سعید مدنی، پژوهشگر مسائل اجتماعی و جامعه‌شناس در تحلیل اعتراضات روزهای اخیر گفته قابلیت بسیج قابل توجه جمعیت در شهرهای مختلف محصول وضعیت اقتصادی اجتماعی و حجم بالای نارضایتی است.
به گفته او حتی قبل از تجمعات اخیر هم هر ناظر بی طرفی می‌توانست میزان بالای نارضایتی را در میان عموم مردم ببینید و شدت نابسامانی‌های اقتصادی اجتماعی از آستانه تحمل بخش قابل توجهی از جامعه ایران عبور کرده است.
مدنی گفته جامعه ایران سال‌ها است دچار پدیده توالی بحران‌ها شده و تا زمانی که ریشه‌ها و علل این بحران‌ها مورد توجه قرار نگیرد و راه‌حلی برای خروج از بحران اندیشیده نشود در هر فرصت و بزنگاهی اعتراضات بروز و ظهور پیدا می‌کنند.
او همچنین پیش‌بینی کرده حتی اگر اعتراضات اخیر متوقف یا سرکوب شوند بازهم دیر یا زود ناظر اشکال متفاوت اعتراضی دیگر خواهیم بود چون جامعه ایران سرشار از بحران است و در همان حال نشانه‌های تغییر از در و دیوار جامعه بیرون زده است.
این جامعه‌شناس محدودکردن دامنه اعتراضات به مسایل معیشتی را خطای بزرگی دانسته چون شعارها فراتر از دولت و قوه مجریه علیه اختلاس ، نظام بسته سیاسی، فساد و ناکارآمدی در کل قوا از جمله قوه قضاییه است. به گفته او بحران فراتر از این‌هاست.

لینک دکهٔ خبر: اسکان نیوز

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *