انتشار عکس‌ها و فیلم‌هایی از اشتیاق اهالی سینما برای جمع‌آوری کمک برای زلزله کرمانشاه یادآور یک اتفاق دیگر مشابه است. پنج سال پیش هم ستاد کمک‌رسانی سینماگران به زلزله‌زدگان آذربایجان ‎شرقی اقدام به جمع‌آوری کمک کردند و مبالغ قابل توجهی جمع‌آوری شد. حالا پرسش اینجاست که سرنوشت آن کمک‌ها چه شد؟

آن زمان مقرر شد با افتتاح حسابی با سه امضا‌ی پرویز پرستویی، رضا میرکریمی و کمال تبریزی، موقعیت این کمک‌ها در این حساب تا زمان مشخص شدن محل هزینه کرد برای مردم آذربایجان شرقی محفوظ بماند، تا اینکه سرانجام قرار بر این شد، این کمک‌ها صرف ساخت یک خانه فرهنگ در مناطق زلزله زده شود.

پس از این تصمیمات، هنرمندان سفرهایی نیز به مناطق زلزله زده داشتند که رسانه‌ای شد؛ اما سرانجام مشخص نشد که برنامه هنرمندان به کجا رسید. بیت‌الله عبدالهی، نماینده دوره دهم مجلس و نماینده ورزقان درباره این موضوع گفته این فرهنگسرا هنوز ساخته نشده و نیمه‌کاره رها شده است. هیچ کاری انجام نشده و در حدی که اسکلت نیمه کاره‌ای زده باشند، ساخته شده و بعد از آن کامل رها شده است.

او در پاسخ به اینکه تا کنون چه میزان برای این زمین هزینه شده است گفته گمان نمی‌کنم هزینه زیادی برای این زمین شده باشد، چون من محل را دیده‌ام. چیز زیادی برای این محل هزینه نشده و معلوم نیست، پول جمع‌آوری شده هم در کدام حساب است و چه بر سر آن آمده است؟

این نماینده در یادآور شده ما شاید نتوانیم ادعایی درباره این پول داشته باشیم، ولی به هر حال، پول حق الناس است و برای کار خیر جمع شده بود و نمی‌توان از عواطف مردم سوءاستفاده کند. این کار درستی نبود و غیر اخلاقی است.

سینماگران و سلبریتی‌ها در زلزله کرمانشاه هم با حضور در منطقه یا با اعلام شماره حساب مبالغ هنگفتی جمع‌آوری کردند که شیوه هزینه‌کرد این پول‌ها مشخص نیست. در مدتی که از زلزله ورزقان گذشته هم هیچ نهاد نظارتی بر روند کمک‌های جمع‌آوری شده و چگونگی هزینه‌کردن آن نظارت نداشته است. بی‌اعتمادی به نهادهای دولتی مهم‌ترین علت رونق‌گرفتن جمع‌آوری کمک به وسیله افراد مشهور است.

لینک دکهٔ خبر: تابناک

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *