وضعیت زلزله‌زدگان در استان کرمانشاه به ویژه در شهر سرپل ذهاب که بیشترین تعداد کشته‌شدگان را داشته، خوب نیست. تنها این بیمارستان این شهر تخریب و بلااستفاده شده است. محلی که برای فرود هلیکوپتر در کنار این بیمارستان تعبیه شده بود حالا به بیمارستان صحرایی تغییر کاربری داده است، آن هم با امکانات پایین که به جز چند چادر تجهیزات چندانی ندارد.

در لحظه ورود به خیابان فرمانداری شهر سرپل ذهاب ناله‌های پدر و مادرانی به گوش می‌رسد که همچنان از وضعیت فرزندان و اعضای خانواده خود که در زیر آوارند، اطلاعی ندارند. یکی از افراد حاضر در حالی که با فریاد رو به فرمانداری از مسئولان درخواست کمک می‌کرد، می‌گوید: دو شب از زلزله می‌گذرد با استرس و نگرانی فراوان شب را به صبح رسانده‌ایم در حالی که اعلام کرده‌اند چادرهای بسیاری به این منطقه ارسال شده است اما همچنان در خیابان و بدون چادر با خانواده در انتظار کمکیم.

او در ادامه اضافه می‌کند: «از بحث چادر و نبود کمک‌های لازم به‌ویژه در مناطق جنوبی شهر هم که بگذریم یک نفر باید به این سوال ما جواب  دهد که تکلیف خانواده‌های ما که زیر آوارند، چه می‌شود؟ آن هم در حالی که تاکنون اقدامی برای بیرون آوردن آنها نشده است، در عین اینکه همه ژست کمک‌های تمام و کمال به این منطقه را دارند.» افراد حاضر با تایید صحبت‌های او تاکید می‌کنند، چرا در رسانه ملی اعلام شد آواربرداری تمام شده است؛ اگر آواربرداری به پایان رسیده، پس اجساد خانواده‌های ما کجاست؟

کسی پاسخگو نیست

یکی دیگر از افراد حاضر می‌گوید: با کمترین امکانات پزشکی پس از وقوع زلزله مواجه‌ایم و کسی هم پاسخگوی ما نیست. اینکه همه می‌گویند تمام کشور در حال امدادرسانی به مردم کرمانشاه است چرا احساس نمی‌شود. تکلیف ما که در نقاط مرزی تا به امروز با محرومیت زندگی کرده‌ایم و امروز در بدترین شرایط روحی و مالی قرار گرفته‌ایم، چیست؟

برای دقایقی تجمع مردم در مقابل فرمانداری با درگیری‌هایی همراه شد که در نتیجه دیوار بخشی از فرمانداری توسط تعدادی از معترضان تخریب شد.

هنوز به روستای آیینه امدادرسانی نشده است

مردم با تجمع مقابل فرمانداری سرپل ذهاب خواستار رسیدگی و تسریع در امدادرسانی به روستاهایی شدند که تا این لحظه هنوز کسی از آنجا بازدید نکرده است.

مردم سرپل ذهاب با تجمع در مقابل فرمانداری از اقدامات صورت گرفته پس از وقوع زلزله عصبانی و ناراحتند تا جایی که زمانی که خبر ورود هلی‌کوپتر رئیس جمهور به منطقه رسید، افراد حاضر با بالا رفتن از فنس‌ها خود را به هلی‌کوپتری در آنجا رساندند، اما هلی‌کوپتر مذکور متعلق به رئیس جمهور نبود. یکی از افراد حاضر در میان مردم گفت که رئیس جمهور در حال بازدید هوایی از مناطق آسیب دیده است.

یکی از افراد حاضر می‌گوید: به‌رغم خبرهایی که در رابطه با امدادرسانی به تمامی نقاط آسیب دیده خبررسانی شده است، اما هنوز چندین روستا در انتظار کمک و روستاهای دیگر در انتظار تسریع در عملیات امدادرسانی‌اند.

سرما و تشنگی زلزله‌زدگان را تهدید می‌کند

به گفته اهالی روستای آئینه در سرپل ذهاب، هنوز حتی یک امدادرسان به این روستا نرفته و نجات‌یافتگان از سرما و تشنگی در معرض از دست دادن جان خودند. شهردار ازگله هم اعلام کرده چادری برای آنها نیامده و کودکان دو شب است که در سرما می‌‌خوابند.

لینک دکهٔ خبر: ایلنا

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *