محمود اسلامیان، رئیس سازمان بازنشستگی کشور چند روز پیش استعفا کرده است. گفته می‌شود او در اعتراض به آزادی دیمیتری کامبیس استعفا داده کسی که قرار بود هشت فروند نفت‌کش برای ایران بسازد اما فقط دو کشتی به ایران تحویل می‌دهد و بقیه ۲۵۰میلیون یورو پول پرداخت شده را پس نمی‌دهد.

در دوره ریاست بهبهانی بر وزارت راه و شهرسازی، رئیس وقت شرکت ملی نفتکش ایران با هماهنگی وزیر احمدی نژاد، دستور ساخت ۸ فروند نفت کش را به یک شرکت اروپایی صادر می کنند. فردِ سازنده، دمیتری کامبیس نام دارد. برای این قرارداد که در دوره تحریم‌ها بسته می‌شود، چهره هایی نیز نقش واسطه را بر عهده دارند. بعضی از آگاهان، نام‌های ابوالحسن فیروزآبادی و مقیمی را که در آن زمان از اعضای هیات مدیرت شرکت ملی نفتکش بوده‌اند به عنوان واسطه‌های این قرارداد معرفی می‌کنند. نام این دو پای این قرارداد مهم وجود دارد و امضای آنها موجود است.

از دیمیتری کامبیس، به عنوان سلطان کشتی‌سازی یونان نام می‌برند. فردی که برای اولین بار نامش را دیوید کوهن معاون وزارت دارایی آمریکا اعلام کرد و گفت که بابک زنجانی با کمک او، برای فرار از تحریم‌های بین‌المللی، برنامه‌ای داشته‌اند. دیمیتری بعد از امضای این قرار داد، دو کشتی نفتکش را برای طرف ایرانی می‌سازد و تحویل می‌دهد اما نفتکش‌های دیگر هیچ‌گاه ساخته نمی‌شوند. ورود دولت روحانی به کارزار سیاسی ایران و بعد از آن معرفی پرونده بابک زنجانی به عنوان یکی از پرونده‌های فساد در ایران و وزارت نفت، دست به دست هم می‌دهند تا دولت زمینه برخورد با این پرونده را آغاز کند. دیمیتری به ایران دعوت و از طرف وزارت اطلاعات و قوه قضائیه بازداشت می‌شود تا درباره قرارداد خود و باز پرداخت این قرارداد ۲۵۰ میلیون یورویی پاسخگو باشد.

اواخر مهرماه سال گذشته و همزمان با دستگیری دیمیتری در ایران، چند اتفاق مهم می‌افتد. یک دادگاه در اروپا، شرکت نفتکش ایران را مجددا تحریم می‌کند، تحریمی که قرار است ۳۰ سال بدون لغو بزرگترین شرکت نفتکش در جهان را به محاق خود ببرد.

دیمیتری با تلاش های داخلی آزاد و از ایران فرار کرد و اکنون به نظر می‌رسد یکی از اصلی‌ترین دلایل استعفای اسلامیان، روشن شده است. او که به همراه دادستانی و قوه قضائیه تلاش کرده بود ضمن مخدومه‌کردن این پرونده، سرمایه سرمایه‌گذاران و بازنشستگان کشوری را محفوظ بدارد، حالا دست از تلاش کشیده و عقب‌نشینی کرده است. قضیه دیمیتری کماکان بر سر جای خود باقی ست و تکلیف نفتکش‌های باقی‌مانده روشن نشده اما گویی اسلامیان با این استعفا خواسته پیام روشنی به آنهایی بدهد که به شیوه‌های مختلف، موضوع مبارزه با فساد را هنوز جدی نگرفته یا به دلایلی با آن مماشات می‌کنند.

لینک دکهٔ خبر: روزنامه جامعه فردا

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *