حسین راغفر، اقتصاددان و استاد دانشگاه گفته برخی از تصمیمات بودجه ۹۷ طبقات پایین را نادیده گرفته و تنها به فکر سرمایه افراد ثروتمند کشور است، در این سیستم عمدا تصمیم‌هایی گرفته می‌شود که خود تصمیم‌گیرندگان برنده آنند.

به گفته او پیامد سیستم سرمایه‌داری، حاکم شدن روح فردگرایی مبتنی بر منطق بازار است. افراد می‌کوشند از ظرفیت‌ها به نفع خودشان بدون در نظر گرفتن پیامدهای جمعی استفاده کنند و این مسائل نابرابری‌ها، بی عدالتی‌ها و ناآرامی‌هایی را به همراه خواهد داشت که یکی از جلوه‌های آن حوادث اخیر در کشور است.

راغفر که در نشست «اقتصاد سرمایه‌داری و عدالت اجتماعی» صحبت می‌کرد، اضافه کرده نظام تصمیم‌گیری‌ با برخی از سیاست‌های خود باعث نابرابری در جامعه می‌شود که در آن عده‌ای برنده و عده‌ای بازنده‌اند. در بودجه ۹۷ مجموع مالیاتی که بر ثروت افراد وضع شده ۴۸۰۰ میلیارد تومان است. این در حالیست که مجموع عوارض و جریمه‌های رانندگی که باید دریافت شود ۴۶۰۰ میلیارد تومان است. این یک تصمیم سیاسی است به عبارتی دیگر افرادی که پنت‌هاوس‌ها، ماشین‌های لوکس و اختلاف طبقاتی‌های عظیم دارند تنها ۴۸۰۰ میلیارد تومان مالیات می‌دهند و بقیه جمعیت که با خودروهای مدل پایین خود کسب معاش می‌کنند هم ۴۶۰۰ میلیارد تومان جریمه پرداخت می‌کنند.

در این نشست همچنین عبدالحسین کلانتری، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه هم در پاسخ به این سوال که آیا می‌توان تئوری‌های نظام سرمایه داری را در مورد ایران نیز به کار برد یا نه؟ گفته این تئوری‌ها عمدتا مبتنی بر میزان حجم سرمایه یا مالکیت در اختیار دولت و بخش خصوصی هستند اما در ایران اتفاقات دیگری نیز در حال رخ دادن است. در حال حاضر منطق سرمایه داری به شکل لجام گسیخته‌ای در زندگی در حال گسترش است و هیچ چیز جلودارش نیست.

به اعتقاد او نظام سرمایه‌داری مسائلی مانند محیط زیست، سلامت، آموزش و حتی لیست‌های انتخاباتی، پست‌های مدیریتی و انسان را تبدیل به کالا می‌کند.

کلانتری همچنین گفته کشورهایی هستند که حجم عظیمی از سرمایه آنها در بخش خصوصی است اما حتی در این کشورها نیز دولت در حال تنظیم بازار است و به نوعی ساز و کارهای اجتماعی در آنجا رواج دارد.

کلانتری با اشاره به اینکه عده‌ای در توجیه ایرادهای نظام اقتصادی حال حاضر ایران معتقدند در حال حاضر این مسائل ناشی از بکارنگرفتن سیاست‌های لیبرایستی به شکل دقیق است، گفته اگر این سیاست‌ها به این شکل به صورت کامل اجرا شود چیزی از شالوده اجتماعی باقی نمی‌ماند چرا که سرمایه تمام ساحت‌ها را در بر می‌گیرد.

او همچنین گفته حاشیه‌نشینی با توصیه‌های اخلاقی، برگزاری سخنرانی‌ و دلسوزی برطرف نمی‌شود. بلکه حاشیه نشینی نتیجه طبیعی سیاست‌های ماست و حتی اگر سازمان اجتماعی و اتاق فکری برای آن درست شود کاری از پیش نخواهد رفت.

لینک دکهٔ خبر: ایسنا

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *