شورای شهر تهران با تصویب طرح پیشنهادی احمد مسجدجامعی، عضو شورای شهر، شهردار را مکلف کرده ظرف مدت یک ماه مکان‌هایی را برای تجمعات و اعلام انتقادهای مردم شهر تهران به شورا معرفی کند.

به گفته مسجدجامعی این طرح طبق اصل ۲۷قانون اساسی که آزادی تشکیل اجتماعات را بدون حمل سلاح و به شرط آنکه مخل مبانی اسلام نباشد به رسمیت شناخته، طراحی شده است. این طرح دو فوریتی به امضای ۱۷تن از اعضای شورای شهر رسیده و در تبصره آن آمده که تعیین این مکان یا مکان‌ها به معنای ممکن‌نبودن تجمع در سایر مکان‌ها نیست.

مسجدجامعی درباره این طرح با اشاره به اینکه مدیران و مسئولان کشور مکررا بر حق اعتراض در چارچوب قوانین کشور صحه گذاشته‌اند گفته حالا باید دید به‌رغم همه این تاکیدات و به رسمیت شناختن‌ها اگر مردم اعتراض و انتقاد داشته باشند باید چه کنند؟

اما مسئله دیگر اینجاست که مدیران و مسئولان کشور چه مکانی را مناسب تجمعات می‌دانند؟ میدان انقلاب، مصلای تهران یا فضای بایری در خارج از شهر؟

پیشتر هم عیسی فرهادی پیشنهاد تعیین مکانی برای اعتراض‌های مردمی را ارائه کرده بود. این پیشنهاد‌ها در حالی ارائه می‌شود که موضوع اصلی بحث باید بر سر اجازه تجمع و عدم برخورد با معترضان باشد، نه تعیین مکانی «متمدنانه» برای آن. البته شورای شهر تهران مدتهاست در مواجه با مسایل شهری به آنها به چشم دردسر نگاه می‌کند و به جای حل کرنشان تنها آنها را به نقطه‌ای دور از دیدرس می‌راند.

در اغلب شهرهای دنیا اعتراض‌ها در میدان‌های عمومی شهر و خیابان‌های اصلی برگزار می‌شوند و این طراحی شهری است که امکان مشارکت‌های عمومی و اعتراضات را فراهم می‌کند درحالیکه در کشورهایی که از اعتراض استقبال نمی‌کنند، این فضاهای عمومی به شدت کنترل می‌شوند.

لینک دکهٔ خبر: ایسنا

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *