پس از انتشار خبر خارج‌شدن یک داروی حیاتی برای بیماران دارای پوکی‌استخوان از پوشش بیمه‌ای سرپرست دفتر بیمه‌های سلامت وزارت رفاه گفته این دارو اثربخش نبوده و شرکت سازنده آن را بسیار گران‌ عرضه می‌کرده و به همین دلیل تا زمان کاهش قیمت از پوشش بیمه‌ای خارج شده است.

به گفته کاظم میکائیلی در ‌سال ٩٣، این دارو به صورت مشروط بیمه شد، یعنی مشروط به انجام مطالعه هزینه اثربخشی. این مطالعه از سوی وزارت بهداشت انجام شد و مشخص شد که این دارو اثربخشی چندانی نداشته است.

او در ادامه اضافه کرده معمولا مطالعه هزینه اثربخشی قبل از پوشش بیمه‌ای انجام می‌شود اما آن زمان اعلام شد که اول بیمه شود و بعد اثربخشی آن بررسی شود.

این دارو دو سال و نیم بوده و شرکت سازنده آن هم «سیناژن» است اما به گفته میکائیلی قیمت اصلی آن باید ۳۸۰هزار تومان باشد در حالیکه شرکت سازنده آن را ۶۰۰هزار تومان عرضه می‌کند. قیمت‌گذاری این دارو به پیشنهاد شرکت تولید‌کننده و کمیسیون قیمت‌گذاری سازمان غذا و دارو بوده است.

این گفته‌ها در حالی است که هزینه‌های طرح تحول سلامت هم به شدت افرایش پیدا کرده و دولت توان پرداخت این هزینه‌ّها را ندارد و به بهانه‌های مختلف خدمات درمانی را پوشش بیمه‌ها خارج می‌کند. از طرفی پیشتر گزارش‌هایی درباره فساد در سازمان غذا و دارو مطرح شده که بر اساس آن اعضای بلندپایه این سازمان و اعضای خانواده آنها در شرکت‌های خصوصی داروسازی سهم و نفع دارند و از مقام و نفوذ دولتی خود در راستای منافع این شرکت‌ها سوءاستفاده می‌کنند. این موضوع می‌تواند دلیل بالابودن قیمت برخی داروهای بی‌اثر باشد. در هرصورت در این میان با جان بیمارانی باز می‌شود که بر اساس قانون اساسی باید از خدمات درمان رایگان بهره‌مند باشند.

لینک دکهٔ خبر: روزنامه شهروند

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *