٔ خبر: عصر ایران

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *